آیا باید بمانم یا ترک کنم؟ آیا می توان اعتماد دوباره سازی کرد؟ آیا ما هرگز دوباره همان احساس را برای همدیگر احساس خواهیم کرد؟

نقض اعتماد می تواند پیامدهای جدی داشته باشد. خیانت یکی از اشکال آن است و گرچه ممکن است به طور کلی توسط جامعه رد شود، اما می تواند بسیار رایج باشد.

خیانت وضعیتی است که شخص خارج از روابط خود به واسطه ای منجر به نقض قول زوج در مورد وفاداری عاطفی و یا جنسی شود .

این تعهد می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از عهد نامه ازدواج رسمی تا توافق های کلامی خصوصی بین شرکا.

برخی از زوج ها ممکن است فکر کنند که معاشقه با شخص دیگری خیانت است ، در حالی که ممکن است برخی دیگر به این معاشقه اعتراض نداشته باشند اما فکر می کنند هر عمل جسمی مانند بوسیدن دیگری خیانت است.

 در روابط زناشویی، وفاداری فرض می شود اگرچه ممکن است همیشه برآورده نشود.

صرف نظر از اینکه این تعهد رسمی و عمومی است یا یک قول کلامی خصوصی .

 تأثیر خیانت می تواند به همان اندازه بد باشد. درگیری های عاطفی ناشی از چنین دشواری هایی از جمله مشکلات رایج در اقدامات مشاوره در سراسر جهان است .

تأثیرات روانی اجتماعی خیانت

خیانت می تواند پیامدهای کوتاه مدت و طولانی مدت بر سلامت عاطفی و بهزیستی داشته باشد.

پیامد خیانت، به ویژه در میان مواردی که مورد خیانت قرار گرفتند ، می تواند شامل احساس خشم و خیانت ، پایین آمدن اعتماد به نفس جنسی و شخصی ، عدم اعتماد عمومی و آسیب به خود شود

کسی که مورد خیانت قرار گرفته ممکن است ناامیدی، افسردگی، کاهش عزت نفس و احساس ترک را تجربه کند.

 پیامدهای منفی دیگر شامل آسیب رسیدن به ازدواج یا روابط و همچنین روابط صمیمی گره خورده با فرزندان، والدین و دوستان متقابل از خیانت آسیب می بینند.

همچنین ممکن است زوجین توجیهات متعددی را برای پایان دادن به رابطه در ذهن خود پس از خیانت انجام دهند.

اگر شکستگی یا طلاق ناشی از خیانت باشد، شریک زندگی “وفادار” ممکن است احساس رضایت از زندگی پایین و عزت نفس را تجربه کند.

در حالی که ممکن است افرادی که خیانت کرده اند، عصبانیت قابل توجیه زیادی را از طرف شریک زندگی خود تحمل کنند.

  اما در صورت تمایل به همکاری بر روی روابط، باید احساسات شریک زندگی خود را تأیید کرده و همدردی کنند.

 آنها ممکن است مجبور به مسئولیت پذیری و رفتارهای خود باشند و همچنین نسبت به همسرشان صادق باشند که چرا تصمیم به خیانت گرفته اند.

چرا خیانت اتفاق می افتد؟

ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد که چرا مردم ممکن است خارج از رابطه خود رابطه ای برقرار کنند.

غالباً ممکن است به دلیل عوامل موقعیتی مانند قرار گرفتن در یک مسافت طولانی یا گذر از اختلافات در روابط به دلیل دعوا باشد.

همچنین ممکن است افراد به دلیل مشکلاتی که در رابطه خود دارند خیانت کنند و در آنجا احساس کنند چیزی از دست رفته است و به دنبال آن در جای دیگر هستند.

برخی نیز ممکن است فردی دیگر را پیدا کنند که با آنها بهتر رفتار کند یا کسی که از آنها بیشتر از شریک فعلی خود قدردانی می کند.

خیانت و لذت جنسی

لذت جنسی یکی دیگر از عواملی است که باعث می شود افراد به امور بپردازند زیرا ممکن است از صمیمیت جسمی در رابطه خود راضی نباشند.

برای بسیاری از افراد معمول است که امور غیر از کنجکاوی یا وسوسه داشته باشند.

