تکنیک EMDR

emdr تکنیک حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکات چشم

تکنیک EMDR حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکات چشم یک تکنیک روان درمانی است که برای درمان اضطراب، PTSD و موارد دیگر استفاده می شود. EMDR چیست؟ EMDR چگونه کار می کند؟ EMDR برای چه کسانی مناسب است؟ آیا درمان EMDR واقعاً کار می کند؟

در سال 1990 روانشناس فرانسین شاپیرونوع جدیدی از روان درمانی را به نام حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکت چشم یا EMDR توسعه داد. درمان EMDR یک گزینه درمانی موثر برای افرادی است که از اضطراب، هراس، PTSD یا ترومارنج می برند. این راهی برای گذر از گذشته است.

با توجه به بنیاد تحقیقات EMDR توسط بیش از 30 مطالعه تصادفی و کنترل شده (استاندارد طلایی برای مطالعات بالینی) تایید شده است. 1

EMDR یک رویکرد روان درمانی یکپارچه است که به طور گسترده مورد تحقیق قرار گرفته و برای درمان تروما موثر است. درمان EMDRشامل مجموعه‌ای از پروتکل‌های استاندارد شده است که عناصر بسیاری از رویکردهای درمانی مختلف را در خود جای داده و آسیب‌های روانی را برای میلیون‌ها نفر در هر سنی تسکین داده است.

تکنیک EMDR چیست؟

درمان EMDR رویکردی مرحله‌ای و متمرکزبرای درمان تروما و سایر علائم است که با اتصال مجدد فرد آسیب دیده به روشی ایمن و سنجیده به تصاویر، افکار خود، احساسات و احساسات بدن مرتبط با تروما، و اجازه دادن به قدرت‌های شفابخش طبیعی مغز به سمت وضوح تطبیقی حرکت کند.

این بر اساس این ایده است که علائم زمانی رخ می‌دهند که ضربه و سایر تجربیات منفی یا چالش‌برانگیز بر توانایی طبیعی مغز برای التیام غلبه کند، و فرآیند درمان می‌تواند از طریق تحریک دو طرفه تسهیل و تکمیل شود، در حالی که مشتری در حال تجربه مجدد تروما در زمینه است. محیط امن مطب درمانگر (آگاهی دوگانه).

emdr تکنیک حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکات چشم

نگران استرس پس از سانحه هستید؟

آزمون 2 دقیقه ای اختلال استرس پس از سانحه را انجام دهید تا ببینید آیا ممکن است از تشخیص و درمان بیشتر بهره مند شوید.

روماس بویویداس، دکترا، LMHC، معاون توسعه بالینی سیستم های سلامت طیف، می گوید که درمان EMDR یک درمان هشت مرحله ای است. تجارب آسیب زا را شناسایی و به آنها رسیدگی می کند که بر ظرفیت مقابله طبیعی مغز غلبه کرده اند، و در نتیجه علائم آسیب زا، مانند بازگشت به گذشته یا اضطراب ، یا راهبردهای مقابله ای مضر، مانند رفتار منزوی و خود درمانی با الکل یا مواد مخدر ایجاد کرده اند. ،” او توضیح می دهد.

تکنیک EMDR چگونه کار می کند؟

از طریق EMDR، افراد به طور ایمن اطلاعات آسیب زا را دوباره پردازش می کنند تا زمانی که دیگر از نظر روانی مخل زندگی آنها نباشد. با گذشت زمان، قرار گرفتن در معرض خاطرات آسیب زا دیگر باعث ایجاد احساسات منفی و علائم ناراحت کننده نمی شود.

EMDR دارای هشت مرحله درمان است: 2

  • تاریخچه گرفتنHistory taking
  • آماده سازی مراجع Client preparation
  • ارزیابی Assessment
  • حساسیت زدایی Desensitization
  • نصب و راه اندازی Installation
  • اسکن بدن Body scan
  • بسته Closure
  • ارزیابی مجدد اثر درمان Reevaluation of treatment effect

در طول EMDR، فردی که تحت درمان قرار می‌گیرد، بر حافظه‌ای مخرب تمرکز می‌کند و اعتقادی را که درباره خود دارد، شناسایی می‌کند. اگر به خاطره ای منفی مرتبط باشد، این تکنیک به فرد می آموزد که دیدگاه خود را با یادگیری مرتبط ساختن آن با یک باور مثبت به جای آن تغییر دهد.

