مشاور جنسی

غریزه ی جنسی یکی از مهمترین نیازهای انسان است و ارضای آن بسیار ضروری و مهم است و مشاوره جنسی از اهمیت به سزایی برخوردار است.

ارضای نیاز جنسی، علاوه بر تاثیر گذاری مستقیم بر اعصاب و روان و در نتیجه آرامش روانی، تاثیرات مفید بسیاری را نیز بر جسم انسان می گذارد، همینطور سبب به وجود آمدن احساس عمیق بین زن و مرد میشود و پایه های زندگی مشترک را مستحکم تر می کند، بنابراین داشتن رابطه ی جنسی سالم و ارضای درست آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

چرا باید از مشاور جنسی در زندگی مشترک بهره مند شویم؟

همانطور که اشاره شد داشتن رابطه ی جنسی سالم در ایجاد رابطه ی عاطفی مستحکم نقش بسیار مهمی دارد و اهمیت آن انکار شدنی نیست.

زن و مردی که رابطه ی جنسی رضایت بخشی با یکدیگر نداشته باشند، تحت تاثیر نارضایتی جنسی که از یکدیگر دارند رابطه ی عاطفی عمیقی نیز با یکدیگر نخواهند داشت، در واقع مانند دیگر ابعاد مهم در زندگی مشترک، رابطه ی جنسی نیز اهمیت ویژه ای دارد و تمام فاکتورها روی هم تاثیر متقابل دارند.

در این بین بسیاری از زوجین هستند که به دلیل ناآگاهی هایی که در این زمینه دارند از رابطه ی جنسی که با همسر خود دارند ناراضی هستند و این نارضایتی جنسی می تواند آرامش را از هر دو فرد بگیرد غافل از اینکه بسیاری از مشکلات جنسی در صورت بررسی دقیق قابل حل هستند و می توان با دوره ی درمانی کامل آن ها را رفع کرد و بعد از رفع مشکل، می توان رابطه ی جنسی سالم و در نتیجه ی رابطه ی عاطفی لذت بخش را تجربه کرد.

چه کسانی نیاز به مشاوره جنسی دارند؟

تقریبا می توان گفت همه ی افرادی که در برقراری رابطه ی جنسی با همسر خود مشکل دارند و رابطه ی رضایت بخشی ندارندو همچنین افرادی که در خود ناهنجاری های جنسی و تمایلات غیر عادی می بینند نیاز به مشاوره جنسی دارند، مگر آنکه نارضایتی جنسی ناشی از مشکلات جسمی باشد مانند ناهنجاری های دستگاه تناسلی در زنان و مردان.

البته در بسیاری از موارد که مشکلات جسمی سبب اختلال در رابطه ی جنسی شده است و نیاز به مداخله ی متخصص اورولوژی است نیاز است که در کنار مراجعه به اورولوژیست از مشاور جنسی نیز در جهت بهبود رابطه ی جنسی کمک گرفت به این دلیل که مشکلات جنسی سبب شده است که به دلیل تجربیات ناخوشایندی که فرد از رابطه ی جنسی داشته، ذهنیت و شناخت منفی نسبت به اینگونه روابط داشته باشد و حتی بعد از رفع مشکات جسمی نتواند رابطه ی جنسی رضایت بخشی را داشته باشد، بنابراین نیاز است که برای از بین بردن شناخت های ناکارآمدی که از رابطه ی جنسی دارند به مشاور جنسی مراجعه کنند تا بتوانند از نظر روانشناختی نیز مشکل خود را حل کنند.

مشاور جنسی

چه مشکلاتی در حیطه ی کاری مشاور جنسی قرار می گیرد؟

 • زود انزالی

زود انزالی اختلالی بسیار رایج است که تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند اضطراب و استرس تشدید می شود، این اختلال در مردان بسیار شایع است و معمولا به ارضای زیر یک دقیقه زود انزالی می گویند.

گاهی انزال زودرس طبیعی بوده و بر اثر پرهیز طولانی مدت از مسائل جنسی پدید می آید ولی انزال زودرس دائمی مشکلی جدی است که می تواند سبب از بین بردن رضایت جنسی و کاهش اعتماد به نفس در فرد زود انزال شود.

از آنجا که مسائل روانشناختی بسیار در این اختلال دخیل هستند نیاز است که با مراجعه به مشاور جنسی در جهت رفع این مشکل اقدام شود، همینطور مشاور می تواند با آموزش تکنیک های مختلف تا حدود بسیار زیادی این مشکل را رفع کند.

