واژینیسم چیست ؟

متاسفانه علی رغم وجود این مشکل بصورت فراوان در زنان، آمار دقیقی از شایع بودن واژینیسم بین زوجهای ایرانی وجود ندارد. نداشتن آگاهی و فقر فرهنگی، داشتن تصورات اشتباه و حتی دخالت خانواده ها موجب می شود بسیاری از زوجهایی که با این مشکل مواجه هستند که علی رغم میل باطنی یا به طلاق کشیده می شوند و یا رابطه جنسی را رها می کنند که البته آنهم تبعات و نتایج خاص خود را دارد. به همین دلیل در این مقاله سعی می کنیم به سوال واژینیسم چیست پاسخ دهید.

بارها اتفاق افتاده است یک خانم مراجعه می کند و مدعی می شود شوهرش به علت ناتوانی او از دخول او را  به طلاق تهدید نموده و چند روز بیشتر زمان ندارد. یک زن دیگر که دیرتر به فکر افتاده و ادعا می کند 8 سال است ازدواج کردیم ولی هنوز رابطه جنسی نداریم. قید رابطه جنسی را به علت درد کشیدن من زدیم. اما حالا می ترسم نکند شوهرم با زن دیگری باشد.

مشکل دیگر این به این صورت  است که برخی از این خانمها شیوه های نادرستی را جهت درمان انتخاب می نمایند. بعضی در پی طلسم و جادو میروند، بعضی در پی برداشتن پرده بکارت با عمل جراحی می افتند و … که البته اکثر این روشها ناصحیح و همراه با عود دوباره است. البته این ناآگاهی از ضعف اطلاع رسانی های مراکز بهداشتی و درمانی هم می باشد.

واژینیسم نامی است که به این بیماری زنانه می دهند. یک اختلال روانی- جنسی که بر روی توانایی جنسی زنان طی رابطه جنسی تاثیر منفی می گذارد.بیشتر زنان، واژینیسم را بصورت رفلکس و درد ناگهانی در زمان نزدیکی، وصف می کنند و درد ناشی از این اتفاق، برقراری رابطه جنسی را غیر ممکن می کند. این مشکل به دلیل انقباض ناخودآگاه و غیر ارادی عضله های کف لگن می باشد.

درمان واژینیسم

حتی اگر با این مشکل مواجه نیستید نیز این مقاله را بخوانید. ممکن است شما بتوانید زوجی را از این مشکل برهانید و یا حتی از طلاق عاطفی و قانونی پیشگیری کنید. گر چه آمار رسمی از این مشکل نداریم اما حداقل هر هفته یک زوج با این مشکل مراجعه می کنند و جای خوشبختی است که درمان روانشناختی (به خصوص با همراهی همسر) مثمر ثمرترین درمان در مقابل دارو، هیپنوتیزم، عمل جراحی و غیره می باشد.

البته مناسب تر است چنین درمانی به وسیله تیم متخصص متشکل از درمانگر (روانشناس متخصص در مشکلات جنسی) و متخصص زنان و زایمان صورت گیرد تا زوجها در بیان مشکلات خود راحت باشند. اگر مشکل خانم  به صورت  جسمی نباشد و متخصص زنان و زایمان هم این مسأله را تایید نماید جلسات روان درمانی شروع می شود.

ابتدا به اشکال و علل عمده واژینیسم که در طول این چند سال با آن مواجه بوده ام می پردازم و پس از آن راهکارهای ابتدایی در خصوص هر مشکل را بررسی می کنیم.

انواع واژینیسم

زنان ممکن است در سنین مختلف و مرحله ای از زندگیشان، با واژینیسم مواجه شوند. این مشکل بر اساس زمان ابتدایی و بروز، در دو گروه اولیه و ثانویه تقسیم بندی می شود.

واژینیسم چیست ؟ واژینیسم ابتدایی یا اولیه به مواردی اطلاق می شود که در آن زن در نخستین تجربه جنسی دچار انقباض مهبل  شده و مرد در زمان دخول با مانع مواجه می شود. این عارضه، علت مشکلی است به نام ازدواج به کام نرسیده است که در طول آن روجین هرگز موفق به رابطه جنسی کامل نشده اند.

واژینیسم ثانویه، به تجربه انقباضهای واژن پس از یک دوره رابطه جنسی موفق اتلاق می شود و زن ممکن است بعد از سالها رابطه جنسی به دلیل مشکلی مثل عفونت و واکنشهای روانی در مقابل همسر و فعالیت جنسی، دچار درد و انقباض در زمان دخول گردد. امکان دارد علت اولیه درمان شود و یا بهبود یابد ولی واژینیسم ناشی از آن باقی بمانده و عمل دخول را دردناک یا غیر ممکن کند و یا می تواند در رسیدن فرد به ارگاسم ، مشکل ایجاد کند. بنابراین در واژینیسم ثانویه از مهمترین علل، داشتن تعارض با همسر است. چرا که پیش از آن زن و شوهر توانایی رابطه جنسی را داشته اند ولی اکنون از این امر ناتوان شده اند.

