درمان افسردگی بعد از خیانت همسر

درمان افسردگی بعد از خیانت همسر توسط تیم تخصصی مرکز مشاوره ستاره ایرانیان صورت می گیرد. زمان مطالعه 8 دقیقه  است. خانواده، مهمترین رکن جامعه است که ثبات و پایداری آن در حین داشتن زندگی شاد و متعهد بسیار مهمم است.

در واقع برخورداری جامعه از خانواده های پایدار، باعث می شود افراد آن جامعه از سلامت روان بالایی برخوردار باشند و در نتیجه جامعه نیز، به اهداف خود نزدیک تر شود و به مرور موفق تر شود.

یکی از مهمترین عوامل ثبات و پایداری خانواده تعهد زناشویی است.

وقتی زن و شوهر در رابطه شان به یکدیگر متعهد باشند و صمیمیت را در ابعاد مختلف با یکدیگر تجربه کنند و نسبت به نیاز های یکدیگر حساس باشند و برای ارضای نیازهای هم تلاش کنند، می توانند عمق و دوام رابطه شان را بیشتر کنند و به آرامش بیشتری برسند و رضایت زناشویی و جنسی بیشتری به دست بیاورند.

در نتیجه در سایه ی زندگی مشترک احساس امنیت کنند، ولی گاهی متاسفانه یکی از زوجین یا هر دو، بنا به دلایلی از هم دیگر غافل می شوند و تعهد زناشویی را زیر پا می گذارند و به همسرخود خیانت می کنند، که در اینصورت می توان گفت پایه های زندگی را سست می کنند و تاثیرات منفی بسیاری را بر زندگی مشترکشان می گذارند.

قبل از پرداختن به تاثیرات خیانت و راه های درمان آن نیاز است که با مفهوم کلی خیانت آشنا شویم:

خیانت زناشویی چیست؟

خیانت زناشویی، عملی است که در آن، یکی از زوجین، اقدام به برقراری رابطه ای خارج از چارچوب ازدواج کند و با شخص دیگری رابطه ی احساسی یا جنسی برقرار کند.

در اینصورت هر ارتباطی که پنهان از همسر باشد و همسر با فهمیدن آن ناراحت و دلخور شود، خیانت محسوب می شود.

وقتی زن و شوهری اقدام به پیمان زناشویی می کنند، یعنی خود را برای تعهد طولانی مدت آماده می کنند، بنابراین هر اقدامی که سبب شود این تعهد زیر سوال رود خیانت محسوب می شود.

به تعبیری دیگر می توانیم خیانت را نوعی بی وفایی بدانیم.

در جوامع کنونی، متاسفانه آمار خیانت افزایش یافته است و افراد به طرق مختلفی به همسران خود خیانت می کنند.

بعضی افراد گمان می کنند که خیانت فقط برقراری رابطه ی جنسی با شخص دیگری غیر از همسر است، در صورتی که حتی صحبت کردن احساسی و برقراری رابطه ی عاطفی، چه به صورت رو در رو و چه به صورت مجازی خیانت به همسر محسوب می شود.

خیانت می تواند اثرات منفی عمیقی در فردی که خیانت دیده است ایجاد کند که همین امر اهمیت درمان افسردگی بعد از خیانت همسر را دو چندان می کند.

درمان افسردگی بعد از خیانت همسر

زنان و مردان چه واکنش هایی نسبت به خیانت همسرشان نشان می دهند؟

اگرچه خیانت زناشویی باعث می شود فرد خیانت دیده متحمل شوک و آسیب زیادی شود ولی واکنش های زنان و مردان نسبت به خیانت متفاوت است. که یکی از این موارد افسردگی بعد از خیانت شوهر است.

رفتار زنان

زنان بعد از آشکار شدن خیانت همسرشان ممکن است به دلایل مختلف از جمله تنها شدن و نداشتن پشتیبان سعی کنند زندگی خود را حفظ کنند و خشم خود را سرکوب کنند، که این کار، یعنی سرکوب کردن خشم می تواند منجر به افسردگی شود، این واکنش بیشتر از طرف زنان خانه دار و زنانی که از حمایت خانواده برخوردار نیستند اتفاق می افتد.

