گاهی خونسردید، گاهی می‌خندید، گاهی در فکر فرو رفته‌اید و گاهی در حال مکالمه با تلفن هستید، گاهی مشاجره می‌کنید و گاهی هم لبخند بر روی لبانتان نقش بسته است؛ در چه مواقعی فشار خون بالا می‌رود؟ با چند نفر از نوجوانان و جوانان صحبت کردیم و از آنها خواستیم برایمان بگویند فشار خونشان چه موقع بالا می‌رود.

1- یه نفر حد خودش رو ندونه. توی کارهایی که بهش مربوط نیست دخالت کنه، وسط حرف دو نفر دیگه بپره و اظهارنظر کنه. خلاصه کلا نقش قاشق نشسته رو بازی کنه.

2- وقتی یه نفر ازم کمک بخواد، منم کمکش کنم و بدونم براش تاثیر داشته و بعد که نتیجه رو بپرسم لب و لوچه‌اش رو کج کنه و بگه: نه… اصلا فایده نداشت!

3- وقتی مطمئنم درباره یه موضوعی درست دارم می‌گم و طرف خیلی قشنگ اصرار کنه و بخواد حالیم کنه که اشتباه می‌کنم.

4- همسایه‌مون اصرار داشته باشه آهنگ پری باخ رو با ولوم 60 به بالا گوش کنه!

5- ایرانسلم رو شارژ می‌کنم، میام زنگ بزنم به دوستم، تا شماره می‌گیرم یه خانمی اون‌ور خط به زبان بیگانه می‌گه: اکانت نداری! یعنی می‌خوام گوشی رو بکوبم تو سرم!

6- می‌خوای بری توی سایت دانشگاه نمره‌هات رو ببینی، سرور سایت دانشگاه خوابیده! تا یک هفته هم بیدار نمی‌شه! یعنی می‌خوام کیبورد رو له کنم!

7- ساعت سه صبح دارم از خونه دوستم می‌رم خونه خودم که بخوابم صبح زود برم گزارش بگیرم، می‌بینم اتوبان همت شده پارکینگ! می‌رم جلو می‌بینم دارن چراغ‌های اتوبان رو تمیز می‌کنن! یعنی می‌خوام فرمون رو بخورم!

8- شارژ لپ تاپم کمه… می‌رم سر کار، باید شونصد ساعت بگردم دنبال پریز خـــالی! از این به بعد باید سه‌راهی برق خونه‌مون رو بیارم با خودم.

9- فشار خون آدم که بالا می‌رود، حتما یک دلیل موجه دارد. یا چیزی خوردیم که باعث بالارفتنش شده یا چیزی به خوردمان دادند که همیشه هم خوراکی نیست، مثل فحش‌خوردن یا کتک‌خوردن. نوع دوم را مسلما به خوردمان می‌دهند، وگرنه هیچ کس به رستوران مراجعه نمی‌کند تا یک پرس فحش مخصوص سرآشپز با مخلفات سفارش دهد. بالارفتن جناب فشار خون در نوع دوم کم اتفاق نمی‌افتد، مخصوصا اگر در شهرهای کلان زندگی کنیم. خوبی این شهرها این است که بعد از مدتی خیلی از اتفاقات عادی می‌شود و به نوعی انسان را ضدضربه می‌کند. آدم در این شرایط به آلودگی‌های صوتی و تصویری و هوایی و سوسول بازی‌هایی از این قبیل عادت می‌کند، اما گاهی اتفاقاتی می‌افتد که پا را از این روزمرگی‌های ساده فراتر گذاشته و تنوعی به زندگی‌مان می‌دهد، اساسی.

10- دیروز از آن روزهای پرمشغله بود. از آن روزهایی که خواب حتی اگر پایانش مرگ باشد، لذت‌بخش است، از آن روزهایی که حاضریم نصف روزهای زندگی‌مان را بدهیم تا بخوابیم، که البته دروغ می‌گوییم هیچ هم حاضر نیستیم! از همان روزهایی که ثانیه‌های طلایی‌مان در صف بانک و تحویل قبض پرداخت و ترافیک و از این قبیل چیزهای ناجور می‌گذرد و چاشنی‌اش هم می‌شود گرما. شب که خسته و کوفته به خانه می‌رسیم، خواب حکم حقوق اول برج را دارد. حتی فکرش هم آدم را خوشحال می‌کند، امید به این‌که «شب برسم دو روز می‌خوابم» از لذت خود خواب بیشتر است.

