بهترین مشاور کودک در تهران

بازی درمانی بهترین مشاور کودک در تهران

بهترین مشاور کودک در تهران توسط مرکز مشاوره ستاره ایرانیان به شما معرفی می شود. سلامت روان یکی از بخش های مهم سلامت کلی کودک است و تاثیر عمیقی بر سلامت روانی و موفقیت کودک درجامعه دارد.

بهترین مشاور کودک در تهران

سلامت روان یک کودک، وابسته به این است که چگونه فکر و احساس و عمل می کند و چون شخصیت یک فرد از همان دوران کودکی شکل می گیرد، بهداشت روان می تواند آثار بلند مدتی داشته باشد و در سنین بزرگسالی تاثیر گذارد.

کارکرد مغز در کودکی و تاثیر آن بر بزرگسالی

هنگام تولد اندازه مغز یک نوزاد، یک چهارم مغز یک فرد بزرگسال است و تا ۳ سالگی این اندازه سه برابر می شود، این رشد مغزی ارتباط نزدیکی با میزان و کیفیت تعاملات کودک با محیط و تجربه های مختلف او دارد.

مهم تر از اندازه مغز، مسیرها و رابطه ها بین سلول های مغزی است که در این دوران با سرعت و فشردگی بالا شکل می گیرد، ایجاد بیش از ۷۰۰ مسیر عصبی بین نورون ها در هر ثانیه، شبکه انبوه و در هم پیچیده ای از ارتباط های بین نورونی را بوجود می آورد.

بهترین مشاور کودک در تهران

تاثیر تجربیان کودک در رشد مغزی

تجربیات کودکان در این سال ها به خاطر شرایط ویژه رشد مغز بسیار ماندگار است و اثر آن تا بزرگ سالی باقی می ماند به همین دلیل چگونگی شکل گیری روابط کودک تا ۶ سال نخست زندگی بسیار مهم است و لازم است که والدین، مربیان، پرستاران و کل جامعه نسبت به اهمیت این سال ها حساس باشند، آگاهیشان را افزایش دهند و مهارت های لازم در ارتباط های کلامی و غیر کلامی باکیفیت را کسب کنند.

در این دوران مغز در بالاترین درجه برای کسب تجارب و آموزش ها قرار دارد به عنوان مثال توانمندی کنترل عواطف در سه سال اول زندگی تا حد زیادی به کیفیت برقراری ارتباط با بزرگسالان بستگی دارد و زیر بنای مهارت های مهم اجتماعی از جمله:

 • مهارت های ایجاد و نگه داشتن روابط اجتماعی،
 • مهارت های زندگی،
 • کنترل خشم،
 • هوش عاطفی
 • انطباق با شرایط در آینده است.

توانمندی کنترل عواطف در بزرگسالی

امکان کنترل عواطف و احساسات را فراهم می کند مسئله ای که در همه جوامع از جمله جامعه ایران باید مورد توجه جدی قرار بگیرد تا بتواند زمینه کاهش خشم، عصبانیت ونزاع در دوران بزرگسالی شود.

همه ی این موارد اهمیت دوران کودکی را نشان می دهد و نشان از این است که ما باید با آگاهی فرزندمان را تربیت کنیم که بخش زیادی از این آگاهی می تواند از طریق روانشناس کودک به دست بیاید.

یک باور اشتباه!!

با توجه به مطالب گفته شده و اهمیت مشاوره کودکان عده ای بر اساس باور خود اینگونه می گویند که مگر گذشتگان ما فرزندان خود را چگونه تربیت می کردند؟

در واقع براین باورند که نیازی به مشاوره و دریافت راهنمایی از بهترین مشاور کودک در تهران و کمک نیست و خود می توانند از پس تربیت کودک برآیند و معتقدند که می توانند بر اساس تجربه هایی که از طریق نحوه تربیت والدهای دیگربه دست آورده اند فرزاندان خود را به بهترین نحو ممکن تربیت  کنند، یا در برخی از موارد طبق رسم هایی که  در منطق زندگی خود برای پرورش کودکان وجود دارد استفاده می کنند.

نمی توان گفت که تمام این راه ها اشتباه است

ولی باید در نظر داشته باشیم که ممکن است در سنین پایین برای فرزندان مسائلی پیش آید که فرد به تنهایی قادر به حل مشکل نمی باشد و نیاز به راه حل های تخصصی است.

