بی توجهی زن به مرد

بی توجهی زن به مرد : نقش سلامت نهاد خانواده به ویژه روابط سالم زناشویی و تداوم ازدواج بر بهداشت روانی جامعه بر هیچکس پوشیده نیست. زمانی که از روابط سالم زناشویی سخن می گوییم منظور داشتن مهارت ارتباطی عمیق و صمیمانه بین زن و شوهر است.

بر خلاف باور عموم ارتباط صمیمی و عمیق، ارتباطی نیست که زوجین در آن هیچ مشکل و اختلافی نداشته باشند، در هر رابطه ی انسانی به دلیل وجود تفاوت و دیدگاه های فردی امکان بوجود آمدن چالش وجود دارد.

در واقع می توان گفت رابطه ی بدون چالش وجود ندارد بنابراین در رابطه ی زناشویی نیز وجود اختلافات و چالش ها طبیعی است ولی چیزی که مهم است نحوه ی حل این اختلافات است.

در زمان وقوع مشکلات و اختلاف نظرها نیاز است که زوجین این توانایی را داشته باشند که در مورد مشکلات با یکدیگر صحبت کنند و سعی در حل این مشکلات به نحو مسالمت آمیز داشته باشند.

در اینصورت است که می توانیم به تداوم رابطه ای عمیق و صمیمی امیدوار باشیم، ولی متاسفانه در بسیاری از موارد می بینیم که زن و شوهر به جای حرف زدن در مورد مشکلات از راهبرد بی توجهی استفاده می کنند و سعی دارند با بی توجهی به همسرشان، ناراحتی و دلخوری خود را ابراز کنند .

این روش، روشی است که نه تنها مشکلات را حل نمی کند بلکه می تواند مشکلات بیشتری را بوجود بیاورد.

در این مقاله قصد داریم در مورد بی توجهی زن به مرد صحبت کنیم و علت این بی توجهی ها و عواقب آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

نشانه های بی توجهی زن به مرد

بی توجهی می تواند به طرق مختلف بروز پیدا کند و برای فهمیدن آن توسط دیگران به دقت و اطلاعات زیاد نیازی نیست.

بی توجهی می تواند از نادیده گرفتن نیازهای جنسی و عاطفی همسر در فضای زندگی مشترک تا بی محلی و بی احترامی در جمع های خانوادگی و دوستانه باشد که البته اینکه این بی توجهی چطور بروز پیدا می کند اهمیت زیادی ندارد بلکه چیزی که مهمتر است این است که بداینم علت این رفتار چه می تواند باشد.

با پی بردن به علت می توانیم به ارائه ی راه حل های مناسب برای رفع این مشکل بپردازیم.

علت های بی توجهی زنان به مردان 

  • افسردگی

گاهی ممکن است بی توجهی زن به مرد به دلیل روحیه و خلق و خوی نامساعد آن باشد، زنی که افسرده باشد نه تنها نسبت به همسر خود، بلکه نسبت به همه ی مسائل، حتی خودش بی توجه است.

در اینصورت نباید نسبت به فرد خرده گرفت و نیاز است که مرد تمام تلاشش را بکار بگیرد تا بتواند روحیه ی همسرش را بهبود ببخشد، سعی در درک همسر و تلاش برای درمان او بوسیله ی دریافت کمک از روانشناس از جمله مهمترین اقداماتی است که مرد می تواند انجام دهد.

  • ابراز دلخوری و ناراحتی

همه ی ما می دانیم که زنان روحیه ی بسیار لطیف و احساسی دارند.

در عین حال بسیار به جزییات علی الخصوص جزییات رفتاری همسرشان توجه می کنند و اگر تناقضی در رفتار همسرشان دیده شود و همسرشان خواسته یا ناخواسته به آنها بی توجهی و یا بی احترامی بکند خیلی زود متوجه و در نتیجه دلخور می شوند.

در چنین شرایطی ممکن است خانم تصمیم بگیرد برای جبران رفتار همسرش به او بی توجهی کند و با این کار ناراحتی و دلخوری اش را به همسرش نشان دهد.

مردانی که سلطه گر هستند و سعی می کنند فقط حرف خودشان را به کرسی بنشانند و مردانی که نسبت به نیازهای همسرشان بی توجه هستند.

