اولین کلمه ای که بچه بر زبان می آورد چیست؟

احتمالا همان کلمه ای باشد که به وسیله ی آن مادرش را صدا می زند. ممکن است فکر کنیم که فهمیدن کلمه «ماممان» کار آسانی باشد؛ اما حقیقتا پروسه ی پیچیده ای جهت یادگیری این کلمه وجود دارد. حالا این پروسه را به صورت گام به گام برای شما بازگو می کنیم.

زمانی که بچه به دنیا می اید، مغز او مانند برگی سفید و نانوشته است و هیچ چیز در آن وجود ندارد. بخش های مختلف مغز که حواس چندگانه را می فهمند و هنوز چیزی را دریافت نکرده اند. صحیح است که چشم های بچه باز است، اما رشته عصبی که چشمان او را به مغز متصل می کند، همچنان تکامل نیافته است؛ به این دلیل مغز او قادر نیست که چیزی را ثبت کند.

بنابراین بعد از یکی دو ماه که این عصبها رشد یافت، بچه می تواند مادرش را ببیند.

به خاطر تکرار چیزی، مرکز حافظه جهت مرئیات، در مغز بچه رشد می کند. برخوردهای پی در پی وی با مادرش، مکررا ادراکاتی را برایش به وجود می آورد؛ ادراکاتی که همگی در همان مرکز ثبت خواهند شد.

در این مرحله است که کودک می تواند مادر خودش را بشناسد.

زمانی که مادر متوجه می شود که کودکش این مرحله از رشد را پشت سر گذاشته است، شروع می کند که خود را برای کودک معرفی کند؛ یعنی برخی اوقات و گاه و بی گاه به خودش اشاره می کند و به کودک می گوید «مامان» یا «مادر».

در شروع بچه نمی تواند بشنود؛ اما همچنان که عصبهایش تدریجا رشد پیدا می کند؛ قادر به شنیدن می شود. در این زمان به خاطر تکرار، مرکز حافظه ی او برای شنیدن، در مغز او پیدا می شود و به مرور معنی کلمه «مامان» را می فهمد و معنی آن را خوب به ذهن خود می سپارد.

طی این مرحله مادر باید به کودکش حرف زندن را یاد بدهد؛ برای مثال به خاطر تکرار کلمه «مامان» یک اتفاق مهم برای بچه می افتد؛ یعنی میان چهره مادر که در مرکز بینایی او شکل می بندد، با ادراک شنوایی که از تکرار کلمه برخاسته و به مرکز شنوایی مغز او راه پیدا کرده ست؛ ارتباط برقرار می شود.

این رویداد را تداعی تفسیر می کنند. یعنی حالا که کودک هم چهره مادر خود را می تواند بشناسد، و هم زمانی که او را می بیند به کلمه مادر در ذهن او شکل می گیرد رویداد تداعی اتفاق می افتد.

بعد از این کودک آغاز به تقلید از مادرش می کند. کلمه «مامان» را بدون آنکه بر زبان جاری کند در ذهن او جایگزین شده است، و تلاش می کند تا کم کم آن را بر زبان بیاورد. به خاطر تلاش های مکرر، هر بار که مادرش را می بیند عظلات صورتش را به حرکت در خواهد آورد و نهایتا این توانایی در او شکل می گیرد که بگوید «مامان».

ولی مادر در این زمان که می بیند کودکش می تواند تکلم داشته باشد از شادی در پوست خود نخواهد گنجید.

منبع:مشاوره-ازواج.com

برچسب ها: زبان باز کردن کودک ,چگونه کودک زبان باز می کند ,

نتایج جستجو در گوگل:

1 دیدگاه

  1. dargah گفت:

    به نکات جالبی اشاره نمودید ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.