مشاوره زوج درمانی

برای مشاوره رایگان یا رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

زوج درمانی نوعی روان‌درمانی است که طی آن درمانگر به صورت تخصصی به زوجین کمک می‌کند تا تعارضات را حل کنند و با استفاده از مداخلات درمانی مختلف، رضایت از رابطه را بهبود بخشند.

جلسات زوج درمانی به زوجین یاد می‌دهد که از سرزنش‌کردن یکدیگر برای مشکلات خودداری کنند و به مشکلات موجود در رابطه به‌عنوان امری که هر دو طرف را درگیر می‌کند، نگاه کنند. در مرکز مشاوره ستاره ایرانیان، درمانگر نحوه تعامل طرفین با یکدیگر را بادقت مشاهده می‌کند، به بررسی عواملی که ممکن است بر نحوه تعامل زوج‌ها تأثیر بگذارد، می‌پردازد و با تکنیک‌های مؤثر به بهبود رابطه آن‌ها کمک می‌کند.

زوج درمانی چیست؟

هنگامی که احساس می‌کنیم در تعارض‌ها، سوءتفاهم‌ها یا مشکلات زندگی گیرکرده‌ایم و خودمان نمی‌توانیم راهی برای خروج از آن پیدا کنیم، به کمک نیاز داریم. مرکز زوج درمانی محیطی امن فراهم می‌کند که در آن می‌توانید با کمک درمانگر راه‌های جدیدی برای فکرکردن و حل مشکلاتی که خود و شریک زندگی‌تان تجربه می‌کنید بیابید و به بهترین شکل این مشکلات را مدیریت کنید.

وظیفه زوج درمانگر این است که در بحث‌ها میانجیگری کرده و کمک کند تا مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود بخشید.

تکنیک‌های زوج درمانی

تکنیک‌های زوج درمانی باتوجه‌به شرایط و تخصص مشاور خانواده تفاوت‌هایی دارد؛ اما به‌طورکلی شامل تکنیک‌های زیر است:

1- درمان هیجان‌مدار

رویکرد درمانی هیجان‌مدار (EFT) نوعی روان‌درمانی است که بر ایجاد دلبستگی در روابط تمرکز دارد. بسیاری از زوج‌ها به دنبال درمان هستند؛ زیرا احساسات شدیدی مانند خشم، ترس یا خیانت دارند. این درمان ناراحتی و اضطراب را کاهش داده و با این کار زوجین را به یکدیگر نزدیک می‌کند.

2- روش گاتمن

روش گاتمن مبتنی بر تحقیقات علمی است. نکات اصلی در این درمان عبارت‌اند از ایجاد دوستی با شریک زندگی، افزایش احترام و اعتماد، همدلی و درک متقابل میان زوجین. این روش یکی از محبوب‌ترین تکنیک‌ها است و آمار نشان داده است که تا 94 درصد احتمال موفقیت دارد.

3- درمان سیستم‌های درون خانوادگی

درمان سیستم‌های درون خانوادگی (IFS) به افراد می‌آموزد که چگونه بر آرامش، اعتمادبه‌نفس، شجاعت، خلاقیت و ارتباط و موارد دیگر متمرکز شوند. این روش نشان می‌دهد که چگونه این احساسات بر روابط ما تأثیر می‌گذارند و با بهبود آن‌ها می‌توانیم رابطه خود را بهبود بخشیم.

4- درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری (CBT) بسیار مؤثر است؛ زیرا بسیاری از مسائل و مشکلات زوجین با این روش قابل‌رفع است. تمرکز بر افکار و رفتارها هسته اصلی این درمان بوده و می‌تواند به هر دو طرف کمک کند تا بفهمند از کجا آمده‌اند، چرا این الگوهای رفتاری را دارند و چگونه می‌توانند آن‌ها را بهبود بخشند.

5- روان‌درمانی مثبت‌گرا

روان‌شناسی مثبت‌گرا در رابطه بسیار مفید و توانمند است. هدف درمان روان‌شناسی مثبت‌گرا کمک به هر دو افراد حاضر در رابطه است تا نقاط قوت و مهارت‌های خود را بشناسند و آن‌ها را تشویق کند تا راه‌هایی برای دسترسی و تقویت این مهارت‌ها بیابند. این روش کمک می‌کنند تا از موقعیت‌های منفی نیز بتوان برداشت مثبتی داشت.

جهت مشاوره از طریق واتساپ با ما در تماس باشید.

فواید زوج درمانی

درمانگر در جلسات زوج درمانی به زوج‌ها کمک می‌کند تا نظرات مربوطه خود را در مورد مسائلی مانند مدیریت مالی، تقسیم کار خانگی، کار، جنسیت، و تربیت و تنبیه فرزندان بیان کنند، علاوه بر این می‌تواند بعد از خیانت به زوج‌ها کمک کند تا با مشکلات دیگری مانند عدم ارتباط یا بازسازی اعتماد کنار بیایند.

