درمان افسردگی در مردان

زمانی که حرف از درمان افسردگی در مردان می شود همه ی ما ناخودآگاه فردی را تصور می کنیم که سراسر غم و اندوه است و این غم و اندوه به وضوح از ظاهرش پیداست.

بله درست است نشانه ی بارز اختلال افسردگی تجربه و احساس غم شدید است ولی همه ی افراد مبتلا به اختلال افسردگی این غم و اندوه را به یک شکل بروز نمی دهند و ابراز غم و اندوه در افراد مختلف، علی الخصوص در مردان و زنان متفاوت است.

در این مقاله سعی داریم در مورد اختلال افسردگی در مردان به صورت اختصاصی صحبت کنیم و در نهایت راه های درمان آن را نیز برای شما عزیزان شرح دهیم.

اختلال افسردگی اختلالی شایع است که مطالعات و بررسی ها نشان می دهد که میزان مبتلایان به اختلال افسردگی در زنان بیشتر از مردان است ولی آیا چنین چیزی حقیقت دارد؟

پاسخ این است که ما نمی توانیم نسبت به این نتیجه گیری خیلی اطمینان داشته باشیم.

به این دلیل که زنانی که مبتلا به اختلال افسردگی هستند بیشتر احساس غم و اندوهشان را بروز می دهند، بیشتر در مورد مشکلشان صحبت می کنند و بیشتر درخواست مداخله های درمانی می کنند.

بنابراین این طبیعی است که گزارش بیشتری از اختلالات افسردگی در خانم ها داده شود.

ولی چیزی که واضح است این است که آقایان تمایل کمتری به صحبت کردن درمورد مشکلشان دارند و معمولا میزان برون ریزی احساسی آقایان کم است و ممکن است.

به همین دلیل گزارش های کمتری از میزان ابتلای آقایان به اختلال افسردگی ارائه شود، به علاوه اینکه مردان مبتلا به اختلال افسردگی معمولا غم و اندوهشان را به صورت واضح بروز نمی دهند و به همین دلیل تشخیص افسردگی در آقایان کمی سخت تر و متفاوت تر به نظر می رسد. به همین دلیل درمان افسردگی در مردان از اهمیت به سزایی برخوردار است.

در ادامه ی مقاله به نشانه های اختلال افسردگی در مردان می پردازیم:

نشانه های رفتاری و افسردگی در مردان

برای درمان افسردگی در مردان در ابتدا باید با نشانه های افسردگی در آنان آشنا شویم . در کنار هم قرار دادن این نشانه ها به ما کمک می کند تا اقدامی مناسب صورت گیرد.

  • پرخاشگری و تحریک پذیری 
  • مصرف مداوم و بیش از حد الکل و مشروبات
  • سوء مصرف مواد
  • کار کردن بیش از حد و یا بیکاری
  • کم خوابی
  • رفتارهای پر خطر مانند رانندگی بی پروا
  • رابطه های جنسی افراطی برای رهایی از احساسات منفی

از جمله نشانه های بارز اختلال افسردگی در مردان است.

مردان مبتلا به اختلال افسردگی بیشتر از آنکه گریه کنند، غمگین  و افسرده به نظر برسند و گوشه گیر شوند پرخاشگر می شوند و ممکن است نسبت به هرچیزی واکنش شدید نشان دهند.

البته باید دقت شود که این نشانه ها با نشانه های اختلال انفجاری خشم متناوب و اختلال کنترل تکانه اشتباه گرفته نشود.

در این اختلالات فرد از ابتدا تحریک پذیر بوده و هیچگاه کنترلی روی خشم خود نداشته ولی فرد افسرده از ابتدا پرخاشگر و عصبی نبوده و به مرور و در طی ابتلا به اختلال افسردگی دچار چنین نشانه هایی شده است.

دردهای جسمانی

دردهای جسمانی نیز از جمله علائم شایع اختلال افسردگی در مردان است که اهمیت درمان افسردگی در مردان را افزایش می دهد.

