شایع ترین مشکلات رفتاری کودکان و روش های درمان

پرخاشگری و حملات بدخلقی (قشقرق) کودکان را چگونه مدیریت کنیم؟

پرخاشگری کودکان علل مختلفی دارد. وقتی آن ها شروع به قشقرق راه انداختن می کنند، بسیار مهم است که بتوانید به دلیل آن پی ببرید.

در حقیقت هیچ کودکی شبیه به کودک دیگر نیست و ممکن است دلیل رفتارهای پرخاشگرانه ی فرزند شما با کودکی دیگر فرق کند.

 1. کودکان کوچک تر ممکن است به علت این که نمی‌‌‌دانند احساسات ناخوشایند خود مانند خشم و ناکامی را چگونه با کلمات ابراز کنند به پرخاشگری روی آورند.

 صحبت با کودکان و کمک به آنان برای بیان احساساتشان بدون پرخاشگری در این موارد مفید است.

 • کودک ممکن است شاهد دعوا و پرخاشگری والدین یا دیگر اعضای خانواده باشد و از این رفتارها الگو برداری کند.

بنابراین کنترل محیط منزل، عدم به کار گیری پرخاشگری در روابط بین فردی اعضای خانواده و همچنین نظارت بر برنامه‌‌های تلویزیونی که کودک مشاهده می‌‌کند می‌‌تواند این اثرات را تا حد ممکن کاهش دهد.

 • گاهی به مرور زمان کودک یاد می‌‌گیرد که با بد خلقی و پرخاشگری می‌‌تواند به آنچه می‌‌خواهد دست یابد.

 اگر والدین در برابر داد و فریاد یا پرخاشگری وی تسلیم شوند او در می‌‌یابد این رفتار راهی برای گرفتن آنچه می‌‌خواهد از بزرگسالان است.

بعضی کودکان با فرد خاصی مانند مادر یا مادر بزرگ بیشتر این رفتارها را نشان می‌‌دهند تا با دیگر اعضای خانواده.

 این موضوع اهمیت برخورد یکسان و یکنواخت همه بزرگسالان در خانواده و اطراف کودک را نشان می‌‌دهد.

 اگر کودک در یابد که هر وقت و هر کجا پرخاشگری کند پیامد یکسانی متحمل می‌‌شود چنین رفتاری قطعاً کاهش می‌‌یابد.

علی رغم پرخاشگری و بدخلقی کودک، رعایت بعضی از اصول نیز می‌‌تواند  به شما در کاهش این رفتارها کمک کند که عبارتند از :

ـ در انتظارات خود از کودک و به کارگیری روش های تربیتی در زمان ها، مکان ها و توسط افراد مختلف مانند مادر، پدر، مادربزرگ و… تا حد ممکن یکنواخت عمل کنید.

 قابل پیش‌بینی بودن پیامد یک رفتار به کودک احساس امنیت می‌‌دهد و وی را از سر درگمی می‌‌رهاند و مشکلات رفتاری وی را کاهش می‌‌دهد.

ـ قوانین را به صورت روشن به کودک بگویید. او باید بداند احساس خشم و ناکامی طبیعی است ولی مرزهایی برای شیوه ی ابراز آن وجود دارد مثلاً زدن دیگران ممنوع است.

ـ در اثر بدخلقی و قشقرق کودک تسلیم خواسته‌‌های غیرمنطقی او نشوید. این رفتار کودک را نادیده بگیرید. (در عین حال ایمنی کودک را در نظر داشته باشید. اگر وی به کار خطرناکی دست زد بلافاصله باید مداخله کنید).

ـ تلاش کودک برای ابراز مناسب احساسات ناخوشایند مثل خشم را تشویق کنید.

ـ موقعیت هایی که کودک بیشتر دچار بدخلقی و پرخاشگری می‌‌شود مانند زمانی که خسته، گرسنه یا خواب آلود است را شناسایی کرده، توجه به نیازهای جسمانی و روانشناختی کودک را در برنامه ریزی‌‌های روزانه خود در اولویت قرار دهید.

رقابت بین خواهر و برادرها و آنچه لازم است بدانید.

رقابت و حسادت بین خواهر و برادرها از شایعترین مشکلات والدین محسوب می‌‌شود.

این موضوع پدیده‌ای عالم گیر است و پدر و مادر را بیش از هر کس دیگر دچار احساس ناکامی و نگرانی می‌‌کند.

گرچه بسیاری از کتاب ها توصیه می‌‌کنند که خواهر و برادرها را به حال خود گذاشته و در دعوا و درگیری آن ها دخالت نکنیم.

بعضی از بزرگسالان خاطراتی از بدرفتاری خواهر یا برادر خود در دوران کودکی بدون دخالتی از سوی والدین به یاد دارند که بسیار برایشان رنج آور است.

 بنابراین با وجود طبیعی بودن رقابت بین خواهر و برادرها، نظارت والدین بر شیوه تعامل و ارتباط فرزندان با هم اهمیت بسزا یی دارد.