رفتار مردان

مردان معمولا بعد از آشکار شدن خیانت همسرشان عصبانی می شوند و تمایل دارند هر چه سریع تر به  رابطه خاتمه دهند، در واقع بخشش و گذشت خانم ها در این مورد بیشتر از آقایان است، بنابراین  معمولا واکنش خانم ها افسردگی و واکنش آقایون خشم است.

زمانی که فرد از خیانت همسر خود آگاه شود ممکن است شروع به ارزیابی خود کند، در اینصورت ممکن است خانم دچار نشخوار فکری شود.

دلیل خیانت همسرش را بی لیاقتی و کم ارزشی خودش بداند در مقابل آقایون نیز ممکن است دچار چنین حالت هایی شوند ولی نشخوار فکری آن ها متفاوت از همسرانشان است و ممکن است علت خیانت همرشان را بی کفایتی جنسی خودشان بدانند.

چرا افسردگی بعد از خیانت همسر رخ می دهد؟

این نشخوارهای فکری در مورد علت خیانت و نسبت دادن علت خیانت به خود، می تواند منجر به افسردگی در فرد خیانت دیده شود، هرچند که خیانت، آثار زیان بار زیادی مانند:

 • اضطراب،
 • استرس،
 • خود کم بینی،
 • استرس پس از سانحه
 • و به طور کلی پریشانی روانی زیادی در پی دارد،
 • ولی افسردگی یکی از آثار شایع خیانت است.

البته تاثیرات منفی خیانت فقط متوجه فرد خیانت دیده نیست، بلکه همسر خیانت کار نیز ممکن است به دلیل احساس شرم و پشیمانی دچار نشخوار فکری شود و بنابراین حالت های افسردگی از خود نشان دهد که بایستی درمان افسردگی بعد از خیانت همسر را شروع کنند.

درمان افسردگی بعد از خیانت همسر

درمان افسردگی بعد از خیانت همسر

افسردگی بعد از خیانت شوهر

همانطور که اشاره شد، خیانت همسر باعث ایجاد حالت های منفی بسیاری در فرد می شود و فرد را دچار پریشانی روحی و روانی می کند، ولی مهمترین پیامد خیانت زناشویی افسردگی است.

تحقیقات بسیاری بین خیانت زناشویی و افسردگی رابطه ی قوی ای پیدا کرده اند، در این شرایط به طور کلی سه حالت وجود دارد:

اولین حالت این است که فرد قبل از خیانت همسر، مبتلا به افسردگی بوده است، دراین حالت می توانیم بگوییم افسردگی، پیشگویی کننده ی خیانت به همسر است.

در حالت دوم فرد بعد از آگاه شدن از خیانت همسر، دچار حالت های افسردگی می شود که در اینصورت می توانیم بگوییم افسردگی، پیامد خیانت است.

حالت سوم حالتی است که فرد قبل از خیانت همسرش مبتلا به افسردگی بوده است و بعد از آگاه شدن از خیانت همسر، افسردگی اش شدت پیدا کرده است که در اینصورت می توانیم بگوییم خیانت نیرو محرکه ی افسردگی بوده است.

در همه ی موارد ذکر شده درمان افسردگی بعد از خیانت همسر ضروری است تا فرد بتواند دوباره زندگی عادی خود را از سر بگیرد.

زمانی که فرد از همسرش خیانت می بیند معمولا:

غم خود را طوری توصیف می کند که انگار بدترین اتفاق ممکن در زندگی اش افتاده و غمش را اینطور توصیف می کند که اگر همسرش فوت شده بود تحمل درد و رنج برایش آسان تر بود و راحت تر می توانست با شرایط کنار بیاید.

این افراد دچار غم شدید می شوند و احساس درماندگی و بدبختی و خستگی از زندگی را گزارش می دهند، به این دلیل که معتقدند تمام آرزوهایشان نقش برآب شده است.

البته نشان دادن علائم افسردگی بسته به شخصیت و تفکرات هر فرد در مورد زندگی مشترک، متفاوت است.

اگر فردی معتقد باشد که تحت هر شرایطی باید زندگی موفق و رابطه ی پایداری باشد و فقط یک بار می تواند ازدواج کند، یعنی در واقع نگاه بلند مدتی به رابطه ی زناشویی و زندگی مشترک داتشه باشد.