در حالی که ممکن است جامعه اهمیت زیادی به تک همسری داشته باشد، بسیاری از مردم ممکن است احساس نکنند که این روش عادی و یا تنها راه زندگی آنهاست.

همچنین ممکن است فرد برای دستیابی به رابطه به روشی خاص خیانت کند .

این امر می تواند از جهات مختلفی مانند خیانت در آزار و اذیت عاطفی شریک زندگی، استفاده از آن به عنوان بهانه ای برای پایان دادن به رابطه شخص یا انتقام گرفتن از تخلفات درک شده یا عدم عشق یا صمیمیت از شریک زندگی خود، آشکار شود.

 دلایل مختلفی وجود دارد که فرد را به خیانت می کشاند و ما نمی توانیم فرض کنیم که برای همه زوج هایی که خیانت را تجربه می کنند یکسان باشد.

نقش فناوری ها در شکل گیری خیانت چیست؟

بسیاری بر این باورند که پیشرفت تکنولوژی، به ویژه تلفن های همراه و اینترنت، مواردی از خیانت در بین زوجین را افزایش داده است.

راه های آسان تر برای برقراری ارتباط با دیگران از طریق ایمیل، پیامهای متنی، سایتهای شبکه های اجتماعی، وب سایتهای دوست یابی، اتاقهای گفتگو، سیستم عاملهای گپ تصویری مانند اسکایپ و برنامه های کاربردی موبایل مانند اسنپ چت به عنوان عوامل مؤثر در خیانت مورد بررسی قرار می گیرند.

 بسیاری از افراد به دلیل آنچه در رایانه یا تلفن های همراه وجود دارد، خیانت می کنند.

فعالیت مشکوک مانند پیام های مخفی ، ایمیل یا وب سایت های چت عجیب و یا برنامه های تلفن همراه اغلب رفتار خیانت را نشان می دهد.

تعاریف زوج در موردخیانت ممکن است متفاوت باشد و در حالی که ممکن است برخی با همسر خود در گفتگو با مردان زنان دیگر از طریق چنین وسایلی اشکالی نداشته باشند.

برای برخی دیگر این ممکن است نوعی خیانت و کاملاً غیرقابل قبول باشد.

 اینها می توانند مناطقی خاکستری باشند که به سختی به عنوان اعمال خیانت تعریف می شوند.

بنابراین، مهم است که زوجین از قبل در مورد این موضوع بحث کنند، انتظارات خود را به اشتراک بگذارند و قوانین مشخصی راجع به تعامل با دیگران در مورد رسانه های شبکه های اجتماعی تنظیم کنند.

خیانت و سردرگمی :

پایان دادن به رابطه تنها یکی از پاسخ های احتمالی خیانت است. با این حال، خیانت به معنای پایان هر رابطه ای نیست.

بسیاری از زوج ها با جستجوی مشاوره یا درمان زوج سود زیادی می برند.

 با گذشت زمان برای بهبودی و هدف متقابل از نوسازی روابط، برخی از زوج ها از خیانت با یک رابطه قوی تر و صادقانه تر از گذشته ظهور می کنند.

 مشاوره زوجین می تواند به ایجاد رابطه در چشم انداز ، کشف مشکلات اساسی در روابط و آموزش نحوه بازسازی و تقویت رابطه کمک کند.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که تأثیر منفی خیانت در یک رابطه به این بستگی دارد که زوجین درگیر در رابطه با خیانت خود چه هستند.

خیانت به خودی خود باعث طلاق نمی شود بلکه سطح کلی رضایت از روابط، انگیزه های خیانت، سطح تعارض و نگرش هایی که در مورد خیانت انجام می شود.

زوجینی که مشاوره و درمانی را پشت سر گذاشتند و همچنین با خیانت برخورد کردند، توانستند با سرعت بیشتری نسبت به سایر زوج های مضطرب که تازه در درمان بودند، رابطه خود را با سرعت بیشتری تغییر دهند و تقویت کنند.

Mmsi.ir1
برای مشاوره تلفنی ، حضوری و آنلاین با شماره تماس های 02122689558 و 02122354282 و 02188422495 تماس حاصل کنید

چگونه با خیانت برخورد کنیم؟

از سرزنش خودداری کنید

 غالباً فردی که مورد خیانت قرار می گیرد، ممکن است احساس کند که باید کاری اشتباهی انجام داده باشد که موجب آن شده است.