بنابراین توصیه‌‌های زیر در برخورد با رقابت و حسادت خواهر و برادر‌ها می تواند برای تان بسیار کمک کننده باشد:

 • اطمینان یابید که هیچ یک از فرزندان توسط خواهر یا برادر خود مورد سوء رفتار کلامی، جسمانی یا جنسی قرار نمی‌‌‌گیرد. قانونی در خانه برقرار کنید که خشونت از هر نوع نسبت به دیگران را ممنوع کند.
 • از لقب دادن به کودکان پرهیز کنید. حتی لقب‌‌های خوب مانند هنرمند یا ورزشکار می‌‌تواند برانگیزاننده حسادت دیگر فرزندن شود و کودک را برای حفظ این لقب دچار اضطراب و ناکامی نماید.
 • با کودکان طوری رفتار کنید که بفهمند هر یک دارای ویژگی‌‌های منحصر به فردی هستند که با دیگران متفاوت است. آنان را به صورتی غیر منصفانه با هم مقایسه نکنید.
 • علاوه بر زمانی که با همه فرزندان می‌‌گذرانید با هر یک از آنان زمانی جداگانه هر چند اندک صرف کنید.
 • بپذیرید که رقابت بین خواهر و برادرها طبیعی است. همه گاهی نسبت به خواهر یا برادر خود احساس خشم می‌‌نمایند در حالیکه بیشتر آنها در برابر افراد خارج از خانواده از یکدیگر حمایت می‌‌کنند.
 • به خبرچینی کودکان پاداش ندهید و همیشه جانب یک فرزند را نگیرید.

در دعوای خواهر و برادرها چه کنیم؟

در صورتی که در موقعیت دعوای خواهر و برادر ها و یا کودکان هم سن و سال قرار گرفتید، رعایت نکات طلایی زیر می تواند بسیار مفید باشد.

 1. لازم است تا حتی‌الامکان اجازه دهید خودشان دعوا را تمام کنند.
 2. اگر یکی یا هر دوی ان ها بسیار عصبای و ناراحت هستند دخالت کنید. آنها را از هم جدا کرده و کودکی را که آسیب دیده یا ناراحت است آرام کنید.
 3. یادتان باشد که قرار نیست در دعوا طرف هیچ یک را بگیرید مگر آن که آنچه رخ داده دیده باشید.
 4. هر دو کودک را تشویق کنید تا درباره ی  احساسات خود و آنچه رخ داده صحبت کنند و از آن ها بخواهید فکر کنند چگونه می‌‌توانند اختلاف شان را بدون دعوا و درگیری حل کنند.
Mmsi.ir1
برای مشاوره تلفنی ، حضوری و آنلاین با شماره تماس های 02122689558 و 02122354282 و 02188422495 تماس حاصل کنید

حاضر جوابی کودکان و نحوه ی برخورد با آن

اگر چه حاضر جوابی کودکان می تواند بسیار کلافه کننده باشد اما آنقدر ها که فکر می کنید هم بد نیست.

حاضر جوابی و جواب پس دادن، اغلب شیوه‌ای برای نشان دادن نافرمانی و لجبازی کودک و نشانه‌ای از تکامل او برای به دست آوردن استقلال است.

در بسیاری از مواقع تنش های زندگی روز مره مانند به دنیا آمدن کودک دیگر یا تغییر منزل ممکن است این رفتارها را تشدید کند. بنابراین بهتر است در مواجهه با چنین کودکانی موارد زیر را رعایت کنید:

 • به خاطر داشته باشید که کودکان پیش دبستانی و دبستانی نیاز شدیدی به ابراز وجود و بیان احساسات خود دارند.

بنابراین به آن ها فرصت لازم برای ابراز وجود، نظر دادن و خودی نشان دادن را بدهید تا آرام شوند و از شما حساب ببرند.

 • انتظارات خود را با توانایی کودک تطبیق دهید. در صورتی که انتظارات شما بیش از توانایی کودک باشد، ممکن است تجربه ی مکرر ناکامی و خشم منجر به حاضر جوابی در مقابل تان شود.
 • تشویق رفتارهای مثبت را فراموش نکنید.
 • احترام به کودک را فراموش نکنید. همانطور که بی احترامی به یک فرد بزرگسال می تواند باعث شود تا او به شیوه ای غیر منتظره به شما واکنش نشان دهد، در مورد کودکان نیز این مساله صادق است.

در صورتی که برای کودک هویت قایل شوید و با او برخوردی محترمانه و مبتنی بر برابری داشته باشید، احتمال حاضر جوابی منفی او بسیار کمتر خواهد شد.

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان با کادر تخصصی در زمینه زوج درمانی ، مشاوره فردی و شغلی ، روانشناسی زناشویی ، درمان اختلالات افسردگی ، اضطراب ، دوقطبی، وسواس، فوبیا و غیره و رفع مشکلات خانوادگی و زناشویی و مشاوره و تربیت کودک و نوجوان با روش های نوین و بهره گیری از جدیدترین تست روانشناسی آنلاین و روانسجی و دستگاه های نقشه برداری مغزی ، نوروفیدبک و بیوفیدبک و تی دی سی اس همواره در کنار شماست. شماره زیر جهت رزرو وقت مشاوره حضوری ، تلفنی و آنلاین
02122689558 و 02122354282 و 02188422495

برچسب ها: درمان مشکلات ,مشکلات رفتاری ,پرخاشگری کودکان ,کودکان ,

نتایج جستجو در گوگل: درمان مشکلات گوارشی,  درمان مشکلات ژنتیکی ازدواج فامیلی,  درمان مشکلات گوارشی با طب سنتی,  درمان مشکلات کروموزومی اسپرم,  درمان مشکلات کبدی,  درمان مشکلات هورمونی,  درمان مشکلات معده,  درمان مشکلات روحی و روانی,  درمان مشکلات گوارشی خیراندیش,  درمان مشکلات گوارشی کرونا,  مشکلات رفتاری کودکان,  مشکلات رفتاری کودکان اوتیسم,  مشکلات رفتاری دانش آموزان ابتدایی,  مشکلات رفتاری کودک پنج ساله,  مشکلات رفتاری دانش آموزان متوسطه,  مشکلات رفتاری دانش آموزان,  مشکلات رفتاری کودکان pdf,  مشکلات رفتاری نوجوانان,  مشکلات رفتاری کودکان پیش دبستانی,  مشکلات رفتاری کودکان ناشنوا,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.