انحرافات جنسی کودکان، گاهی معلول رفتارهای نامناسب پدر و مادر و اطرافیان آنهاست. دیدن رابطه پدر و مادر توسط کودک و مشاهده معاشقه و مغازله انان، سب تحریک و بیداری جنسی و بلوغ زودرس او می‌گردد. پیامبر گرامی اسلام(ص) می‌فرماید: «مرد نباید با همسر خود مقاربت نماید، در حالی که کودک در اتاق است، زیرا این عمل سبب می‌شود که در آینده طفل زناکار گردد.»

همچنین باید حرف‌های پدر و مادر با یکدیگر، در منظر کودک حساب شده باشد، زیرا انتقال غیر مستقیم اطلاعات و تاثیرات آن غیر قابل پیش‌بینی است. گاه مادران و خواهران بزرگ‌تر در تحریک‌ها، لغزش‌ها و انحرافات فرزندان، موثرترند. مادری که با آرایش غلیظ و لباس نیمه عریان بر فرزند پسرش جلوه می‌کند و یا شرکت در مهمانی‌هایی که زنان و دختران با جلوه‌های آرایشی و موهای رنگین حاضر می‌شوند، تحریک‌‌آمیزی بسیار داشته و سبب لغزش جنسی کودکان، نوجوانان و جوانان می‌شود.

گاهی تماشای عکس‌ها و فیلم‌های مردان و زنان عریان و نیمه عریان و حتی تماشای فیلمی که به ظاهر مبتذل نیست اما برای کودک و نوجوان تحریک‌آمیز است و می‌تواند آنان را دچار انحرافات جنسی نماید. از این رو، باید در آن‌چه کودکان می‌شنوند و یا می‌بینند، دقت بیشتری کرد و نباید چنین تصور کرد، فیلمی که برای والدین تحریک‌پذیر نیست، برای نوجوانان نیز چنین است. کیفیت محل خواب و استراحت کودکان نیز از نظر تربیتی به ویژه از نظر مسائل جنسی، دارای اهمیت بسزایی است. تماس بدنی دو کودک و خوابیدنشان در یک رختخواب و داشتن زندگی خلوت‌آمیز، موجب بیداری تخیلات شهوانی و تحریکات اتفاقی جنسی آنان می‌گردد.

 

در کل بی‌توجهی به مسائل به ظاهر کوچک ممکن است سبب انحراف جنسی کودکان گردد. بنابراین والدین علاوه بر این‌که باید رفتار خود باشند، باید روابط کودکانشان را کنترل کنند، زیرا یک کودک فاسد می‌تواند کودکان دیگر را به فساد بکشاند، به ویژه آن کودک در سنین بالاتر و دارای انحرافات جنسی باشد. به طور کلی پوشیدن لباس‌های تنگ و نامناسب، استحمام پسر توسط مادر و دختر توسط پدر، شنیدن داستان‌های شهوت‌انگیز، بی‌بند و باری محیط خانواده و بسیاری دیگر از عوامل فردی، خانوادگی، اجتماعی و روانی می‌توانند اسباب انحرافات جنسی کودکان را فراهم سازند.

مهمترین ویژگی انسان که او را از سایر موجودات جهان متفاوت و ممتاز می‌سازد، قابلیت رشد و استعداد کمال در وجود اوست. آفریدگار جهان برای همین ویژگی انسان، تمام موجودات را در مسیر رشد و تعالی او قرار داده و همه چیز را در عالم هستی به خاطر پرورش صحیح و رشد انسان آفریده است. در این راستا پدر و مادر موظفند در زمینه شکوفایی استعدادهای خدادادی فرزندانشان، بسترهای مناسب را فراهم آورند، چرا که آنان در تربیت فرزندان مسئولند.