این بسیار مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد مسئولیت خود، با دقت بیشتری به واقعیت ها نگاه کنید و بدانید که بی دینی شریک زندگی شما بیش از شما با او ارتباط دارد. هرگز مسئولیت خیانت آنها را نپذیرید.

به خود اعتماد کنید

 این مهمترین (و گاهی سخت ترین) کاری می شود که می شود انجام داد.

اگر می خواهید ببخشید ارزیابی کنید

 بخشش یک انتخاب است. این بدان معنا نیست که شریک زندگی شما چه کاری کرده است.

تا چه اندازه به شریک زندگی خود اعتماد دارید، تا حدودی مربوط به کارهایی است که شریک زندگی شما انجام می دهد.

در بخشی از عملکرد این است که آیا شما اعتماد به نفس دارید اگر او را ناامید کند، به آن رسیدگی کنید.

بازسازی اعتماد

نمونه ای ازخیانت می تواند واقعاً فرد را نسبت به آنچه شریک زندگی خود از آنجا به بعد مشکوک می کند، سوق دهد.

با این حال، باید در نظر داشته باشید که خیانت به معنای این نیست که شریک زندگی شما دیگر حق حفظ حریم خصوصی را ندارد.

راهکارهایی برای بخشودگی خیانت

  1. بحث کنید و تصمیم بگیرید که آیا هر دو شریک آرزو دارند که رابطه به پایان برسد و به طور متقابل در تقویت روابط خود تلاش می کنند.
  2. به خاطر داشته باشید که جاده بهبودی ممکن است فراز و نشیب های مختلفی داشته باشد.
  3. ارزیابی کنید که آیا شخصی که این رابطه را داشته است حاضر است علناً درباره آنچه اتفاق افتاده بحث کند اگر شریک خیانت کار به این امر نیاز داشته باشد.
  4. کسی که این امور را داشته باشد باید مایل باشد که در قبال اقدامات خود پاسخگو باشد. با این حال، از سرزنش بازی باید به شدت جلوگیری شود.
  5. تمایل به وعده ها و تعهدات مربوط به آینده روابط را توسعه دهید.
  6. یک برنامه زمانی برای بهبود، به ویژه برای شریک زندگی که احساس بهبود خیانت کرده است، نیز می تواند مفید باشد.

نویسنده : مرکز مشاوره ستاره ایرانیان

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان با کادر تخصصی در زمینه زوج درمانی ، مشاوره فردی و شغلی ، روانشناسی زناشویی ، درمان اختلالات افسردگی ، اضطراب ، دوقطبی، وسواس، فوبیا و غیره و رفع مشکلات خانوادگی و زناشویی و مشاوره و تربیت کودک و نوجوان با روش های نوین و بهره گیری از جدیدترین تست روانشناسی آنلاین و روانسجی و دستگاه های نقشه برداری مغزی ، نوروفیدبک و بیوفیدبک و تی دی سی اس همواره در کنار شماست. شماره زیر جهت رزرو وقت مشاوره حضوری ، تلفنی و آنلاین
02122689558 و 02122354282 و 02188422495

سوالات متداول

1 -

برچسب ها: خیانت ,دلایل خیانت ,مهم ترین دلایل خیانت ,مهم ترین دلیل خیانت ,

نتایج جستجو در گوگل: خیانت همسر,  خیانت در امانت,  خیانت به همسر,  خیانت در عشق,  خیانت رفیق,  خیانت پویان به نیلی,  خیانت نی نی سایت,  خیانت های رضا شاه,  خیانت همسر تختی,  خیانت به میهن یعنی چه,  دلایل خیانت زنان,  دلایل خیانت مردان,  دلایل خیانت مردان دکتر هلاکویی,  دلایل خیانت,  دلایل خیانت زن به شوهر,  دلایل خیانت زنان متاهل,  دلایل خیانت زوجین,  دلایل خیانت زن به مرد,  دلایل خیانت همسر,  دلایل خیانت در زندگی زناشویی,  

1 دیدگاه

  1. حسینی سیانکی گفت:

    سلام خسته نباشید، مطالب خوبی تهیه کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.