روان درمانی حسی-حرکتی

روان درمانی حسی-حرکتی نوعی رویکرد بدن محور می باشد که هدف آن درمان علائم جسمانی تروماهای حل نشده می باشد. گفتار درمانی از صحبت های فرد برای شروع درمان استفاده می کند اما این نوع درمان به تجربیات بدنی و جسمانی فرد برای شروع بهبود سلامت روان نگاه می کند.

طرفداران روان درمانی حسی-حرکتی معتقدند که تجارب آسیب زا ممکن است در اعماق بدن پنهان بماند، در حالی که افرادی که تحت تأثیر قرار می گیرند گاهی کاملاً از وجود این احساسات حل نشده آگاه نیستند. گفتار درمانی به دلیل عدم آگاهی افراد ممکن است نتواند این مسائل ناخودآگاه را کشف کند.

درمانگرانی که در زمینه تکنیک‌های حسی-حرکتی آموزش دیده‌اند، می‌توانند به فرد کمک کنند تا در یک محیط امن، احساسات فیزیکی مرتبط با یک رویداد آسیب‌زا را درک کنند.

توسعه

پت اوگدن، پیشگام اصلی روان درمانی حسی – حرکتی، برای اولین بار هنگام کار در یک تیمارستان روانی در دهه 1970 مجذوب رابطه بین بدن و ذهن افراد شد. او خاطر نشان کرد که افرادی که به دنبال درمان هستند اغلب مسائل مربوط به سلامت روان خود را از احساسات و الگوهای فیزیکی جدا می کنند. دکتر اوگدن دریافت که بسیاری از افراد در درمان تمایل به احیای تجربیات دردناک گذشته دارند و این مشاهدات را حتی قبل از تشخیص استرس پس از سانحه (PTSD) به عنوان یک اختلال اضطرابی، انجام داد.

با تجزیه و تحلیل تکنیک های درمانی موجود در آن زمان، دکتر اوگدن دریافت که بسیاری از انواع درمان تنها به عنوان محرک هایی عمل می کنند که افراد را به تجربه مجدد رویدادهای تروماتیک و آسیب زا سوق می دهد. او با پی بردن به ارتباط بین سلامت روان و بدن، اولین گام را در جهت توسعه روان درمانی حسی-حرکتی با ترکیب تکنیک های روان درمانی و جسم درمانی برداشت.

دکتر اوگدن پس از همکاری با ران کورتز ،توسعه‌دهنده اصلی روش هاکومی، مؤسسه هاکومی، را در سال 1981 تأسیس کرد. امروزه آن سازمان به عنوان مؤسسه روان‌درمانی حسی حرکتی شناخته می‌شود.

روان درمانی حسی-حرکتی ترکیبی از درمان های جسمی، نظریه دلبستگی، کاربردهای شناختی، علوم اعصاب و تکنیک های روش هاکومی است. از زمان آغاز، این رویکرد توجه بین المللی را به خود جلب کرده است. کتاب دکتر اوگدن در سال 2006 در مورد روش او، تروما و بدن: رویکرد حسی حرکتی به روان درمانی، موفقیت زیادی را در جوامع علمی کسب کرد.سایر مشارکت کنندگان عمده در توسعه روان درمانی حسی-حرکتی عبارتند از کلر پین، جانینا فیشر، روث لانیوس، آلن شور، بسل ون در کولک، اونو ون در هارت، و الرت نیژنهویس. در حال حاضر، دکتر اوگدن و همکارانش در حال توسعه تکنیک های روان درمانی حسی-حرکتی هستند تا برای کودکان، نوجوانان، خانواده ها و زوج ها قابل استفاده شود.

روان درمانی حسی-حرکتی

فرآیند

رویکرد حسی-حرکتی از حالات فیزیکی، ذهنی و عاطفی فرد برای مدیریت ملایم و تسکین احساسات فیزیکی مرتبط با تروما استفاده می کند. در طول موقعیت‌های آسیب‌زا، بدن ممکن است به روش‌های خاصی واکنش نشان دهد تا احتمال بقا را به حداکثر برساند.

روان درمانی حسی-حرکتی در طول درمان به فرد کمک می کند تا رویداد آسیب زا را مجدداً در یک محیط امن تجربه کند و هرگونه اقدام قبلی انجام نشده را انجام دهد تا احساس کند آن رویداد را پشت سر گذاشته است. برای مؤثر بودن درمان، لزوماً نیازی به یادآوری جزئیات تروما نیست.

پیشرفت جلسه درمانی ممکن است متفاوت باشد، بسته به نیازها فرد و همچنین مهارت و سطح آموزش درمانگر. در بیشتر موارد، سه گام اصلی برای بهبود سلامت فردی وجود دارد:

 • مرحله 1: مکان امن. این مرحله بسیار مهم در نظر گرفته می‌شود، زیرا می‌تواند به فرد آسیب‌دیده اجازه دهد تا بتواند بهتر بر حرکات، تکانه‌ها و احساسات فیزیکی خود تمرکز کند. احساس امنیت آگاهی شخصی از موقعیت ها و حتی الگوهای تنفسی را افزایش می دهد. این محیط به برجسته کردن پاسخ بدن به خاطرات، افکار و احساسات خاص کمک می کند.
 • مرحله 2: اگر فرد تحت درمان آماده صحبت در مورد ترومای تجربه شده باشد، درمانگر ممکن است از فرد بخواهد که دوره زمانی مربوط به حادثه را به خاطر بیاورد و هر گونه تغییر عاطفی و پاسخ های بدنی که در حال حاضر تجربه می شود را یادداشت کند. به عنوان مثال، اگر فرد بیان کند که عصبانی می باشد، درمانگر ممکن است بپرسد که این خشم در کجای بدن احساس می شود. “آیا بین چشمان شما، در گلو، یا در سینه، شاید؟ آیا احساس می‌کنید ضربان قلبتان افزایش یافته است؟»
 • مرحله 3: به فرد کمک می شود تا هر حرکت یا عمل که احساس می کند قبلا باید انجام می داده را انجام دهد. برای فردی که خشونت خانگی را تجربه کرده است، این ممکن است شامل بالا بردن دست برای دفاع یا برای قربانی آزار جنسی در دوران کودکی تنها شامل گفتن کلمه “نه” باشد. این تمرین‌ها می‌توانند به فرد در درمان کمک کنند تا احساس پیروزی را بچشند، و با این کار امکان عبور از این خاطرات آسیب‌زا و کنار گذاشتن ترس‌ها را تجربه کنند.