11- به خانه که رسیدم، چند ثانیه‌ای تا بیهوشی‌ام طول نکشید، نمی‌دانم چقدر گذشته بود که صدای زنگ در بیدارم کرد. زمان وقتی خوابیم زود می‌گذرد و وقتی خسته‌ایم زودتر. اول به حساب این‌که زنگ را اشتباه زده بی‌خیالش شدم.

چند لحظه بعد صدای زنگ ممتد عمودی‌ام کرد و اشتباه نکنم فرد محترم ارثیه خانوادگی‌شان را دست ما به امانت گذاشته یا انگشتش را در زنگ ما جا گذاشته بود. برای این‌که خواب از سرم نپرد، با چشمان بسته مسیر آیفن را طی کردم که صدای مردانه‌ای گفت: ببخشید این پژو مشکیه مال شماست؟ با صدای خواب‌آلود که به اره برقی شباهت زیادی داشت، گفتم نه و گوشی را سر جایش کوبیدم، انگار محل قرارگرفتن گوشی دهان طلبکار باشد. و روی تخت شیرجه رفتم. تازه خوابم برده بود که بار دیگر انگشت مبارک، زنگ ما را نشانه گرفت که کاش قلبمان را نشانه می‌گرفت راحت می‌شدیم دیگر.

در خواب می‌دیدم که کسی تلفن را به گوشم نزدیک می‌کند و من فرار می‌کنم. خودم را از جا کندم و مقصد را نشانه گرفتم. خواب‌آلودگی صدایم را اغراق‌آمیزتر کردم و با کمی عصبانیت گوشی آیفن را برداشتم که گفتند ببخشیدا نمی‌دونید این پژو مشکیه مال کیه؟ نمی‌دانستم و نمی‌خواستم بدانم. به ساعت نگاه کردم که عقربه‌هایش هر دو در حال عمودی‌شدن بودند مثل من. گفتم آقا ساعت 12 شب است لطف بفرمایید دستتان را از روی زنگ ما بردارید که جناب فرمودند آخه کار واجب دارم جلوی پارکینگ پارک کرده مرتیکه. زنگ هرکی را می‌زنیم، می‌گویند مال ما نیست. بعد با صدای بلند گفت: میتی (مهدی) اون در قهوه‌ای رو هم بزن شاید مال اونها باشد. داشتم دیگر همان جا می‌افتادم. گوشی را دیگر روی دهانشان نگذاشتم در هوا معلقش کردم تا جناب هرچه می‌خواهد زنگ بزند. به این فکر می‌کردم فردا صبح که از خانه خارج شوم، احتمالا پژو مشکیه آتش گرفته البته نه توسط آقایی که دنبال صاحبش می‌گشت، بلکه توسط اهالی کوچه که دیشب خواب راه به چشمانشان نیافته بود. نمی‌دانم تقصیر به گردن کیست، معمولا در این جور موارد مقصری وجود ندارد یا تقصیر از ماست که اول شب (ساعت 12) می‌خوابیم یا این‌که آیفنمان را از برق نمی‌کشیم!

12- ساعت پنج بعدازظهر قرار بسیار مهمی با کارفرمایتان دارید. تمامی جوانح را بررسی کرده‌‌اید تا به موقع برسید. اتوبوس دیر می‌آید، همه افراد درون اتوبوس هم جلوی درهای اصلی تجمع کرده‌اند، در حالی که وسط اتوبوس کاملا خالی است، قدرت بدنی‌تان کم است و نمی‌توانید خود را درون اتوبوس بچپانید. جالب اینجاست که وقتی کسی هم داخل اتوبوس می‌شود، می‌گوید: «آقا هول نده، دیگه جا نیست به خدا!» سر قرار رسیده‌اید و به کارفرمایتان علت تاخیر را می‌گویید، پوزخندی می‌زند و می‌گوید این بهانه‌ها قدیمی شده است!

