مشاوره رابطه عاشقانه

مشاوره رابطه عاشقانه

مشاوره رابطه عاشقانه

در مشاوره رابطه عاشقانه یاد می گیرید که امکان ایجاد رابطه ی عاطفی برای هر انسانی وجود دارد.

انسان از زمانی که متولد می شود به دلیل طبیعتی که در وجودش قرار دارد فرایند دلبستگی را شروع می کند و این دلبستگی باعث بوجود آمدن احساس عشق در فرد می شود.

در ابتدای زندگی، فرد به مراقب اصلی خود که مادرش است احساس دلبستگی می کند و به مرور که دایره ی ارتباطات فرد گسترده تر می شود، این منبع دلبستگی نیز گسترده تر می شود تا اینکه فرد برای شروع رابطه ی عاطفی احساس نیاز می کند و تصمیم می گیرد عشق را تجربه کند.

عشق می تواند یکی از اتفاق های قشنگ و لذت بخش زندگی هر فرد باشد. ولی باید مراقب بود که به هر رابطه ای به عنوان عشق نگاه نکنیم و سعی کنیم مفهوم عشق را به درستی درک کنیم.

مفهوم عشق و رابطه عاشقانه

برخی این تصور را از عشق دارند که افراد زمانی که عاشق یکدیگر هستند هیچ نوع مشکل و چالشی با یکدیگر ندارند و همیشه غرق در لذت هستند، بسیاری معتقدند عشق در یک نگاه بوجود می آید و تصور می کنند که روابطی که بسیار پر شور هستند عشق هستند ولی این تصور کاملا اشتباه است.

عشق مفهومی کاملا احساسی نیست و نیازمند بکار گیری شناخت و منطق نیز است، همینطور یک رابطه ی عاشقانه رابطه ای بدون مشکل و اختلافات نیست.

در ابتدا که شما فردی را می بینید و احساس می کنید که از او خوشتان می آید این احساس را از نقشه ی ذهنی خود به دست آورده اید.

بسیاری از افراد زمانی که با این دید یک رابطه عاشقانه را آغاز می کنند انتظارات متفاوتی دارند که ممکن است به شکست منجر شود، اما در ادامه با بهره گیری از مشاوره رابطه عاشقانه متوجه می شوند که باید به شکلی دیگر با روابط خود مواجه شوند.

مشاوره رابطه عاشقانه

نقشه ذهنی

نقشه ی ذهنی، معیارها و تصورات و انتظاراتی است که شما از شریک عاطفی خود در ذهنتان دارید.

این نقشه ی ذهنی تحت تاثیر تجربیات اولیه ی زندگی شما و رابطه ای که با مراقب اصلی خود داشته اید و همچنین تحت تاثیر ویژگی های شخصیتی شما در ذهنتان شکل گرفته و می تواند در انتخاب های شما بسیار تاثیر بگذارد.

بنابراین شما با توجه به نقشه ی ذهنی که دارید شریک عاطفی تان را انتخاب می کنید، این نقشه ی ذهنی به صورت ناخودآگاه روی شما تاثیر می گذارد و شما هیچ ارزیابی دقیقی از فرد مورد نظر نداشته اید بنابراین نیاز دارید که در مراحل بعد، فرد را بیشتر ارزیابی کنید و شناخت بیشتری از او بدست بیاورید. مشاوره رابطه عاشقانه به خوبی می تواند در این مسیر به شما کمک کند.

اگر فردی عجول باشید و درک درستی از عشق نداشته باشید ممکن است از همان ابتدای رابطه احساس کنید که معشوق خود را پیدا کرده اید و در حال تجربه ی یک عشق حقیقی هستید.

ولی بعد از مدتی تب و تاب عاشقانه تان فروکش می کند و متوجه می شوید که فردی را که احساس می کردید عاشقش هستید اصلا فرد مناسبی برای شما نیست و قادر به ادامه دادن با او نیستید.

ولی چون انرژی روانی زیادی را صرف وی کرده اید این جدایی برای شما سخت خواهد بود و ممکن است برای این کار احساس درماندگی کنید.

تلاش برای شناخت

عشق حقیقی عشقی است که در کنار درگیر بودن احساس، آگاهی و شناخت نیز چاشنی آن باشد یعنی تا زمانی که شما نتوانید شناخت کافی از شریک عاطفی تان به دست بیاورید نمی توانید ادعا کنید که عاشقش هستید.

به این دلیل که عشق واقعی با خود صمیمیت، تعهد، اعتماد می آورد و شما زمانی می توانید در رابطه تان احساس صمیمیت کنید و به شریک عاطفی تان اعتماد داشته باشید که به شناخت کافی از او دست یافته باشید.

به دست آوردن شناخت کافی نیازمند به کارگیری برخی از مهارت هاست که می توانید در مشاوره رابطه عاشقانه آن ها را یاد بگیرید.