 • دیرانزالی

دیرانزالی دقیقا نقطه مقابل زود انزالی است و از زود انزالی کمتر شایع است.

اگر مدت زمان ارضای فرد در طول رابطه ی جنسی بیشتر از نیم ساعت طول بکشد می توانیم بگوییم فرد دیرانزال است.

دیرانزالی می تواند سبب خستگی و دلزدگی فرد و شریک جنسی از رابطه شود و رضایت جنسی را کاهش دهد.

 • اختلال نعوظ

اختلال نعوظ، نوعی ناکارآمدی جنسی در مردان است که در آن آلت تناسلی مرد نمی تواند به حالت نعوظ برسد یا اینکه در آن حالت باقی بماند که این امر سبب اختلال در رابطه ی جنسی و در نتیجه نارضایتی جنسی می شود.

اختلالات اضطرابی، افسردگی، وسواس، خصومت یا احساس های منفی نسبت به شریک جنسی، درگیری های احساسی خارج از رابطه می توانند از علت های این اختلال باشند، به این ترتیب می توانیم به نقش مشاور جنسی در رفع این اختلال پی ببریم.

 • کاهش میل جنسی

میل جنسی پدیده ای کاملا پویا است و می تواند در افراد مختلف با شدت های مختلف بروز پیدا کند.

افرادی هستند که از ابتدا میل جنسی کمی داشته اند و این بسته به تفاوت های فردی طبیعی است البته که اگر همسر فرد از نظر میل جنسی بسیار با فرد متفاوت باشد، این تفاوت زیاد در میل جنسی می تواند مشکل ساز باشد بنابراین این امر (شباهت در میل جنسی) مسئله ای است که بهتر است در مشاوره های پیش از ازدواج مورد بررسی قرار بگیرد.

شرایطی وجود دارد که فرد در ابتدا از نظر میل جنسی هیچ مشکلی نداشته و میل جنسی نرمالی داشته است ولی بعد از مدتی میل جنسی فرد کاهش می یابد که دراینصورت  به غیر از تاثیرات برخی از دارو و مصرف مواد، معمولا علائم روانشناختی دخیل هستند بنابراین مراجعه به مشاور جنسی در چنین شرایطی بسیار اهمیت پیدا می کند.

 • آنورگاسمی (ناتوانی در رسیدن به ارگاسم)

آنورگاسمی نوعی ناکارآمدی جنسی است که باعث می شود فرد حتی پس از تحریک جنسی کامل، نتواند به اوج لذت جنسی برسد و آن را تجربه کند و همین امر سبب افسردگی فرد می شود.

آنورگاسمی می تواند ثانویه یا اولیه باشد.

در انورگاسمی اولیه فرد هیچگاه ارگاسم را تجربه نکرده است ولی در آنورگاسمی ثانویه، فرد قبلا در رسیدن به ارگاسم هیچ مشکلی نداشته است ولی بعد از مدتی این توانایی را از دست داده است.

نوعی دیگر است که به آن آنورگاسمی موقعیتی می گویند که به این معنی است که زن فقط در یک موقعیت خاص می تواند به ارگاسم برسد.

اضطراب و نگرانی ها در بارداری، مشکلات زناشویی، سلامت جسمی و روانی، نارضایتی از شرایط بدنی و ظاهر اندام، استرس و فشار مالی می تواند در ایجاد چنین مشکلاتی دخیل باشد.

 • واژینیسموس (ترس از مقاربت و مقاربت دردناک)

انقباض غیرارادی عضلات اطراف واژن در زمان دخول را واژینیسموس می گویند.

این واکنش کاملا غیرارادی است و هرگونه تلاش برای دخول  موجب دردهای شدید می شود. واژینیموس اغلب علت روانی دارد.

تجربه های دردناک دوران کودکی، اضطراب، استرس، کثیف انگاشتن روابط جنسی، ترس یا شرم شدید از روابط جنسی، خشکی واژن، آموزش جنسی سختگیرانه و … می تواند از علت های واژینیموس باشد که با پی بردن به علت این مشکل درمان آن امکانپذیر است.

مشاور جنسی در این رابطه می تواند کمک موثری باشد.

 • میل جنسی بیش از حد (اعتیاد جنسی)

اعتیاد به رابطه ی جنسی به نبود توانایی در مهار یا به تعویق انداختن تمایلات و فعالیت های جنسی اطلاق می شود.