به احتمال زیاد با چنین برخوردهایی از جانب همسرشان روبرو می شوند هرچند که بی توجهی زن به مرد اصلا توصیه نمی شود و نیاز است که در مورد مشکلات صحبت شود.

  • بی علاقگی به همسر

گاهی نیز یکی از دلایل بی توجهی زن به مرد عدم علاقمندی به همسر است.

در رابطه ای که علاقه ی دو طرفه وجود نداشته باشد بروز رفتارهای سرد و بی توجهی کردن امری اجتناب ناپذیر است.

در این شرایط نیاز است که، اگر مرد تمایل به ادامه ی زندگی به همسرش دارد با همسرش در این مورد صحبت کند و سعی کند با آگاهی از نیازهای او و تلاش برای رفع آن ها و همینطور محبت کردن به او علاقه را در همسرش ایجاد کند.

البته این در صورتی امکانپذیر است که زن تمایل به ادامه ی ارتباط داشته باشد و این تلاش دو جانبه باشد.

ولی اگر میزان علاقمندی به حدی کم است که برای زن غیر قابل تحمل است بهتر است به صورت دوستانه از یکدیگر جدا شوند. زندگی بدون علاقه و میل و اشتیاق می تواند آفت های زیادی را به همراه باشد.

  • مهارت های ارتباطی نادرست

برخی از افراد متاسفانه چنین دیدگاهی دارند که با بی توجهی می توانند همسرشان را به سمت خودشان جذب کنند و رابطه ی طولانی تر و موفق تری خواهند داشت یا به عبارتی سعی می کنند که مردشان را تشنه ی محبت خود کنند تا همسرشان همیشه نیازمند توجه و محبت آنها باشد و هیچگاه از آن ها دلزده نشود.

این درست است که توجه بیش از اندازه و نامتعادل باعث دلزدگی می شود ولی این مسئله به معنای این نیست که هرچقدر که به همسرمان بی توجهی کنیم موفق تر خواهیم بود.

در یک رابطه ی عاطفی سالم نیاز است که تعادل حفظ شود و زن و مرد هر دو به خواسته های همدیگر توجه کنند و به یکدیگر احترام و توجه متقابل داشته باشند، همانقدر که توجه یک طرفه و بیش از اندازه می تواند برای رابطه خطرناک باشد.

بی توجهی زن به مرد نیز به قصد تشنه نگه داشتن همسر و جذب کردن او، کاملا غلط است و می تواند عواقب بدی داشته باشد.

بی توجهی زن به مرد

از جمله ی عواقب بی توجهی زن به مرد

مردی که از همسر خود بی توجهی ببیند به تدریج اعتماد بنفسش را از دست می دهد و احساس بی ارزشی می کند چون احساس می کند که به عنوان یک مرد، فرد لایقی نیست و توانایی براورده کردن نیازهای جسمی، جنسی و عاطفی همسر خود را ندارد.

در چنین شرایطی ممکن است شروع به ارزیابی های منفی نسبت به شخصیت و جسم خود بکند.

مردان به دلیل غریزه ای که دارند دوست دارند برای همسر و فرزندان خود، حامی و تکیه گاه مناسبی باشند و برای این کار به قدرت و اعتماد بنفس نیاز دارند.

زمانی که زنان سعی کنند با بی توجهی و بی احترامی به آن ها قدرت را از آن ها بگیرند و شخصیتشان را جریحه دار کنند به مرور مرد دچار احساس سرخوردگی می شوند و خود را فردی بی ارزش می بینند و این بی ارزش بودن را به همسر خود نیز فرافکنی می کنند.

به این صورت که همسر خودشان را نیز بی ارزش می بینند و دیگر احترامی برای همسرشان قائل نخواهند بود.

بنابراین بی توجهی به مرد نه تنها موجب تحکیم رابطه نمی شود بلکه می تواند روابط بین زن و مرد را خدشه دار کند و بین آن ها فاصله بیاندازد، همینطور می تواند منجر به فروپاشی خانواده ازهمدیگر شود.

بی توجهی زن به مرد و به نیازهای همسر از جانب مردان یا زنان می تواند زمینه ی بروز خیانت زناشویی را نیز فراهم کند، هرچند که خیانت زناشویی توجیهی منطقی ندارد و تعهد در زندگی زناشویی در هر شرایطی، حرف اول را می زند ولی خیانت به دلیل بی توجهی همسر مسئله ای قابل انکار نیست.

