ویژگی های رابطه ی عاطفی سالم

از جمله مظاهر زندگی اجتماعی، وجود تعامل سالم و سازنده میان انسان ها و ابراز صمیمیت و همدلی با یکدیگر است.

انسان در زندگی خود مقاطع و مراحل حساسی را پشت سر می گذارد که یکی از این مراحل حساس و سرنوشت ساز مساله ی ازدواج و تشکیل زندگی مشترک است که برای تشکیل زندگی مشترک داشتن ویژگی های رابطه عاطفی سالم بسیار مهم است.

مولفه های یک رابطه عاطفی سالم

از مولفه ها و ویژگی های رابطه عاطفی سالم  می توان به سه مولفه ی صمیمیت، تعهد و شورو اشتیااق اشاره کرد.

وجود هر کدام از این مولفه ها به خودی خود مهم هستند.

 1. صمیمیت

صمیمیت به صورت احساسات نزدیک هیجانی و محبت بین همسران ابراز می شود.

با افزایش زمان، باهم بودن می تواند به ایجاد صمیمیت بیانجامد و هنگامی که صمیمیت در رابطه وجود دارد رابطه تقویت می شود اما زمانی که ارتباط به صورت سرد و حساس باشد رابطه تضعیف می شود.

مولفه های صمیمیت

 • خوشحالی

انتقال انرژی مثبت با یکدیگر.

بدین صورت که زن ومرد زمانی که کنار یکدیگر هستند از بودن در کنار هم احساس رضایت و خوشحالی می کنند، حتی اگر یکی از آنها در شرایط خوبی نباشد وقتی در کنار همسرش قرار می گیرد احساس شادی می کند و تمایل به بودن در کنار همسر و صحبت کردن با او دارد.

البته در این مورد توجه به تفاوت های فردی بسیار مهم است. برخی افراد در مواقع ناراحتی بیشتر تمایل به تنهایی و صحبت نکردن دارند تا آرام شوند که این به معنی عدم وجود صمیمیت بین زن و مرد نیست.

 • توجه زیاد به یکدیگر

در یک رابطه ی عاطفی سالم، طرفین نسبت به نیازها و خواسته های یکدیگر حساس هستند و برای رفع آنها تلاش می کنند، این افراد از علائق یکدیگر نیز آگاه هستند و می دانند برای خوشحال کردن همسرشان چه کارهایی می توانند انجام دهند.

 • احترام

در یک رابطه ی عاطفی سالم زن و مرد برای نظرات یکدیگر احترام قائل هستند و هرگز سعی نمی کنند نظراتشان را بر یکدیگر تحمیل کنند.

همچنین در مواقع ناراحتی و تحت هر شرایطی به یکدیگر بی احترامی نمی کنند و ضمن اینکه ناراحتی خودشان را بیان می کنند از الفاظ رکیک استفاده نمی کنند و به یکدیگر توهین نمی کنند.

 • استقلال

همانطور که زن و مرد برای بودن در کنار یکدیگر مشتاق هستند باید برای حفظ حریم خصوصی یکدیگر نیز تلاش کنند و در یک رابطه ی عاطفی سالم زن و مرد، نباید احساس زندانی شدن داشته باشند و نیاز است که برای انجام برخی کارها ازادی و استقلالشان حفظ شود و اگر زمانی نیاز دازند تا با دوستانشان باشند این فرصت نباید از آنها گرفته شود.

البته سبک زندگی در زندگی مجردی بسیار با زندگی مشترک متفاوت است و در زندگی مشترک نیاز است که زن و مرد بودن درکنار یکدیگر را به روابط دیگر ترجیح دهند ولی گاهی افراد نیاز دارند حس استقلالشان در بعضی موارد حفظ شود.

 • همدلی و داشتن درک متقابل

در یک رابطه ی عاطفی سالم زن و مرد سعی می کنند همدیگر را درک کنند و در مواقع مشکلات کنار یکدیگر باشند تا راحت تر مشکلات را پشت سر بگذارند.

 • میل به رفاه یکدیگر

اینکه فرد برای راحتی و آسایش همسرش تلاش می کند و برای رسیدن به اهدافشان همدیگر را یاری می کنند.

 • دریافت و ارائه ی حمایت عاطفی

در زمان برخورد با مشکلات به راحتی از یکدیگر درخواست همراهی و حمایت می کنند چون از همراهی شریک زندگیشان مطمئن هستند.