به عنوان مثال، برای قربانیان سوء استفاده معمول است که احساس کنند “لایق” آزار هستند. EMDR به فرد کمک می کند تا آن را به عنوان یک تفکر خود ویرانگر ببیند. بنابراین “من لیاقتش را داشتم” به “من فردی ارزشمند و خوب هستم که زندگی خود را کنترل می کنم.”

تمام احساسات و عواطف مرتبط با حافظه شناسایی می شوند. سپس فرد ضمن تمرکز بر یک محرک خارجی که حرکت سریع (یا دوطرفه) چشم را ایجاد می کند، حافظه را مرور می کند. معمولاً این کار با مشاهده حرکت درمانگر با دو انگشت انجام می شود. پس از هر مجموعه حرکات دو طرفه (معمولاً هر دو چشم را درگیر می کند)، از فرد سوال می شود که چه احساسی دارد.

ادامه مقاله در زیر

یاد بگیرید چگونه حمله پانیک را متوقف کنید

نکات و توصیه های تخصصی برای کمک به تشخیص و توقف حمله پانیک.

مقاله را بخوانید

این روند تا زمانی ادامه می یابد که آسیب پردازش شود و حافظه دیگر برای فرد آزاردهنده نباشد. سپس باور مثبت انتخاب شده، از طریق حرکت دوجانبه، برای جایگزینی باور منفی، “نصب” می شود.

جلسات معمولا یک ساعت طول می کشد. این نظریه وجود دارد که EMDR کار می کند زیرا “تحریک دوطرفه” ناحیه ای از مغز را که خاطرات را پردازش می کند دور می زند و به دلیل ضربه گیر کرده است. هنگامی که یک حافظه دشوار/آسیب‌زننده گیر می‌کند، مغز را از پردازش و ذخیره‌سازی مناسب حافظه باز می‌دارد.

در طول EMDR، افراد حافظه را با خیال راحت پردازش می کنند و این منجر به حل مسالمت آمیز می شود. این تجربه منجر به افزایش بینش در مورد رویدادهای آزاردهنده قبلی و افکار منفی در مورد خود می شود که از رویداد آسیب زا اولیه رشد کرده است.

 

emdr تکنیک حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکات چشم

EMDR برای چه کسانی مناسب است؟

درمان EMDR توسط انجمن روانپزشکی آمریکا و انجمن بین المللی مطالعات استرس تروماتیک تایید شده است. وزارت امور کهنه سربازان ایالات متحده (VA)، وزارت دفاع، و سازمان های خارج از کشور، از جمله وزارت بهداشت بریتانیا و شورای ملی سلامت روان اسرائیل نیز این درمان را تایید کرده اند.

به گفته بنیاد تحقیقات EMDR، بیش از 30 مطالعه اثربخشی درمان EMDR را در 30 سال گذشته برای مشکلاتی مانند تجاوز جنسی و سوء استفاده جنسی، ترومای جنگی، تروما و غفلت دوران کودکی، حوادث تهدید کننده زندگی، و علائمی مانند اضطراب، مستند کرده اند. افسردگی و سوء مصرف مواد 1

ادی ناتان، MA، LCSW، یک روان درمانگر دارای مجوز با بیش از 20 سال تجربه به عنوان یک پزشک معتبر حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکات چشم است. ناتان معتقد است که این نوع درمان توانایی درمان افرادی را دارد که از انواع ضربه ها رنج می برند.

