مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج یا زوج درمانی، نوعی روان درمانی است. مشاوره ازدواج به هر زوج کمک می کند تا برای بهبود رابطه،علل مشاجراتشات را دریابند و برای رفع آن بکوشند. با کمک مشاور ازدواج، می توانید برای ترمیم رابطه یا راههای جدا شدن از هم تصمیم بگیرید.

مشاوره ازدواج غالبا توسط متخصصان درمانگر مجاز که به درمانگران ازدواج و خانواده معروفند فراهم می شود. این متخصصان دارای مدرک لیسانس یا بالاتر هستند–و توسط نظام روان شناسی و مشاوره به آنان گواهینامه اعطا می شود.

مشاوره ازدواج غالبا یک دوره ی کوتاه مدت است و عمدتا شامل هردو زوج است، اما اغلب اوقات تنها یکی از زوجین با درمانگر همکاری می کند. با این حال، طرحهای خاص درمانی بستگی به وضعیت ارباب رجوع دارد.
مشاوره ازدواج حتی وقتی رابطه ی صمیمانه ای بین زوجین حاکم است–چه غیرهمجنس گرا چه همجنس گرایان، متأهل یا مجرد- می تواند به آنها کمک کند.
در مورد ازدواج و مشاوره مرتبط با ان بیشتر بخوانید:
مشاوره ازدواج، بهترین راه حل

اهمیت مشاوره ازدواج

برخی زوجین در پی مشاوره ازدواج هستند تا پیوندشان را از آنچه هست مستحکم ترکنند و فهم بهتری از یکدیگر بدست آورند. این مشاوره همچنین کمک می کند تا هر دو زوج برای ازدواجشان برنامه ریزی کنند. مشاوره ی پیش از ازدواج به آنان کمک می کند با کسب فهم عمیقتری از همدیگر، مانع از اختلافات قابل پیشگیری شوند.
با این اوصاف، زوجین برای بهبود بخشیدن به رابطه ی مشکل دار است که به دنبال مشاوره ازدواج می روند. شما می توانید از مشاوره ازدواج در رفع بسیاری موضوعات خاص، از جمله موارد زیر کمک بگیرید:
●مسائل ارتباطی
●مشکلات جنسی
●مشاجرات درمورد تربیت بچه یا در پی تشکیل خانواده ی حاصل از ازدواج مجدد
●سوء مصرف مواد مخدر
●مشکلات مالی
●خشم
●خیانت

مشاوره ازدواج همچنین در تجاوزهای خانگی، کمک کننده است. اگرخشونت تا جایی پیش رفته باشد که شما را می ترساند، مشاوره به تنهایی کافی نخواهد بود. برای حفاظت از خود در موارد اورژانسی، با پلیس تماس بگیرید یا با پناهگاهی در محل خود، یا با مرکز بحران در ارتباط باشید.

چگونه مشاوره ازدواج بگیریم ؟

تجهیزاتی که برای مشاوره ازدواج نیاز دارید، یافتن یک متخصص درمانگر است. در وهله اول می توانید از پزشک معالج خود بخواهید تا آدرس یک درمانگر را به شما بدهد. همچنین فردی که دوستش دارید، دوستانتان، بیمه گر سلامتی تان، خدمات بهداشتی کارمندان، روحانی، یا آژانسهای سلامت روان دولتی یا محلی هم ممکن است توصیه هایی را به شما ارائه دهند.
قبل از برنامه ریزی جلسات با درمانگر، در نظر بگیرید که چه درمانگری برای شما و پارتنرتان مناسب است.

می توانید چنین مسائلی رامطرح کنید:
● تحصیلات و تجربه. تحصیلات و تربیت تان در چه زمینه ای است؟ آیا در دانشگاه دولتی مدرک گرفته اید؟

آیا از نظام روان شناسی و مشاوره گواهی أخذ کرده اید؟ چه تجربه ای در نوع موضوع من دارید؟
●قوانین. کلینیک شما کجاست؟ ساعات کاریتان کی است؟ آیا در موارد اورژانسی در دسترس خواهید بود؟
●برنامه ی درمانی. چه تعداد جلسه باید باهم داشته باشیم؟ هر جلسه چقدر طول می کشد؟
●دستمزد و حق بیمه. برای هر جلسه چقدر تعیین کرده اید؟ آیا خدمات شما طرح بیمه سلامت مرا پوشش می دهد؟
برای نمونه، مشاوره ازدواج، زوج ها یا پارتنرها را برای جلسات درمانی مشترک گرد هم می آورد.

با مراجعه به زوج درمانگر زندگی خود را بهبود دهید

با کار کردن با یک درمانگر، مهارتهای مستحکم کردن رابطه تان را یاد خواهید گرفت. این مهارتها شامل گفتگو در ملأعام، حل مشکلات با کمک همدیگر و مباحثه ی منطقی راجع به اختلافات خواهد بود. شما هردو قسمت خوب و بد رابطه را تحلیل خواهید کرد و با فهم دقیق سرچشمه مشاجرات خود، به درک بهتری خواهید رسید.
حتی اگر ساده نباشد، باز هم در مورد مشکلاتتان با یک مشاور ازدواج صحبت کنید.