خانواده ها باید در نظر داشته باشند که در دوران کودکی، فرزندشان فقط به مراقبت های جسمانی نیاز ندارد بلکه همانند جسم او، روان اون نیز نیاز به توجه و رسیدگی دارد، چرا که این یک امر ثابت شده و انکارناپذیر است که دوران کودکی، دورانی است که شخصیت کودک پایه ریزی می شود و شکل می گیرد.

بهترین مشاور کودک در تهران هنر درمانی

مشاوره کودک چیست؟

مشاوره کودک نوعی خدمات روانشناختی است که توسط روانشناسان کودک ارائه می شود، به این صورت که روانشناسان به کودکان کمک می کنند تا احساسات و هیجانات خود را بروز دهند، با احساسات خود سازگارتر شوند، مشکلات خود را حل کنند،

مهارت های مقابله ای خود را تقویت کنند، همینطور بخش مهمی از خدمات مشاور کودک، افزایش آگاهی والدین در جهت نحوه ی درست رفتار با کودکان و همینطور راهنمایی آن ها در جهت رفع مشکلات رفتاری کودک است. به همین دلیل استفاده از بهترین مشاور کودک در تهران اهمیت به سزایی دارد.

چرا به روانشناس کودک نیازمندیم؟

نیاز است که والدین در کنار توجه به رشد جسمی فرزندشان به رشد روانی آن ها نیز توجه کنند چرا که تربیت فرزند مانند یک شمیشیر دو لبه می باشد و خیلی مهم است که والدین بدانند در هر شرایط چگونه با فرزند خود رفتار کنند که عواقبی برای دوران بزرگسالی آنها نداشته باشد.

به عنوان مثال خیلی مهم است که والدین بدانند در چه شرایطی کودک را تشویق کنند و در چه شرایطی و تحت رعایت چه مواردی کودک خود را تنبیه کنند.

مادرانی که اولین تجربه های مادر شدن را سپری می کنند، معمولا به دنبال دستور العمل هایی هستند که به آنها بهترین راه های مراقبت از فرزندانشان را بیاموزد ولی کمتر مادرانی هستند که به فکر برطرف کردن نیازهای روانی فرزندشان باشند.

در صورتی که برطرف کردن نیاز های روانی فرزند بسیار مهم است و در واقع نیاز به آموزش های تخصصی تر دارد و بهتر است در بیشتر موارد از بهترین مشاور کودک در تهران کمک گرفته شود.

در چه مواردی نیاز است که به روانشناس کودک مراجعه کنیم؟

دوره کودکی مراحل مختلفی را شامل می شود و ما به عنوان پدر و مادر در هر مرحله باید بتوانیم کودکمان را به درستی درک کنیم و واکنش صحیحی را در برابر اقدامات او انجام دهیم، پس باید توجه داشته باشیم لزوما نباید ابتدا شاهد مشکلاتی در فرزند خود باشیم و بعد برای حل آن به روانشناس مراجعه کرد.

بهتر و درست ترین کار این است که تمام مراحل رشد کودک و چالش هایی که کودک در سنین مختلف رشد با آن مواجه می شود را بدانیم و بهترین راه حل ها و رفتار های درست را با راهنمایی و کمک گرفتن از مشاوران و روانشناسان کودکان بیاموزیم.

بهترین مشاور کودک در تهران بازی درمانی

علائم مراجعه به مشاور کودک

اگر چنین نکردیم و متوجه رفتارهایی غیرعادی در کودک خود شدیم بهتر است که به روانشناس کودک یا بهترین مشاور کودک در تهران مراجعه کنیم.

رفتار هایی مانند:

 • شب ادراری،
 • جویدن ناخن،
 • پرخاشگری،
 • افسردگی،
 • اضطراب،
 • وسواس،
 • پیش فعالی،
 • مکیدن انگشت،
 • لجبازی

از جمله ی مشکلات رفتاری هستند که نیاز است برای حل آن ها از روانشناس کودک، دریافت کمک کنیم.

همچنین شرایطی در زندگی وجود دارد که لازم است در آن ها، به سلامت روحی و روانی فرزندان توجه شود از جمله طلاق والدین، مرگ یکی از عزیزان، تجاوز جنسی و روحی به کودکان.

