بهترین مشاوره نوجوان در تهران در مرکز مشاوره ستاره ایرانیان ملاقات کنید. در جریان رشد انسان، سال های حساسی وجود دارد که تاثیر خود را بر تمام مراحل زندگی می گذارد، سال های نوجوانی از این دوران های مهم است.

نوجوانی دوران گذار از مرحله ی کودکی به بزرگسالی است و مانند همه ی دوران های گذار، با مشکلات، تعارض ها و بحران هایی همراه است.

همچنین امروزه تغییرات زیستی، فن آوری، اقتصادی، اجتماعی در زندگی نوجوانان روی داده که منجر به نیازهای  متفاوت مخصوص این گروه سنی شده است.

به همین دلیل بسیار مهم است که والدین با مسائل اساسی دوران نوجوانی آشنا باشند و نسبت به نحوه ی برخورد صحیح با فرزند نوجوانشان آگاهی داشته باشند. در این شرایط روانشناسی که در حوزه ی نوجوان فعالیت دارد بسیار می تواند یاری گر والدین و نوجوانان باشد.

بهترین مشاوره نوجوان در تهران

قبل از پرداختن به مشاوره نوجوان و معرفی وظایف و حیطه های کاری آن نیاز است که در ابتدا با مشکلات پیش روی نوجوانان آشنا شویم تا بهتر بتوانیم به اهمیت دریافت کمک از مشاور نوجوان پی ببریم.

چرا باید به بهترین مشاوره نوجوان در تهران مراجعه کنیم ؟

دوران نوجوانی و تغییرات آن

دوران نوجوانی از سنین 12 سالگی تا 20 سالگی را شامل می شود.

به جرات می توان گفت نوجوانی دوران بحران است، نوجوان در این مرحله با تغییرات بسیار سریع جسمانی، روانی، عاطفی، شناختی مواجه می شود که همه ی این تغییرات سریع می تواند برای نوجوان بسیار تنش زا باشد، به این دلیل که نوجوان به یکباره به آگاهی ناگهانی می رسد و همین امر می تواند  سبب رفتارهای پرخاشگرانه و انزوا گرایانه درنوجوان شود.

بهترین مشاور نوجوان در تهران (1)

تغییرات روانی و مغزی

مغز نوجوانان در دوران بلوغ به سرعت رشد می کند و همین تغییرات سریع رشدی مغز می تواند به یکسری آگاهی ها در فرد نوجوان منجر شود، در واقع نوجوان بیشتر می تواند حقیقت را کشف کند و اطلاعات زیادی را از دنیای اطراف خود جمع آوری می کند.

والدین نیز به یکباره متوجه تغییرات رفتاری در فرزند خود می شوند و ممکن است که احساس سردرگمی کنند وممن است به دلیل عدم آگاهی، نتوانند تغییرات رفتاری فرزندشان را بپذیرند که در اینصورت نیاز به مشاور نوجوان به شدت برای بالا بردن آگاهی والدین به شدت احساس می شود.

بحران هویت

بعد از تغییرات مغزی به این دلیل که نوجوان به دنبال کشف حقیقت است ممکن است دچار بحران هویت شود و در پی سردرگمی هویت مدام به دنبال یافتن پاسخ این سوال باشد که من چه کسی هستم و هویت من چیست، نوجوان در این دوران به دنبال چگونه درک شدن است و اگر نتواند هویت و اهداف خود را پیدا کند ممکن است دچار انزوا شود. به همین دلیل است که مراجعه به بهترین مشاوره نوجوان در تهران امری ضروری است.

تغییرات جسمی و جنسی

در تغییرات جسمی اندام های فرد بیشتر رشد می کند، قد بلندتر می شوند، جوش های برگ بر صورت خود می زنند، پسران صدایشان بم تر می شود و ممکن است دماغشان  بزرگ تر شود، که همه ی این تغییرات ممکن است بر عزت نفس نوجوان تاثیر منفی بگذارد.