13- غروب جمعه است و دچار افسردگی غروب جمعه‌ای شده‌اید. ناگهان برایتان پیام کوتاه می‌آید؛ مسرور از این‌که در این دنیای بی‌رفیقی هنوز هم دوستان خوبی دارید به طرف موبایلتان می‌روید. بعد از خواندن متن پیام دوست دارید موبایلتان را از شدت خشم ببلعید؛ «مشترک گرامی به دلیل عدم دریافت اطلاعات پرداختی آخرین صورت حساب صادره، ارتباط شما یک طرفه می‌گردد.» صورت حساب را چند روزی است که پرداخت کرده‌اید.

14- مغازه‌دار محترم فکر می‌کند پیاده‌رو هم جزو ملکش است و آب آشامیدنی و تصفیه شده را می‌گیرد روی سنگ‌فرش‌ها. تا پایم را می‌گذارم زمین، یکی از سنگ‌فرش‌ها که با همین کارها حسابی لق شده، می‌لغزد و آب کثیف جمع شده زیرش، می‌پاشد به شلوار و کفشم. دیگر نمی‌دانم فشار خونم چقدر رفته بالا….

15- خیلی کار دارم و یکی از دوستانم حال کرده زنگ بزند و خوش و بش کند. کار دارم و حالا بعدا زنگ می‌زنم را هم نشنیده می‌گیرد و من این پا و آن پا می‌کنم و حرص می‌خورم که دیرم شده. بابا چرا بی‌خیال نمی‌شوی؟

16- تا حالا شده یکی کنارتان بنشیند، غذا بخورد و آن‌چنان ملچ و ملوچ کند که حالتان از هر چی غذاست به هم بخورد؟

17- تو باشگاه دختره نی قلیون و استخوانی اومده می‌گه اومدم ورزش، می‌خوام پهلوم آب شه!! آخه تو پهلو داری!؟

18- می‌خوام مثل الان تایپ کنم، کی‌بورد لپ تاپه برچسب فارسی نداره.

19- از شنیدن خبر گذشت یک خانمی از قصاص حسابی فشار خونم رفت بالا؛ طرف می‌ره اسیدپاشی بعد از کلی کش و قوس و اعتراضات و… آزاد می‌شه! با تصور این‌که مقصر ماجرا بعد از آزادی بشینه با دوستاش بگه و بخنده و به زرنگی خودش آفرین بگه و دوستاشم بگن دمت گرم خوب کاری کردی، اصلا دختر چه حقی داره با خواستگارش مخالفت کنه، به مرز سکته هم می‌رسم.

20- روی در پارکینگ خونه‌مون یه پلاک زده بودیم که روش بزرگ نوشته بود «لطفا اینجا پارک نکنید».

21- یکی از این بچه سرتقا رفته نــِ شو پاک کرده الان شده «لطفا اینجا پارک کنید»!

22- یه سری هم عمدا واسه مسخره‌بازی صاف ماشینشون رو میارن جلو در خونه ما پارک می‌کنن که فشار خون ما رو ببرن بالا.

23- تو اتوبوس نشسته بودم برم تهران؛ یارو اومده گدایی. به جای این‌که نسخه پزشک نشون بده، قبض گازشو نشون می‌ده. هم خنده‌ام گرفت، هم فشار خونم رفت بالا.

24- کودکی: مامانت رو بیشتر دوست داری یا بابات رو.

25- مدرسه: معدلت چند شد؟

26- دانشجویی: درست کی تموم می‌شه؟

27- بعد از درس: چرا ازدواج نمی‌کنی؟

28- فرم استخدام پر کردم، شنبه واسه مصاحبه کاری زنگ‌زدن گفتن دوشنبه 10 صبح تشریف بیارید؛ دوشنبه دو ساعت تو راه بودم، راس ساعت 10 رسیدم شرکت؛ منشی با قیافه حق به جانبی گفت شرمنده مصاحبه شما ساعت 3:30 هستش. می‌خواستم مشت رو….

29- من فشارخونم از دست آدم‌هایی بالا می‌ره که توی صورتم می‌خندن و پشت سر برام دندون قروچه می‌کنن و خط و نشون می‌کشن.

30- فشار خون بالا می‌ره وقتی طرف یه قولی بهم می‌ده و زمان انجامش می‌زنه زیرش مثل آب خوردن. یه حرفی رو بهم می‌زنه و وقتی می‌بینه به نفعش نیست کلا ماجرا رو کتمان می‌کنه و می‌ذاره به حساب تخیلات من. ازم می‌خواد که یه کاری رو براش بکنم و بعدش خودشو می‌زنه به اون راه که انگار اتفاقی نیفتاده و من کاری نکردم.

