یوگا درمانی

یوگا درمانی کاربرد مرکز

یوگا درمانی نوعی درمان است که از یوگا، تمرین‌های تنفسی، مدیتیشن و تصاویر هدایت‌شده برای بهبود سلامت ذهنی و جسمی استفاده می‌کند.

تمرکز یوگا تراپی بر ادغام ذهن، بدن و روح می باشد. درمان به وسیله یوگا مدرن طیف وسیعی از روش های درمانی را پوشش می دهد و فیزیوتراپی و روان درمانی را در بر می گیرد.

مشکلاتی که با یوگا درمانی درمان می شوند

یوگا تراپی یک زمینه رو به رشد است و شواهد علمی بر اثربخشی آن تاکید دارد، از یوگا تراپی برای درمان مشکلات سلامت روانی و جسمی استفاده می شود، اما می تواند به عنوان یک استراتژی مراقبت از خود برای پیشگیری و نگهداری نیز مفید باشد.

درمان به وسیله یوگا به عنوان درمان افسردگی و اضطراب شناخته می شود تحقیقات نشان داده است که درمان به وسیله یوگا همچنین برای درمان استرس پس از سانحه (PTSD) و اسکیزوفرنی ننیز مفید می باشد. علاوه بر این، درمانگران یوگا شروع به توسعه روش‌های درمانی متناسب با کودکان مبتلا به اوتیسم نیز کرده‌اند. کتاب درمان به وسیله یوگا برای کودکان مبتلا به اوتیسم با نیازهای ویژه، که در سال 2013 توسط معلم یوگا لوئیز گلدبرگ نوشته شده است در این مورد توضیح داده است.

طبق مقاله منشتر شده در سال 2012 در مجله Social Work Today، یوگاتراپی به عنوان یک درمان موثر برای سوء مصرف مواد در حال ظهور است. متخصصان بهداشت روان به روشی که یوگا بر بخش‌های ذهن و بدن فرد مستعد اعتیاد تاثیر دارد اشاره کرده اند. مطالعات نشان داده‌اند که یوگا انتقال‌دهنده عصبی گابا (گاما آمینوبوتیریک اسید) را تقویت می‌کند، زیرا سطح گابا در افرادی که سوء مصرف مواد، اضطراب و افسردگی را تجربه می‌کنند از نظر آماری پایین است.

به دلیل تمرکز بر یکپارچگی ذهن و بدن، درمان به وسیله یوگا برای رفع بسیاری از مسائل سلامت جسمانی نیز استفاده می شود و به طور موثر برای درمان کمردرد، بیماری های قلبی، آسم، خستگی مزمن، فشار خون بالا، مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) و عوارض جانبی شیمی درمانی استفاده شده است.

تمرین و فواید یوگا تراپی

یوگا تراپی در طیف گسترده ای از فرمت ها انجام می شود. به عنوان مثال، فیزیوتراپیست ها اغلب از تکنیک های یوگا در ارائه ماساژ و سایر درمان ها استفاده می کنند. تمرین درمان به وسیله یوگا می تواند شبیه فیزیوتراپی، درمان توانبخشی و/یا روان درمانی باشد. برخلاف کلاس‌های استاندارد یوگا، جلسات یوگا تراپی معمولاً به صورت انفرادی یا گروهی کوچک برگزار می‌شود. یوگا تراپی می تواند به عنوان یک درمان کمکی برای تکمیل سایر اشکال درمان ارائه شود ، یا می توان از آن برای درمان مستقیم یک موضوع خاص استفاده کرد. تکنیک های یوگا از ساده تا پیشرفته را شامل می شود و افراد در هر سنی می توانند از آن لذت ببرند.

مزایای بالقوه درمان به وسیله یوگا شامل کاهش استرس، رفاه روانی، بهبود رژیم غذایی و عملکرد کارآمد سیستم های بدن می باشد. یک مطالعه کیفی در سال 2011 از Inkanyiso:  تأثیرات یوگا تراپی را بر اضطراب بررسی کرد. یافته‌ها نه تنها نشان داد که یوگا تراپی به طور موثری اضطراب افراد را کاهش می‌دهد، بلکه در چندین بعد سلامت جسمی و روانی از جمله جسمانی، آرامش و ذهن‌آگاهی بهبود می‌یابد.