علل واژینیسم

اکثر این مشکلات به علت عوامل روحی و روانی است؛ یعنی به دلیل وجود یک اختلالاتی مثل اختلالات اضطرابی مثل افسردگی، اضطراب، تجربه یک رابطه زناشویی دردناک و داشتن انتظارات منفی در رابطه با دخول برای مثال ترس از پارگی و خونریزی شدید، باعث بروز فکرهای ترسناکی در فرد می شود که در نتیجه  آن، ترس از دخول و درد همراه با مقاربت به وجود می آید.

علل و عوامل زمینه ساز واژینیسم شامل موارد زیر هستند:

1-  رابطه جنسی شتابزده در شب زفاف

تجربه دردناک در پی این مساله که متاسفانه یکی از علت های اصلی می باشد. البته امروزه به علت بهبود آگاهی تدریجا از تعداد بیمارانی که به این دلیل مبتلا شده اند کم می شود. ولی هنوز هم در میان بعضی از خانواده ها به علت آگاهی کم، پایبندی به بعضی سنت های غلط (مثل شب زفاف و …) مواردی اینچنینی دیده می شود.

2-   ناآگاهی نسبت به بدن و عملکرد دستگاه تناسلی زن:

بسیاری از این مبتلایان حتی آگاهی و آموزش اولیه ای در رابطه با اندام تناسلی خود و شیوه ی عملکرد آن ندارند. بافت مهبل زنان توانایی انعطاف پذیری بالایی دارد، اما بعضی خانم ها گمان دارند رابطه جنسی امکان دارد برای آنها آسیب زا و یا کشنده باشد.

3-   باورهای اشتباه:

بعضی از این بیماران، ترسشان را از زنان همسایه، مادربزرگ، خاله و … به عاریت گرفته اند. متاسفانه تعریف کردن برخی افسانه ها مانند “فلان کس اولین شب عروسیش به بیمارستان رفته” و مانند آن باعث ایجاد چنین ترسهایی در دختران می گردد.

4-   آشنا نبودن با شیوه های فعالیت جنسی، اطلاعات اشتباه و نا اگاهی

در رابطه با فعالیت جنسی و یا داشتن احساس گناه در این رابطه، ترس زیاد از همسر به علت خشونت های او، تفاوتهای فرهنگی زن و شوهر در رابطه با روابط جنسی و سابقه بیماری، جراحی و مداخله های پزشکی هم قادرند به طور ناخودآگاه و ناآگاهانه باعث انقباض عضله های کف لگن و ایجاد درد شود.

5-   دخالت های خانواده ها:

خانم و آقایی با داشتن شکایت از چنین مشکلی به کلینیک مراجعه نمودند در صورتی که مادر آقا و خواهر خانم هم اصرار داشتند به  اتاق مشاوره وارد شوند چون از همه چیز خبر داشتند. واضح است که چنین مساله ای قادر است، بیماری را تشدید کند و حتی زندگی مشترک را به جبهه ای تبدیل کند که هر کدام از زوجها به دنبال مقصر بگردند. مادرشوهر ادعا دارد عروس نازک نارنجی است و خواهر خانم مدعی می شود آقا بسیار سنتی و عجول است و در این میان گریه های خانم و خشم فروخورده شوهر است که بیش از هر چیزی نادیده گرفته می شود.

راهکارهای درمان واژینیسم

پس از پاسخگویی به پرسش واژینیسم چیست به راهکارها می پردازیم . راهکارهایی که در طول درمان برای هر یک از این عوامل واژینیسم ، به طور عمده بررسی خواهند شد عبارتند از:

1-   متاسفانه با افزایش سن ازدواج دختران ارتباط جنسی به صورت یک شبه دشوارتر نیز می گردد. هر چه سن ازدواج دختر بالاتر می رود دخول و انعطاف پذیری مهبل برای پذیرش اولین رابطه جنسی  کمی دشوارتر می گردد. علاوه بر این روحیه لطیف و حساس زن هم اجازه رابطه جنسی سریع و عجولانه و پر از استرس شب اول را به هیچ وجه نمیدهد. به همین خاطر بهتر است جهت پیشگیری از چنین اختلالی، دخول را در طی چند شب و در برخی موارد زیر نظر پزشک در طول چند هفته هم ادامه داد و صبر و شکیبایی بیشتری پیشه نمود.