نسبت به خیانت همسر، آسیب پذیرتر از فردی است که نسبت به این موارد حساسیت کمتری داشته باشد و معتقد باشد که می تواند بازهم زندگی مشترک دیگری را تجربه کند، این موارد باورهای دوران تاهل هستند که بر مبتلا شدن فرد به افسردگی تاثیرات زیادی دارند.

از طرفی برخی افراد از نظر شخصیتی، نسبت به شرایط محیطی و عوامل استرس زا آسیب پذیرتر از افراد دیگر هستند، همچنین زنان بیشتر از مردان علائم افسردگی را نشان می دهند.

بنابراین نشان دادن یا ندادن علائم افسردگی و شدت آن از هر فردی به فرد دیگر و از هر جنسیت به جنسیت دیگر متفاوت است که اهمیت بررسی افسردگی بعد از خیانت شوهر اهمیت می بابد.

درمان افسردگی بعد از خیانت همسر

وقایع تحقیرآمیز و شرم آور است

یکی دیگر از مواردی که احتمال افسردگی را بیشتر می کند مشاهده ی وقایع تحقیرآمیز و شرم آور است. در واقع هرچقدر فرد در زندگی مشترک و در زمان خیانت همسرش، وقایع شرم آور تر را مشاهده کند و بیشتر مورد تحقیر قرار بگیرد احتمال اینکه به افسردگی مبتلا شود بیشتر است.

همچنین تحقیقات نشان داده است که اگر فرد بعد از آگاه شدن از خیانت همسرش، خودش اقدام به جدایی نکند و پیشنهاد جدایی و طلاق از طرف همسر خیانت کارش باشد، احتمال افسردگی بیشتر می شود.

مردان نیز زمانی حالت های افسردگی نشان می دهند که در مورد خیانت همسرشان مردد باشند، در واقع آگاه شدن از تمام حقایق برای مردان آسان تر و بهتر از مردد بودن در این مورد است.

بنابراین با توجه به این موارد می توانیم نتیجه بگیریم که خیانت زناشویی می تواند تهدیدی برای زوجین باشد، بنابراین نیاز است که تمام تلاشمان را برای اجتناب از خیانت انجام دهیم ولی اگر خیانت صورت گرفت و فرد دچار افسردگی شد برای درمان آن چه کارهایی می توان انجام داد؟

درمان افسردگی بعد از خیانت همسر از چه راه هایی امکان پذیر است؟

برای درمان افسردگی بعد از خیانت، راه های درمانی متعددی وجود دارد، از جمله:

 • زوج درمانی
 • زوج درمانی گروهی
 • CBT یا درمان شناختی – رفتاری
 • رفتاردرمانی

 

زوج درمانی برای درمان افسردگی بعد از خیانت بسیار موفق است.

ولی این موفقیت در صورتی امکانپذیر است که همسر خیانت کار، تمایل به بازسازی رابطه داشته باشد و برای آن تلاش کند، در غیر اینصورت طی کردن پروسه ی درمانی بسیار سخت است، هرچند که درمان غیر ممکن نیست ولی مسئله ای که وجود دارد همراهی همسر خیانت کار، پروسه ی درمان را بسیار آسان تر می کند.

زوج درمانی تاثیر به سزایی در افسردگی بعد از خیانت شوهر دارد.

زوج درمانی گروهی برای درمان درمان افسردگی بعد از خیانت شوهر

زوج درمانی گروهی نیز سبب می شود که افرادی که تجربیات مشابه دارند دور یکدیگر جمع شوند و احساسات خود را بیان کنند. این امر باعث می شود که افراد احساس نکنند که این مشکل فقط مختص به خودشان است.

در واقع خودشان را فرد تنها، بدبخت و درمانده ای تصور نکنند. در اینصورت تحمل مسئله برایشان آسان تر خواهد شد و بار روانی منفی آن ها کمتر می شود.

بعلاوه صحبت کردن در مورد احساسات با افراد مشابه و برون ریزی می تواند کمک زیادی به افراد کند و باعث شود افراد از تجربیات یکدیگر استفاده کنند و همچنین افراد انگیزه ی بهبود پیدا کنند.

