لمس درمانی

لمس درمانی (Healing Touch)، نوعی انرژی درمانی است که از لمس ملایم برای تقویت و تسهیل سلامت ذهن، بدن و روح استفاده می کند. لمس شفابخش یا لمس درمانی بر این ایده استوار است که انسان از انرژی تشکیل شده است و این انرژی بر روند بهبودی تأثیر می گذارد، زیرا عدم تعادل و اختلال در انرژی بدن، ذهن یا روح ممکن است جریان طبیعی آن را مسدود کند.

متخصصان واجد شرایط با روش لمس درمانی می توانند با تحریک میدان های انرژی در بدن از طریق لمس تعادل را به انرژی فرد درحال درمان برگردانند و باعث تسریع بهبودی او شوند.

تاریخچه و توسعه لمس شفابخش

لمس درمانی توسط Janet Mentgen در اواخر دهه 1980 توسعه یافت. منتگن  به عنوان یک پرستار به مرور متوجه اهمیت انرژی و خواص درمانی لمس شد،  او به طور رسمی لمس درمانی را به عنوان یک درمان پزشکی در سال 1989 معرفی کرد. در سال 1993، لمس شفابخش توسط انجمن پرستاران  آمریکا (AHNA) تایید شد.

امروزه، لمس درمانی در سراسر جهان در بیمارستان‌، کلینیک‌ و مراکز مراقبت طولانی‌مدت انجام می‌شود و نتایج رضایت بخشی را به دنبال داشته است.

لمس درمانی چگونه کار می کند؟

این تکنیک مبتنی بر اصول مشابه سنت‌های آسیایی مانند طب سوزنی و چی کونگ(ترویج انرژی زندگی) است که مبتنی بر مفهوم انرژی‌های زندگی و لزوم حفظ جریان متعادل این انرژی‌ها برای سلامت جسمی، روانی و عاطفی است. مشاوران لمس درمانی برای کمک به افرادی که به دنبال درمان هستند، تلاش می کنند تا از طریق این روش، هر گونه کمبود در زمینه انرژی را اصلاح کنند.

درمان بیوفیلد (میدان مغناطیسی) متعلق به گروه بزرگ‌تری از مشاوران است که به عنوان انرژی درمان شناخته می‌شود، لمس درمانی یک رویکرد مکمل  برای درمان است. اعتقاد بر این است که تکنیک‌های دستی مورد استفاده در این فرآیند تعادل را به جریان انرژی در بدن فرد بازمی‌گردانند.

زمانی که این جریان انرژی به دلیل بیماری، استرس یا نگرانی‌های دیگر مختل شده باشد. لمس درمانی، به کمک فرد می آید و تعادل انرژی لازم را فراهم می کند.

در یک جلسه لمس شفابخش چه اتفاقی می افتد؟

در یک جلسه معمولیلمس درمانی، فردی که به دنبال درمان است با لباس کامل روی یک میز ماساژ دراز می کشد یا به راحتی روی یک صندلی می نشیند. مشاور به آرامی برای کاهش حواس‌پرتی و ارتباط بهتر با فرد تحت درمان، وارد نوعی حالت مراقبه می‌شود. سپس، مشاور میدان انرژی را با حرکات دست ارزیابی می کند و میدان انرژی فرد تحت درمان را برای تشخیص احساسات و عدم تعادل اسکن می کند. در مرحله بعد، پزشک معمولاً از لمس خارج از بدن (نزدیک بدن، اما بدون تماس واقعی) یا لمس ملایم روی نواحی مختلف بدن برای تعادل میدان انرژی استفاده می‌کند. سپس پزشک یک اسکن دیگر انجام می دهد تا اطمینان حاصل شود که عدم تعادل انرژی اصلاح شده است. در نهایت، پزشک به فرد تحت درمان کمک می‌کند تا به حالت کاملاً هوشیار بازگردد.

دو تکنیک اساسی مورد استفاده در لمس درمانی عبارتند از: اتصال چاکرا و عبور مغناطیسی.

  • اتصال چاکرا شامل این است که مشاور دست‌ها را روی بدن فردی که به دنبال درمان است قرار می‌دهد ( با فاصله)، از پاها شروع کند و تا هر مفصل در بدن حرکت می‌کند. این تکنیک برای متعادل کردن انرژی در چاکراها ( مراکز انرژی بدن ) طراحی شده است.
  • عبور مغناطیسی شامل حرکات آهسته دست هستند. انگشتان مشاور به منظور تسهیل رفع انسداد روی میدان انرژی حرکت می کند، اما تماس فیزیکی واقعی در این تکنیک ایجاد نمی‌شود.

مردم اغلب واکنش‌های متفاوتی نسبت به لمس درمانی دارند. برخی ممکن است هیچ احساسی نداشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است احساسات و تصاویر، آرامش یا رهایی عاطفی را تجربه کنند.

