پوسیدگی هایی مغزی در بیماران اسکیزوفرن:تحقیقی جدید کشف کرد که آسیب ناشی از عدم تعادلی شیمیایی در مغز با اختلال اسکیزوفرنی مرتبط است.

اسکن های ام آر آی “پوسیدگی هایی مغزی” در بیماران اسکیزوفرن

دانشمندان علوم اعصاب با استفاده از نوع جدیدی اندازه گیری ام آر آی ((MRI، سطوح بالاتری از فشار اکسایشی را در بیماران اسکیزوفرن در مقایسه با هر دو افراد سالم و مبتلا به اختلال دو قطبی گزارش کردند.

دکتر فی دو  دانشیار روانپزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد و محقق سردبیر این مطالعه بیان کرد: مطالبه ی  انرژی شدید از سلول های مغز منجر به تراکم گونه های اکسیژن بسیار واکنش زایی مانند رادیکال های آزاد و پروکسید هیدروژن می شود.

در موارد زیادی تصور بر این بود که در اسکیزوفرنی عمل اکسایش بیش از حد، که در برگیرنده ی یک نوع واکنش شیمیایی بوده  و  عامل ایجاد زنگ زدگی در فلز، منجر به التهاب و آسیب سلولی می شود. اما اندازه گیری این فرآیند در مغز انسان زنده چالش برانگیز بوده است.

تشخیص بیماری اسکیزوفرنی

دو و همکارانش در بیمارستان مک لین، تنش اکسایشی را با استفاده از تکنیک جدید طنین مغناطیسی طیف نمایی اندازه گیری کردند. در این تکنیک با استفاده از اسکنرهای ام آر آی با سنجش غیرفراگیر، غلظت مغز  را در دو مولکول NAD و NADH اندازه گیری می کنند تا  نحوه توانایی دقیق مغز را در از بین بردن اکسید شدن های شدید نشان دهند.  دو از بین 21 بیمار دارای اسکیزوفرنی مزمن رشد صعودی 53 درصدی اکسید شدن در NADH رادر مقایسه با افراد سالم همسن مشاهده کرد.

بیولوژی اسکیزوفرنی

براساس تحقیقات میزان مشابهی از افزایش NADH نیز در افرادی که به تازگی در ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی تشخیص داده شده بودند یافت شد و حاکی از وجود بی تعادلی اکسایشی حتی در مراحل اولیه بیماری است. همچنین نسبی ترین روند صعودی NADH در اختلال دوقطبی مشاهده شد که با اسکیزوفرنی از نظر ژنتیکی و بالینی همپوشانی دارد. براساس اظهارات دو (Du) این یافته ها علاوه بر ارائه بینش های جدید در بیولوژی اسکیزوفرنی همچنین روشی برای آزمایش اثربخشی مداخلات جدید را فراهم می کند. وی بیان کرد ما امیدواریم این کار موجب گسترش استراتژی های جدیدی برای محافظت مغز از فشار  اکسایشی و بهبود کارکرد مغز در افراد اسکیزوفرنی شود.

تحقیق حاضر در سال 2016 در نشست سالیانه دانشگاه داروشناسی روانی دانشگاه هالیوود در فلوریدای آمریکا ارائه شد.

منبع:تریبون آزاد

برچسب ها: بیماری اسکیزوفرنی ,بیماری مغزی ,بیماری مغزی پارکینسون ,بیماری مغزی کودکان ,بیولوژی اسکیزوفرنی ,تاثر شوک مغزی ,تشخیص بیماری اسکیزوفرنی ,تقویت مغز ,دارودرمانی اسکیزوفرنی ,پوسیدگی هایی مغزی ,

نتایج جستجو در گوگل: بیماری اسکیزوفرنی,  بیماری اسکیزوفرنی چیست,  بیماری اسکیزوفرنیا,  بیماری اسکیزوفرنی نی نی سایت,  بیماری اسکیزوفرنی پارانوئید چیست,  بیماری اسکیزوفرنی دوقطبی,  بیماری اسکیزوفرنی درمان دارد,  بیماری اسکیزوفرنی چگونه است,  بیماری اسکیزوفرنی درمان قطعی دارد,  بیماری اسکیزوفرنی و درمان آن,  بیماری مغزی,  بیماری مغزی کودکان,  بیماری مغزی مننژیت,  بیماری مغزی چیست,  بیماری مغزی tia,  بیماری مغزی آتاکسی,  بیماری مغزی عابدزاده,  بیماری مغزی در جدول,  بیماری مغزی avm,  بیماری مغزی پارکینسون,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.