پذیرش

در عشق حقیقی زمانی که افراد به شناخت کافی از هم رسیدند سعی می کنند یکدیگر را همانطور که هستند بپذیرند.

وجود ویژگی های شخصیتی متفاوت در بین افراد امری کاملا طبیعی است و دو نفر که احساس می کنند عاشق هم هستند قطعا از این قائده مستثنی نیستند و اختلافاتی با یکدیگر دارند ولی افرادی که احساس دلبستگی و عشق به یکدیگر داشته باشند سعی می کنند تعارض ها را حل کنند و ویژگی های شخصیتی یکدیگر را یپذیرند.

آن ها سعی در انحصار و کنترل کردن یکدیگر نمی کنند و به هم احترام می گذارند و چون از قبل نسبت به یکدیگر شناخت به دست آورده اند سعی می کنند نحوه ی کنار آمدن با این تفاوت ها را بیاموزند و همین امر باعث می شود با وجود اختلافات بتوانند رابطه ای پایدار داشته  باشند.

در ادامه ی مقاله مشاوره رابطه عاشقانه سعی می کنیم با استفاده از روانشناسی رابطه عاشقانه راهکارهای مورد نیاز برای داشتن رابطه ای پایدار را به شما عزیزان توضیح دهیم.

رابطه ی عاشقانه

چگونگی حفظ رابطه ی عاشقانه با بهره گیری از مشاوره رابطه عاشقانه

خودآگاهی

یکی از اولین مواردی که در مشاوره رابطه عاشقانه مطرح می شود رسیدن به خودآگاهی در افراد است.

قبل از هر چیز سعی کنید خودتان را بشناسید، شاید در ابتدا این کار بسیار راحت به نظر برسد ولی بسیاری از افراد در شناخت خود مشکل دارند و دقیقا نمی دانند از زندگی چه می خواهند و نقاط ضعف و قوت خود را نیز نمی شناسند.

فردی که شناخت کافی از خود داشته باشد می داند که دقیقا چه انتظاراتی از شریک عاطفی خود دارد و این آگاهی و حس آرامش را به شریک خود نیز انتقال می دهد، بنابراین رابطه ی عاطفی قوی تری خواهد داشت.

احترام به حقوق یکدیگر

در کنار معشوق خود بودن بسیار لذت بخش است و هر فردی تمایل دارد که زمان زیادی را با معشوق خود بگذارند، ولی سعی کنید به حقوق شریک عاطفی خود احترام بگذارید.

هر فردی یک حریم شخصی دارد و نیاز دارد گاهی تنها باشد تا بتواند به کارهای شخصی خود برسد و یا حتی با دوستان خود در ارتباط داشته باشد.

بنابراین سعی کنید برای شریک عاطفی تان چنین فرصت هایی را فراهم کنید و طوری رفتار نکنید که او حس کند آزادی اش را از دست داده یا اینکه شما قصد کنترل او را دارید.

از احساساتتان با یکدیگر صحبت کنید

همانطور که در قبل اشاره کردیم ایجاد تناقض و مشکل در هر رابطه ای طبیعی است و افراد ممکن است در چنین شرایطی دچار احساسات منفی زیادی شوند.

بهترین کار این است که افراد با شریک عاطفی شان در مورد احساسات بدشان صحبت کنند و سعی کنند از احساسات یکدیگر آگاه شوند و سوء تفاهمات را برطرف کنند.

در زمان صحبت کردن و سعی در بیان احساسات سعی کنید اشتباهات خودتان را بپذیرید و جسارت عذر خواهی کردن را نیز داشته باشید.

اگر شما و شریک تان در بیان احساسات مشکل دارید می توانید از مشاوره رابطه عاشقانه بهره بگیرید.

در جهت رفع نیازهای یکدیگر تلاش کنید و با یکدیگر مهربان باشید

اهمیت دادن به نیازهای یکدیگر یکی از مهمترین کارهایی است که در رابطه ی عاطفی مهم است.

سعی کنید در عین حال که به نیازهای خودتان توجه می کنید، نیازهای شریک عاطفی تان نیز برایتان مهم باشد و به آنها اهمیت بدهید، توجه به نیازهای یکدیگر سبب صمیمت بیشتر می شود و شما با این کار می توانید محبت خودتان را به شریک عشقی تان نشان دهید.

بابت کارهایی که می کند از او تشکر کنید

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در روابط که در مشاوره رابطه عاشقانه نیز مطرح می شود سپاسگذاری است. این درست است که هرکدام از شما وظایفی در قبال یکدیگر دارید ولی این به معنای این نیست که شما به این دلیل که کار خاصی را وظیفه ی شریک عشقی تان می دانید از او تشکر نکنید، سعی کنید همیشه با تشکر کردن به او بفهمانید که قدردان کارهایی که می کند هستید

تعادل را رعایت کنید

سعی کنید در روابط خود تعادل را رعایت کنید، اگر به شریک عشقی تان توجه می کنید این توجه به حدی نباشد که نیازها و اهداف خودتان را فراموش کنید.

