نگهداری از مادر | وظیفه ای برای همه ( راه حل حفظ تعادل)

نگهداری از مادر، وظیفه ای برای همه ( راه حل حفظ تعادل)

نگهداری از مادر بسیار مهم است به طوری که می توان بدون تعارف آن را مساوی با نگهداری از کل اعضای خانواده دانست؛ زیرا جایگاه مادر در خانواده در همه فرهنگ ها از اهمیت خاص و منحصر به فردی برخوردار است، زمانی که مادر وارد دوران سالمندی می شود چالش هایی برای دیگر اعضای خانواده به وجود می آید.

مادر در دوران سالمندی ممکن است بیمار شود و نتواند به تنهایی همه نیازهایش را برطرف کند و مجبور می شود از دیگران کمک بگیرد، گاهی اوقات فرزندان که خانواده تشکیل داده اند برای نگهداری از مادر با اختلاف هایی رو به رو می شوند و برخی از آن ها فرستادن مادر به خانه را تنها راه حل ممکن می دانند.

در این مقاله به طور کامل این موضوع را مورد بررسی قرار  می دهیم و راه حلی را برای ایجاد تعادل ارائه می دهیم، در صورتی که شما با خانواده و یا خواهر و برادرتان در مورد این موضوع اختلاف دارید می توانید با مشاوره متخصص و مشاور خانواده کمک بگیرید تا در این زمینه شما را راهنمایی کند.

نگهداری از مادر: برنامه ریزی همه جانبه

احترام به مادر واجب می باشد و هر انسانی حاضر است تا برای مادرش هر کاری انجام دهد با توجه به این جایگاه مادر از اهمیت بالایی برخوردار است نگهداری از مادر وظیفه همه افراد می باشد، شما باید بهترین کاری که می توانید برای مادرتان انجام دهید اما نباید به گونه ای باشد که از دیگر اعضای خانواده تان غافل شوید.

به همین دلیل باید برنامه ای برای مراقبت از مادر خو بچینید و قبل از هر چیز یک تیم مراقبتی تشکیل دهید این گروه می تواند شامل خواهران، برادران، دوستان، همسایه ها و آشنایان باشد اگر دوستی قابل اعتماد دارید که تمایل دارد یک روز در ماه از مادرتان نگهداری کند در خواستش را رد نکنید.

کنار گذاشتن بودجه و امکانات و همکاری اعضا با یکدیگر باعث می شود تا شما و خانواده تان در وضعیت رضایت بخشی قرار بگیرید. در این شرایط می توانید از مرکز مشاوره کمک بگیرید تا به شما کمک کنند به نحوه درست از مادرتان مراقبت کنید.

از همسر و فرزندان غافل نشوید

بیماری و سالمندی والدین یکی از مشکلات فیزیکی می باشد که تبعات روانی بسیاری را به دنبال دارد، زمانی که از والدین پیر و ناتوان خود نگهداری می کنید به طور ناخودآگاه ممکن است از تربیت فرزندان تان غافل شوید و یا نتوانید به خوبی نیازهای فرزندان و همسرتان را رفع کنید و گاهی اوقات از این که در کنارشان نیستید گله و شکایت می کنند.

در این شرایط مسئولیت بزرگی بر دوش شماست زیرا علاوه بر مراقبت از مادر خود باید سعی کنید تا به طور پیوسته نیازهای روحی و روانی اعضای خانواده تان را در نظر بگیرید و از آن ها غافل نشوید زیرا در صورتی که در زندگی شما اختلافی به وجود آید نگهداری از سالمند را برای شما سخت تر و غیر ممکن می کند.

استفاده از کمک مشاور

باید به این نکته توجه داشته باشید که خطر افسردگی مادر در دوران سالمندی بیشتر می شود برای نگهداری از سالمند باید تمام اعضای خانواده کمک کنند و با یکدیگر همکاری داشته باشند زیرا مادر سال های سال بدون توقع در رشد و پرورش شما سختی های بسیاری را متحمل شده است و حالا نوبت شماست تا از او قدردانی کنید.

نگهداری از مادر

شما می توانید در این شرایط وضعیت روحی و جسمی مادر سالمندتان را با کمک مشاور و پزشک مورد بررسی قرار دهید در این زمینه روانشناس خانواده می تواند در جهت برنامه مراقبتی از فشاری که بر دوش خانواده است بکاهد، به طور کلی در این سن سالمندان بهانه گیر می شوند و فرآیند شناختی آن ها مانند حافظه با مشکلاتی رو به رو می شود در این شرایط مشاور به شما کمک می کند تا با کیفیت بهتری با آن ها برخورد کنید و رفتار صحیح داشته باشید.

کمک گرفتن از دیگران

همیشه سعی کنید خودتان را در شبکه ای از یاری دیگران قرار دهید  و در نگهداری از سالمندان از کمک دیگران استفاده کنید، شاید در ابتدا فکر کنید که مادر خودتان می باشد و به تنهایی از پسش بر می آیید اما واقعیت این است که هیچ کس به تنهایی نمی تواند از پس مشکلات نگهداری برآید و به مرور زمان خودتان دچار مشکلات افسردگی می شوید اگر مادر شما مشکلات بسیاری داشته باشد و نیاز به مراقبت تمام وقت داشته باشد احتمال افسردگی شما بیش تر است.

برنامه نگهداری و مراقبت معمولا بر توان یک فرد تمرکز می کند اما بهترین حالت این است که از تمام نیروها کمک گرفته شود در این خصوص انجمن های خیریه با موضوع سالمندی وجود دارد در این شرایط شما می توانید از آن ها کمک بگیری و هم چنین همسایه ها، دوستان، اقوام در کارهای جزئی مانند خرید خانه و یا نگهداری از فرزندان به شما کمک می کنند با این کار مسئولیت شما کم تر شده و احساس فشار کم تری می کنید.

نگهداری از مادر: نکات مهم

در نگهداری از سالمندان باید به نکات زیر توجه کنید:

  • بسیاری از سالمندان به دلیل بیماری های زیاد مجبورند از داروهای زیادی استفاده کنند در حالت به دلیل فراموشی ممکن است زمان مصرف آن ها را فراموش کنند و یا دچار تداخلات دارویی شوند در صورت مشاهده هر گونه حالات غیر طبیعی باید به پزشک مراجعه کنید.
  • زمین خوردن سالمندان امری شایع است شما باید سعی کنید در خانه موانع را از بین ببرید و گوشه های فرش را مهار کنید و هم چنین در حمام از کف پوش های ضد سر خوردن استفاده نمایید و بر روی دیوار ها دستگیره هایی نصب کنید.
  • سالمندان ممکن است دچار ضعف حافظه شوند و سعی کنند آن را مخفی کنند در این شرایط حواستان را جمع کنید و نشانه ها را جدی بگیرید تا روند بیماری آلزایمر را بتوانید کاهش دهید.
  • در مراحل نگهداری از مادر می توانید روی کمک صمیمانه مشاور حساب کنید.

کلام آخر

نگهداری از مادر مسئولیت سنگینی می باشد و به مرور زمان باعث افسردگی تان می شود و مشکلات بسیاری برای شما به وجود می آورد بعضی اوقات فشار کار آن قدر زیاد است که باعث می شود کاری که با عشق و علاقه شروع کرده اید برای شما خسته کننده باشد و این خستگی شما را از ادامه کار باز دارد.

در این شرایط باید از مشاور و روانشناس کمک بگیرید روانشناس علاوه برای کمک در نگهداری مادرتان در زمینه مشکلات و بیماری های مادرتان به شما یاری می رساند، این مسئله باعث می شود تا میزان بهره وری شما افزایش یابد و هم چنین از افسردگی پیشگیری می نماید.

هم چنین روانشناس راهکارهای مختلفی را به شما نشان می دهد که باعث افزایش بهداشت جسمی و روانی شما و مادرتان می شود در این راستا مرکز مشاوره ستاره ایرانیان از مشاورانی با تجربه و آگاه تشکیل شده است که به صورت تلفنی و حضوری آماده پاسخ گویی به شما می باشند.

نویسنده: مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج، خانواده و نوروفیدبک

سوالات متداول نگهداری از مادر

1 - فرستادن مادر به خانه سالمندان کار درستی است؟

در صورتی که به درستی نمی توانید از مادرتان نگهداری کنید و فرد در خانه تنهاست و با افراد دیگر ارتباط ندارد، خانه سالمندان می تواند انتخاب درستی باشد اما در صورتی که مادرتان با افسردگی رو به رو شده و روحیه حساسی داشته باشد خانه سالمندان حال شخص را بدتر می کند.

برچسب ها: اجرت المثل نگهداری مادر ,قانون نگهداری از والدین ,متن در مورد خدمت به مادر ,نحوه برخورد با والدین ,نگهداری از مادر شوهر وظیفه کیست ,

نتایج جستجو در گوگل: اجرت المثل نگهداری مادر,  قانون نگهداری از والدین,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.