31- فشار خونم از دست آدم‌های حسود و کسایی که فکر می‌کنن که این دنیا فقط برای اونا جا داره بالا می‌ره و منفجر می‌شم از دست آدم‌های بخیلی که همه چیز رو تنها برای خودشون می‌خوان. این روزها کلا فشار خونم بالاست از دست همه چون با عرض معذرت هممون یه جورهایی خودبین شده‌ایم!

در ضمن از بیوفیدبک می توان برای کنترل فشار خون استفاده کرد.

منبع:سامانه پرسش و پاسخ مشاور

برچسب ها: تنظیم فشارخون ,دستگاه فشار خون ,فشار خون نرمال ,فشار خون پایین ,فشارخون بالا ,کنترل فشار خون ,

نتایج جستجو در گوگل: تنظیم فشار خون,  تنظیم فشارخون پایین,  تنظیم فشار خون بالا,  تنظیم فشار خون در بارداری,  تنظیم فشارخون در طب سنتی,  تنظیم فشار خون خانگی,  تنظیم فشارخون چه بخوریم,  تنظیم فشار خون با انجیر,  تنظیم فشار خون در منزل,  تنظیم فشار خون با نور خورشید,  دستگاه فشار خون,  دستگاه فشار خون گلامور,  دستگاه فشار خون بیورر,  دستگاه فشار خون سیتیزن,  دستگاه فشار خون جیوه ای,  دستگاه فشار خون امرون,  دستگاه فشار خون omron,  دستگاه فشار خون عقربه ای,  دستگاه فشار خون beurer,  دستگاه فشار خون سخنگو,  

10 دیدگاه ها

 1. مصطفي گفت:

  با سلام
  فشار خون بنده بین ۱۳/۷ تا ۱۴/۸ متغیره میخواستم بدونم آیا مبتلا به فشار خون هستم

 2. مشاور گفت:

  اگر میانگین فشار خون شما در ۲۴ ساعت بالا باشد نیاز به درمان دارید

 3. hamed گفت:

  سلام
  بنده ۲۹ سال دارم و به مدت ۴ ساله که هرگاه فشار خونم رو میگیرم بین ۱۴ تا ۱۶ می باشد
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

 4. مشاور گفت:

  سلام به نظر می رسد شما فشار خون بالا دارید.برای بررسی علت و معاینه و شروع درمان باید به پزشک متخصص مراجعه کنید

 5. nafise گفت:

  سلام من خانم ۲۶ ساله ای هستم چند روزی بود سرگیجه داشتم طوری که قادر به انجام کارهای روزمره ام نبودم بعد از مراجعه به پزشک متوجه شدم فشا رخونم بالاست .الانم با اینکه قرص مصرف میکنم هنوز تا حدودی سرگیجه دارم
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 6. زاهد گفت:

  سلام
  خود سرگیجه میتواندد علت بالا رفتن فشار خون باشد که بعد درمان سرگیجه فشار خون هم کنترل میشود.هر چند فشار خون بالا میتواند موجب سرگیجه شود.در معاینه بالینی علت و معلول مشخص شده و با درمان علت ,معلول نیز رفع خواهد شد

 7. ali گفت:

  سلام دوستان
  به نظر شما ساده ترین راه برای کنترل فشار خون چه چیزی میتونه باشه؟؟

 8. زاهد گفت:

  یکی از راه حل های آسان برای کنترل فشار خون بالا,نوشیدن مقادیر زیادی آب در طول رزو است.نوشیدن روزانه ۱۵ لیتر آب معادل ۸/۱اونس در هر ساعت توصیه می شود.
  آب به آرامش سیستم بدن به ویژه عروق کمک می کند.عروق تنگ یکی از مهمترین علل فشار خون بالاست و تقریبا تمامی درمان های فشار خون جهت افزایش جذب میزان آب در بدن ست

 9. sasha گفت:

  خوردن چه مواد غذایی باعث کاهش فشار خون بالا می شود؟؟؟

 10. sasha گفت:

  غذاهای غنی از پتاسیم(میوه و سبزیجات تازه)

  آب

  سیر و پیاز

  سایر سبزیجات خاص مثل (گوجه فرنگی,کلم بروکلی,هویچ و…)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.