مردان به این دلیل که کمتر از زنان به برون ریزی احساسی می پردازند و احساسات منفی خود را سرکوب می کنند، دردهای جسمانی بیشتری مثل سر درد، پشت درد و اختلالات گوارش را متحمل می شوند.

همچنین مردان مبتلا به اختلال افسردگی تمایل خود را به داشتن رابطه ی جنسی با همسر خود از دست می دهند، البته کاهش میل جنسی در خانم های مبتلا به اختلال افسردگی نیز وجود دارد.

ولی شدت کاهش میل جنسی در مردان بیشتر است. ولی همانطور که پیش تر توضیح دادیم ممکن است مردان مبتلا به اختلال افسردگی رفتارهای جنسی افراطی برای دوری کردن از احساسات منفی داشته باشند، ولی این رفتارهای جنسی معمولا پر خطر هستند و بیشتر سبب آشفتگی فرد می شوند.

احساس گناه، عدم تمرکز، اختلال در خواب و اشتها و افزایش یا کاهش محسوس وزن در هر دو جنس دیده می شود.

افکار خودکشی نیز از علائم شایع اختلال افسردگی است که هم در مردان دیده می شود هم در زنان، ولی چیزی که سبب تفاوت مردان و زنان می شود اقدام به خودکشی است.

زنان مبتلا به اختلال افسردگی بیشتر افکار خودکشی را در ذهن می پرورانند ولی کمتر آن را عملی می کنند یا اینکه با روش های کم خطر تر اقدام به خودکشی می کنند.

بنابراین احتمال نجات یافتن آنها از مرگ بیشتر است، ولی مردان بیشتر از زنان اقدام به خودکشی با روش های خطرناک می کنند بنابراین آمار خودکشی در مردان مبتلا به اختلال افسردگی 4 برابر زنان است. با توجه به این موضوع درمان افسردگی در مردان باید در زمان مناسب انجام شود.

افسردگی در مردان

علت افسردگی در مردان چیست؟

برای درمان افسردگی در مردان یافتن علت آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است . هر عامل ناخوشایند فردی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی می تواند موجب اختلال افسردگی در افراد شود ولی یکسری از عوامل هستند که بیشتر می تواند روی مردان تاثیرات منفی بگذارد و موجب آسیب رساندن به خلق و خوی آنها شود.

مطالعات نشان داده است که میزان استرسی که مردان بعد از مرگ همسرشان متحمل می شوند صد است.

بنابراین از هر رویداری بالاتر است و از آنجا که استرس رابطه ی نزدیکی با افسردگی دارد، مرگ همسر یکی از دلایل ابتلای مردان به اختلال افسردگی است.

طلاق و جدایی از همسر نیز می تواند در ابتلای مردان به اختلال افسردگی بسیار موثر باشد.

بر خلاف باور عموم که تصور می کنند مردان خیلی راحت با مسئله ی طلاق کنار می آیند، مردان نسبت به رویداد طلاق بسیار آسیب پذیر هستند و احتمال ابتلای آن ها به افسردگی بعد از جدایی از همسرشان بسیار بالاست.

بی کاری و ورشکستگی نیز یکی دیگر از دلایل شایع ابتلای مردان به افسردگی است.

مردان همیشه دوست دارند احساس قدرت کنند، کار و در امد خوب به القای این احساس قدرت به آن ها کمک می کند و بیکاری و ورشکستگی می تواند این احساس قدرت را از آن ها بگیرد و به آنها احساس ضعیف بودن و احساس حقارت بدهد، به علاوه به این دلیل که خود را در تامین مایحتاج همسر و فرزندانشان ناتوان می بینند احساس گناه و بی ارزشی می کنند. بنابراین مبتلا شدن به اختلال افسردگی در چنین شرایطی اصلا دور از ذهن نیست.

فرسودگی شغلی نیز می تواند مردان را دچار اختلال افسردگی کند.