یکی از روش‌هایی که می‌توان در این مورد از آن استفاده کرد، شیوه کارآمد تشویق است. تشویق در پرورش استعدادهای فرزندان یک راهکار کاملا موفق می‌باشد که در ایجاد و تکرار خصال پسندیده در وجود فرزندان محرک قوی و مناسبی خواهد بود. تحسین، تقدیر، اعطای جایزه و هدیه، بذل عاطفی و محبت، تکریم و تشکر، جلوه‌هایی از تشویق است. در واقع همه انسان‌ها نیازمند تشویق هستند و یا حداقل از تشویق خشنود می‌شوند. پس این تصور نادرست است که چون فرزندان بزرگ می‌شوند، نیازی به تشویق ندارند. در حالی که انسان‌های معمولی در همه مراحل زندگی به گونه‌ای نیازمند تشویق و تمجید هستند.

می‌توان از طریق تشویق، کودکان رادر امر اخلاق و فعالیت‌های ارزشمند، ترغیب کرد. کودک برای این‌که از طرف دیگران تشویق شود، همیشه راه درست را انتخاب می‌کند که این امر در صورت تداوم، مسیر زندگی را تغییر خواهد داد. در قرآن کریم خداوند نیز برای این‌که مردم را به سوی نیکی و درستی دعوت کند، آنها را تشویق کرده و پاداش نیکوکاران را یادآور می‌شود. به عنوان مثال در آیه‌ای به پاس رنج‌ها و صبر و پایداری ایوب، او را مورد تمجید و ستایش قرار می‌دهد.

حضرت علی(ع) به مالک اشتر فرمودند: «نباید نیکوکار و زشت‌کار در پیشگاه تو یکسان باشند، که در آن صورت نیکوکار نسبت به نیکی کردن بی‌رغبت و بدکار نسبت به بدی کردن وادار می‌شود. نیکوکار را پاداش بده و بدین وسیله او را تشویق کن و بدکار را به آن‌چه عملش اقتضا دارد، بازخواست کن.»

بنابراین بی‌توجهی و بی‌اعتنایی در برابر اعمال و رفتار پسندیده موجب دلسردی و کم‌شدن شوق به نیکی می‌شود و بالعکس قدردانی از کارهای نیک و شایسته افراد، آنان را در مسیر رشد و تکامل قرار می‌دهد. تشویق باعث می‌شود افراد فعالیت را با رغبت و لذت بیشتری انجام دهند و وقتی کاری با لذت و شادی همراه باشد، فعالیت ذهن را بالا می‌برد و انسان را دیرتر خسته می‌سازد. همچنین تشویق قدرت فراگیری ذهن را به وسیله اعمال لذت‌بخش افزایش می‌دهد و آن‌چه در آن حالت آموخته شده ماندگارتر می‌شود و دیرتر از یاد می‌رود. بنابراین می‌توان گفت که تشویق و ترغیب انگیزه مناسبی برای یادگیری است. پس والدین موظفند تا جایی که ممکن است، خویش را کنترل کنند و تا آن‌جا که می‌شود، تشویق و ترغیب را جایگزین تنبیه و بداخلاقی نمایند.