او می‌گوید: «کاری که این تکنیک انجام می‌دهد این است که نحوه پردازش حضور تأثیرات فیزیکی، عاطفی و روانی مربوط به یک رویداد آسیب‌زا را تغییر می‌دهد». «درد و احساس خطری که پس از یک رویداد آسیب‌زا در درون خود حمل می‌شود، چنان شدت روح را می‌گیرد که به احساس قرار گرفتن در شن روان عاطفی منجر می‌شود. EMDR برای خلع سلاح سیستم های اعتقادی، که به عنوان شناخت نیز شناخته می شود، عمل می کند و شناخت منفی را از طریق یک سری حرکات جانبی چشم، ضربه زدن، یا صدا تغییر می دهد، در حالی که از مشتری خواسته می شود تصویری از درد و خطر (تروما) ایجاد کند که بیشتر آنها را آزار می دهد. ”

آیا درمان EMDR واقعاً کار می کند؟

به گفته مؤسسه EMDR ، برخی از مطالعات انجام شده روی این نوع درمان نشان می دهد که 84 تا 90 درصد از قربانیان تک ضربه ای تنها پس از سه جلسه 90 دقیقه ای دیگر دچار اختلال استرس پس از سانحه نمی شوند.

مطالعه دیگری که توسط HMO Kaiser Permanente انجام شد، نشان داد که 100٪ از قربانیان تک ترومایی و 77٪ از قربانیان ترومای متعدد تنها پس از شش جلسه 50 دقیقه ای دیگر مبتلا به PTSD تشخیص داده نمی شوند. در مطالعه دیگری، 77 درصد از جانبازان رزمی در 12 جلسه از PTSD عاری بودند.

چیزی که در مورد این نوع مداخله درمانی نیز متفاوت است این است که درمانگر در حین گذراندن این فرآیند به صورت مکالمه ای با مشتری صحبت نمی کند.

پس از یک جلسه EMDR، تأثیر خواب غیرعادی نیست. رویاهای واضح رایج هستند و همچنین نسبت به تعامل با دیگران و محرک های بیرونی حساس تر هستند.

درمان حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکات چشم تنها شکل درمانی مناسب برای افرادی نیست که با اضطراب، PTSD، هراس و/یا تروما سروکار دارند. درمان EMDR اغلب همراه با سایر اشکال درمان انجام می شود.

با درمانگر خود در مورد ترکیبی از درمان یا سایر تکنیک های درمانی که ممکن است برای شما موثر باشد صحبت کنید.

درمان شناختی رفتاری (CBT) و رفتار درمانی عاطفی منطقی (REBT) نیز می تواند برای اضطراب و تروما موثر باشد.

EMDR را می توان با تکنیک های درمانی خانگی نیز جفت کرد. خلاصه برنامه های سلامت روان ما را در اینجا بررسی کنید.

منابع تکنیک EMDR

برای پیدا کردن یک درمانگر EMDR، هم بنیاد EMDR و هم موسسه ستاره ایرانیان می توانند شما را با پزشکانی که در این تکنیک آموزش دیده اند ارتباط برقرار کنند.

سوالات متداول تکنیک EMDR

1 - EMDR چیست و چگونه کار می کند؟

درمان EMDR یک رویکرد مرحله‌ای و متمرکز برای درمان تروما و سایر علائم است که با اتصال مجدد فرد آسیب دیده به روشی ایمن و سنجیده به تصاویر، افکار خود، احساسات و احساسات بدن مرتبط با تروما، و اجازه دادن به قدرت‌های شفابخش طبیعی مغز به سمت انطباق حرکت کند ...

2 - 8 مرحله EMDR چیست؟

EMDR یک روش درمانی هشت مرحله ای است که برای کمک به مبارزه با تجربیات آسیب زا و سایر اختلالات سلامت روان استفاده می شود. مراحل به شرح حال، آماده سازی مشتری، ارزیابی، حساسیت زدایی، نصب، اسکن بدن، بسته شدن، و بررسی پیشرفت درمان تقسیم می شوند

برچسب ها: Emdr در ایران ,حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکات چشم ,درمان استرس ,درمانگر EMDR ,

نتایج جستجو در گوگل: emdr در ایران,  حساسیت زدایی با حرکات چشم و پردازش مجدد,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.