روزمرگی و رضایت نداشتن از شغل چیزی است که هر فردی را می تواند مبتلا کند و مردان به این دلیل که خود را بیشتر از زنان موظف به کار کردن می دانند و احساس می کنند که تحت هر شرایطی باید این شغل را تحمل کنند، افسردگی ناشی از ادامه دادن شغل کسل کننده شان را نیز متحمل می شوند.

بازنشستگی نیز می تواند به فرد حس بی ارزش بودن بدهد و فرد را با بحران میانسالی روبروکند.

بحران میانسالی چیزی است که با خود افسردگی به همراه می آورد و درمان افسردگی در مردان در این بازه سنی اهمیت می یابد.

تولد فرزندان نیز می تواند موجب افسردگی در مردان شود.

بسیار در مورد افسردگی بعد از زایمان خانم ها شنیده ایم ولی تولد فرزندی جدید به این دلیل که مسئولیت پدر را در تامین مخارج سنگین تر می کند و همینطور به دلیل اختلالی که در توجه همسر و رابطه ی جنسی ایجاد می شود می تواند مردان را افسرده کند.

علائم افسردگی در مردان

درمان افسردگی در مردان

درمان افسردگی در مردان بستگی به نوع و شدت اختلال در فرد دارد و معمولا جنسیت فرد عاملی نیست که روند درمان را تغییر دهد، ولی از آنجا که مردان تمایل کمتری به صحبت کردن در مورد مسائل و مشکلات خود دارند.

ممکن است دارو درمانی را بر روان درمانی ترجیح دهند، غافل از اینکه مصرف دارو به تنهایی کافی نیست.

مطالعات و تحقیقات بسیار زیادی از اثر بخشی درمان شناختی – رفتاری برای درمان اختلال افسردگی صحبت می کنند.

همینطور این مطالعات نشان می دهند دارو درمانی، زمانی می تواند تاثیر پایدار و رضایت بخشی در اختلال افسردگی داشته باشد که همراه با درمان شناختی – رفتاری و یا دیگر رویکردهای درمانی موثر در درمان افسردگی باشد و تکیه بر مصرف دارو به تنهایی فقط می تواند موقتا حال فرد را بهبود ببخشد و نتایج قابل قبولی نخواهد داشت.

بنابراین مراجعه به روانشناس وبرون ریزی احساسات ومنفی و اصلاح تحریفات شناختی از مراحل مهم درمان افسردگی در مردان است.

اصلاح سبک زندگی، هدف گزینی، تغذیه ی سالم و مصرف مداوم میوه و سبزیجات، ورزش و خواب کافی نیز در روند درمانی بسیار موثر خواهد بود.

البته که نقش اطرافیان برای تشویق فرد مبتلا به افسرده به حرف زدن و همینطور القای امید، همدردی، تلاش برای درک و کمک به فرد افسرده نیز بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

مرکز مشاوره ستاره ایرانیان نیز با داشتن مشاورانی متخصص و با تجربه در کنار شما عزیزان خواهد بود تا بتوانید در جهت درمان افسردگی در مردان و تغییر سبک زندگی تان قدم بردارید.

نویسنده: مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج، خانواده و نوروفیدبک

برچسب ها: اختلال افسردگی ,افسردگی ,عامل افسردگی مردان ,

نتایج جستجو در گوگل: اختلال افسردگی,  اختلال افسردگی اساسی,  اختلال افسردگی مداوم,  اختلال افسردگی ماژور,  اختلال افسردگی عمده,  اختلال افسردگی دائم,  اختلال افسردگی دو قطبی,  اختلال افسردگی چیست,  اختلال افسردگی به انگلیسی,  اختلال افسردگی اساسی چیست,  افسردگی,  افسردگی شدید,  افسردگی چیست,  افسردگی بعد از زایمان,  افسردگی دو قطبی,  افسردگی بعد از کرونا,  افسردگی در بارداری,  افسردگی در نوجوانان,  افسردگی نی نی سایت,  افسردگی ماژور,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.