غلبه بر وسوسه بعد از ترک | روش های علمی و عملی

غلبه بر وسوسه بعد از ترک، روش های علمی و عملی

غلبه بر وسوسه بعد از ترک چالش های اصلی بیماران معتاد بعد از ترک اعتیاد می باشد، اگر فرد به سمت مواد مخدر کشیده شود و دوباره مواد مصرف کند اصلی ترین تهدید برای فرد بیمار به حساب می آید، “وسوسه ” اصطلاحی است که گرایش فرد ترک کرده را به مصرف دوباره نشان می دهد.

عمده ترین دلیل برای بازگشت افراد به سمت اعتیاد، احساس نیاز به مواد مخدر می باشد، افراد به دو دلیل احساس نیاز می کنند: اول به دلیل رهایی از درد های ناشی از ترک و دوم به خاطر دستیابی به لذت کاذب به وجود آمده از مصرف.

میزان نیاز فرد معتاد به مشاور بعد از ترک به این موضوع بستگی دارد که چه مدت زمان و از چه نوع مواد مخدری استفاده کرده است، حداقل زمانی که شخص باید تحت نظر روانشناس متخصص و یا مشاور باشد 2 تا 5 سال است و برای این که ترک اعتیاد به درستی انجام شود باید از مشاور ترک اعتیاد کمک بگیرید تا در این زمینه از شما حمایت کند و راهکارهای درست را در اختیار شما قرار دهد.

وسوسه بعد از ترک: لغزش بعد از ترک اعتیاد

یکی از پیامد های ترک اعتیاد، وسوسه بعد از ترک می باشد که در زمان بهبودی اتفاق می افتد، افراد بعد از ترک بارها دچار وسوسه می شوند تا مواد مخدر مصرف کنند و اراده آن ها در برابر وسوسه بسیار کم و کمرنگ می باشد  و می توان گفت پیش آمدن وسوسه، نشانه ای از وجود بیماری اعتیاد و تکمیل نشدن فرایند درمان می باشد.

بهترین راه مقابله با آن خارج کردن بیمار از شرایط و موقعیت بروز وسوسه می باشد، وسوسه کردن به معنی اجبار فرد به مصرف مواد مخدر نمی باشد بلکه به معنی لغزش و استفاده مجدد فرد است که می توان آن را کنترل کند. در موقعیت ترک شخص باید از مشاور کمک بگیرد تا با مراقبت های بعد از ترک آشنا شود و به درستی به آن ها عمل کند.

وسوسه بعد از ترک: راهکارهای غلبه بر وسوسه

با انجام دادن برخی از راهکارهای مناسب می توان از وسوسه شدن در مورد اعتیاد رهایی یافت که در زیر راهکارها را بیان می کنیم:

 1. از بین بردن وابستگی به مواد

فرد به خاطر عدم توانایی در کنترل استرس و مدیریت درست آن، دچار اعتیاد و یا وسوسه برگشت به اعتیاد می شود و بسیاری از افراد برای این که از فشار روانی رهایی یابند و یا بر روی مشکلات و خاطرات تلخ سرپوش بگذارند به سمت الکل و مواد مخدر می روند و از آن ها استفاده می کنند.

وسوسه بعد از ترک

به همین دلیل یکی از راه های پیشگیری از وسوسه، مدیریت و کنترل کردن استرس می باشد، بعد از ترک بسیار اهمیت دارد تا بدن تقویت شود. و استرس را کاهش داد که در زیر راهکارهایی برای کاهش استرس بیان شده است:

 • ورزش کردن
 • مدیتیشن و یوگا
 • دوری از محیط های استرس زا
 • دوش گرفتن
 • نوشیدن قهوه و دمنوش

به یاد داشته باشید که الکل به هیچ عنوان درمان وسوسه نمی باشد و شاید در کوتاه مدت باعث بهبود حال فرد شود اما در بلند مدت خود باعث ایجاد نوع جدیدی از اعتیاد می شود.

 1. خودتان را سرگرم کنید

سرگرمی هایی برای خودتان ایجاد کنید کتاب بخوانید، با دوستانتان ملاقات کنید، به سینما بروید، خودتان را غرق یک سرگرمی کنید و پیاده روی و ورزش های دیگری انجام دهید در صورتی که با کارهای دیگر سرگرم شوید میل به مصرف مواد مخدر در شما کاهش می یابد.

تنهایی باعث می شود که بیش تر به فکر موادمخدر بیفتید به همین دلیل حتی اگر نمی توانید بیرون بروید با دوستان خود تماس بگیرید و در مورد موضوعات مختلف با آن ها صحبت کنید.

 1. درباره وسوسه بعد از ترک با دیگران صحبت کنید

زمانی که تمایل پیدا کردید تا مواد مخدر مصرف کنید و دوباره به سمت آن بروید این موضوع را با دوستان و اعضای خانواده تان در میان بگذارید زیرا صحبت کردن با دیگران باعث می شود تا به طور دقیق منبعی که باعث به وجود آمدن تمایل به مواد مخدر در شما می شود شناخته شود.

اگر نمی توانید با اطرافیان خود در این مورد صحبت کنید یا احتیاج به نظر متخصص دارید می توانید از مشاور کمک بگیرید.

