Michael C. Stephensen, MD, CCFP

در این مقاله بررسی خواهیم کرد که:
1. اختلال عملکرد جنسی مردان چیست و چه آزمونی می تواند برای تعیین حضور آن انجام می شود؟
2.چه چیزی باعث اختلال در نعوظ می شود؟
3. چه عاملی منجر به کاهش میل جنسی در مردان می شود؟

  1. انزال سریع چگونه درمان می شود؟

پیشرفت در پزشکی جنسی برخی از عوامل است که موثر بر نگرش فرهنگی نسبت به رابطه جنسی می باشد. اختراع قرص ضد حاملگی و درمان خوراکی موثر برای اختلال نعوظ مرد اجازه داده است آزادی بیشتری برای بیان تمایلات جنسی خود داشته باشند به تازگی، پزشکی جنسی شروع به پیدا کردن نقش خود در برنامه های آموزش پزشکی کرده است.

اختلال عملکرد جنسی مردان چیست؟
اختلالات اولیه جنسی مرد شامل اختلال در نعوظ، وجود داشتن یا نداشتن امکان مهار میل جنسی ، انزال زودرس، انزال عقب مانده و / ناتوانی جنسی آنورگاسمی می باشد. مشکلات کمتر نگران کننده بوده است، اما شاید کمتر شایع بوده است و شامل درد با فعالیت جنسی، اضطراب یا هراس در ارتباط با فعالیت جنسی، میل جنسی بیش فعال، انحراف جنسی، اطفاء شهوت با نگاه، ابراز و اعتیاد جنسی است.

نقش روابط چیست؟
افراد دارای مشکلات در رابطه، اغلب به مطب پزشکان خانواده مراجعه می کنند و باور آنها این است که از اختلال عملکرد جنسی رنج می برند. به طور کلی، درمان یک مشکل جنسی در یک رابطه ناسالم خیلی سخت است. بیماران اغلب بر این باورند که اختلال عملکرد جنسی علت اختلاف رابطه است. تجربه نشان می دهد که در بسیاری از موارد، مشکلات رابطه منجر به افزایش دادن اختلال عملکرد جنسی می شود.

چه ابزاری برای بررسی مشکل استفاده می شود؟
در طب جنسی، سابقه بیمار معمولا از مهم ترین ابزار تحقیقی موجود است. چندین نویسنده در مورد جزئیات مربوط به گذشته داشتن رابطه جنسی نوشته هایی داشته اند.

روشهای ” تاریخ جنسی ده دقیقه ” برای پزشکان خانواده توسط دکتر Basson, Elliott, and Ward طراحی و کامل شد (جدول 1). به طور طبیعی، هر پاسخ مثبت نیاز به ارزیابی عمیق تر دارد.

جدول یک ، تاریخ جنسی ده دقیقه ای

مشخصات مشکلات عمده:

آیا “من نمی توانم آن را تامین کنم،” و واقعا به معنای ختلال نعوظ می باشد ؟
آیا شروع آن تدریجی یا ناگهانی، از راه دور و یا نزدیک است؟
آیا مشکل موضعی و عمومی (با شرکای، خود تحریک، نعوظ اول صبح، و غیره) وجود دارد؟
داشتن یک شرح و کشف از جزئیات.
سایر پاسخ های جنسی چگونه است؟
عملکرد جنسی شریک چگونه است؟
چگونه زن و شوهر به مشکل واکنش نشان می دهند و وضعیت فعلی رابطه چگونه است؟
آیا بیمار و شریک زندگی با انگیزه بوده و اهداف واقع بینانه دارند؟

 

ویژگی های کلیدی تاریخی چیست که گاهی اوقات تامین نمی شود؟
هنگامی که یک تاریخچه کامل جنسی ایجاد می شود، برخی از سوالات به سختی می تواند پرسیده شود. با این حال، اگر آنها مطالبه نشده باشند، اطلاعات مهم ممکن است از دست برود. این سوال نیاز نیست که همیشه در اولین بازدید خواسته شود و در بسیاری از موارد، در مقابل شریک جنسی بیمار نیست.