در تشویق کودکان باید اندازه و زمان را در نظر گرفت. اگر کودک کار خوبی را چندین با رانجام داد، هدیه‌ای که مناسب باشد برایش بخرید، ولی نباید برای هر کاری که انجام می‌دهد فوری جایزه‌ای بگیرد، زیرا در این صورت اهمیت جایزه از بین خواهد رفت. جایزه بزرگ را برای کارهای بزرگ بگذارید و وقتی جایزه را بدهید که کار، انجام شده باشد. اگر قبل از اتمام کاری که به او محول شده جایزه بدهید، انگیزه او از بین خواهد رفت و دیگر برای ادامه کار شوقی نخواهد داشت. حتی اگر کودک رفتارش خوب و پیشرفت او قابل تحسین بود، به مناسبت‌های مختلف مانند جشن تولد به او هدیه بدهید و به او گوشزد کنید که این هدیه به خاطر رفتار خوب و پیشرفت تحصیلی اوست. یکی از مسائل مهم و قابل تامل در تربیت کودکان، بحث تنبیه آنان است. زیرا بسیاری از پدران و مادران در برخورد با رفتار کودکشان خواسته یا ناخواسته اقدام به تنبیه آنان می‌نمایند، در حالی که والدین باید سعی کنند در مقابل کارهای بد و خطاهای احتمالی فرزندان، درست موضع‌گیری کنند. با صبر و شکیبایی، سرمنشأ خطاها را بررسی کرده و به درمان آن بپردازند، زیرا با عصبانیت و تندی و کتک‌کاری بیش از اندازه، آنها نسبت به انجام کارهای بد، جری‌تر خواهند شد. پدر و مادر نباید به خاطر اشتباهات کوچک فرزندان را تنبیه کنند. البته اگر تنبیه لازم بود به اندازه خطا، می‌توانند او را تنبیه کنند، نه بیشتر.

بنابراین در تربیت فرزندان گاهی نیز تنبیه لازم می‌شود. رسول اکرم(ص) با وجودی که درباره کودکان یتیم فرموده است: هرگاه کودک یتیم گریه کند، عرش الهی به لرزه در خواهد آمد، ولی در روایت آمده است که همان‌گونه که فرزند خود را تربیت می‌کنید، در تریبت اطفال بی‌پدر کوشا باشید و (در صورت لزوم) آنان را تنبیه کنید و کتک بزنید، همان‌گونه که فرزند خود را تربیت و ادب و تنبیه می‌کنید. در تنبیه کودکان والدین باید دقت کنند که شخصیت اطفال رعایت گردد و اگر به مقتضای سنین طفولیت، اشتباهی داشته باشند، نباید در حضور همگان تذکر داده شود. یادآوری نیز باید فوری باشد، چرا که اگر تاخیر داشته باشد، نتیجه مطلوب نمی‌دهد.

منبع:مشاوره-ازواج.com

برچسب ها: آموزش کودک ,انحرافات جنسی ,بلوغ ,تمايلات جنسی ,مشاوره کودک ,

نتایج جستجو در گوگل: آموزش کودکان,  آموزش کودکانه,  آموزش کودک,  آموزش کودکان استثنایی,  آموزش کودکان پیش دبستانی,  آموزش کودکان کم توان ذهنی,  آموزش کودک در منزل,  آموزش کودکان 3 ساله,  آموزش کودک دو ساله,  آموزش کودکان استثنایی در ایران,  

26 دیدگاه ها

  1. محبوبه گفت:

    سلام
    دخترم ۶ ساله است چند روز پیش به طور اتفاقی گوشی یکی از اقوام رو بدون اجازه برداشت بعد متوجه شدم که داره فیلم پورنو نگاه میکنه تا دویدیم و ازش خواستیم که بدونم که چی می بینه متاسفانه کار از کار گذشته بود و فیلم رو دیده بود.
    چند روز اصلا نمیدونم باید چکار کنم………. ذهنم داغونه ……

    خواهش میکنم راهنماییم کنید باید چه رفتاری داشته باشم…

  2. سپيده گفت:

    شما باید حواس دخترتون رو به تفریحات سالم و جذاب جذب کنید و اصلأ این موضوع رو باهاش مطرح نکنید.و بهش یاد بدین که بدون اجازه به وسایل دیگران دست نزنه

  3. مهرا گفت:

    سلام.
    دیروز متوجه شدم برادر ۱۳ ساله از طریق بازیهای آنلاین حرفهای زشتی یاد گرفته
    به طور تصادفی مکالمه ش رو توی وایبر با پسر خالم دیدم که از لفاظ زشت و شوخی های جنسی استفاده کرده بودن
    احساس میکنم باید باهاش صحبت کنم که این مشکل رو حل کنم ولی میترسم کار خراب بشه از شما کمک میخوام که چطور این مشکل رو حل کنم؟؟؟

