والدین بد چه نشانه هایی دارند؟

والدین بد

والدین بد چه نشانه هایی دارند؟

پدر و مادر خوب بودن یکی از سخت ترین مسئولیت های زندگی هر فردی است که صاحب فرزند می شود.

بسیاری از والدین به دلایل مختلف در این امر ناموفق بوده اند. تعدادی از والدین اصول تربیتی نادرستی را برای فرزندان خود به کار می گیرند و برخی نیز طبق طرحی که در ذهن خود ساخته اند و تناسبی با ساختار و تحولات اجتماعی کنونی ندارد.

تجربه نشان می دهد که استفاده از برخی اصول تربیت فرزند می تواند آسیب زا و نادرست هم باشند.

در ادامه در مورد این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد.

والدین بد بودن به چه معناست؟

انجام مجموعه ای از عملکردها و رفتارهایی که به لحاظ رفتاری و روانی برای کودک آسیب زا باشد، می تواند توصیف کننده ی والدین بد باشد. اگر چه ضعف در تربیت کودک و انجام رفتارهایی که به تربیت کودک آسیب وارد می کنند، عمدی نیست اما این مساله چیزی از میزان اثرات منفی بر تربیت و روان کودک کم نمی کند.

والد بدی بودن ممکن است به دلیل عدم آگاهی نسبت به رفتارها و سبک تربیتی نادرست باشد و یا ممکن است به دلیل بی توجهی نسبت به یادگیری اصول صحیح تربیتی و بی اهمیت دانستن آن باشد.

والد بد بودن و سبک نادرست تربیتی آن ها، تاثیرات بسیار منفی و جدی روی کودک دارد. یکی از راه های موثر و مثبت این است که با دیگر والدین، گروه هایی تشکیل دهید و موضوعات، مشکلات و مسائل مربوط به کودک خود را با یکدیگر در میان بگذارید.

در ادامه نشانه های مختلف والدین بد بودن را بیان می کنیم، اگر این نشانه ها را در رفتار خود مشاهده می کنید باید خیلی صادقانه از یک روانشناس کودک مشاوره بگیرید.

والدین بد

نشانه های والدین بد

 • کودکتان را دائما سرزنش می کنید

اگر شما برای هر کار اشتباهی که کودکتان انجام می دهد، او را سرزنش می کنید باید بدانید که اثرات منفی زیادی روی روان کودک خود گذاشته اید. این تاثیرات زمانی بیشتر می شود که کودک، صادقانه اشتباهش را اعتراف می کند.

 • کودکتان را در حضور دیگران تنبیه می کنید.

در حضور دیگران و زمانی که از دست کودک کلافه شده اید، از کوره در رفته و او را سرزنش و یا حتی تنبیه می کنید. این رفتار باعث کم شدن اعتماد به نفس در کودک شده و او را خجالتی و کم رو می کند.

 • کودکتان را بدون هیچ تشویقی فقط نصیحت می کنید.

یکی از نشانه های والدین بد بودن این است که مدام رفتارهایی را به کودک گوشزد کنید اما در صورت انجام، کودکتان را تشویق نکنید. بطور مثال مسواک زدن و مرتب کردن اتاق را مرتب به کودک تذکر می دهید اما زمانی که آن ها را انجام می دهد او را تشویق نمی کنید.

 • عشق و محبت خود را از کودکتان دریغ می کنید.

آیا کودک خود را بغل نمی کنید و به او نمی گویید دوستش دارید؟ باید بدانید که با این کار به مرور روابط عاطفی شما و کودک قطع خواهد شد. سعی کنید با رفتار و حرف به کودکتان نشان دهید که او را دوست دارید و او را تنها نمی گذارید، کودک نیاز دارد که این عشق را از اطرافیان خود مخصوصا مادر خود دریافت کند.

 • اصول و قوانینی تعیین نمی کنید.

والدینی که از اصول و قوانین رفتاری خاصی برای تربیت کودک استفاده نمی کنند در محیط بیرون و در اجتماع با مشکلات رفتاری مواجه می شوند. کودکانی که اصول و قوانین زندگی را درک نمی کنند در آینده نیز نمی توانند قوانین جامعه را به درستی درک کنند و ممکن است دچار مشکلات اجتماعی شود.

 • کودکتان را حمایت نمی کنید.