از طریق درمان حسی-حرکتی، افراد اغلب می توانند حس کنترل بیشتری بر پاسخ های به محرک های مربوط به تروما ایجاد کنند، از راه هایی که تروما می تواند بر ذهن و بدن تأثیر بگذارد آگاه تر شوند، یاد بگیرند که بین گذشته و حال تمایز بگذارند و توانایی خود را توسعه دهند.

چه کسی روان درمانی حسی حرکتی می تواند سودمند باشد؟

روان درمانی حسی-حرکتی به دلیل رویکرد ملایم اما قدرتمندی که دارد، اغلب برای بزرگسالانی که از آسیب های دوران کودکی جان سالم به در برده اند، درمان موفقی می باشد.

اثربخشی این رویکرد توسط تحقیقات علوم اعصاب پشتیبانی می شود. این رویکرد ممکن است برای کسانی که موارد زیر را تجربه کرده اند مفید باشد:

 • PTSD
 • وابستگی به مواد
 •  سوء استفاده
 • افسردگی 
 • اضطراب 
 • کنترل خشم
 • مسائل مربوط به رابطه

بهبود جسمی و روان درمانی حسی حرکتی

در طول جلسات روان‌درمانی حسی-حرکتی، افراد تحت درمان تشویق می‌شوند که به خود اجازه دهند احساسات خود را بروز دهند و از آن فرار نکنند. با استفاده از مداخلات و راهبردهای جسمی، روان درمانی حسی-حرکتی به افراد در طول درمان اجازه می دهد تا از منابع درونی خود قدرت بگیرند.

بسیاری از افرادی که در بهبود موقعیت‌های آسیب‌زا با مشکل مواجه شده‌اند، دریافته‌اند که تکنیک‌های روان‌درمانی حسی-حرکتی می تواند درمان مناسبی برای آن ها باشد. از آنجایی که مراکز پردازش عاطفی و شناختی به طور غیرمستقیم از طریق این شکل درمانی بروز می کنند، بسیاری از افراد آن را مناسب و موثر می دانند.

محدودیت های روان درمانی حسی حرکتی

به طور معمول، برای اینکه روان درمانی حسی-حرکتی موثر باشد، فرد تحت درمان باید بتواند آگاهی بدن و ذهن را توسعه دهد. از آنجایی که افراد ممکن است در هنگام تجربه مجدد در ترومای گذشته غرق شوند، درمانگر معمولاً هنگام تصمیم گیری اینکه کدام روش برای درمان مؤثرتر است، باید با احتیاط عمل کند.

افرادی که فوبیا دارند ممکن است ابتدا نیاز به تجربه نوعی حساسیت زدایی داشته باشند و سپس از این رویکرد درمانی بهره مند شوند.

منابع:

 1. الین، ام (2013). تحلیل کاربرد دنیای واقعی روان درمانی حسی حرکتی برای درمان ترومای پیچیده مقالات پژوهشی بالینی مددکاری اجتماعی کارشناسی ارشد. مقاله 172. برگرفته از http://sophia.stkate.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1173&context=msw_papers
 2. Felber, M. (nd). روان درمانی حسی حرکتی چیست؟  برگرفته از http://www.marriagecpr.com/sensorimotor-therapy.html
 3. فیشر، جی (2011). رویکردهای حسی حرکتی برای درمان تروما . پیشرفت در درمان روانپزشکی، 17 (3)، 171-177. برگرفته از http://apt.rcpsych.org/content/17/3/171
 4. Fisher, J., Ogden, P., & Pain, C. (2006). یک رویکرد حسی حرکتی برای درمان تروما و تجزیه.  کلینیک های روانپزشکی آمریکای شمالی، 29 (1)، 263-279. برگرفته از http://70-40-200-36.bluehost.com/documents/P.Ogden_ClinArticle.pdf
 5. موسسه روان درمانی حسی حرکتی. (دوم). تاریخچه روان درمانی حسی حرکتی . برگرفته از https://www.sensorimotorpsychotherapy.org/about.html

برچسب ها: انواع روان درمانی ,روان درمانی ,

نتایج جستجو در گوگل: انواع روان درمانی,  انواع روان درمانی تحلیلی,  انواع روان درمانی چیست,  انواع روان درمانی ها,  انواع روان درمانی گروهی,  انواع روان درمانی افسردگی,  انواع نظریه های روان درمانی,  انواع رویکردهای روان درمانی,  انواع تکنیک های روان درمانی,  انواع شیوه های روان درمانی,  روان درمانی اگزیستانسیال,  روان درمانی,  روان درمانی افسردگی,  روان درمانی تحلیلی,  روان درمانی پویشی,  روان درمانی اگزیستانسیال اروین یالوم,  روان درمانی پویشی کوتاه مدت,  روان درمانی اگزیستانسیال pdf,  روان درمانی به انگلیسی,  روان درمانی حمایتی,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.