  4. علي گفت:

    باید اینو در نظر داشته باشی که برادرت تو سن بلوغ قرار داره و کنجکاوی جنسیش کم کم داره شروع میشه.بهتره از پسر خات دورش کنی ممکنه که چیزای بدتری نشونش بده

  5. سپيده گفت:

    شما باید خیلی دوستانه وبا صمیمیت این مشکل رو حل کنید.و سعی کنید تا حد ممکن با خشم و عصبانیت با برادرتون برخورد نکنید که نتیجه عکس خواهد داد

  6. ملكه گفت:

    سلام من یه خواهر ۱۵ ساله دارم که مدتیه کنجکاویش در مورد مسائل جنسی زیاد شده.من نمیخوام جلوشو بگیرم فکر میکنم حق داره یه چیزاییو بدونه فقط میترسم از روی بی تجربگی برای خودش دردسر درست کنه.
    به نظر شما چیکار کنم؟

  7. علي گفت:

    من که میگم نگرانی شما بی مورده چون آدما با تجربه بزرگ میشن.
    شما باید در این دوران نقش راهنمایی کننده داشته باشید در وحله اول سعی کنید بهش نزدیک بشید
    بهش محبت کنید تا حس کنه در رده شماست تا حرفاش رو راحتتر به شما بزنه

  8. سپيده گفت:

    برای جلب اعتمادش باید گاهی از شیطنت ها و موضوعات جنسی بهش نشون بدید تا بتونه به شما اعتماد کنه مثلأ ازش سوال بپرسید تا پیش شما راحت تر بشه

  9. hosein گفت:

    ایشون در خانواده باید با کسی صمیمی باشه تا بتونید از این طریق بهش نزدیک بشید
    چون لازمه در مواقعی به ایشون کمک کنید تا بهتر شرایط رو درک کنه

  10. زاهد گفت:

    نترسید اتفاق بدی برای ایشون در اثر کسب اطلاع نمیفته مگر اینکه از این اطلاعات در جهت غلط استفاده بشه
    تنها شخصی که میتونه به شما و ایشون کمک کنه یک مشاور هستند

  11. مادر گفت:

    با سلام به دوستان عزیز.دختری ۶ ساله دارم مدتیست که به خودش توجهاتی داره و گاهی سوالاتی میپرسه سعی میکنم باهاش برخورد خوب داشته باشم ولی بعضی وقتها نمیدونم چه رفتاری خوبه که احساس گناه نکنه و در آینده از نظر مسایل جنسی مشکلی براش ایجاد نشه.خواهش میکنم راهنماییم کنید.ممنون دوستان

  12. ناشناس گفت:

    منم در دوران کودکیم از این مشکلات پیدا کرده بودم .این موضوع رو ساده نگیرین و حتمایک جلسه پیش مشاور کودک مجرب برین
    سلامت باشید

  13. زاهد گفت:

    با سلام
    کودکان در این سنین این گونه سوالات براشون پیش میاد و رفتار شما نباید به گونه ای باشه که پاسخ نامناسب بدین و یا اینکه شونه خالی کنید .سوالاتش رو جوری جواب بدین که کودک به راه خطا نره و از دادن پاسخ هایی که احساس گناه رو به کودک القا کنه پرهیز کنید

  14. مشاور گفت:

