درمان نقطه گذاری مغزی نوعی EMDR برای درمان بازماندگان ۱۱ سپتامبر و تروما

درمان نقطه گذاری مغزی نوعی EMDR برای درمان بازماندگان ۱۱ سپتامبر و تروما

نقطه گذاری مغزی (BSP) نوع جدیدی از درمان است که برای کمک به افراد برای پردازش و غلبه بر تروما، احساسات منفی و درد طراحی شده است.

روش نقطه گذاری مغز از طریق کار دیوید گراند با افراد درگیر تروما ایجاد شد و به مرور بسیاری از متخصصان سلامت روان که از این رویکرد استفاده می کردند دریافته‌اند که این روش درمانی مؤثری برای انواع مشکلات سلامت روان است و تاثیرات بلند مدتی را به همراه دارد.

فرآیند درمان

به گفته دیوید گراند، درمانگر و خالق این روش، جهتی که افراد  نگاه می کنند یا خیره می شوند می تواند بر احساسات آن ها تأثیر بگذارد. در طول درمان نقطه مغزی، درمانگران به افراد کمک می کنند تا به گونه ای نگاه کنند که منابع احساسات منفی را پیدا کند. با اشاره گر، درمانگران به آرامی چشمان افراد را در سراسر میدان دیدشان هدایت می‌کنند تا «نقاط مغزی» مناسب را پیدا کنند. متخصصان این روش معتقدند که این روش به درمانگران اجازه می دهد تا به احساسات در سطح عمیق تری دسترسی داشته باشند و اثرات فیزیکی اختلال را کشف کنند.

بسیاری از آزمایشات نشان داده است که تروما یا حادثه در بدن “ذخیره” شده است و می تواند نحوه عملکرد مغز را تغییر دهد. به عنوان مثال، تروما می تواند بر احساسات، حافظه و سلامت جسمانی تأثیر بگذارد. به نظر می رسد که درمان نقاط مغزی توانایی ذاتی بدن را برای التیام از آسیب فعال می کند.

درمانگر ممکن است سعی کند به آسیب های فیزیکی و عاطفی احساسات منفی دسترسی پیدا کند، درمانگران نقطه گذاری مغز از چیزی به نام “همسویی دوگانه” استفاده می کنند، فرآیندی که از طریق آن درمانگر به طور همزمان با رابطه درمانی و همچنین پاسخ مغز و بدن هماهنگ می شود. آزمایش ها نشان می دهند که لکه‌های مغزی عمدتاً روی سیستم لیمبیک کار می‌کند که مجموعه‌ای از ساختارهای مغزی می باشد که در احساسات، حافظه بلندمدت، شناخت، انگیزه، کنترل تکانه‌ها و چندین عامل روان‌شناختی دیگر که می‌توانند بر سلامتی تأثیر بگذارند، نقش دارند.

توسعه نقطه گذاری مغز

گراند باستفاده از تجربه جسمانی (SE) و حساسیت زدایی حرکت چشم و درمان پردازش مجدد (EMDR) در نهایت چیزی را که جریان طبیعی EMDR نامید، توسعه داد که دو نوع درمان را ادغام می کرد. استفاده گراند از این دو درمان برای برخی از افراد که آسیب دیده بودند موثر بود به طور مثال این درمان برای بازماندگان 11 سپتامبر بسیار موثر بود. این درمان در افرادی که به دلیل حادثه دچار بی حسی یا پنیک اتک شده بودند نیز بسیار موثر بود.

گراند در نهایت یک آموزشگاه رسمی را ایجاد کرد، امروزه بیش از 8000 درمانگر در رویکرد نقاط مغزی آموزش دیده اند و در زمینه های مختلف فعالیت می کنند.

