مشاور زندگی

معمولا زن و مرد با ذوق و شوق فراوان زندگی خود را آغاز می کنند و در ابتدای زندگی مشترک بسیار مشتاق هستند که در کنار یکدیگر باشند.

برای هم وقت بگذارند، با یکدیگر صحبت و گفت و گو کنند و به نیاز های یکدیگر توجه کنند.

اما بعد از مدتی ممکن است این شور و اشتیاق اولیه از بین برود و زن و مرد نسبت به نیازهای یکدیگر کم اهمیت و یا بی تفاوت شوند.

در این بین یکی از زوجین یا هر دو بعد از مدتی ممکن است دلسرد شوند و مدام رابطه ی فعلی شان را با ابتدای شروع زندگی مشترکشان مقایسه کنند و افسوس بخورند.

البته باید توجه داشت که در ابتدای زندگی مشترک میزان شور و اشتیاق کمی از حالت طبیعی و نرمال خارج است و این طبیعی است که بعد از مدتی میزان شور و اشتیاق و توجه زن و مرد به یکدیگرکمتر شود و به سمت تعادل پیش برود.

ولی گاهی میزان کم شدن توجه و اشتیاق زوجین بیشتر از حالت عادی است به طوری که اگر به آن توجه نشود می تواند زندگی را به سمت شکست سوق دهد.

بنابراین شاید برای بسیاری از زوجین این سوال پیش بیاید که چه کنیم که همیشه رابطه ای سالم و صمیمی با همسرمان داشته باشیم و آن را حفظ کنیم.

در اینصورت می توان از مشاور زندگی که زیر شاخه ای از مشاور خانواده است راهنمایی و کمک حرفه ای دریافت کنیم.

نقش مشاور زندگی چیست؟

مشاور زندگی کمک می کند تا زندگی شما لذت بخش تر و آرامبخش تر از آنچه هست باشد، مشاور زندگی تلنگری است برای زندگی در لحظه و داشتن رابطه ای صمیمی با همسر.

درواقع مشاور زندگی برای افزایش پتانسیل کیفیت زندگی است و بیشتر نقش پیشگیری را بر عهده دارد، یعنی زوجین قبل از اینکه مشکلی در رابطه شان حس کنند.

به مشاور زندگی مراجعه می کنند تا رابطه ی عاطفی سالم با همسرشان را حفظ کنند.

اهمیت مشاور زندگی

با توجه به اینکه زوجین عادات و فرهنگ های مختلفی دارند، فراهم نمودن تناسب میان نیازها و خواسته های مورد قبول و سازگاری بین آنها کاری سخت است.

همچنین با وجود انقلاب های ریز و درشت فرهنگی اجتماعی و سبک جدید زندگی، اهمیت مشاور زندگی بیش از پیش حس می شود.

در بازه ی زمانی چند سال قبل تا کنون همه چیز به سرعت در حال تغییر بوده است.

نوع روابط بین فردی، پل های ارتباطی و شبکه های اجتماعی، شغل های جدید و درآمدهای عجیب، تغییرات ظاهری، نوع تفریح و توقعات از زندگی همه و همه دستخوش تغییرات چشمگیر شده اند.

همین امر سبب شده است زندگی مشترک افراد با مسائل مختلفی روبرو شود.

بنابراین در اینصورت می توانیم به اهمیت مشاور زندگی برای پیشگیری از مشکلات و حفظ روابط عاطفی سالم بین زوجین پی ببریم.

مشاور زندگی

مشاور زندگی در چه زمینه هایی به زوجین و خانواده ها کمک می کند؟

  • به زوجین کمک می کند تا با تفاوت های یکدیگر آشنا شوند و آن را بپذیرند

با توجه به اینکه هر فردی ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد نیاز است که زوجین سعی کنند این ویژگی ها را بشناسند و نسبت به تفاوت های یکدیگر آگاهی داشته باشند و آن را بپذیرند و شیوه ی تعامل درست با یکدیگر را در برخورد با این تفاوت ها آموزش ببینند.

  • به زوجین کمک می کند تا با مسئولیت های خود در زندگی آشنا شوند

در زندگی مشترک زوجین اهداف مشترکی با یکدیگر دارند و نیاز است که در بسیاری از فعالیت ها به یکدیگر کمک کنند و به صورت مشترک در جهت رسیدن به اهدافشان تلاش کنند.