یوگا درمانی

تاریخچه درمان به وسیله یوگا

یوگا تراپی ریشه در تمرین باستانی یوگا دارد که هزاران سال پیش در هند آغاز شد. یوگا در اواخر دهه 1800 راه خود را به ایالات متحده باز کرد، اما درمان به وسیله یوگا به شیوه رسمی در دهه 1980 در نتیجه مطالعه ای که توسط دکتر دین اورنیش انجام شد ظهور کرد. این مطالعه نشان داد که چگونه یک برنامه سبک زندگی سالم می تواند بیماری قلبی را معکوس کند. برنامه اورنیش شامل یوگا تراپی مدرن بود و اولین برنامه در نوع خود بود که مزایای استفاده از یوگا را در درمان نشان داد.

در سال 1983، Biomedical Yoga Trust برای توسعه و استانداردسازی بیشتر درمان به وسیله یوگا تأسیس شد. انجمن بین‌المللی یوگا درمانگران (IAYT) در سال 1989 تأسیس شد و از آن زمان میزبان کنفرانس‌های یوگا بوده است.

از یوگا تراپی چه انتظاری باید داشت

هنگامی که فردی تصمیم می گیرد یوگا تراپی را شروع کند، درمانگر ابتدا ارزیابی اولیه را انجام می دهد. این ارزیابی برای انجام موارد زیر طراحی شده است:

 • تشخیص مشکلات سلامتی
 • ارزیابی سبک زندگی و توانایی بدنی
 •  جستجوی درمان
 • ایجاد یک دوره درمانی

پس از تعیین برنامه درمانی در این اولین مشاوره، تعداد جلسات مورد توافق قرار می گیرد و جلسات برنامه ریزی می شود. از این نقطه، جلسات درمانی به احتمال زیاد شامل اجزای زیر خواهد بود:

 • تمرین‌های تنفسی (پرایاناما) : درمانگر فرد را  از طریق یک سری تمرین‌های تنفسی از تنفس‌ انرژی‌زا گرفته تا تنفس‌ متعادل راهنمایی می‌کند.
 • وضعیت های بدنی (آسانا) : درمانگر در ، وضعیت های مناسب یوگا را به فرد آموزش می دهد که به نواحی مشکل توجه می کند. به عنوان مثال، ژست «پاها بالا دیوار» برای درمان مواردی مانند اضطراب و بی خوابی استفاده می شود. در این حالت، فرد به پشت دراز می کشد و پاهای خود را روی دیوار قرار می دهد.
 • مدیتیشن : زمانی که با حرکات یوگا ترکیب شود، آرامش و تمرکز حواس ایجاد می شود.
 • تصویرسازی هدایت شده : درمانگر یوگا تلاش می کند با ارائه تجسم هدایت شده به منظور ایجاد آرامش درونی، بدن و ذهن را آرام کند.
 • تکالیف : یک عنصر مهم برای هر تمرین یوگا، یافتن راهی برای گنجاندن آن در زندگی روزمره است. درمانگران یوگا دستورالعمل هایی را در مورد نحوه استفاده از آموخته های درمان در خانه ارائه می دهند.