مورد دیگر که بسیار هم کابردی و مهم است این هستش که می توانیم برای استعداد یابی کودکان خود و همچنین کشف و ارتقای مهارت آنها در زمینه های مختلف، از بهترین مشاور کودک در تهران کمک بگیریم.

این امر  باعث می شود کودک خود را بهتر بشناسیم و متناسب با مهارت ها و استعداد هایش به او کمک کنیم تا در مسیر درست زندگی خود گام بردارد و رشد کند.

روش های درمان اختلالات کودک

بازی درمانی

کودکان قادر به بیان احساسات و هیجانات خود نیستند.

سرکوب احساسات و عدم مهارت در کنترل احساسات، سلامت روانی کودک را به خطر می اندازد. یکی از روش هایی که به کودکان کمک می کند تا احساسات خود را بیان و آن را کنترل کنند بازی درمانی است.

انجام بازی های تقویت حافظه مانند تطبیق کارت ها به کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه – بیش فعالی کمک می کند تا تمرکز و دقت بیشتری داشته باشند و از طریق بازی حافظه خود را بهبود بخشند.

بازی های استراتژیک نیز به کودکان می آموزد که عواقب تصمیم های خود را بپذیرند.

بازی ساده حباب سازی با کف نیز یکی دیگر از بازی های مورد استفاده روانشناسان است، رواندرمانگر در حین اینکه به کودک آموزش می دهد که حباب های بزرگتری درست کند به او یاد می دهد که نفس های عمیق تری بکشد که این کار در رفع اضطراب کودکان موثر است.

نوروفیدبک

این روش امواج مغزی کودکان را نشان می دهد و خود تنظیمی را به آنها آموزش می دهد و در درمان اختلال هایی مانند بیش فعالی، اختلالات اضطرابی و اختلالات یادگیری موثر است.

بهترین مشاور کودک در تهران

بازی درمانی به کمک بهترین مشاور کودک در تهران

هنر درمانی

جلسات مشاوره روانشناسی کودک ممکن است شامل انجام تکلیف هایی از قبیل کپی کردن، تکمیل تصویر یا دستورالعمل هایی برای ترسیم یک چیز خاص باشد، این تکالیف را در واقع روانشناس به کودک می دهد و کودک در انتخاب آنها آزادانه عمل نمی کند ولی در مواردی روانشناس انتخاب آزادانه را در اختیار کودک قرار می دهد.

انتخاب آزاد رسانه های هنری و موضوعی این امکان را به کودک می دهد که آزادانه بتواند عواطف واحساسات درونی خود را بیان کند. در این روش روانشناس از کودک می خواهد که اثری را که خلق کرده است برای او تفسیر کند تا به کمک آن به تفکر کودک پی ببرد.

گفت و گو درمانی

این روش برای کودکانی است که دچار تروما شده اند، مانند سواستفاده های جنسی یا جسمی و از دست دادن یکی از عزیزان، در این روش درمانگر از کودک می خواهد که احساس خود را در رابطه به موضوع مورد بحث بیان کند و سپس بر پاسخ کودک به این رویداد تمرکز می کند.

 

معیار های انتخاب یک مشاور مناسب

کمتر مشاوری است که واقعا بتواند همه طیف های مراجعین را به صورت تخصصی پوشش دهد و بتواند به همه آنها کمک تخصصی ارائه کند.

در انتخاب مشاور معروفیت و میزان دریافت هزینه نباید معیار اصلی انتخاب آن باشد بلکه باید کودک را نزد مشاوری برد که بتواند به خوبی کودک را درک کند و کودک بتواند با او راحت باشد.

در این جا چند معیار را برای انتخاب یک رواندرمانگر برای شما بازگو می کنیم تا به شما در انتخاب بهترین روانشناس کودک کمک کنیم:

اشتیاق برای مراقبت و درمان با بهترین مشاور کودک در تهران

از معیار های اصلی برای انتخاب یک مشاور کودک، داشتن شور و اشتیاق واقعی برای مراقبت از کودکان و نیازهای آنها است.

انسان های بالغ و مهربان بیشتر قادر به ارتباط گرفتن و بازی با کودکان هستند، مشاور باید کمک کند تا در دوره درمان کودک از آن لذت ببرد تا درمان اثر بیشتری داشته باشد.