لمس درمانی

مشکلاتی که با لمس شفابخش درمان می شوند

لمس درمانی به طور گسترده برای درمان تعدادی از مشکلات جسمی و عاطفی استفاده می شود. این یک درمان مکمل است که برای تقویت درمان های سنتی طراحی شده است و به طور گسترده ای در زمینه پزشکی، در مراکز مختلف از جمله خانه های سالمندان، بیمارستان ها، مطب های خصوصی و آسایشگاه ها استفاده می شود.

لمس شفابخش برای درمان درد، علائم سرطان، بهبودی پس از عمل، بیماری های قلبی عروقی و اختلال عملکرد غدد درون ریز نیز استفاده می شود. لمس درمانی همچنین در زمینه های روانپزشکی و روانشناسی برای رسیدگی به اختلال هایی مانند اضطراب، استرس و استرس پس از سانحه کاربرد دارد. دریافت کنندگان این رویکرد درمانی همچنین بیان کرده اند که پس از درمان احساس بهتری را تجربه کرده اند.

افرادی که نسبت به درمان سنتی پزشکی یا روانپزشکی محتاط هستند و تمایل به رویکردی دارند که تمرکز کمتری بر “اختلالات” یا “بیماری‌ها” داشته باشد و راه‌های جایگزینی برای درمان ارائه دهد، ممکن است لمس درمانی را موثر بدانند. با این حال، از آنجایی که این روش فقط برای تکمیل سایر رویکردها در نظر گرفته شده است، نه به عنوان یک روش درمانی مستقل، مشاوران ممکن است این افراد را تشویق کنند که درمان‌های دیگری را در برنامه خود بگنجانند.

بسیاری از افرادی که قبل و بعد از برخی اقدامات پزشکی در جلسات لمس درمانی شرکت کرده‌اند، گزارش می‌دهند که دوره بهبودی کوتاه‌تری را نسبت به آنچه انتظار می‌رفت تجربه کرده‌اند.

 

نگرانی ها و محدودیت ها

در روان درمانی سنتی، لمس اغلب تابو در نظر گرفته می شود. با این حال، بسیاری از درمانگران تشخیص می دهند که استفاده از لمس می تواند نقش ارزشمند و مشروعی در درمان داشته باشد. از آنجایی که لمس می‌تواند به احساس آسیب‌پذیری در افرادی که تحت درمان هستند کمک کند، از درمانگرانی که از لمس درمانی استفاده می‌کنند انتظار می‌رود استانداردهای اخلاقی خاصی را برای اطمینان از استفاده ایمن آن حفظ کنند. لازم است درمانگران لمس درمانی خطرات و مزایای درمان را به مراجعین اطلاع دهند و رضایت آگاهانه آن ها را کسب کنند. قبل از استفاده از لمس درمانی از آن ها انتظار می رود که مناسب بودن درمان را برای فردی که به دنبال درمان است، ارزیابی کنند.

منابع:

  1.  باخ، ام. لمس شفابخش چیست؟ برگرفته از http://www.takingcharge.csh.umn.edu/explore-healing-practices/healing-touch
  2. داستان بنیانگذار (دوم). برگرفته از http://www.healingtouchprogram.com/about/founder-s-story
  3. جین، اس.، مک ماهون، جی اف، هاسن، پی، کوزوب، MP، پورتر، وی.، کینگ، آر.، و گوارنری، EM (2012). لمس شفابخش با تصاویر هدایت‌شده برای PTSD در ارتش فعال در حال بازگشت: یک کارآزمایی تصادفی‌سازی و کنترل‌شده. پزشکی نظامی ، 177(9)، 1015-1021.
  4. Tang, R., Tegeler, C., Larrimore, D., Cowgill, S., & Kemper, KJ (2010). بهبود رفاه رهبران پرستاری از طریق آموزش لمس شفابخش. مجله طب جایگزین و مکمل ، 16(8)، 837-841.
  5. لمس شفابخش چیست؟ (nd) برگرفته از http://www.healingtouchprogram.com/about/what-is-healing-touch
  6. ویلارد، جی (2007). رضایت آگاهانه: جنبه جدایی ناپذیر مستندسازی کار. برگرفته از https://www.healingtouchprogram.com/content_assets/docs/current/InformedConsent.pdf
  7. زور، او (2014). جنبه های اخلاقی و قانونی لمس در روان درمانی. برگرفته از http://www.zurinstitute.com/ethicsoftouch.html

برچسب ها: انرژی درمانی ,لمس درمانی ,

نتایج جستجو در گوگل: انرژی درمانی,  انرژی درمانی نی نی سایت,  انرژی درمانی با دست,  انرژی درمانی علی اکبری,  انرژی درمانی از راه دور,  انرژی درمانی ریکی,  انرژی درمانی با قرآن,  انرژی درمانی در تهران,  انرژی درمانی در تبریز,  انرژی درمانی با شمع,  لمس درمانی,  لمس درمانی چیست,  لمس درمانی در روانشناسی,  لمس درمانی pdf,  روش لمس درمانی,  انواع لمس درمانی,  مراحل لمس درمانی,  مقاله لمس درمانی,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.