اگر گاهی احساس می کنید در یک شرایط خاص بی توجهی لازم است این بی توجهی به حدی نباشد که موجب سرد شدن شریک عاطفی تان از شما شود. با تعادل داشتن در هر زمینه ای می توانید به موفقیت برسید.

به جای انتقاد کردن از یکدیگر راه حل بدهید یا اینکه درباره ی رفتارش از او سوال کنید

انتقاد کردن خوب است ولی بهتر است این انتقاد به صورتی نباشد که فرد مقابل دچار احساسات بد شود.

بهتر است زمانی که قصد دارین در مورد مشکلی رفتاری با شریک عشقی تان صحبت کنید به او راه حل بدهید مثلا بگویید بهتر بود به جای اینکه مرا قضاوت کنی از من سوال می پرسیدی یا اینکه به نظرت اگر که کارها را باهم انجام دهیم نتیجه ی بهتری دریافت نمی کنیم؟

با این کار شما در عین حال که نارضایتی خودتان را بیان کردید باعث شده اید از سوء برداشت ها و ناراحتی شریک عاطفی تان و همچنین ایجاد مشکل جلوگیری کرده اید.

در صورتی که انتقادهای شما نتیجه عکس می دهد و رابطه شما را بیشتر دچار مشکل می کند بهتر است به مشاوره رابطه عاشقانه مراجعه کنید تا شما را در این مورد راهنمایی کند.

مشاوره رابطه عاشقانه

اشتباهات رایج در رابطه ی عاشقانه | راهنمایی مشاوره رابطه عاشقانه

در آخر نیاز است که به اشتباهاتی که ممکن است در یک رابطه ی عاشقانه وجود داشته باشد اشاره کنیم تا با آگاهی از آنها و امتناع از انجام آنها بتوانید روابط عاشقانه ی لذت بخشی را تجربه کنید:

  • برای ابراز احساسات عجله نکنید و سعی کنید رابطه تان روند طبیعی خودش را طی کند.
  • از برقراری رابطه ی جنسی قبل از مطمئن شدن از یکدیگر خودداری کنید، رابطه ی جنسی می تواند شما را به یکدیگر وابسته کند بدون اینکه شریک عاطفی مناسبی برای یکدیگر باشید.
  • به محض بوجود آمدن مشکل و اختلاف نظر تصمیم به قطع رابطه نگیرید و برای بهبود رابطه تلاش کنید.
  • اگر فرد مقابلتان با شما صادق نیست و مدام شک شما را بر می انگیزد، به طوری که موجب سلب آرامش شما شده بهتر است رابطه تان را با او تمام کنید.
  • از کنترل کردن یکدیگر خودداری کنید.
  • منتظر معجزه نباشید و اگر در یک رابطه ی یک طرفه قرار دارید بهتر است هرچه سریع تر به آن خاتمه دهید.
  • اگر شکست های عشقی متعددی تجربه می کنید و احساس می کنید که هیچگاه رابطه ی موفق نداشتید، از شروع مجدد رابطه خودداری کنید. حقیقت این است که در چنین شرایطی مشکل از خود شماست، نیاز است که در ابتدا به ضعف های درونی خودتان پی ببرید و سعی در اصلاح آن ها داشته باشید و بعد به فکر شروع رابطه ی عاطفی جدید باشید.

سخن آخر

این مشکل می تواند ناشی از طرحواره های ناسازگار اولیه شما (چهارچوب های ذهنی) باشد که به سبب آن همیشه انسان های اشتباهی را انتخاب می کنید یا اینکه ناشی از ضعف در مهارت های ارتباطی تان باشد، بنابراین مراجعه به مشاوره رابطه عاشقانه مهمترین کاری است که می توانید انجام دهید.

برای این منظور می توانید از مشاوران مجرب مرکز مشاوره ستاره ایرانیان بهرمند شوید و روابط عاطفی خود را بهبود ببخشید.

نویسنده:مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج، خانواده و نوروفیدبک

برچسب ها: تست روانشناسی عشق ,خاطرات عشق بازی ,عشق ,

نتایج جستجو در گوگل: تست روانشناسی عشق تصویری,  تست روانشناسی عشق یا هوس,  تست روانشناسی عشق آنلاین,  تست روانشناسی عشق واقعی,  تست روانشناسی عشق استرنبرگ,  تست روانشناسی عشق,  تست روانشناسی عشق با جواب,  تست روانشناسی عشق با حیوانات,  تست روانشناسی عشق گل رز,  تست روانشناسی عشق طرف مقابل,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.