2-گسترش منابع آموزشی  

خوشبختانه به خاطر گسترش اینترنت، کارگاه ها و کتاب های آموزشی زوحهای جوان می توانند قبل از هر عملی آگاهی مختصری در مورد رابطه جنسی برای ازدواج کسب نمایند. غریزه جنسی در  انسان مثل حیوانات نیست و مهارتهای بیشتری مانند معاشقه، ملامسه و غیره برای به حداکثر رساندن رضایت لازم است.

3-  دور کردن افکار منفی.

همچین اتفاقی برای شما نخواهد افتاد به شرط اینکه اصول را رعایت کنید. صبور باشید، با همسر و شریک جنسی خود درباره واژینیسم صحبت کنید و به صورت مرحله به مرحله پیش بروید. حتی اگر احتمال دارد مشکل خاصی را پیش بیاید می توانید در مشاوره قبل از ازدواج و یا در همان مراحل ابتداییاقدام به بررسی مشکل و حل آن نمایید.

4-کمک گرفتن از رواشناس و درمانگر

به طور معمول روانشناس متخصص، فقط به یک نوع درمان اکتفا نمیکند. آموزش های ریلکسیشن، تعدیل تفکرات، شیوه های رفتاری و روانکاوی همه به حل همه جانبه مسئله اقدام می نمایند.

5- کنار کشیدن خانواده ها

به محض اینکه درمان را شروع کردید، پای خانواده ها را از این مسئله کنار بکشید. هر زمان که آشنایان و یا اعضای خانواده پیگیر شدند میتوانید بگویید که درمان را شروع کرده ایم و احتمالا تا چند هفته یا ماه آینده به نتیجه خواهیم رسید. فراموش نکنید که اضطراب دلیل تشدید این اختلال است و مهیا کردن پاسخ برای افراد آشنا و فامیل خود منبع فشار و استرس است.

آقایان باید دقت فرمایند که واژینیسم نوعی اختلال و بیماری قابل معالجه و زودگذر می باشد. ولی متاسفانه برخی افراد آن را به حساب ناز کردن خانم و یا نداشتن تمایل به ارتباط جنسی می گذارند. توجه داشته باشید که این بیماری هر چه سریعتر درمان شود بهتر است. با سپری شدن سن ازدواج متاسفانه زوجها علاوه بر اینکه سرد شده و تمایل کمتری به ادامه درمان دارند، مسائل ارتباطی و احساسی هم به این مشکل جنسی اضافه می گردد.

نتیجه گیری

مهم ترین موضوع در رابطه با این معماری پاسخ به سوال واژینیسم چیست ؟ است. متاسفانه در ایران در بسیاری از موارد، درمان اصولی برای این اختلال و بیماری ارائه نمی شود. بعضی از مردم براساس تفکرات عامیانه، نداشتن توانایی دخول و رابطه جنسی را به طلسم و جادو نسبت می دهند و جهت درمان این مشکل متوسل به شیوه های خرافی عجیب و غریبی مثل دعا نویسی، باز کردن طلسم توسط دعا نویس و غیره می شوند.

برخی دیگر عواملی مانند وجود هفت پرده و غیره را برای این اختلال بر می شمارند و پاره کردن پرده بکارت به وسیله عمل جراحی را به عنوان درمان این بیماری می شناسند. درصورتی که این اختلال هیچ ارتباطی به ضخیم بودن پرده بکارت نداشته و باز کردن بکارت در طی عمل، تاثیری در درمان این اختلال ندارد. استفاده از ژل و کرم لیز کننده به تنهایی هم معمولا  به درمان کمکی نمی کنند، گرچه به وسیله بسیاری از افراد توصیه می شوند.

کلید اساسی درمان، به وجود آوردن تغییرات شناختی در شخص و آمادگی جهت انجام نزدیکی است و خبر خوب برای افراد مبتلا به این اختلال این می باشد که این اختلال، درمان پذیرترین بیماری جنسی می باشد و با روشهای نو رواندرمانی، بیشتر از 90 درصد مبتلایان بهبود می یابند. غالب بیماران از تغییری که در طول درمان و پس از آن در زندگی آنها پدید آمده، شگفت زده خواهند شد. جالب این است که خانم هایی موفقیت بیشتری کسب می کنند که همسران آن ها همکاری لازم را در طول درمان داشته باشند. توصیه می شود جهت رسیدن به نتیجه درمانی موثرتر حتما به درمانگر خانم و یا تیم درمانی (هم خانم و هم آقا) مراجعه شود.

منبع:

www.thanzimekhanevade.ir

سوالات متداول

1 -

برچسب ها: درمان دردهای واژنی ,واژینیسم چیست ,

نتایج جستجو در گوگل: واژینیسم چیست,  واژینیسم چیست نی نی سایت,  واژینیسم چیست عکس,  اختلال واژینیسم چیست,  درمان واژینیسم چیست,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.