اعتیاد به رابطه ی جنسی یک بیماری پیشرونده است و می توان همانند بسیاری از بیماری های دیگر آن را متوقف کرد.

در این بیماری یک الگوی وسوسه و اجبار به برقراری رابطه ی جنسی وجود دارد که در نتیجه ی آن در عملکرد های اجتماعی، شغلی و تحصیلی فرد اختلال ایجاد می شود. همینطور اعتیاد جنسی می تواند شریک جنسی را بسیار درمانده کند و موجب احساس بیزاری از رابطه ی جنسی شود.

استرس یک عامل برانگیزنده و تشدید کننده ی این اختلال است و فرد معتاد به رابطه ی جنسی از طریق رابطه ی جنسی دردهای عاطفی و روانی خود را تسکین می بخشد.

مشاور جنسی فردی، بازسازی روابط از هم گسیخته  و آموزش تکنیک های غلبه بر استرس از راه های درمان این مشکل است.

 • مازوخیسم یا سادیسم جنسی

برخی افراد تمایلات جنسی نابهنجاری دارند که سبب می شود شریک جنسی شان مورد آزار و اذیت قرار بگیرد.

مازوخیست اختلالی است که فرد در آن تمایل دارد که توسط شریک جنسی خود مورد شکنجه قرار بگیرد که در بسیاری از این موارد شریک جنسی از مواجهه با چنین تمایلی در شوک فرو می رود و حتی با تن دادن به چنین خواسته ای از نظر روانی به هم ریخته می شود.

سادیسم نقطه مقابل مازوخیسم است. در سادیسم فرد تمایل به آزار رساندن به شریک جنسی خود در حین رابطه ی جنسی دارد .

در این شرایط شریک جنسی علاوه بر اینکه از نظر روانی دچار پریشانی در رابطه می شود از نظر جسمی نیز مورد آزار و اذیت قرار می گیرد.

متاسفانه بسیاری از افراد بعد از ازدواج متوجه چنین تمایلاتی در همسر خودشان می شوند و همین امر می تواند موجب پریشانی خاطر فرد شود، در چنین شرایطی مراجعه به مشاور جنسی بیش از هرچیز اهمیت پیدا می کند.

موارد بیان شده بخشی از مشکلات شایع و مشکل ساز در بین زوجین بود که نیاز به شرح و توضیح داشت، در مورادی دیگر مشاور جنسی مشکلات فردی را شامل می شود و سعی دارد فرد را از تناقضات درونی رها کند برای مثال عدم اطمینان از هویت جنسی از این دسته از مشکلات است که مشاور می تواند در این زمینه مشاور جنسیتی بدهد:

 • عدم اطمینان از هویت جنسی

هویت جنسی برداشت یک شخص از تمایل جنسی یا عاطفی خود نسبت به دیگران است.

همینطور هویت جنسی، هویت گرایش جنسی را نیز شامل می شود و به این معناست که فرد از نظر جنسی خود را متعلق به کدام دسته می پندارد.

برخی افراد گرایش جنسی متناسب با جنس خود را ندارند و در تشخیص هویت جنسی خودشان سردرگم هستند و به این ترتیب ممکن است به هم جنس خواهی گرایش پیدا کنند، در این شرایط مراجعه به مشاور جنسی برای تشخیص هویت اصلی فرد اهمیت زیادی پیدا می کند.

مشاورجنسی  سعی می کند با بررسی های مورد نیاز متوجه شود که آیا فرد حقیقتا از نظر روانی و ذهنی گرایش جنسی متفاوتی با جسمش دارد یا اینکه تحت تاثیر دوستان و رسانه ها و فیلم های پورن دچار چنین تمایلاتی شده است.

اگر فرد حقیقتا دگر جنس یا ترنس باشد مشاور با تشخیص صحیح سعی می کند به او کمک کند تا اقدامات لازم را برای انجام جراحی های مورد نیاز انجام دهد و اگر فرد دچار توهم شده باشد مشاور کمک می کند تا فرد از وهم و خیالش بیرون بیاید تا بتواند زندگی عادی خودش را داشته باشد.

اختلالات جنسی دیگری مانند اعتیاد به خودارضایی، شکست های جنسی متعدد در روابط جنسی و … از حیطه های کاری مشاور جنسی هستند که پرداختن به آن ها در این مقاله از حوصله خارج است ولی مشاور جنسی به درمان اختلالات جنسی می پردازد وبه افراد در بالا بردن آگاهی از تمایلات جنسی، نگرش ها و ارزش ها کمک می کند و همینطور در بهبود روابط جنسی بسیار موثر است.