 • در میان گذاشتن مسائل شخصی

از مسائل یکدیگر اگاه هستند و مسائل شخصی خودشان را با یکدیگر مطرح می کنند، به نوعی هیچ چیز پنهانی از یکدیگر ندارند.

 • صحبت کردن در مورد اهداف

زن و مرد همدیگر را در جریان تصمیمات خود قرار می دهند و در مورد اهدافشان با یکدیگر صحبت می کنند و برای اهدافشان بر پایه ی روابط دو نفریشان برنامه ریزی می کنند.

ویژگی های رابطه عاطفی سالم

 • پذیرش تفاوت ها

در یک رابطه لازم است که زن و مرد خصوصویات و ویژگی های منحصر به فرد یکدیگر را قبول کنند و تفاوت ها را بپذیرند و سعی در تغییر دادن همدیگر نداشته باشند، بلکه طرف مقابلشان را همونطور که هست قبول کنند.

لازم است که بدانیم هیچ دو انسانی کاملا شبیه به یکدیگر نیستند و اینکه ما بخواهیم شریک زندگیمان را دقیقا طبق خواسته های خودمان تغییر دهیم و آن را شبیه خود کنیم غیر ممکن است.

 • عفو و بخشش

زن و مردی که در یک رابطه ی عاطفی سالم باشند از یکدیگر کینه به دل نمی گیرند و به دنبال تلافی نیستند و اگر اشتباهی از هرکدام سر بزند به راحتی باهم صحبت می کنند و همدیگر را خیلی راحت می بخشند.

حال که تمام ابعاد صمیمیت را بیان کردیم نیاز است که به دوبعد دیگر، یعنی تعهد و داشتن شور و اشتیاق بپردازیم.

 1. تعهد

تعهد به معنی پایبند بودن به یک رابطه است.

این بعد تصمیم گرفتن برای تعهد داشتن، حفظ و نگهداری از معشوق و رابطه طولانی‌مدت با اوست.

این جزء شامل تصمیم‌گیری دراین‌باره است که فقط با یک نفر باشد و شریک دیگری برای خود انتخاب نکند و این ارتباط را مهم‌تر از ارتباط با هر فرد دیگری تلقی کند.

وجود تعهد در رابطه باعث شکل گیری اعتماد و اطمینان بین زوجین می شود.

و زوجین آنچنان با هم یکی می شوند که گویی یک نفر هستند.

 1. شور و اشتیاق

شور واشتیاق نسبت به یکدیگر به معنی کشش و میل جنسی است.

در یک رابطه ی سالم جدا از لزوم وجود مولفه های صمیمیت و تعهد، کشش و میل جنسی نیز بسیار مهم است.

اینکه زن و مرد نسبت به یکدیگر تمایل جنسی و تماس و صمیمیت فیزیکی داشته باشند و از رابطه ی جنسی با یکدیگر لذت ببرند مسئله ی بسیار مهمی است.

 

به طور کلی رابطه ی عاطفی سالم رابطه ای است که شامل بعد صمیمیت، تعهد و شور و اشتیاق باشد.

یعنی اینکه زن و مرد، ضمن اینکه از بودن در کنار هم لذت می برند و باهم صمیمی هستند، در کنار داشتن رابطه ی جنسی با کیفیت، نسبت به رابطه ی عاطفی خود نیز، پایبندند.

منبع: مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج، خانواده و نوروفیدبک

برچسب ها: رابطه عاطفی ,مهارت های رابطه ,ویژگی های رابطه عاطفی سالم ,

نتایج جستجو در گوگل: رابطه عاطفی چیست,  رابطه عاطفی دقیقا چیست,  رابطه عاطفی ناسالم,  رابطه عاطفی متولدین ماه ها,  رابطه عاطفی ماه ها با یکدیگر,  رابطه عاطفی ماه های تولد,  رابطه عاطفی در سال کنکور,  رابطه عاطفی متولدین بهمن,  رابطه عاطفی سالم چیست,  رابطه عاطفی متولدین سال موش,  مهارت های رابطه عاطفی,  مهارت های روابط موثر,  مهارت های تحکیم رابطه,  رابطه مهارت های ارتباطی با,  رابطه مهارت های اجتماعی با,  رابطه مهارت های حل مسئله,  رابطه مهارت های ارتباطی,  رابطه مهارت های ارتباطی معلمان,  بررسی رابطه مهارت های ارتباطی,  بررسی رابطه مهارت های اجتماعی و,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.