به‌طورکلی زوج درمانی می‌تواند در موارد زیر به شما کمک کند:

 • ارتباط زوجین پس از فرزندآوری
 • برخورد با رفتن فرزندان از خانه (به دلایل مختلف)
 • پشیمانی از نداشتن فرزند
 • کنارآمدن و کنترل تغییرات در روابط جنسی یا عدم صمیمیت
 • تصمیمات مهم زندگی
 • عبور از خیانت
 • بازسازی اعتماد دوستی و احترام

اهداف زوج درمانی

مشاوره زوجین به شما و شریک زندگی‌تان کمک می‌کند تا اهداف واقع‌بینانه، مشخص و قابل‌دستیابی در رابطه تعریف کنید. اهداف برای هر زوج منحصربه‌فرد است. در ابتدا مشاور به شما توضیح می‌دهد که مشاوره زوجین چیست و در این جلسات چه اهدافی را دنبال خواهید کرد. بیشتر بدانید.

بااین‌حال، ساختارهای کلی وجود دارد که هدف‌گذاری را در زوج درمانی هدایت می‌کند. به‌طورکلی، اهداف مؤثر زوج درمانی شامل موارد زیر است:

1- بهبود ارتباطات سالم

ارتباط، بخش حیاتی رابطه است و در صمیمیت روابط نقش مهمی دارد. زوج درمانگر سعی می‌کند ارتباطات درون رابطه را بهبود بخشد و درعین‌حال اطمینان حاصل می‌کند که زوج‌ها هنگام ابراز احساسات خود به‌هیچ‌وجه مورد سوءاستفاده قرار نگیرند و یکدیگر را مسخره نکنند.

2- افزایش مهارت برای حل تعارض و حل مسئله

تمرکز بر نکات مثبت، مهارت حل مسئله و تغییر رفتارهای مخرب، راه‌های مؤثر تمرین الگوهای راه‌حل محور هستند که در نهایت رابطه شما را بهتر می‌کند.

3- ایجاد اعتماد و احترام

اعتماد یکی از مهم‌ترین فاکتورها در زندگی مشترک است و عدم آن باعث درگیری و مشکلات زیادی می‌شود، در حقیقت سنگ بنای رابطه اعتماد است، در صورت عدم اعتماد، مشاور خانواده درمانی ، دلیل آن را ریشه‌یابی کرده و آن را حل می‌کند.

4- بخشش رویدادهای گذشته

بسیاری از زوجین در جلسات زوج درمانی عنوان می‌کنند که گذشته هنوز آن‌ها را رها نکرده است، در این شرایط مشاور کمک می‌کند تا گذشته را فراموش کرده و از آن عبور کنند.

5- بهبود نقاط قوت

به‌مرور که جلسات زوج درمانی به پایان خود نزدیک می‌شود، درمانگر به نقاط قوت رابطه اشاره می‌کند. اکثر جلسات درمانی بر روی حوزه‌های مشکل‌دار رابطه متمرکز می‌شوند که باعث می‌شود بخش‌های مثبت فراموش شود. اما ما با ترویج نقاط قوت رابطه به زوجین کمک می‌کنیم تا تنها بر نکات منفی تمرکز نکنند.

6- کاهش اجتناب عاطفی

اگر زوجین از بیان احساسات خود اجتناب کنند، از نظر عاطفی فاصله می‌گیرند. در طول زوج درمانی ، درمانگر سعی دارد به زوجین کمک کند تا احساسات و افکاری را که ممکن است از نشان‌دادن آن‌ها به شریک زندگی خود هراس داشته باشند را ابراز کنند.

زوج درمانی حضوری

زوج درمانی شرایطی را فراهم می‌کند که در آن زوجین می‌توانند بر مسائل دشوار غلبه کنند، بنابراین اولین گام برای درمان، انتخاب زوج‌ درمانگر مناسب است. مرکز مشاوره ستاره ایرانیان با سه شعبه برای مشاوره زوجین تهران این دسترسی را برای شما آسان کرده است:

 • قیطریه، چیذر، میدان ندا، جنب بانک دی، پلاک ۵۶، طبقه 4 شماره تماس: 22247100-021
 • شعبه شریعتی، چهارراه قصر، خیابان قدوسی، پلاک ۱۵۶، واحد ۱ شماره تماس: 88422495-021
 • شعبه سعادت‌آباد، ضلع جنوب غربی چهارراه سرو، خیابان پاک‌نژاد کوچه گل‌ها، پلاک ۵ طبقه ۴ شماره تماس: 22354282-021

زوج درمانی تلفنی

هدف مرکز مشاوره ستاره این است که درمان برای همه در دسترس باشد؛ بنابراین ما درمان به‌صورت حضوری، تلفنی و آنلاین با بهترین متخصصان را برای تمام ایرانیان داخل و خارج کشور فراهم کرده‌ایم. زوج درمانی تلفنی به شما کمک می‌کند تا بدون صرف وقت در ترافیک هرجا که هستید با مشاوران برتر ارتباط برقرار کنید و در کم‌ترین زمان رابطه خود را بهبود بخشید.

زوج درمانی آنلاین

مشاوره روانشناسی آنلاین زوجین در مقایسه با درمان‌های دیگر مزایای متعددی دارد. بارزترین مزیت آن راحتی است. علاوه بر این، درمان آنلاین از نظر دسترسی انعطاف‌پذیرتر بوده و به شما کمک می‌کند تا بیش‌تر با مشاور خود ارتباط برقرار کنید.

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان این امکان را فراهم کرده است تا با کمک پلتفرم ایمو (IMO) به‌صورت آنلاین با متخصصین زوج‌درمانی ارتباط آنلاین برقرار کرده و از خدمات دیگر نیز برخوردار شوید.

برای مشاوره رایگان یا رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

جلسات زوج درمانی

به طور معمول، اولین جلسه زوج درمانی با سؤالات استاندارد در مورد تاریخچه و مشکلات رابطه شروع می‌شود. در این جلسه احتمالاً منشأ، ارزش‌ها و پیشینه فرهنگی هر یک از زوجین مورد سؤال قرار می‌گیرد. زوج درمانگر ممکن است باتوجه‌به شدت مشکل از جلسات اولیه برای مداخله در بحران استفاده کند.

هزینه جلسات زوج درمانی

هزینه زوج درمانی در مرکز مشاوره ستاره از 180 تا 400 متفاوت است، این تفاوت به دلیل زمان جلسات و مدرک کارشناسی ارشد، دکترا و سابقه کاری یا اساتید دانشگاه بوده و لازم به ذکر است که تمام مشاوران زوج درمان مرکز دوره‌های مربوط به زوج درمانی، مهارت حل مسئله و تکنیک‌های درمانی مؤثر را گذرانده‌اند.

شرکت در جلسات مشاوره جداگانه نیز می‌تواند به مشاور کمک کند تا دیدگاه‌های زوجین را جداگانه ببیند و سرعت بیش‌تری به درمان ببخشد. جلسات انفرادی به‌عنوان بخشی از مشاوره زوجین معمولاً کوتاه‌مدت است و اهداف جلسات مشاوره زوجین را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد.

بهترین مرکز زوج درمانی در تهران

ما در مرکز مشاوره ستاره ایرانیان با متدها و تکنیک‌های روز دنیا به شما کمک می‌کنیم تا مشکلات خود را ریشه‌یابی و درمان کنید. در مرکز مشاوره زوج درمانی ستاره ، مشاوره خانواده، مشاوره کودک، مشاوره پیش از ازدواج ، مشاوره طلاق ، مشاوره خیانت همسران ، مشاوره جنسی و سکس درمانی ، مشاوره تحصیلی، درمان اختلالات(فسردگی، اضطراب، وسواس، دوقطبی، اسکیزوفرنی، بیش‌فعالی و غیره) به‌صورت تخصصی ارائه می‌شود.

بهترین مشاوره زوج درمانی در تهران این امکان را برای شما فراهم کرده است تا در محیطی امن و بدون هیچ‌گونه قضاوت در مورد احساسات خود صحبت کنید.

تست‌های این مرکز (در زمینه‌های تحصیلی، شغلی، ازدواج و اختلالات روان‌شناختی) به‌صورت حضوری و آنلاین در اختیار شما قرار می‌گیرد که با تست‌های عمومی تفاوت بسیار زیادی دارد، این تست‌ها توسط روان‌سنج تحلیل می‌شود و با کمک آن‌ها می‌توان اختلالات را شناخته و سپس با کمک مشاور به ریشه‌یابی آن‌ها بپردازید، این تست‌ها صحت‌سنج (دروغ‌سنج) دارند که باعث افزایش اعتماد به آن‌ها می‌شود.

این تست‌ها برای پیش از ازدواج، هوش، انتخاب‌های شغلی، مشاوره تحصیلی، بیش‌فعالی و مسائل دیگر انجام می‌شود. برای آگاهی از این تست‌ها و نحوه انجام آن‌ها با مرکز ستاره ایرانیان تماس حاصل کنید، تا همکاران ما راهنمایی‌های لازم را باتوجه‌به خواسته شما ارائه دهند.

سؤالات متداول

آیا زوج درمانگران طلاق را توصیه می‌کنند؟

زوج درمانگر طلاق را توصیه نمی‌کند یا نظرات شخصی دیگری در مورد رابطه شما ارائه نمی‌دهند. در عوض، به شما کمک می‌کنند تا نیازهای خود را بررسی کنید و درک کنید که چه چیزی برای برطرف‌کردن آن لازم است.

هدف اصلی زوج درمانی چیست؟

اهداف زوج درمانی با توجه به مشکلات و خواسته های هر زوج متفاوت هستند اما به طور کلی اهداف زوج درمانی شامل موارد زیر می باشد:

 • تمرین مهارت های ارتباطی
 • افزایش صداقت
 • بهبود رابطه جنسی
 • مدیریت عاطفی
 • درک یکدیگر
 • پشت سر گذاشتن گذشته

برای مشاوره رایگان یا رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *