فواید و عوارض قرص ریتالین برای شب امتحان و کنکور و دانشجویان

فواید و عوارض قرص ریتالین برای شب امتحان و کنکور و دانشجویان

چرا افراد از قرص ریتالین برای کنکور و شب امتحان استفاده می کنند؟ بر اساس دسته بندی که در مواد اعتیاد آور انجام شده است قرص ریتالین در دسته مواد محرک قرار دارد، در سال های اخیر دانشجویان و دانش آموزان به صورت خودسرانه این دارو مورد استفاده قرار می دادند تا میزان شب بیداری آن ها در شب های امتحان افزایش یابد.

افرادی که ریتالین استفاده می کنند فکر می کنند این دارو بی خطر می باشند اما آن ها باید توجه داشته باشند که عوارض ریتالین مشابه با مواد محرک دیگر مانند کوکائین و آمفتامین است در نتیجه باعث اعتیاد و چالش های مرتبط با آن می شود.

در صورتی که در مورد استفاده از ریتالین در هنگام کنکور و امتحانات به شما توصیه هایی شد قبل از مصرف این ماده حتما اطلاعات تان را در مورد عوارض آن افزایش دهید تا آگاهی بیشتری در این خصوص کسب کنید. ما در ادامه این مقاله به توضیحات جامعی در مورد فواید و عوارض قرص ریتالین برای شب امتحان و کنکور پرداخته ایم.

ریتالین چیست و به چه منظور استفاده می شود؟

قبل از آن که در مورد داروی ریتالین صحبت کنید باید درباره داروهای روان پزشکی صحبت کوتاهی داشته باشیم و توجه داشته باشید که فعل و انفعالات شیمیایی مغز بر روی رفتار انسان اثر می گذارد به طور کلی هدف از داروهای روانپزشکی تغییر دادن شیمی مغز می باشد.

داروهای روان پزشکی برای کنترل ناهنجاری ها، اختلالات و کژکاری های مغزی مورد استفاده قرار می گیرد و تاثیرات بر روی مغز و رفتار انسان دارد  به همین دلیل برخی از افراد داروهای روان پزشکی را مورد سوء استفاده قرار می دهند، متیل فنیدات یا ریتالین یکی از این داروها می باشد.

ریتالین بر روی قشر مغز و تالاموس اثر می گذارد و باعث افزایش ماده ای به نام دوپامین می شود این ماده از مشتقات گروه آمفتامین ها می باشد.

ریتالین را به عنوان قرص های شب امتحان و یا قرص هایی که باعث افزایش تمرکز می شود می شناسند معمولا دانش آموزان و دانشجویانی که با امتحانات سخت مانند کنکور رو به رو هستند به صورت خودسرانه به مصرف این دارو می پردازند.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ادعا می کنند که توانایی آن ها در بیدار ماندن افزایش می یابد و تمرکز آن ها بیشتر می شود، در حالی که این دارو در مواردی که فرد دچار بیماری بیش فعالی و یا حمله های خواب است باید مورد استفاده قرار گیرد و اگر در موارد دیگری مورد مصرف قرار گیرد عوارض آن به تدریج از فواید آن بیشتر خواهد شد و منجر به اعتیاد می شود.

ریتالین

ریتالین برای کنکور، آیا قرص ریتالین اعتیاد آور است؟

با توجه به ساختار قرص ریتالین این دارو اعتیاد آور می باشد اگر چه اعتیاد آن مانند تریاک یا سایر مواد مخدر نیست و جسم را درگیر نمی کند اما بر روی ذهن و روان فرد تاثیر می گذارد و مهم ترین ویژگی که نشان می دهد فرد به این ماده ریتالین معتاد شده پیدایش تحمل دارویی است.

تحمل دارویی به این معناست که فرد بعد از مدتی مصرف برای رسیدن به حالت اولیه نیاز دارد تا دوز دارویی را افزایش دهد و یا فاصله میان دفعات مصرف را کاهش دهد برای مثال کسی بتواند با اولین تجربه مصرف ریتالین، 7 ساعت بدون وقفه به مطالعه بپردازد برای رسیدن به همین 7 ساعت در نوبت بعدی باید تعداد قرص بیشتری مصرف کند و یا نیاز دارد در طول هفت ساعت دو یا چند بار مصرف داشته باشد، اگر فرد به قرص ریتالین وابسته شود در صورت عدم مصرف علائم ناخوشایندی را تجربه خواهد کرد .

علائم ترک ریتالین

وابستگی به ریتالین باعث می شود زمانی که فرد مصرف آن را قطع کند حالت های هیجانی و جسمانی ناخوشایندی را تجربه کند و بر اساس مطالبی که قبلا توضیح داده شد داروی ریتالین بر روی ماده ای به نام دوپامین اثر می گذارد و باعث سرخوشی و شادابی و لذت می شود.

در صورتی که مصرف آن قطع شود فرد احساسی نظیر کرختی و بی حوصلگی و افسردگی را تجربه خواهد کرد هم چنین درگیر حالت هایی مانند رعشه، لرزش اندام و احساساتی مثل اضطراب و استرس شدید و مشکلات گوارشی خواهد شد که از دیگر اثرات سوء مصرف این دارو می باشد.

به همین دلیل زمانی که فرد به ریتالین معتاد شود علاوه بر ترک اعتیاد باید استرس و اضطراب و افسردگی اش را درمان کند.

آیا ریتالین واقعا باعث نتیجه بهتر در امتحانات می شود؟

به نظر می رسد این مهم ترین سوالی است که باید به آن پاسخ دهیم در ابتدا باید بدانید که مصرف این دارو باعث افزایش اضطراب می شود و اگر فردی به خاطر امتحان این دارو را استفاده می کند علاوه برای اضطراب امتحان باید اضطراب فزاینده این دارو را نیز داشته باشد.

اگر قبول داشته باشیم که اضطراب باعث می شود تا عملکرد ما در امتحان کاهش یابد در نتیجه متوجه می شویم که وابستگی به ریتالین باعث می شود تا نتیجه عکسی در امتحان بگیریم و مصرف ریتالین باعث می شود تا در امتحان موفق نشده و با مسائل مختلفی رو به رو شویم.

هم چنین گفته می شود که مصرف ریتالین باعث می شود تا فرد برای کنکور ساعت های بیشتری درس بخواند و بر روی موضوعات تمرکز بیشتری داشته باشد اما باید توجه داشته باشید که این موضوع در کوتاه مدت صحیح می باشد زیرا ریتالین یکی از انواع داروهای محرک است.

هم چنین توجه داشته باشید که با مصرف در دفعات اول و دوم شاید نیاز به خواب تان کاهش یابد اما بدون شک مکانیزم های مغزی راهی برای کنترل و جبران بی خوابی پیدا خواهند کرد و این کاهش خواب و افزایش تمرکز با استفاده از مصرف دارو بهای سنگینی برای شما خواهد داشت زیرا مصرف ریتالین عوارض بسیاری به همراه دارد و علاوه بر این که بر روی میزان خواب و تمرکز شما اثر منفی می گذارد بر روی عملکرد و کیفیت امتحان شما اختلالاتی به وجود خواهد آورد و باعث عدم موفقیت شما در آزمون خواهد شد.

جایگزین ریتالین برای کنکور و افزایش بازدهی مغز چیست؟

برای این که افراد توانایی مغزی شان برای کنکور و آزمون های دیگر افزایش دهند راه های بهتری وجود دارد، برای این امر دو راه خوب و بدون ضرر در کشور ما وجود دارد که یکی روان درمانی و دیگری استفاده از دستگاه های توان بخشی مثل نوروفیدبک می باشد.

نوروفیدبک دقیقا مانند دارو عمل می کند با این تفاوت که هیچ ضرری برای فرد ندارد و تاثیرات منفی نمی گذارد. هم چنین با استفاده از روان درمانی رفتاری می توانید با کمک گرفتن از تکنیک های مختلف، توانایی مغزی تان را افزایش دهید.

قطع مصرف ریتالین برای کنکور

مهم ترین عاملی که باعث قطع مصرف ریتالین می شود درمان استرس و روان درمانی می باشد، برای قطع مصرف آن باید از فرد متخصص در زمینه ترک اعتیاد مشاوره بگیرید تا بتوانید با استفاده از راهکارهایی که بیان می کند علائم ناخوشایند را کاهش دهید و هم چنین در کنار ترک مهارت های مقابله با وسوسه را یاد بگیرید تا از مصرف مجدد این دارو پیشگیری کنید.

برای آن که ترک موفقیت آمیزی داشته باشید می توانید از خدمات درمانی مرکز مشاوره و روانشناسی ستاره ایرانیان کمک بگیرید این مرکز دارای مشاوران و متخصصان برجسته می باشند که در زمینه ترک اعتیاد به انواع مواد مخدر شرایطی را برای شما فراهم می آورد که بتواند در منزل ترک موفق و صحیحی داشته باشید.

هم چنین مرکز ستاره ایرانیان محیط آرام و امن را برای شما ایجاد می کند که از لحاظ جسمی و روانی بتوانید ترک راحتی داشته باشید.

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان در زمینه های مختلف روانشناسی اعم ار خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، کودک، مشاوره، شغلی، تحصیلی و غیره خدمات جامع روانشناسی را انجام می دهد.

همچنین مشاوران به صورت تلفنی، اینترنتی به مراجعان امکان می دهد تا از خدمات بهره مند شوند و در کمترین زمان از بروز ترین متخصصین استفاده کنند. در این صورت در وقت و هزینه های آن ها صرفه جویی می شود و از مشاوره هایی با کیفیت عالی به صورت تلفنی صورت می گیرد.

نویسنده: مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج، خانواده و نوروفیدبک

سوالات متداول ریتالین

1 - آیا مصرف ریتالین تنها برای شب های کنکور و امتحان می تواند باعث اعتیاد شود؟

بله، زمانی که دانش آموزان و دانشجویان از ریتالین استفاده کنند به مرور زمان وابستگی جسمی و روانی پیدا می کنند اما وابستگی روانی به ریتالین نسبت به وابستگی جسمی، بیشتر نشان داده می شود و ریتالین مانند مصرف تریاک و هروئین شما را دچار وابستگی جسمی نخواهد کرد. با توجه به این که مصرف این دارو بر روی سیستم مغزی فرد تاثیر می گذارد و اعتیاد آور است باید هر چه سریع تر مصرف آن را قطع کنید و گرنه با مشکلاتی روانی و گوارشی، اضطراب و استرس رو به رو خواهید شد، هم چنین کاهش خواب و افزایش تمرکز با استفاده از مصرف ریتالین بهای سنگینی برای شما خواهد داشت زیرا مصرف ریتالین عوارض بسیاری به همراه دارد و علاوه بر این که بر روی میزان خواب و تمرکز شما اثر منفی می گذارد بر روی عملکرد و کیفیت امتحان شما اختلالاتی به وجود خواهد آورد و باعث عدم موفقیت شما در آزمون خواهد شد.

برچسب ها: ترک اعتیاد ,درمان اعتیاد ,عوارض مصرف طولانی مدت ریتالین ,قرص ریتالین برای کودکان ,مزایا و معایب قرص ریتالین ,من فکر می کنم فرزند نوجوانم مواد مخدر مصرف می کند ,نحوه مصرف ریتالین برای کنکوری ,نحوه مصرف قرص ریتالین ,

نتایج جستجو در گوگل: ترک اعتیاد در خانه,  ترک اعتیاد تریاک,  ترک اعتیاد فوری,  ترک اعتیاد یک روزه,  ترک اعتیاد با اسپند,  ترک اعتیاد با سرم,  ترک اعتیاد به گوشی,  ترک اعتیاد دکتر خیراندیش,  ترک اعتیاد نی نی سایت,  ترک اعتیاد یک روزه در مشهد,  درمان اعتیاد به فضای مجازی,  درمان اعتیاد کنگره 60,  درمان اعتیاد به گوشی,  درمان اعتیاد به گل,  درمان اعتیاد به متادون,  درمان اعتیاد به تریاک,  درمان اعتیاد کنگره ۶۰,  درمان اعتیاد به خرید,  درمان اعتیاد به هروئین,  درمان اعتیاد با طب سنتی,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.