    هیچ کس مثل پدر و مادر,در کودکی روی بچه تاثیر ندارد.از طرفی خیلی بهتر است که کودک از زبان پدر و مادر با این مسائل آشنا بشود تا از دوست یا…
    کودک در ۱ تا ۶ سالگی کنجکاو هست و از طرفی نباید با او مثل یه آدم ۲۰ ساله صحبت کرد و همه چیز را بیان کرد
    راه کار چیه؟؟اینکه تا حدودی به سوالش پاسخ بدیم مثلا :
    دختر ۶ ساله شما به شما میگه : مثلا چرا آلت تناسلی من مثل برادرم نیست شما باید پاسخ بدید برای اینکه ,برای پسر ها بیرون هست و برای دخترها داخل
    از طرفی تو این سن باید بچه را سرگرم کرد و او را به انحراف کشاند.
    ولی اگر در این سن بدونه پسرها و دخترها یه فرق هایی دارنند کفایت می کند.این مسائل خیلی مهم هست و باید اصولی کار شود

  15. نازنين گفت:

    سلام پسری ۵ ساله دارم و تقریبا چند ماهه که زود تحریک میشه و هر دختر و یا زنی از فامیل که میبینه بهشون دست میزنه مثلا پاهاش و یا دستاشون رو نوازش میکنه .با من که مادرش هستم هم همین کارو میکنه.و باعث میشه من عصبانی بشم و کتکش بزنم .توروخدا کمکم کنید که این بچه عادتش رو ترک کنه میترسم که همینطوری بزرگ بشه

  16. ناشناس گفت:

    به نظر من اولین قدم اینه که اگه ماهواره دارین جمعش کنید

  17. زاهد گفت:

    پسرتون نمیدونه که چرا نباید این کارو انجام بده فقط میبینه که شما واکنش نشون میدید و کتکش میزندی به همین خاطر کارهایی که شما دوست ندارید و خودش هم باهاشون مشکلی نداره رو به خفا میبره و پنهان از دید شما انجام میده.اگه کودک نتونه به آگاهی مناسب دست پیدا کنه اینقدر تلاش میکنه تا یه روزی متوجه بشه دلیلش رو.خدای نکرده ممکنه به انحرافات جنسی مبتلا بشه.اما فردا از دست شما شاکی میشه و در ذهنش میمونه که شما در کودکی کتکش زدید و یا نتونستید درست هدایتش کنید

  18. پگاه كيا گفت:

    سلام پسرم ۱۳ سالشه .دیروز گوشیش رو چک کردم و متوجه شدم که با دوستاش توی وایبر گروهی دارن که توی اون فیلمک سوپر هم بود.نمیدونم باید چیکار کنم.سنش خیلی کمه بابت این موضوع خیلی خیلی نگرانم

  19. سپيده گفت:

    اولا شما اشتباه کردین که تو این سن برا پسرتون گوشی خریدین.با مهربونی باهاش صحبت کنید و راجب به همین مسائل باهاش صحبت کنید و یا گوشی رو ازش بگیرید.ازش بخواهید ارتباطش رو با دوستاش قطع کنه که این نوع ارتباطات عاقبت خوشی نداره

  20. مشاور گفت:

    مسائل جنسی غالبا فکر نوجوان را مشغول می کند و سوالاتی را در ذهن او ایجاد می کند.عدم اطلاع و آشنایی با مسائل جنسی در نوجوانان خطرات زیادی دارد.باید به طریقی نوجوان را قبل از بلوغ در جریان تغییرات جسمی و اتفاقات درونی قرار داد و همین طور بعد از بلوغ هم آن ها را هدایت و راهنمایی کرد.
    بهترین راهی که برای جلوگیری از انحرافات جنسی عواقب که برای نوجوان ممکن است پیش آید ،
    آموزش جنسی و آگاهی دادن در خانواده و محیط های آموزشی است

  21. زاهد گفت:

    جای نگرانی نیست.بهتره به جای شما پدرشون این مسائل رو مطرح کنند این یه دوره است که در در اغلب افراد وجود داره چون میخوان در مورد بدنشون بیشتر بدونند در مورد گوشی باید بگم که کار اشتباهی کردین که براش گوشی خریدین حالا که این اتفاق افتاده باهاش حرف بزنید و مضرات برنامه های مجازی رو براش بگید و با رضایت خودش این برنامه ها رو از گوشیش پاک کنید .
    اونو تو خونه تنها نزارید حتی تو اتاقش.