نقطه گذاری مغز چقدر موثر است؟

درمان نقطه گذاری مغز و حساسیت زدایی از طریق حرکت چشم و پردازش مجدد تلاش می کنند تا افراد درگیر تروما دوباره رویدادهای منفی را پردازش کنند و واکنش های عاطفی را دوباره یاد بگیرند. حساسیت زدایی منظم قدیمی‌تر از دو روش درمانی دیگر است و نتایج مثبت زیادی را به همراه داشته است، اما امروزه درمانگران به طور فزاینده‌ای در حال آزمایش درمان نقطه گذاری مغز هستند که نتایج مثبت زیادی را به همراه داشته است.

درمان نقطه گذاری مغز عمدتاً در تروما درمانی و برای افرادی که استرس پس از صانحه را تجربه کرده اند استفاده می‌شود. برخی از درمانگران معتقدند مسائل روانشناختی مانند عصبانیت، به تعویق انداختن کار، و مشکل در تمرکز می تواند ناشی از آسیب باشد. بنابراین، نقطه گذاری مغز ممکن است برای افرادی که می‌خواهند یک یا چند مورد از این اختلالات را برطرف کنند، شکل مؤثری از درمان است.

درمان نقطه گذاری مغزی

چه کسانی می توانند از  نقطه گذاری مغز سود ببرند؟

کسانی که آسیب های جسمی یا عاطفی را تجربه کرده اند ممکن است از درمان نقطه گذاری مغز سود ببرند. این شکل از درمان یک گزینه درمانی موثر برای کسانی است که اختلالات زیر را تجربه می کنند:

 • همه اشکال تروما
 • اضطراب
 • مشکلات توجه (ADHD)
 • مشکل کنترل خشم
 • فوبیا
 • سوء مصرف مواد
 • مسائل مربوط به کنترل

محدودیت های نقطه گذاری مغز

اگرچه تعداد زیادی از افراد نتایج مثبتی را از درمان‌ نقطه گذاری مغز گزارش می‌کنند، این شکل از درمان هنوز نسبتاً جدید است و تحقیقات بیشتر در این زمینه احتمالاً مفید خواهد بود. مقایسه کارایی درمان نقطه گذاری مغز با سایر رویکردها دشوار است زیرا مطالعات کمی در مورد این رویکرد خاص انجام شده است.  نقطه گذاری مغز همچنان در بین درمانگران و افرادی که به دنبال درمان هستند در حال افزایش است، اما هنوز به اندازه سایر رویکردهای درمانی شناخته شده نیست.

منابع:

 1. درباره BSPI (دوم). در  نقطه گذاری مغز International . برگرفته از http://www. نقطه گذاری مغزinternational.org/about-bspi
 2. کاربردهای مفید BSP (دوم). در  نقطه گذاری مغز International . بازیابی شده در 30 مارس 2015، از http://www. نقطه گذاری مغزinternational.org/about-bspi/beneficial-uses-of-bsp
 3. گراند، دی (2013). نقطه مغزی: درمان انقلابی جدید برای تغییر سریع و موثر . Boulder, CO: Sounds True, Inc.
 4. ریگلی، سی (2009، 25 مارس). چشم شما را می بیند  نقطه گذاری مغز: درمانی برای ترومای روانی یا ترفند سالنی؟ New Times , 23 (34). برگرفته از http://www.newtimesslo.com/news/2253/eye-see-you
 5. ترل، دی (2009).  نقطه گذاری مغز چیست؟ چگونه با درمان EMDR مقایسه می شود؟ در تروما درمانی سن دیگو برگرفته از http://www.sandiegotraumatherapy.com/emdr-articles/terrell-brain-spotting.htm
 6. لکه بینی چیست؟  (دوم). نقطه مغزی. برگرفته از http://www. نقطه گذاری مغز.pro/page/what- نقطه گذاری مغز

 

برچسب ها: EMDR چیست ,تکنیک های جدید EMDR ,نقطه مغزی ,

نتایج جستجو در گوگل: emdr چیست,  emdr therapy چیست,  emdr مخفف چیست,  درمان emdr چیست؟,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.