گرفتن اجازه بیمار قبل از پرسیدن هر سوال دشوار و دادن اجازه به آنها که مجبور به پاسخ به همه سوالات نشوند، بسیار منطقی است. پرسش های مهم عبارتند از:
• آیا شما هر گونه افکار، فانتزی، و یا گرایش جنسی داشته اید؟
• آیا رابطه شما تک همسری است؟
• آیا شما از هر سوء مصرف مواد رنج می برند؟
• آیا سابقه سوء استفاده فیزیکی، روانی، و یا جنسی دارید؟
• آیا اضطراب یا درد همراه با فعالیت جنسی شما وجود دارد؟
• آیا شما هر گونه محصولات گیاهی استفاده کرده اید؟
• آیا مسائل باروری جود دارد؟

جدول 2 – درمان غیر خوراکی برای اختلال نعوظ

درمان جنسی
سیستم مجرای ادرار دارو برای نعوظ
تزریق Intracavernosal
• Alprostadil
• فنتولامین (BIMIX)
• پاپاورین (از trimix)
خلاء دستگاه فشارنده
ایمپلنت پروتز آلت تناسلی

 

اختلال در نعوظ
در سال های اخیر ما آموخته ایم که اختلال در نعوظ شایع است. درک جدیدی از فیزیولوژی نعوظ است که به بهبود درمان اختلال در نعوظ منجر می شود.

در محیط هورمونی و با تحریک مناسب، از طریق سیستم عصبی، ماهیچه صاف در کاورنوزوم آلت تناسلی لاشه استراحت می کند. این امر باعث کاهش مقاومت عروق می شود و اجازه می دهد تا خون منجر به پر کردن لاشه، و نعوظ شود. خروج خون از آلت تناسلی مرد به طور قابل توجهی کاهش می یابد، و اجازه می دهد که نعوظ حفظ شود. مشکلات در هر یک از زمینه های فوق می تواند به اختلال در نعوظ منجر شود.

با ظهور درمان های خوراکی بسیار موثر، تکیه بر روش های درمانی خوراکی کمتر موثر واقع شد و درمان غیر خوراکی ناخوانده تر کاهش یافته است.

Pommerville اخیرا یک بررسی جامع از درمان در حال ظهور برای اختلال نعوظ منتشر کرده است. در این مقاله، او تضاد سیلدنافیل، تادالافیل و واردنافیل مقایسه کرده است. سه فسات شده – 5 (PDE-5) مهار کننده های تقریبی در اثر معادل هستند که در تمام جوامع در مقایسه شده است، اما تفاوت در فارماکودینامیک و فارماکوکینتیک در تنظیمات خاص میان پزشکان و بیماران بوجود خواهد آمد.

درمان جدید در افق شامل فرصت طلب و آلپرو ستیدی موضعی است. آپومورفین ،دوپامین است و برخلاف PDE-5 مهار کننده می باشد و معمولا برای شروع کردن نعوذ کاربرد دارد. آلپروستید موضعی، با تقویت جذب آن، از طریق پوست برای کاورنوزای یکجا جمع شده جذب می شود.

درمان غیر شفاهی هنوز هم جایگاه مهمی در درمان اختلال نعوظ دارد (جدول 2). برخی از بیماران قادر به گرفتن PDE-5 بازدارنده به دلیل تداخل احتمالی در نیتراتها نیستند، و برخی دیگر یک روش غیر دارویی را ترجیح می دهند. برای بسیاری از بیماران که تمایل جنسی در آنها باقی می ماند، آسیب وارده به سیستم نعوظ فراتر از است که بتوان با درمان های خوراکی بر آن غلبه کرد. درمان خوراکی کاملا توسط بیماران ترجیح داده می شود، اما در مورد بیماران، درمان غیر خوراکی نیز می تواند بسیار موثر باشد. برخی از بیماران از درمان های جنسی بهره مند شده اند.

یک منبع عالی برای پزشکان مراقبت های اولیه در کانادا ، اورولوژی کانادا می باشد. تمرینان پیشنهادهای انجمن در رابطه با اختلال نعوظ ، که یک اهمیت ابتدائی را برای جوانب آن در نظر می گیرد.

جدول 3 – علل کمتر شایع شده برای کنترل کردن میل جنسی در مردان

• اختلال سوءمصرف مواد • تنظیم اختلال
• پیامد (دارو) • مولتیپل اسکلروزیس
• آپنه خواب • نارسایی احتقانی قلب
• حاد و یا درد مزمن • بیقراری جنسیت
• خستگی مزمن • سرطان / شیمی درمانی
• بیماری کم کاری تیروئید • پارکینسون
• ثانویه به دیگری • نارسایی مزمن کلیه
اختلال عملکرد
• ثانویه به شریک • بیماری آلزایمر
اختلال عملکرد جنسی
• مغزی عروقی • عدم در دسترس
زمان تصادف / شیوه زندگی گیج کننده

 

چه چیزی به مهار میل جنسی کمک می کند؟
مهار و یا عدم وجود میل جنسی در مردان می تواند منجر به چالش کشیدن درمان به دلیل برخی از علل شود که به آسانی مشخص نیست و دیگران به خوبی توسط خود بیماران ، پذیرفته نمی شوند. دامنه این موضوع برای یک مقاله به طور کلی در اختلال عملکرد جنسی مردان بیش از حد گسترده است. به طور کلی، درمان در علت زمینه ای هدف گذاری شده است.

