عواطف چه کاربردی دارند؟ اگر عاطفه در انسان نباشد چه می شود؟

فیلسوف مشهوری به اسم رنه دسکارتز[1] و جمله معروف او ” Cogito, ergo sum” (من فکر می کنم، پس من هستم)، منجر به ایجاد مدرنیسم شد.

مدرنیسم منجر به ایجاد این فرضیه شد که تفکرات، عواطف را مغلوب می کنند و این مورد اصلی ترین استعداد انسان می باشد.

امروزه اکثر افراد به این عقیده دست یافته اند که شناخت، پادشاهی می باشد و ما در هنگام دستیابی به شناخت به عاقلانه ترین صورت ممکن می توانیم عواطف خودمان را کنترل کنیم.

در زمینه سلامت روان، تفکرات مهمترین عوامل موجود در محبوب ترین روش های درمانی در نظر گرفته شده است که شامل روش درمان شناختی – رفتاری و روش درمان رفتار احساساتی عقلایی می باشند.


[1] René Descartes 

افزایش آگاهی در مورد اهمیت عواطف

محبوبیت این ایده که تفکرات بر روی عواطف تسلط دارند، در طول زمان و به خصوص در رشته هایی همانند روان شناسی و علوم اعصاب، کاهش یافته است.

هوش عاطفی یک عبارتی می باشد که توسط یک کتاب روان شناسی مربوط به دنیل گلدمن[1] معروف شد و از آن زمان به بعد بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

هوش عاطفی به معنای در ارتباط بودن با عواطف یک فرد و همچنین عواطف سایر افراد، و شناخت نحوه بکارگیری عواطف در تصمیم گیری و اقدامات در بهترین حالت ممکن می باشد.

روش درمان متمرکز بر روی عواطف یکی از روش های زوج درمانی می باشد که تحقیقات مناسبی بر روی آن صورت گرفته است .

همانطور که از اسم آن هم مشخص است، این روش تمرکز زیادی بر روی تجربیات عاطفی هر یک از زوجین دارد.

آنتونیو داماسیو[2]، نوروساینتست و محقق در حوزه عواطف، به اهمیت تحولی عواطف اشاره کرد و نشان داد که احتمال توانمند بودن ما در کنترل کردن عواطفمان، همانند احتمال توانمند بودن ما در کنترل عطسه می باشد.

برخلاف عقیده اکثر افراد که فکر می کنند ما از عواطف خودمان زیاد استفاده می کنیم، چنین امری صحت ندارد.

با توجه به صورت گرفتن توجه زیاد نسبت به عواطف، در رشته سلامت روان هم تمرکز بیشتری بر روی عواطف صورت گرفته است.


[1] Daniel Goldman

[2] Antonio Damasio

عواطف چه کاربردی برای ما دارند

یک توضیح کاملا ساده از نحوه کارکرد عواطف عبارت از این است که بخش عاطفی موجود در مغز ما، که به عنوان بادامه مغز[1] شناخته می شود، بر اساس موقعیتی که وجود دارد یک سری سیگنال هایی به بدن ما می فرستد.

این سیگنال ها ما را آماده می کند که در موقعیت های موجود برخورد مناسبی داشته باشیم.

مادری را تصور کنید که فرزندش با یک خطر مواجه باشد: ترس او باعث می شود که یک سیلی از هورمون ها و مواد شیمیایی مغز تمام بدن وی را خیس کند .

وی در این فرآیند روان شناسی، به صورت ناگهانی قوی تر، هوشیارتر و سریعتر عمل کند.

ما باید از ساختارهای ذهن خودمان که شامل عواطفی برای ایمنی کودک می باشد، قدردان باشیم.

همچنان سوالات بی پاسخ زیادی در مورد عواطف وجود دارند. ولی دانشمندان با بیشتر توجه کردن به این جنبه مهم از تجربیات انسانی، موارد بیشتری را از آن یاد می گیرند.


[1] amygdala

Mmsi.ir1
برای مشاوره تلفنی ، حضوری و آنلاین با شماره تماس های 02122689558 و 02122354282 و 02188422495 تماس حاصل کنید

احساسات فیزیکی موجود در حین تجربه کردن عواطف

دانشمندان فنلاندی در هنگام تحقیق در مورد عواطف به این نتیجه رسیدند که روش ثبت عواطف در بدن افراد، تقریبا در سطح جهانی و مابین فرهنگ های موجود به یک روش مشابهی صورت می گیرد.

هر چند که تمامی پاسخ دهندگان عواطف موجود را به صورت یک روش فیزیکی یکسانی تجربه نکرده بودند، ولی محققین الگوهای مشترکی را در روش هایی پیدا کردند که عواطف مبنایی به صورت فیزیکی احساس می شد.

برای مثال، افسردگی منجر به بی معنی شدن احساسات موجود در سرتاسر بدن می شد، در حالیکه ترس منجر به فعال شدن احساسات موجود در بخش سینه می شد.

خوشحالی و عشق عبارت از دو نوع تجربه ای می باشند که در سرتاسر بدن فعال می باشند.

این تحقیق مشخص کرد که عشق می تواند به بهبود ما کمک کند. همچنین این مورد با نظریه بیان شده توسط داماسیو[1] مطابقت داشت؛

وی معتقد بود که ذهن ما به صورت آگاهانه و بر مبنای احساسات فیزیکی که تجربه می کنیم، احساسات را شناسایی می کند.

نویسنده: جنو کدل[2] – بررسی محتویات بالینی: استون گنز[3]

آخرین به روز رسانی: 12 فوریه 2018


[1] Damasio

[2] Jenev Caddel, PsyD

[3] Steven Gans, MD

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان با کادر تخصصی در زمینه زوج درمانی ، مشاوره فردی و شغلی ، روانشناسی زناشویی ، درمان اختلالات افسردگی ، اضطراب ، دوقطبی، وسواس، فوبیا و غیره و رفع مشکلات خانوادگی و زناشویی و مشاوره و تربیت کودک و نوجوان با روش های نوین و بهره گیری از جدیدترین تست روانشناسی آنلاین و روانسجی و دستگاه های نقشه برداری مغزی ، نوروفیدبک و بیوفیدبک و تی دی سی اس همواره در کنار شماست. شماره زیر جهت رزرو وقت مشاوره حضوری ، تلفنی و آنلاین
02122689558 و 02122354282 و 02188422495

برچسب ها: سلامت روان ,عاطفه ,عواطف ,عواطف انسانی ,

نتایج جستجو در گوگل: سلامت روان,  سلامت روان چیست,  سلامت روان چیست pdf,  سلامت روانی,  سلامت روان کودک,  سلامت روان چیست ویکی پدیا,  سلامت روان زنان,  سلامت روان دانش آموزان,  سلامت روان چیست مقاله,  سلامت روان در دوران کرونا,  عاطفة,  عاطفه وحنان يا ناس,  عاطفه رضوی,  عاطفة وحنان,  عاطفة الملك,  عاطفة بالانجليزي,  عاطفة الشاعر,  عاطفة الامومة,  عاطفة جياشة,  عاطفه عابدینی,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.