بهترین مشاور کودک در تهران

بهترین مشاور کودک در تهران

زمینه ی تخصص مشاور

مهارت و تخصص در برخورد با مسائل مربوط به کودکان لازمه یک درمان موثر است، یعنی مشاور باید بداند در رابطه با مسئله ای که برای کودک پیش آمده است چه سوال هایی بپرسد و این که بداند چگونه آن سوال ها را برای کودک مطرح کند و این که توانایی لازم برای تجزیه و تحلیل پاسخ های کودک را داشته باشد.

مثلا کودکی که در یادگیری ناتوان است بهتر است از یک مشاور مدرسه که با تکنیک های یادگیری کودکان در مدرسه آشنایی بیشتری دارد، کمک گرفت.

درگیر کردن والدین

درمانگر باید والدین را در جریان جلسات درمان قرار دهد و آنها را از مشکلات و پیشرفت های فرزند خود مطلع سازد، همچنین روش های فرزند پروری، نحوه برخورد والدین خارج از جلسات و نحوه ارتباط صحیح با آنها را به والدین آموزش دهد.

مشاور کودک در مرکز مشاوره تهران

هنگام انتخاب مشاور برای کودکان باید به این نکته هم توجه داشته باشیم، زیرا به علت تفاوت فرهنگ های جوامع مختلف، برخی رواش های تربیتی و پرورشی کودکان در کشور های مختلف متفاوت است و به عنوان مثال اگر فردی هستیم که در کشوری دیگر زندگی می کنیم باید مشاوری را متناسب با فرهنگ تربیتی آن کشور پیدا کنیم.

مثلا برخی از خانواده ها به علت مهاجرت به کشورهای دیگر دچار چالش های فرهنگی با کودک خود می شوند و هیچ یک رفتارها و علایق یکدیگر را درک نمی کنند و دچار مشکل می شوند، در چنین مواردی باید از مشاورانی که در آن کشور هستند کمک بگیرید نه مشاورانی که در سرزمین مادریتان هستند!

با در نظر گرفتن همه این موارد سعی کنید مشاوری را پیدا کنید که هم خود و هم کودکان با آن احساس راحتی کنید و این که دوره های مشاوره را حتما جدی بگیرید و آنها را تا پایان جلسات ادامه دهید.

زیرا یادگیری توانایی های جدید نیاز به جلسات متعدد و تکمیل دوره های آنها دارد.

همچنین در انتخاب بهترین مشاور، نیاز است که به موارد بالا توجه کنید و می توانید از مرکز مشاوره ستاره ایرانیان کمک بگیرید.

معرفی بهترین مشاور کودک در تهران

مشاوران ما در مرکز مشاوره ی ستاره ی ایرانیان، تمام تلاش خود را می کنند که به صورت تخصصی و حرفه ای شما را در امر تربیت فرزندتان یاری کنند و به شما کمک کنند لذت بزرگ کردن فرزند خود را تجربه کنید.

 

سوالات متداول بهترین مشاور کودک در تهران

1 - جلسات مشاوره کودک چگونه انجام می شود؟

دوره درمان به اهداف درمان و پیچیدگی آن بستگی دارد، همچنین روش های درمان در تعیین طول درمان اثر گذار است. معمولا مشاور هفته ای یک بار در مدت چند ماه کودک را می بیند تا زمانی که از اصلاح مشکل و تثبیت آن مطمئن شود. در ابتدا مشاور با شما و فرزندتان ملاقات خواهد کرد تا صحبت کند او از شما سوال هایی می پرسد و به پاسخ های شما گوش می دهد تا درک بهتری از مسئله پیدا کند. در جلسات بعدی حضور یا عدم حضور والدین به سن کودک و همچنین نوع درمان آن بستگی دارد.

2 - مشاور کودک از چه روش هایی استفاده می کنند؟

به صورت خلاصه: بازی درمانی، کار درمانی، رفتار درمانی، نروفیدبک و گفتار درمانی

برچسب ها: روانشناس خوب کودک ,مشاور خوب شهرک غرب ,

نتایج جستجو در گوگل: روانشناس خوب کودک,  روانشناس خوب کودک در مشهد,  روانشناس خوب کودک در کرج,  روانشناس خوب کودک در شیراز,  روانشناس خوب کودکان در تهران,  روانشناس خوب كودك در تهران,  روانشناس خوب کودک در تبریز,  روانشناس خوب کودک در اهواز,  روانشناس خوب کودک در اصفهان,  روانشناس خوب کودک در شرق تهران,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.