از جمله علل شایع مهار میل جنسی ، افسردگی، اختلال عملکرد رابطه، و کمبود آندروژن می باشد. علل کمتر شایع در جدول 3 آورده شده است.

انزال سریع
انزال سریع یک اختلال عملکرد جنسی شایع است. تعداد مردان آمریکایی که تحت تاثیر قرار گرفته اند در محدوده از 15٪ تا 20٪ است. در گروه سنی 18 تا 59 ، 39٪ از مردان تحت تاثیر قرار گرفته اند.

تلاش بسیاری زیادی برای تعریف انزال سریع صورت گرفته است. این نوشته ها می توانند در دو بیانیه مهم خلاصه شود:

  1. کنترل کمی و یا بدون داوطلبانه در انزال سریع وجود دارد؛
    و
    2. این مشکلی است که باعث پریشانی برای مرد و زن و شوهر است.

بحث های زیادی در مورد علت انزال سریع وجود دارد. برخی معتقدند که این یک رفتار آموخته است، در حالی که دیگران باور است یک عامل ژنتیکی است. بدون شک، برخی از حقایق در مورد هر دو مورد ماهیت و پرورش نظریه وجود دارد. مردان با وضعیعت انزال سریع، که این گرایش با پاداش و قواعد یادگیری ترکیب شده است، ممکن است مواردی باشد که در دفاتر ما ، مشکلات زیادی دارند. Screponi و همکاران، نشان داده اند که پروستاتیت مزمن می تواند یک علت شایع باشد.

Waldinger ادبیات نظری 1887-2001 را بررسی کرده و نتیجه گرفت که شواهد زیست روانی (سروتونرژیک) به جای یک عامل روانی حمایت می شود. او گفت که مکانیسم انزال سریع بصورت ژنتیکی منتقل می شود. با توجه به هدف اصلی از انزال، تولید مثل، ممکن است که یک انزال سریع است اختلال زا نباشد ، بلکه، به سادگی کارآمد باشد.

چگونه درمان می شود؟
جزء روانی و/یا یادگیری شده، باعث انزال سریع می شود که می تواند باز آموزی شود. در کتاب خود، چگونگی غلبه بر انزال زودرس، Helen Singer Kaplan نوشت که 99 درصد از انزال سریع روانی بوده و در 90 درصد از مردان رخ می دهد و به راحتی می تواند برای کنترل گرایش ، یادگیری شود. روش تدریس در این کتاب موثر است، اما در معرض ابتلا به عود است. Zilbergeld نیز بحث روش رفتاری را در کتاب خود، تمایلات جنسی جدید مرد، پوشش می دهد.

چه آزمون باید برای هر مشکل در نظر گرفته شئذ؟
اگر بیمار دارای اختلال در نعوظ زودرس جهانی باشد، یک مورد ممکن است در نظر غربالگری برای بیماری و خطر عامل ها عروقی کشف نشده باشد
اختلال نعوظ یک نشانه برای بیماری عروق است. قند خون ناشتا، کلسترول، و شمارش گلبول کامل می تواند در نظر گرفته شود. اگر میل جنسی جنسی تحت تاثیر قرار گرفته باشد، چک کردن تستوسترون سرم، هورمون جنسی متصل به گلوبولین و هورمون تحریک کننده تیروئید باید در نظر گرفته شود. اگر تستوسترون کم باشد، یک علت هیپوفیز و بررسی پرولاکتین، هورمون تحریک کننده فولیکول و هورمون LH رد می شود. . آزمون فشرده تر، مانند سونوگرافی داپلر عروق آلت تناسلی و تست NPT، به ندرت آن را نشان داده است.

اختلال عملکرد جنسی مردان چگونه است؟
بسیاری از اختلالات مختلف وجود دارد که تحت عنوان اختلال عملکرد جنسی مردان رایج هستند این اختلالات تاثیر قابل توجهی در کیفیت زندگی مردان دارند. در اغلب موارد درمان این اختلالات توسط پزشکان خانواده مناسب است.

منبع:

The Canadian Journal of CME / April 2003

برچسب ها: اختلال جنسی در مردان ,راه های درمان زودانزالی ,

نتایج جستجو در گوگل: راه های درمان زودانزالی,  راه های درمان زود انزالی زنان,  راه های طبیعی درمان زود انزالی,  راه های درمان زودانزالی آقایان,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.