  22. ناشناس گفت:

    به نظر من نباید اونو جوری محدود کنید که از شما زده بشه باید با محبت و مهربانی باهاش برخورد کنید

  23. مشاور گفت:

    به هر حال باید آموزش این مسائل رو به فرزندتون تحت نظر مشاوران کودک و نوجوان شروع کنید
    دراین سن اتفاقاتی میفته که باید بهش توجه ویژه کنید و به جای مخفی کاری سعی در برخورد مناسب داسته باشید.

  24. malih گفت:

    سلام گاهی اوقات کودکان سوالاتی میپرسن که نمیتونیم جوابشون رو بدیم منظورم سوالات جنسی و ….است چطور جوابشون رو بدیم؟؟

  25. زاهد گفت:

    روشهای زیادی وجود داره که از طریق آنها به سوالات کودک پاسخ داد.مثلا اگر سوالی در مورد پدر و مادر و بچه دار شدن بپرسند باید واقعیت هایی رو از این طریق به آنها گوشزد کرد و اگر نسبت به بدن خودشون کنجکاو بشن باید بتونید فکرشون رو منحرف کنید

  26. مشاور گفت:

    والدین در مراحل رشد کودک با سوالاتی روبرو می شوند که گاهی نمی دونند چگونه باید رفتار کنند، یکی از مهمترین سوالات کودکان ،پاسخ گویی به سوالات جنسی آن هاست.

    ۱_ بسیاری از والدین صحبت درباره مسائل جنسی و پاسخ گویی به سوالات جنسی فرزندشان به دلیل سبک تربیتی خودشان که در کودکی به آنها گفته شده بود (هر نوع صحبتی در امر جنسی بد و گناه است) قادر به پاسخ گویی به سوالات فرزندانشان نیستند.دلایل رایج دیگر ترس از بیداری جنسی کودکان است.و این ترس والدین را وادار می کند تا به صورت نا خود آگاه از پاسخ گویی به فرزندان طفره روند.و دلیل دیگر که شاید شایع ترین دلیل هم باشد این است که والدین نمی دانند چگونه پاسخ دهند و چه اطلاعاتی در اختیار کودک قرار دهند..پس قادر به پاسخ گویی به سوالات جنسی کودکان نیستند.

    ۲ – هشدار : مهمترین خطری که کودکان این دسته از والدین را تهدید می کند این هست که برای پاسخ گویی به سوالاتشان به دنبال منیع پاسخ گو دیگر می گردند .که گاها این منابع می تواند سایت های فیلتر شده اینترنت و یا دوستانشان باشد که به آنها پاسخ های غلط و یا فراتر از سن کودک می دهند و باعث صدمه های روحی به کودک می شوند

    ۳: چگونه آموزش دهیم ؟ برای آموزش سعی کنید از کتب پزشکی استفاده کنید و این سولات را به صورت علمی و با یادآوری قدرت خداوند و حکمت او برای کودک توضیح دهید..

    ۴_ زمان شروع این توضیحات برای کودک از سنی هست که برای کودک سوال ایجاد می شود و میزان پاسخ گویی به کودک تا جایی هست که دیگر سوالی نپرسد.

    ۵_ آموزش این مطلب مهم به کودک که بخشهایی از بدن خصوصی هست و دیدن آن ها و صحبت کردن درباره آنها و دست زدن به بخشهای خصوصی بدن دیگران کار بسیار ناپسندی هست و هیچ کس اجازه این کار را ندارد .هم از امور بسیار واجب هست.

    ۶_ د رمورد نحوه پاسخ گویی به سوالات جنسی امروزه سمینار ها آموزش مسائل جنسی به کودک و نوجوان در کشور برگذار می شود که هم در اینترنت و هم به صورت حضوری می توانید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.