عدم حمایت از کودکان در موقعیت هایی که برایشان استرس زا می باشد، مانند زمانی که امتحان دارند یا تکالیف مدرسه را انجام می دهند، کودک را دچار اضطراب شدید می کند.

سعی کنید به فرزندتان نشان دهید که او برای شما ارزش دارد نه نمرات و موفقیت هایش.

 • کودک خود را مقایسه می کنید.

مقایسه دائمی رفتار کودکان با کودکان دیگر یکی از نشانه های والدین بد بودن می باشد. با این کار کودکات احساس ارزشمندی خود را در رقابت با دیگران می بیند و همیشه احساس می کند که باید با دیگران رقابت کند.

 • نسبت به موفقیت های کودکتان بی تفاوت هستید.

این که به کودکتان زمانی که موفقیتی به دست آورده افتخار نکنید و نسبت به سخت کوشی و تلاشش بی تفاوت باشید، نشان می دهد که والدین بدی هستید. سعی کنید حتی اگر کودکتان موفقیت زیادی ندارد او را تشویق کنید.

 • مدام از لحن منتقدانه استفاده می کنید.

نشانه دیگر والدین بد بودن این است که همواره با لحن نقادانه با کودک خود صحبت کنید. توجه داشته باشید که رفتار کودک ممکن است مشکل داشته باشد و نیاز به بهبود داشته باشد اما نقد همیشگی باعث می شود که کودک احساس کند ویژگی مثبتی ندارد.

 • به احساسات کودکتان احترام نمی گذارید.

اگر برای گفتگو با کودک خود و بیان احساساتش، زمانی را در نظر نمی گیرید، والدین بدی هستید. ساعاتی از روز را به صحبت اختصاص دهید و با کودکتان در مورد روزی که داشته و کارهایش صحبت کنید.

 • الگوهای ضعیفی برای کودکتان هستید.

گاهی کودک شما رفتاری دارد که شما نمی دانید، کی و کجا این رفتار را آموخته است. باید بدانید که رفتارهای کودک براساس عادات رفتاری شما است و رفتار آن ها آینه ای از رفتار شما می باشد.

 • به کودکتان حق انتخاب نمی دهید.

والدینی که به کودک خود اجازه انتخاب کردن را نمی دهد و کودک همیشه باید مطابق میل و گفته آن ها عمل کند نیز والدین بدی هستند و این رفتارشان واقعا آسیب زننده خواهد بود.

 • کودکتان بیش از حد نازپروده است.

اگر با این تصور که کودکتان بسیار خاص و منحصر به فرد است او را لوس و حساس بار بیاورید، او را در آینده دچار انزوای اجتماعی خواهید کرد. در آینده کودک شما احساس می کند که باید به او احترام زیادی گذاشته شود و خود را جدا از دیگران می دانند.

 • از کودکتان افراطی مراقبت می کنید.

وقتی همیشه در فکر خطراتی که کودکتان را تهدید می کند باشید، باعث خواهید شد که کودکتان دچار ترس شده و برای انجام فعالیت های جدید ریسک نکند و یا مهارت دوست یابی و آشنایی با افراد جدید را نخواهد داشت.

 • به کودک اجازه تصمیم گیری نمی دهید.

یکی از رفتارهای بد و آسیب زننده برای کودکتان این است که هرگز به او حق تصمیم گیری و انتخاب ندهید. شما با این رفتار به او می فهمانید که همه انتخاب هایش اشتباه است و یا این که اصلا او را باور ندارید.

 • وقتی را به کودکتان اختصاص نمی دهید.

اگر به قدری مشغله دارید که برای صحبت کردن و بازی کردن با کودکتان وقتی ندارید یا این که زمانی که کودک با شما صحبت می کند به کار خود مشغول هستید و به او توجهی نمی کنید نیز یکی از نشانه  هایی را دارید که می گوید والدین بدی هستید.

نویسنده: مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج، خانواده و نوروفیدبک

برچسب ها: بدزبانی کودکان ,تست والدین سمی ,رفتار بد ,نحوه برخورد با والدین سمی ,والدین سمی چه کسانی هستند ,والدین سمی کتاب ,ویژگیهای والدین سمی ,چکیده کتاب والدین سمی ,

نتایج جستجو در گوگل: درمان بدزبانی کودکان,  علت بد زبانی کودکان,  بدزبانی در کودکان,  تست والدین سمی,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.