به دنبال تغییرات جسمانی و افزایش ناگهانی هورمون های جنسی در دوران نوجوانی، تغییرات جنسی نیز اتفاق می افتد، به این صورت که در دختران رشد اندام های جنسی (رشد پستان ها) اتفاق می افتد و به مرور دوران پریودی را تجربه می کنند و پسران نیز نعوظ را تجربه می کنند.

تغییرات جسمی و جنسی در این دوران سبب ایجاد توانایی تولید مثل در نوجوانان می شود.

تغییرات شناختی

نوجوان در این  دوره افکار و نگرش مختلفی نسبت به دنیا و اطرافیان دارد، مدام در حال رویا پردازی و خیالبافی است و دنیا را در ذهنش آنطور تصور می کند که دوست دارد، نوجوان دوست دارد دنیا و اطرافش را بهتر از آن چیزی که در حال حاضر هست تصور کند، تمایل به انتقاد و تغییر چیزهای مختلف دارد و احساس می کند با نگرش خود می تواند دنیار را تغییر دهد.

همچنین ریسک پذیری نیز یکی دیگر از تغییرات شناختی نوجوان است که اگر والدین مراقبت نکنند می تواند برای نوجوان بسیار خطرناک باشد و با مراجعه به بهترین مشاوره نوجوان در تهران می توان تا حد زیادی نسبت به میزان ریسک پذیری نوجوان را آگاه کرد.

بهترین مشاور نوجوان در تهران (1)

تغییرات عاطفی

در پی تغییرات عاطفی که در نوجوان ایجاد می شود نوجوان نسبت به دریافت توجه و محبت نسبت به والدین بیشتر حساس می شود، استرس ها و نوسانات خلقی را تجربه می کند و احساساتی و زودرنج می شود و تمایل به ارتباط با جنس مخاالف در او بیشتر می شود.

چه رفتارهایی در نوجوانان می تواند طبیعی و بهنجار باشد؟

بسیار پیش می آید که نوجوان در این دوران به یکباره دچار احساس غم و ناراحتی می شود و تمایل به تنهایی و انزوا دارد که در اینصورت با رفتار درست والدین و توجه کافی به نوجوان و سعی در صحبت کردن با او و شنیدن حرف هایش می توان به او حس امنیت داد و تا حدود زیادی خلق او را مثبت کرد.

ولی رفتارهایی ممکن است در نوجوان دیده شود که اصلا طبیعی نیست و می تواند بسیار خطرناک باشد، که در صورت مشاهده ی آن ها حتما نیاز است که به بهترین مشاوره نوجوان در تهران مراجعه کنیم و از او راهنمایی دریافت کنیم.

از جمله ی این رفتارهای غیر طبیعی:

 • احساس غم و ناامیدی شدید
 • رفتارهای خود آسیب رسانی
 • افکار و اعمال خودکشی
 • پرخاشگری های شدی د رفتاری

لازم به ذکر است که شرایط خانوادگی مانند

 1. اختلاف و طلاق والدین،
 2. مرگ یکی از عزیزان،
 3. مشکلات مالی،
 4. تغییر خانه
 5. مدرسه 
 6. بیماری
 7. آسیب

می تواند این حالت ها را شدید تر کند، بنابراین با آگاهی از این موارد نیاز است که در این شرایط مراقبت بیشتری از نوجوان خود داشته باشیم. مراجعه به بهترین مشاوره نوجوان در تهران می تواند تاثیر زیادی در بهبود این مسائل و مشکلات داشته باشد.

این تغییرات چه اثراتی بر رفتار نوجوانان و خانواده ها می گذارد؟

همانطور که قبل تر ذکر شد این تغییرات می تواند برای نوجوان بسیار شوکه کننده است و بسته به عوامل ژنتیکی، خلق و خوی فرد نوجوان و رفتار والدین با نوجوان، تاثیرات مختلف است.

در این دوران نوجوان به دنبال کسب استقلال و هویت یابی خود است، به همین دلیل گاهی خود رای می شود و دیگر به مانند قبل از رفتارهای والدینش اطاعت نمی کند، علاقه ی زیادی به رابطه با دوستان خود پیدا می کند و حتی ممکن است افرادی را برای دوستی انتخاب کند که اصلا مورد پسند خانواده اش نباشد.

