خانواده درمانی

برای مشاوره رایگان یا رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

خانواده درمانی یک روند درمانی است که به افراد در رابطه خانوادگی کمک می‌کند تا زندگی بهتری داشته باشند، این درمان مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها، الگوبرداری، ایفای نقش، اجرا و تمرین رفتاری و بازخورد‌ها را در برمی‌گیرد و به اعضای خانواده کمک می‌کند تا با یکدیگر ارتباط بهتری برقرار کنند.

به بیان دیگر خانواده درمانی مداخله‌ای بر تعاملات بین اعضای خانواده بوده و در آن تلاش می‌شود تا کارکرد خانواده به عنوان واحدی متشکل از تک تک اعضای خانواده به طور کلی بهبود یابد. هدف از برگزاری جلسات خانواده درمانی در مرکز مشاوره ستاره ایرانیان این است که مشکلات یا تعارضات بیماری‌زا در درون خانواده حل و فصل شود.

خانواده درمانی چیست؟

خانواده درمانی نوعی درمان است که به اعضای نزدیک خانواده ارائه می‌شود. این درمان می‌تواند بر این موضوع تمرکز کند که چگونه مشکلات فرد باعث ایجاد مشکلات برای خانواده آن‌ها شده است. هرکسی مشکلاتی دارد که مانع زندگی مطلوب او و اعضای خانواده‌اش شده است، در این شرایط فرد می‌تواند برای حل آن‌ها از خانواده درمانی بهره بگیرد. 

تحقیقات در این زمینه نشان داده است که هرچه عملکرد خانواده بهتر باشد، سطح استرس فرد نیز پایین‌تر خواهد بود، این امر نشان دهنده اهمیت خانواده درمانی در سلامت روانی افراد است. خانواده درمانی در شرایط زیر توصیه می‌شود:

 • والدینی که در رابطه با کودکان خود دچار مشکل هستند.
 • کودکی که مشکلات رفتاری یا تحصیلی دارد.
 • کودکان یا نوجوانانی که در کنار آمدن با یکدیگر دچار مشکلاتی هستند.
 • یکی از اعضای خانواده، مشکل روانی بلندمدت یا مشکل سو مصرف مواد دارد.
 • استرس قابل توجه بین اعضای خانواده
 • اختلاف نظر والدین در روش تربیت فرزند
 • برقراری ارتباط ضعیف
 • مشکلات رفتاری یا سلامت روان در کودکان
 • آزار عاطفی یا کلامی
 • تعارض والدین و فرزند
 • درگیری خواهر و برادر
 • آگاهی از سبک‌های فرزندپروری ناسالم یا ناسازگار
 • مشکل در حل تعارضات میان اعضا

مزایای خانواده درمانی

خانواده درمانی برای درمان مشکلات درون خانواده بسیار مؤثراست. چند مزیت مهم خانواده درمانی عبارتنداز:

 1. درک بهتراز مرز‌های لازم و الگو‌ها و روند‌های خانوادگی
 2. ارتباطات مؤثر اعضای خانواده
 3. بهبود حل مسأله
 4. کاهش حل اختلافات و توانایی مدیریت خشم بهتر
 5. آموزش مهارت‌های ارتباطی
 6. رفتار‌های ناکارآمد را با رفتار‌های سالم جایگزین می‌کنند.
 7. افزایش مشارکت خانواده
 8. افزایش احترام. اعضای خانواده ممکن است متوجه نشوند که خواهر، برادر یا فرزندشان چه می‌گذراند.
 9. درک بهتری از روند درمان فرد مورد علاقه خود به دست‌آورید.
 10. ایجاد فضای امن برای بیان احساسات و نگرانی

جهت مشاوره از طریق واتساپ با ما در تماس باشید.

معایب خانواده درمانی

1- نیاز به مشارکت فعال تمام اعضا: برای اینکه خانواده درمانی نتیجه مطلوبی داشته باشد، نیاز به مشارکت فعال کل خانواده دارد. تمام خانواده باید به این روند متعهد باشند. تنها اگر یک عضو به درمان متعهد نباشد، اثر خوب و مؤثری نخواهد داشت.

2- برخی شرایط نیاز به درمان شدید دارد: بسیاری از شرایط سلامت روان برای اثربخشی، به درمان فشرده‌تری نیاز دارند. برخی از افراد مبتلا به موارد شدید افسردگی، اختلال دوقطبی یا اسکیزوفرنی ممکن است به درمان فوری و جدی نیاز داشته باشد.