مشاور جنسی

فرایند مشاور جنسی چگونه است؟

همانند دیگر جلسات مشاوره در جلسات ابتدایی نیاز است که مشاور جنسی به بررسی دقیق مشکل بپردازد تا بتواند به علت مسئله پی ببرد.

در این جلسات اگر مشکل فردی نباشد و مربوط به زوجین باشد ممکن است که مشاور در ابتدا با هر دو صحبت کند ولی جلسات بعد را به صورت انفرادی برگزار کند و این امکان نیز وجود دارد که کل جلسات به صورت مشترک برگزار شود ولی اگر یکی از زوجین نیاز به بررسی بیشتر و در نتیجه درمان داشته باشد مشاور جنسی تمرکزش را بر روی همان فرد می گذارد.

در واقع چگونگی روند جلسات مشاوره بستگی به نوع مشکل مراجعان دارد.

در برخی از زمینه ها نیز مشاور جنسی تشخیص می دهد که فرد علاوه بر دریافت مداخله های روانشناختی نیاز به مراجعه به پزشک اورولوژی دارد در اینصورت نیز افراد را به پزشک ارجاع می دهد.

مشاوران جنسی از چه رویکردی در روان درمانی استفاده می کنند؟

در سال های اخیر پژوهشگران از مداخلات متنوعی برای بهبود عملکرد و رضایت جنسی استفاده نموده اند، از جمله:

 • آموزش مهارت های جنسی / سکس تراپی sexual skill training (SST)
 • سکس تراپی sex therapy (ST)
 • درمان شناختی – رفتاری cognitive – behavioral therapy (CBT)
 • زوج درمانی marital therapy (MT)
 • حساسیت زدایی منظم systematic desensitization (SD)
 • مداخلات آموزشی educational intervention (ED)
 • درمان انگیزشی منطقی rational emotive therapy (RET)

از روش های فیزیکی و مکانیکی نیز برای حل مشکلات و اختلالات جنسی استفاده می شود.

تمرینات جنسی در خانه و ورزش های مورد نیاز نیز برای بهبود عملکرد جنسی داده می شود.

دقت کنید که در طول جلسه ی مشاوره هیچگونه تماس فیزیکی بین بیمار و مشاور در طول جلسات مشاوره جایز نیست و در کنار اهمیتی که نیاز است به بهره مندی از مشاور جنسی بدهید بسیار مهم ایست که نسبت به این هشدارها توجه داشته باشید.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم اهمیت مراجعه به مشاور جنسی را با زبانی ساده برای شما عزیزان بازگو کنیم بنابراین امید است که در زمان مشکلات جنسی از شرم و حیا خودداری کنید و به این مشکل نیز به مانند سایر مشکلات توجه کنید و به هیچ عنوان از درمان آن ها امتناع نکنید.

مشکلات جنسی امری شایع بین افراد است و فقط مختص به یک نفر نیست و پرداختن به آن ها برای داشتن زندگی شاداب بسیار مهم است بنابراین به درمان آن ها اهمیت بدهید و برای بازگو کردن این مشکلات و رفع آن ها اقدام کنید.

مشاوران ما در مرکز مشاوره ستاره ایرانیان آماده ی ارائه ی هر گونه مشاوره از جمله مشاوره جنسی به شما عزیزان هستند.

شما می توانید برای دریافت مشاوره از متخصصان مجرب مرکز مشاوره ستاره ایرانیان به صورت تلفنی یا حضوری اقدام کنید و از خدمات این مرکز بهره مند شوید.

نویسنده: مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج، خانواده و نوروفیدبک

برچسب ها: آموزش جنسی ,اصول درست ارتباط جنسی ,درمان اختلال های جنسی ,

نتایج جستجو در گوگل: آموزش جنسیت سازی,  آموزش جنسیت سازی خز,  آموزش جنسیت سازی چرم,  آموزش جنسیت سازی لمه,  آموزش جنسیت سازی در طراحی لباس,  آموزش جنسیت سازی ساتن,  آموزش جنسیت سازی پولک,  آموزش جنسیت سازی تور,  آموزش جنسیت سازی پارچه,  آموزش جنسیت سازی حریر,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.