در عین حال نیاز است که هر یک از زوجین به صورت اختصاصی مسئولیتی را در زندگی مشترک بپذیرند و نسبت به آنها پایبند باشند، با توجه به اینکه نظام خانواده از گذشته تا کنون تغییر کرده و زنان نیز همزمان با مردان در بیرون از منزل کار می کنند.

ممکن است این سوال پیش بیاید که وظایف زن و مرد در اینصورت چگونه باید تقسیم شود .

در اینصورت نیز مشاور زندگی می تواند به زوجین کمک کند تا تعامل مثبت و سازنده ای با یکدیگر داشته باشند و به آنها کمک کند تا در این مورد به توافق برسند و مسئولیت کارها را برعهده بگیرند.

  • به زوجین شیوه ی ارتباط صحیح را آموزش می دهد

گاهی ممکن است که زن و مرد به علت کم تجربه بودن از بعضی از مسائل ارتباطی آگاهی نداشته باشند یا به عبارتی مهارت های ارتباطی کافی را نداشته باشند.

در اینصورت مشاور زندگی می تواند اینگونه مهارت ها را به زوجین آموزش دهد.

  • آموزش به زوجین برای توجه همزمان به زیبایی ظاهری در کنار الگوی اخلاقی و رفتاری صحیح

باید توجه داشت که تنها و صرفا اخلاق و رفتار تعیین کننده نیست و می بایست به مجموعه عوامل توجه داشت.

توجه به بهداشت، زیبایی، پوشش و حفظ تناسب اندام نیز از جمله مواردی است که زوجین باید به آن توجه کنند.

بعضی از افراد بعد از گذشت مدتی از زندگی مشترک نسبت به ظاهر خود بی اهمیت می شوند و آن را جدی نمی گیرند در صورتی که توجه به ظاهر در کنار توجه به اخلاق بسیار مهم است و نباید از آن غافل شد.

مشاور زندگی سعی می کند با بررسی این عوامل و یادآوری و آموزش آنها به زوجین در حفظ روابط زناشویی به زوجین کمک کند.

  • زوجین را در شیوه ی برقراری رابطه ی زناشویی و مقاربت راهنمایی می کند و به آنها آموزش می دهد

ممکن است افراد در بیان نیازها و خواسته ای جنسی خود به یکدیگر خجالت بکشند و یا اینکه در بسیاری از موارد زن ممکن است نقش منفعل را در رابطه ی زناشویی ایفا کند.

همچنین ممکن است زوجین اطلاعات کافی را برای برقراری رابطه ی جنسی با کیفیت و لذت بخش را نداشته باشند.

در اینصورت مشاور زندگی می تواند با ارائه ی راهکارهایی زوجین را با بعدها، روش ها، نیازها، انواع علایق و مراقبت های مقاربتی آشنا کند و موجب تقویت و تداوم نکات مثبت و سالم روابط زناشویی شود.

به طور کلی مشاور زندگی، شیوه ارتباط صحیح و برخورد با چالش ها و حل کردن اختلافات به صورت صحیح و تعامل درست را به به زوجین آموزش می دهد و از ایجاد مشکلات بزرگ بین زوجین جلوگیری می کند و به حفظ روابط صمیمانه ی زوجین در طول زندگی مشترک کمک فراوانی می کند.

نویسنده: مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج، خانواده و نوروفیدبک

برچسب ها: زندگی موفق ,مشاوره خانواده ,مشاوره زندگی ,

نتایج جستجو در گوگل: زندگی موفق,  زندگی موفق زناشویی,  زندگی موفق در قرآن,  زندگی موفق دکتر انوشه,  زندگی موفقیت,  زندگی موفق نی نی سایت,  زندگی موفق چگونه است,  زندگی موفق به انگلیسی,  زندگی موفق دکتر فرهنگ,  زندگی موفق در کلام امام جواد,  مشاوره خانواده مشهد,  مشاوره خانواده حضوری,  مشاوره خانواده رایگان در واتساپ,  مشاوره خانواده تلفنی رایگان مشهد,  مشاوره خانواده چیست,  مشاوره خانواده اصفهان,  مشاوره خانواده کرج گوهردشت,  مشاوره خانواده شیراز,  مشاوره خانواده کتاب,  مشاوره خانواده رشته,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.