 1. میل سواری کنید

بسیاری از افراد تلاش می کنند تا در برابر تمایلات و خواسته های خود مقاومت کنند در صورتی که بعضی اوقات این تمایلات آن قدر قوی هستند که نمی توان آن ها نادیده گرفت و هنگامی که با این تمایلات رو به رو می شوید بهتر است مانند یک موج سوار بر روی امواجی که دارای تمایلات منفی هستند سوار شوید و اوج بگیرید تا آن ها بشکنند و سرانجام مهار شوند به تکنیک بیان شده” میل سواری “می گویند.

 1. وسوسه بعد از ترک، افکارتان را تغییر دهید

بسیاری از افراد زمانی که تمایل شدیدی به مواد مخدر پیدا می کنند تنها اثرات مثبت آن را در نظر می گیرند و به عوارض منفی آن توجهی ندارند و آن را فراموش می کنند در این هنگام باید به خودتان یادآوری کنید که با بازگشت به سمت اعتیاد حالتان بهتر نخواهد شد و هر تلاشی که در این زمینه کرده اید به هدر خواهد رفت.

همچنین عزیزانتان را ناامید نکنید و برای این که عواقب اعتیاد را فراموش نکنید می توانید آن ها را بر روی یک برگه کوچک بنویسید و همیشه همراهتان داشته باشید. به سختی هایی فکر کنید که شما و اطرافیان تان هنگام ترک شما کشیدند، آیا حاضر هستید دوباره این راه را طی کنید؟

 1. پانزده دقیقه صبر کنید!

یکی از راه های بازداری از وسوسه مصرف، وقفه زمانی می باشد شما زمانی که می خواهید مواد مصرف کنید باید به خودتان فرصت بدهید و با خودتان قرار بگذارید که اگر بعد از پانزده دقیقه هنوز وسوسه مصرف باقی بماند می توانید مجدد آن را مصرف کنید درغیر این صورت مصرف مواد را بی خیال شوید.

 1. تکنیک تنفس درونی

با ده تنفس آرام بخش از وسوسه کردن رها شوید و تصور کنید که با هر دم، هوایی خنک و تازه و انرژی بخش وارد بدن شما شده و با بازدم کردن کلیه احساسات بد وسوسه و ناامیدی از بدن تان خارج می شود اگر در این تمرین استمرار داشته باشید اثر بخشی خوبی در موارد بعدی خواهد داشت.

وسوسه بعد از ترک، عود کردن چیست؟

نکته ی مهمی که باید آن را در نظر بگیرید این است که عود کردن بخشی رایج از فرایند ترک اعتیاد می باشد، البته عود کردن به معنی شکست در درمان نمی باشد و می تواند به شما کمک کند تا اشتباهات گذشته را بشناسید و محرک های اشتباه در درمان را شناسایی کنید.

در این هنگام باید با پزشک یا مشاور خود تماس بگیرید و جلسات و برنامه ترک اعتیاد را مجددا شروع کنید و در صورتی که برای ترک اعتیاد دوباره آمادگی لازم را پیدا کردید علائم و نشانه های عود کردن و اشتباهات گذشته را به خاطر بیاورید و با عزم و اراده قوی پروسه درمان را مجددا آغاز نمایید.

دلیل عود کردن اعتیاد

اصلی ترین دلایلی که باعث عود کردن اعتیاد می شود در زیر به صورت فهرست وار  می آوریم شما می توانید در مورد این موارد با روانشناس خود صحبت کنید:

 • به وجود آمدن احساسات منفی و مثبت
 • آزمودن خویشتنداری
 • مشاجره با دیگران
 • عوامل ایجاد فشار در محیط ( محل کار، خانواده، مهمانی و غیره)
 • دردهای جسمانی ترک اعتیاد

هرگز از مرحله عود کردن نترسید و برای غلبه از ترس خود می توانید از مشاور و متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

مرکز مشاوره روانشناسی ستاره ایرانیان

بر اساس مطالبی که بیان شد وسوسه بعد از ترک یکی از موارد اجتناب ناپذیر در فرایند ترک می باشد که می توان با استفاده از راهکارهای صحیح و ادامه فرایند درمان به آن ها غلبه کرد و در صورتی که از خدمات روانشناسی کمک بگیرید نقش کلیدی در غلبه بر وسوسه خواهد داشت.

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان در زمینه های مختلف روانشناسی اعم از خانواده، ازدواج، اعتیاد، جنسی، کودک، مشاوره، شغلی، تحصیلی و غیره خدمات جامع روانشناسی را انجام می دهد.

همچنین مشاوران به صورت تلفنی، اینترنتی به مراجعان امکان می دهد تا از خدمات بهره مند شوند و در کمترین زمان از بروز ترین متخصصین استفاده کنند.

نویسنده: مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج، خانواده و نوروفیدبک

برچسب ها: تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد ,در مورد وسوسه فکری پس از ترک ,دعا برای رفع وسوسه مواد مخدر ,روش های نوین ترک اعتیاد ,قرص ضد وسوسه اعتیاد. ,مراقبت بعد از ترک هروئین ,وسوسه در اعتیاد ,چگونه اعتیادمان را ترک کنیم ,

نتایج جستجو در گوگل: تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد,  برای تقویت بدن بعد از ترک اعتیاد,  در مورد وسوسه فکری پس از ترک,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.