چه بسا اشتباهاتی که قبلا شما و پارتنرتان را به خشم و خروش وامی داشت، وقتی مشاور آنها را لحاظ می کند، جلسه در آرامش پیش برود–هرچند ممکن است مشاجراتتان را با خودتان بیاورید؛ یا در طول جلسات، داد و هوار ومشاجره کنید. هردوی اینها خوب است! درمانگر شما می تواند به عنوان واسطه عمل کند یا بین تان داوری کند و کمک کند که از عهده ی رفع مشکلات عواطف و آشفتگی برآیید.
چنانچه قرار باشد شما و پارتنرتان با بیماری روانی، یا تجاوز جنسی یا موضوعاتی این چنین مواجه شوید، درمانگرتان می تواند با دیگر تأمین کنندگان سلامتی همکاری کند تا پروسه ی کامل درمان شما مهیا شود.
اگر پارتنرتان از حضور در جلسات مشاوره ازدواج اجتناب می کند، می توانید خودتان بروید. زمانی که تنها یکی از پارتنرها مشتاق رفتن پیش درمانگر است، بهبود یافتن شاید چالش بیشتری داشته باشد، ولی باز هم شما می توانید با شناخت بیشتر در موردعکس العمل ها و رفتارتان، در رابطه سودبخش شوید.

مشاوره ازدواج غالبا کوتاه مدت است. ممکن است که فقط چند جلسه نیاز داشته باشید تاوقتی با بحران مواجه شدید کمکتان کند– درعین حال ممکن است ماهها به مشاوره ازدواج نیازمند شوید، مخصوصا اگر رابطه شما رو به وخامت می گذارد. یک طرح مخصوص درمانی، بستگی به وضعیت شما دارد. در اکثر موارد، مشاوره ازدواج به زوجها کمک می کند تا بفهمند که اختلافاتشان حقیقتا آشتی ناپذیر است و بهتر است که به رابطه خود پایان دهند.
تصمیم برای رفتن پیش مشاور ازدواج می تواند تداوم داشته باشد. به هر حال اگر در رابطه ای مشکل دارید، بهتر است که در جستجوی کمک باشید تا اینکه از مشکلاتتان غافل باشید یا برای بهبود خودبخودی آنها امید داشته باشید.
منابع:
Marriage and family therapists: The friendly mental health professionals. American Association for Marriage and Family Therapy.
http://www.aamft.org/imis15/content/Consumer_Updates/Marriage_and_Family_Therapists.aspx. Accessed Oct. 9, 2014.

سوالات متداول مشاوره ازدواج

1 -

برچسب ها: تست ازدواج ,روانشناسی ازدواج ,سنجش پیش از ازدواج ,فا ,مشاور پیش از ازدواج ,مشاوره ازدواج ,ویدیو ,

نتایج جستجو در گوگل: تست ازدواج mmpi,  تست ازدواج برای مجردها,  تست ازدواج ابن سینا,  تست ازدواج mbti,  تست ازدواج نئو,  تست ازدواج رایگان,  تست ازدواج دو نفره,  تست ازدواج بی تی اس,  تست ازدواج گلاسر,  تست ازدواج neo,  روانشناسی ازدواج,  روانشناسی ازدواج دکتر هلاکویی,  روانشناسی ازدواج دکتر انوشه,  روانشناسی ازدواج موفق,  روانشناسی ازدواج و شکوه همسری,  روانشناسی ازدواج مجدد,  روانشناسی ازدواج دوم,  روانشناسی ازدواج ماه ها,  روانشناسی ازدواج اجباری,  روانشناسی ازدواج دکتر فرهنگ,  

2 دیدگاه ها

 1. Mina گفت:

  سلام شوهر من با خانوادم مشکل پیدا کرد قطع رابطه کرده الانم ازدواج رفت و آمد به من نمیده هر روز سر پدرم با من دعوا میکنه منو آزار میده یکسال از این دعوا گذشته ولی هر روز بیشتر منو اذیت میکنه چیکار باید بکنم

  • مشاور گفت:

   سلام به شما مینا جان
   قابل درک هست که این شرایط شما را با فشار روحی زیادی همراه کرده است اما شما و همسرتان در کنار احترام به خانواده ها نیاز است که به این موضوع توجه کنید که زندگی مشترک شماها از زندگی خانوادگی جدا می باشد و هیچ یک از شما دو نفر مسئولیتی در قبال رفتارهای خانواده خود ندارید و در این مسیر نیز اگر هریک از شما مشکلی دارید و از چیزی ناراحت می باشید می توانید در مورد آن خودتان با فرد مقابل صحبت کنید.
   در این مسیر بهتر است که با همسرتان صحبت کنید و احساسات خود را بیان کنید و سعی کنید که در صورت امکان برای مراجعه به زوج درمانگر اقدام کنید نیاز است در این مسیر با هردوی شما صحبت شود تا بتوانیم در این مسیر به هردوی شما کمک کنیم مسیر رشدی بهتری را در زندگی مشترکتان طی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.