ولی او همچنان برای داشتن استقلال و انتخاب دوست هایش پافشاری می کند و بسیار پیش می آید که سعی می کند با پرخاشاگری و تند خویی نظرش را بیان کند و اعلام استقلال کند، در این بین در صورت عدم اگاهی والدین، آن ها به شدت شوکه می شوند.

ممکن است نتوانند رفتارهای فرزندشان را بپذیرند، سعی می کنند مدام با فرزندشان جر و بحث کنند و رفتار درست را به او بیاموزند.

غافل از اینکه هرچه بیشتر بحث می کنند اوضاع بدتر می شود و بیشتر ناامید می شوند. در این شرایط است که نیاز می شود والدین در جهت ارتباط درست با فرزند نوجوانش اقدامات موثری انجام دهند که مهم ترین آن مراجعه به بهترین مشاوره نوجوان در تهران است.

 

وظایف مشاور نوجوان چیست؟

قبل از هرچیز روانشناس نوجوان نقش پیشگیری کننده را دارد، به این صورت که نیاز است برای آگاهی والدین از تغییرات رفتاری فرزندانشان در دوران بلوغ تلاش کند و همینطور نیاز است که اقدامات لازم را در جهت آماده سازی نوجوان از اتفاقات و تغییراتی که ممکن است در دورن بلوغ تجربه کند، انجام دهد.

یکی دیگر از وظایف روانشناس در حوزه ی سلامت روان نوجوانان، بررسی عملکرد مغز نوجوان، رشد جسمی، رشد شناختی، رشد اجتماعی و ارائه ی راهکارهایی به والدین برای بهبود وضعیت نوجوان است.

درمان نوجوان به درک بالایی از مراحل رشد انسان و تغییرات متنوع این دوران نیاز دارد و نیاز است که مشاور با آگاهی از تاثیرات اجتماعی و  فرهنگ و تمرکز بر روی مشکلات دوره های رشد به نوجوان کمک کند.

 • تمرکز بر روی مشکلات دوره های رشد،
 • درمان مشکلات عاطفی یا اجتماعی،
 • آسیب های بیولوژیکی،
 • نقص های شناختی
 • استرس
 • تمرکز بر مشکلات مهمی در زمینه ی سلامت روان،
 • روان پریشی،
 • اختلالات عصبی 
 • شخصیت از جمله وظایف مشاورنوجوان است.

بهترین مشاور نوجوان در تهران (1)

روند جلسات درمانی مشاوره نوجوان چگونه است؟

بسته به تشخیص بهترین مشاوره نوجوان در تهران و شرایط نوجوان و میزان مشکلات نوجوان با خانواده، جلسات درمانی می تواند فردی، گروهی یا خانوادگی باشد و انتخاب نوع درمان بسته به گرایش نظری مشاور دارد.

روانشناس نوجوان با چه بخش های می تواند همکاری و تعامل داشته باشد؟

حیطه های کاری روانشناس نوجوان می تواند بخش های مختلفی را شامل شود از جمله:

 • فعالیت در مدارس
 • فعالیت در کانون اصلاح و تربیت در جهت اصلاح و مدیریت رفتار و کار با نوجوانانی که سابقه ی رفتار جنسی نامشروع دارند، دارای پیشینه های قضایی، اختلالات گوارشی و سابقه ی مصرف مواد هستند.
 • همچنین مشاور روانشناس می تواند در مراکز درمانی و بهزیستی روانشناختی در جهت درمان نوجوانانی که مشکلات رفتاری و اختلالات روانی دارند فعالیت کند.
 • تاسیس مطب درمانی و اعمال کار خصوصی بر روی نوجوان و همینطور سنجش نوجوان از طریق آزمون های هوشی و شخصیت
 • از آنجایی که فعالیت روانشناس حوزه های مختلف را در بر می گیرد روانشناس نوجوان تعامل زیادی با دیگر روانشناسان نیز دارد.

 

در صورت نیاز به مراجعه به مشاور روانشناس و مقاومت فرزندمان چه کنیم؟

این نکته را در نظر بگیرید که بسیاری از نوجوانان ممکن است نسبت به مراجعه به مشاور احساس بیزاری کنند و احساس کنند که قرار است در جلسه ی مشاوره مورد بازجویی و امر و نهی قرار بگیرند، در این شرایط نیاز است که سعی کنید با فرزند نوجوانتان به صورت مسالمت آمیز صحبت کنید و او را متوجه کنید که فقط نگران حالش هستید.

این کار را به قصد بهبود روابطتان با او انجام داده اید، دادن حس عشق و دوست داشتن و احساس امنیت خاطر تا حد زیادی می تواند در نوجوانان سبب ایجاد احساس مثبت شود و همین امر می تواند فرزندتان را با شما همراه کند.

معرفی بهترین مشاوره نوجوان در تهران

در صورت نیاز به مشاوره نوجوان می توانید با آسودگی خاطر به مرکز مشاوره ستاره ایرانیان مراجعه کنید و از مشاوران متخصص این مرکز بهره مند شوید، مشاوران ما در امر رفتار صحیح با فرزندانتون و نحوه ی حل تعارضات شما را یاری خواهند کرد.

سوالات متداول بهترین مشاوره نوجوان در تهران

1 - والدین در برابر تغییرات رفتاری فرزندشان نیاز است که چه کاری انجام دهند؟

نیاز است که والدین سعی در درک فرزندشان و شناخت دنیای آن داشته باشند و برای به دست آوردن این درک و شناخت تلاش کنند.  در واقع تنها راه پشت سر گذاشتن این بحران،  کاهش تعارضات و ایجاد ارتباط موثر و پویا با فرزند خود است که این مهم فقط در صورتی انجام می پذیرد که والدین مطالعه بیشتری در زمینه ی شناخت نوجوانان و نحوه ی مدیریت خشم و کنترل خود داشته باشند و همچنین جهت افزایش آگاهی خود و آموزش مهارت های لازم به مشاور نوجوان مراجعه کنند.

2 - هدف اصلی مشاور روانشناس چیست؟

هدف اصلی مشاور نوجوان این است که به  دیگران در خصوص مسائل مختلف در زمینه ی رشد انسانی، عوامل اجتماعی فرهنگ و تاثیرات بیولوژیک که می تواند سلامت روان نوجوان را تحت تاثیر قرار دهد آگاهی های لازم دهد  و در صورتی که راهکارهای لازم برای کمک به نوجوان و بهبود زندگی و رفتار، تحصیل، تعامل با خانواده و اجتماع و ... پیدا کند آن را با خانواده ی نوجوان در میان می گذارد.

3 - بهترین مشاور نوجوان در تهران چه وظایفی دارد؟

معمولا کسی که در حوزه ی نوجوان کار می کند روانشناس بالینی کودک و نوجوان است، یعنی به دلیل پیوستگی دوران کودکی و نوجوانی و تاثیرات زیادی که دوران کودکی می تواند بر دوران نوجوانی و حتی دوره های بعد بگذارد، نیاز است که روانشناس نوجوان، در حوزه ی کودک نیز اطلاعات داشته باشد، البته این به معنی کار کردن تخصصی روانشناس هم در حوزه ی کودک و هم در حوزه ی نوجوان نیست، یک روانشناس بالینی کودک و نوجوان می تواند  بنا به علاقه و دوره هایی که گذرانده فیلد کاری خود را مشخص کند و تصمیم بگیرد که فقط در حوزه ی نوجوان فعالیت کند و تمرکز خود را بر روی کار بر نوجوانان بگذارد ولی نیاز است که حتما این روانشناس نوجوان اطلاعات لازم و کافی را در مورد دوران کودکی نیز داشته باشد و در مواقع لزوم در هنگام کار با نوجوان از این اطلاعات استفاده کند.

برچسب ها: آدرس مرکز مشاوره نوجوان ,شماره روانشناس نوجوان تهران ,

نتایج جستجو در گوگل: آدرس مرکز مشاوره نوجوان,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.