درمان افسردگی بعد از خیانت همسر

درمان شناختی – رفتاری یا CBT نیز در درمان افسردگی بسیار موثر است.

همانطور که اشاره کردیم فرد بعد از آگاه شدن از خیانت همسر، ممکن است دچار نشخوارهای فکری از جمله من فرد بی لیاقت و بی ارزشی هستم، من لایق دوست داشتن نیستم و …سبب شود که فرد احساس خود کم بینی و بی ارزشی کند در نتیجه دچار افسردگی می شود، درمان شناختی – رفتاری با تمرکز بر افکار ناکارآمد فرد و تلاش برای اصلاح آن ها، در جهت درمان افسردگی فرد پیش می رود.

رفتار درمانی برا درمان افسردگی بعد از خیانت

رفتار درمانی نیز در زمانی که هر دوی زوجین تمایل به بهبود رابطه داشته باشند بسیار می تواند کارآمد باشد، در این روش درمانی توصیه هایی در جهت نزدیکی و توجه بیشتر زوجین به یکدیگر و تشویق به متعهد بودن نسبت به یکدیگر می شود. آموزش های رفتار درمانی موراد زیر را شامل می شود:

 • آگاهی دادن به زوجین در مورد طبیعی بودن تنش های دوران متاهلی و افسردگی بعد از آن ها
 • افزایش ارتباطات مثبت از طریق آموزش تعامل های سازنده
 • آگاهی دادن به افراد جهت پذیرش تفاوت های یکدیگر
 • آموزش آن ها برای جلوگیری از سرزنش و تهدید کردن همدیگر
 • تلاش برای کاهش تحریکات آزاردهنده
 • اصلاح افکار منفی درباره ی خود، دنیا، همسر
 • برنامه ریزی برای از بین بردن مشکلات زناشویی
 • دارو درمانی در کنار زوج درمانی نیز می تواند روند درمان را سریع تر کند، البته دارودرمانی به تنهایی اثرات پایداری نخواهد داشت، بلکه نیاز است که با استفاده از دارو نشانه های افسردگی را تعدیل و کنترل کرد تا فرد آمادگی بیشتری برای همکاری در جلسات زوج درمانی را داشته باشد.

افسردگی بعد از خیانت شوهر اگرچه امری دردناک است اما قابل درمان است.

راه درمان افسردگی بعد از خیانت همسر چیست؟

اگر زندگی شما هم تحت تاثیر خیانت، دچار تنش شده و در آن احساس نا امنی می کنید و همینطور از نشانه های افسردگی رنج می برید، می توانید از مشاوران مجرب ما، در مرکز مشاوره ی ستاره ی ایرانیان درخواست کمک کنید و روند درمان خود رآغاز کنید، مشاوران ما تمام تلاششان را در جهت یاری رساندن به شما عزیزان بکار می گیرند.

سوالات متداول درمان افسردگی بعد از خیانت همسر

1 - نشانه های افسردگی چیست؟

نشانه های افسردگی احساس غم شدید و خلق پایین و لذت نبردن از فعالیت های روزانه است که پیامد این حالت ها می تواند افزایش یا کاهش اشتها و در نتیجه افزایش و کاهش شدید وزن، اختلال خواب، کاهش تمرکز و توجه و همچنین افکار خودکشی باشد.

برچسب ها: بعد از خیانت چه کنیم ,خیانت همسر ,همسر خائن ,

نتایج جستجو در گوگل: بعد از خیانت چه کنیم هلاکویی,  بعد از خیانت چه کنیم,  بعد از خیانت چه کنیم دکتر انوشه,  بعد از خیانت چه کنیم نی نی سایت,  بعد از خیانت همسر چه کنیم نی نی سایت,  بعد از خیانت زن چه کنیم,  با افسردگی بعد از خیانت چه کنیم,  خیانت همسر کتایون ریاحی,  خیانت همسر تختی چه بود,  خیانت همسر کیمیا علیزاده,  خیانت همسر یوسف تیموری,  خیانت همسر بهداد سلیمی,  خیانت همسر استیون هاوکینگ,  خیانت همسر حمید خندان,  خیانت همسر,  خیانت همسر عکس,  خیانت همسر استوری,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.