چه کسی یوگا تراپی را پیشنهاد می کند؟

اگرچه درمانگران از نظر تحصیلات و تجربه متفاوت هستند اما اکثر درمانگران آموزش دیده یوگا دارای پایگاه دانش قوی در موارد زیر هستند:

 • فلسفه، تکنیک ها و آموزش یوگا
 • تکنیک های یوگا
 • اناتومی و فیزیولوژی
 • رژیم و تغذیه
 • درک اولیه مراقبت های پزشکی و کمک های اولیه
 • درک اولیه از اخلاق حرفه ای

هنگام تصمیم گیری در مورد انتخاب درمانگر یوگا، مهم است که بدانید انواع مختلفی وجود دارد. برخی معلمان یوگا، یوگی ها و گوروها هستند در حالی که برخی دیگر روان درمانگر، روانشناس و فیزیوتراپ هستند. مرکز مشاوره ستاره ایرانیان پیشنهاد می کند به دنبال مشاوری باشید که از مشکل شما درک بهتری دارد. مهمترین چیز این است که درمانگری را پیدا کنید که تجربه و آموزش قوی داشته باشد و بتوانید با او یک رابطه درمانی مثبت ایجاد کنید.

منابع:

 1. برنامه های معتبر درمان به وسیله یوگا (دوم). در انجمن بین المللی یوگا درمانگران. برگرفته از http://www.iayt.org/?page=AccrdPrgms
 2. کابرال، پی، مایر، اچ بی، و ایمز، دی (2011). اثربخشی درمان به وسیله یوگا به عنوان یک درمان مکمل برای اختلالات عمده روانپزشکی: یک متاآنالیز. همراه مراقبت اولیه برای اختلالات CNS، 13(4). doi:10.4088/PCC.10r01068
 3. Clark, L., Edwards, S., Thwala, J., & Louw, P. (2011). تأثیر درمان به وسیله یوگا بر اضطراب [نسخه الکترونیکی]. Inkanyiso: مجله علوم انسانی و اجتماعی، 3(1)، 24-31.
 4. تاریخچه درمان به وسیله یوگا. (دوم). در یوگا یو آنلاین. برگرفته از http://yogauonline.com/yoga-therapy/112051509-history-yoga-therapy
 5. Isaacs, N. (nd). درمان به وسیله یوگا: موج بعدی در یوگا. در Gaiam Life. برگرفته از http://life.gaiam.com/article/yoga-therapy-next-wave-yoga
 6. کنی، ام ال (2013). نقد و بررسی – درمان به وسیله یوگا برای کودکان مبتلا به اوتیسم و نیازهای ویژه. امروز، 9(3)، 46. برگرفته از http://iayt.metapress.com/content/0q138j15646p4xt2/fulltext.pdf
 7. درباره IAYT بیاموزید. (دوم). در انجمن بین المللی یوگا درمانگران. برگرفته از http://www.iayt.org/?page=LearnAbout
 8. مک کال، تی (2007، 28 اوت). مقدمه ای بر در مجله یوگا. برگرفته از http://www.yogajournal.com/article/teach/an-introduction-to-yoga-therapy/
 9. مک کال، تی (2007، 28 اوت). بنابراین شما می خواهید یک یوگا درمانگر باشید؟ در مجله یوگا. برگرفته از http://www.yogajournal.com/article/teach/so-you-want-to-be-a-yoga-therapist/
 10. Novotney، A. (2009، نوامبر). یوگا به عنوان یک ابزار تمرین Monitor on Psychology, 40(10), 38. برگرفته از انجمن روانشناسی آمریکا.
 11. Ricchuito، AD (2012، اکتبر). یوگا به عنوان درمان کمکی برای استفاده از مواد Social Work Today, 12(5), 8. برگرفته از http://www.socialworktoday.com/archive/091712p8.shtml
 12. شروع (دوم). در Yoga Biomedical Trust. برگرفته از http://yogatherapy.org/starting-yoga-therapy/
 13. درمان به وسیله یوگا چیست؟ (دوم). در Yoga Biomedical Trust. برگرفته از http://yogatherapy.org/what-is-yoga-therapy/

برچسب ها: تعریف یوگا درمانی ,یوگا تراپی ,یوگا درمانی ,یوگا درمانی مدرن ,

نتایج جستجو در گوگل: تعریف یوگا درمانی,  یوگا تراپی,  یوگا تراپی چیست,  یوگا تراپیست,  یوگا تراپی در ساری,  حرکات یوگا تراپی,  کتاب یوگا تراپی,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.