3- تعهد زمانی: خانواده درمانی نمی‌تواند پویایی خانواده را یک شبه بهبود بخشد و به زمان نیاز دارد. جلسات در یک دوره چند ماهه برگزار می‌شود و برای انجام و مشاهده تغییرات معنادار به جلسات زیادی نیاز دارد.

انواع خانواده درمانی

متخصصان خانواده درمانی بسته به نیاز‌ها و اهداف مراجعان خود می‌توانند از رویکرد‌های درمانی متعددی استفاده کنند. در ادامه روش‌هایی بیان شده است که در خانواده درمانی استفاده می‌شود:

• خانواده درمانی سیستمی (Systemic Family Therapy)
• درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT)
• نظریه دلبستگی( Attachment theory)
• بازی درمانی (Play Therapy)
• خانواده درمانی حمایتی
• ساخت گرایی اجتماعی (Social constructionism )
• خانواده درمانی ساختاری (SFT)
• رفتار درمانی و درمان شناختی رفتاری (CBT)

• درمان مختصر راه حل محور
• بوونین درمانی
• درمان استراتژیک
• روایت درمانی (Narrative Therapy)
• روان درمانی (Psychotherapy)
• خانواده درمانی عملکردی
• درمان بین نسلی

جهت مشاوره از طریق واتساپ با ما در تماس باشید.

خانواده درمانی چگونه به ما کمک می‌کند؟

در این درمان تمام اعضای خانواده، از جمله کودکان، معمولاً در اتاق درمانی به همراه روانشناس و مشاور خانواده دور هم جمع می‌شوند. با توجه به مشکل و اختلال تعداد این اعضا می‌تواند متفاوت باشد. هدف خانواده درمانی کمک به اعضای خانواده برای یافتن راه‌هایی برای کمک و درک به یکدیگر است. جلسات خانواده درمانی می‌تواند در موارد زیر به شما کمک کند:

1- تغییرات در زندگی روزمره

سازگاری با اتفاقات و رویداد‌های جدید (بخصوص برای کودکان) آسان نیست. نمونه تغییرات در زندگی روزمره عبارتند از:

 • نقل مکان به یک شهر یا شهر جدید
 • طلاق یا جدایی
 • از دست دادن کسی ( اعضای خانواده یا دوستان)
 • بیماری یکی از اعضای خانواده

در این شرایط جلسات خانواده درمانی در مرکز ستاره ایرانیان به کودک شما کمک می‌کند تا با تغییرات سازگار شود و روند درمانی لازم را طی کند. افراد در هر سن و سالی ممکن است در سازگاری، مشکلاتی را تجربه کنند، اما کودکان و نوجوانان، نیاز به کمک مشاور دارند و نمی‌توانند به تنهایی خود را با شرایط جدید تطبیق دهند.

2- تطبیق با سال‌های نوجوانی

دوره نوجوانی پر از احساس اضطراب، ترس، نگرانی و مشکلات مختلف است، علاوه بر این در سال‌های نوجوانی تغییرات زیادی وجود دارد که والدین نمی‌توانند آن را درک کنند. در این شرایط جلسات خانواده درمانی به شما کمک می‌کند تا از نوجوان خود حمایت کرده و به استقلال شخصیتی او احترام بگذارید.

معمولا نوجوان‌ها نمی توانند با والدین خود به راحتی صحبت کنند زیرا از قضاوت آن‌ها می‌ترسند. در این شرایط مشاور کمک می‌کند تا نوجوان بدون ترس از قضاوت احساسات خود را بیان کند.

3- درمان اعتیاد

در خانواده درمانی برای ترک اعتیاد، اعضا درک می‌کنند که چگونه می‌توانند از یکدیگر حمایت مناسب و لازم را داشته باشند. در این جلسات اعضای خانواده می‌توانند نگرانی‌های خود را نسبت به مصرف مواد ارائه کنند و این امر به فردی که درگیر اعتیاد شده است نشان می‌دهد که نزدیکانش چقدر برای او ارزش قائل هستند.