در بسیاری از شرایط فرد برای جبران کمبود نیازهای خود به شخص نفر سومی در خارج از رابطه ی زناشویی جذب می شود و رابطه ی فرازناشویی شکل خواهد گرفت.

برای رفع این مشکل نیاز است که چه کارهایی انجام دهیم؟

در طول توضیح علت های بی توجهی زن به مرد سعی کردیم به راه حل های متناسب با هر علت نیز اشاره ای بکنیم.

به این دلیل که تا زمانی که علت مسئله مشخص نباشد بکار گیری هر نوع راهبردی تقریبا بی فایده است و گاهی نیز با پی نبردن به علت افراد ممکن است دچار سوء برداشت شوند.

مثلا ممکن است مردی از همسر خود بی توجهی ببیند و علت این بی توجهی را عدم علاقه ی همسرش نسبت به خود بداند.

در صورتی که شاید علت بی توجهی زن خلق پایین و اختلال افسردگی زن و یا هر علت دیگری به جز عدم علاقه باشد، مرد با چنین برداشتی از زندگی اش دلسرد می شود و فاصله ی بین زوجین بیشتر می شود.

بنابراین زمانی که مرد چنین برخوردهایی از همسر خود می بیند بهترین کار این است که در ابتدا با او صحبت و گفت و گو کند و سعی کند علت را جویا شود، زنان به حرف زدن بسیار نیاز دارند ولی متاسفانه گاهی آقایان از اهمیت این موضوع غافل می شوند.

همینطور نیاز است زمانی که زن از مسئله ای دلخور می شود به گفت وگو با همسر و بیان مشکلاتشان بپردازد تا همسرش دچار سوء تفاهم نشود.

نقش مشاور خانواده در بی توجهی زن به مرد

در شرایطی که احساس می کنید مشکلات و چالش های بینتان زیاد است بهتر است که از یک مشاور خانواده و زوج درمانگر در جهت رفع چالش های پیش رو استفاده کنید.

با مراجعه به زوج درمانگر اگر مشکل کمبود مهارت های ارتباطی باشد مشاور و زوج درمانگر می تواند در این زمینه به شما کمک کند و مهارت های ارتباطی لازم را به هر دو آموزش دهد.

همینطور با شناسایی نقاط قوت و گوشزد کردن  نکات منفی شخصیتی و رفتاریتان آگاهیتان را بالا می برد و در نتیجه سبب بهبود روابط بینتان می شود.

همچنین اگر علت بی توجهی زن به مرد مشکلات روانشناختی مثل اختلال افسردگی باشد مشاور می تواند آن را تشخیص دهد و با ارجاع به روان درمانگر سبب شود زن بعد از مدتی بهبود پیدا کند و تغییرات رفتاری فاحشی پیدا کند.

در هر حال زمانی که از همسر خود بی توجهی می بینید بدترین کار این است که آن را به حال خود رها کنید و سعی کنید با همین روند به زندگی خود ادامه دهید، بنابراین سعی کنید به دنبال علت یابی و حل مسئله و بهبود روابطتان باشید.

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان با داشتن مشاورانی با تجربه و دلسوز به شما در بهبود روابط زناشوییتان کمک خواهد کرد و همراه شما خواهد بود.

با اقدام برای دریافت دریافت مشاوره می توانید به خودتان فرصت تجربه ی رابطه ی صمیمی با همسرتان بدهید و از زندگی مشترکتان لذت ببرید.

نویسنده: مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج، خانواده و نوروفیدبک

برچسب ها: تمایل زنان به ازدواج ,مشاوره خانواده ,مشاوره زندگی ,

نتایج جستجو در گوگل: مشاوره خانواده,  مشاوره خانواده رایگان در واتساپ,  مشاوره خانواده حضوری,  مشاوره خانواده مشهد,  مشاوره خانواده چیست,  مشاوره خانواده اصفهان,  مشاوره خانواده تلفنی رایگان مشهد,  مشاوره خانواده کرج گوهردشت,  مشاوره خانواده شیراز,  مشاوره خانواده کرج,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.