4- درمان افسردگی

خانواده درمانی در افسردگی نقش زیادی دارد و یک روش بسیار معتبر برای درمان افسردگی محسوب می‌شود. استرس بین فردی نه تنها پیش درآمد افسردگی است، بلکه اختلال عملکرد خانواده در طول افسردگی رایج است و اغلب منجر به مشکلات در خانواده می‌شود.

بنابراین افسردگی هم به دلیل مشکلات خانوادگی ایجاد می‌شود هم باعث تشدید این اختلافات و مشکلات می‌گردد. مشاهدات در مرکز مشاوره ستاره ایرانیان نشان داده است که در اغلب موارد، با از بین رفتن افسردگی، عملکرد خانواده بهبود می‌یابد.

جلسات خانواده درمانی در مرکز مشاوره ستاره ایرانیان

در ادامه مثالی از تمرین‌ها و تکنیک‌هایی که در خانواده درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند آورده شده است توجه داشته باشید که هر تکنیک با توجه به شرایط خانواده متفاوت است و یک روش مشخص برای همه استفاده نمی‌شود:

مثال: توپ احساسات

هدف: بیان احساساتی که افراد از گفتن آن‌ها شرم دارند.

این تمرین ساده فقط به توپ و خودکار برای نوشتن نیاز دارد. این کار به طور مکرر برای کودکان و نوجوانان در بسیاری از زمینه‌ها برای بروز احساسات استفاده می‌شود، زیرا فشار صحبت کردن در مورد احساسات را برای کسانی که ممکن است از به اشتراک گذاشتن احساسات خود ناراحت باشند، کم می‌کند.

برای مشاوره رایگان یا رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

مرکز مشاوره خانواده درمانی ستاره ایرانیان کجاست؟

این مرکز مشاوره درمانی موفق با سه شعبه در تهران به درمانجویان عزیز کمک می‌کند تا بهترین درمان را در کم‌ترین زمان ممکن تجربه کنند. این سه شعبه در قیطریه، شریعتی و سعادت آباد قرار دارد و همه روزه آماده هستند تا خدمات لازم را به ایرانیان خارج و داخل ایران ارائه دهند.

مشاوران در این مرکز مشاوره روانشناسی ، سطح علمی بالایی دارند و اساتید، دکتری روانشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین روانشناسانی با بیش از ۲۰ سال تجربه در زمینه روانشناسی هستند.

چرا مرکز مشاوره ستاره ایرانیان؟

در این مرکز مشاوره ما بر این باوریم که بهبود خانواده، بسیاری از اختلالات و مشکلات را برطرف می‌سازد. برنامه‌های درمانی در مرکز ما، موارد مورد نیاز برای بهبود سیستم خانواده را آموزش می‌دهد و به اعضای خانواده شما کمک می‌کند تا رابطه خوبی با یکدیگر برقرار کرده و مشکلات خانوادگی را پشت سر بگذارید.

ما در مرکز مشاوره ستاره ایرانیان انواع مشاوره خانواده، مشاوره قبل از ازدواج ، مشاوره تحصیلی، مشاوره بالینی، مشاوره جنسی ، مشاوره طلاق ، سکس تراپی ، مشاوره خیانت ، مشاوره کودک و نوجوان و هیپنوتراپی را به درمانجویان عزیز ارائه می‌دهیم.

در این مرکز ما از جدیدترین تکنیک‌ها و ابزار روز دنیا در زمینه خانواده درمانی حضوری و آنلاین یا تلفنی  استفاده می‌کنیم که کم‌ترین عوارض را به دنبال دارند، علاوه بر این امکان مشاوره به صورت تلفنی را نیز برای ایرانیان داخل و خارج ایران فراهم کرده‌ایم. هزینه جلسات خانواده درمانی با توجه به زمان و نوع درمان متفاوت است، با تماس با مرکز می‌توانید از حق ویزیت خانواده درمانی اطلاع لازم را کسب کنید.

برای رزرو وقت و نوبت می‌توانید با شعبه مورد نظر تماس بگیرید یا در وب‌سایت ما فرم وقت‌دهی را پر کنید. تست‌های روانشناختی در زمینه‌های مختلف را می‌توانید به صورت آنلاین از وب‌سایت یا حضوری در مرکز انجام دهید. در صورتی که تست‌ها را به صورت آنلاین انجام دادید، کد دریافتی را به مرکز ارائه دهید تا توسط روانسنج تحلیل شود.

جهت مشاوره از طریق واتساپ با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *