کودکان معمولا در سنین خردسالی 4 الی 5 سالگی شروع به جویدن ناخن می‌کنند و این یک اختلال و واکنش روانی است. هیجانات و اضطراب‌ها اغلب باعث ناخن جویدن در این سنین می‌شود. شاید ناخن جویدن، می‌تواند روشی برای ابراز دلگیریها و دلخوری‌ها و دلواپسی‌ و یا جلب توجه کودکان در این سنین باشد.

این عمل را کودکان هم می‌تواند از والدین یاد بگیرند و گاهی هم به علت وجود اضطراب و استرس به ناخن جویدن روی می‌آورند.

شاید کودک شما به علت کاهش اعتماد به نفس ناخن‌های خود را می‌جود و کودکانی که ناخن می‌جوند اغلب در نزد همسالان خود دستانشان را مخفی می‌کنند و این موضوع باعث خجالت آنها می‌شود.

به هر حال می‌تواند بیان داشته که ناخن جویدن یک اختلال محسوب می‌شود و باید تلاش کنیم که این رفتار را از دوران کودکی از بین ببریم زیرا در این مرحله آسانتر می‌باشد و شاید این مسئله تا بزرگسالی ادامه داشته باشد و بعدها به صورت یک عادت در آید.

اگر بتوانیم منبع استرس را در کودک پیدا کنیم و در رفع آن تلاش نمائیم، کودک به راحتی ناخن جویدن را کار می‌گذارد.

به چند نکته برای رفع این عادت توجه کنید:

1- کوتاه کردن ناخن‌ها

ناخن‌های کوتاه شده کمتر مورد توجه کودک برای جوید قرار می‌گیرد و این کار را هر چند روز یکبار تکرار بفرمایید و سوهان بزنید که حتی نتواند تکه‌های کوچک ناخن را به دندان بگیرد.

2- هنگامی که کودک ناخن می‌جود حواس او را به طرف دیگر منحرف کنید.

در هنگام این عمل حواس کودک را پرت کنید و از او بخواهید یک کار مهیج که او دوست دارد را انجام دهد که در آن انگشتانش هم مشارکت داشته باشد مثل بازی با یک اسباب بازی، بازی با لوگوی خانه‌‌سازی و از این قبیل.

3- چسب زدن و یا لاک زدن روی انگشتان

شما می‌توانید چسب‌های زخم رنگی به روی دستانش بزنید. و یا برای مدت کوتاهی لاک‌های رنگی به دست او بزنید

این رفتار کودکان را نمی‌توان با تهدید، تنبیه، پاشیدن فلفل و دارو به روی انگشتان بر طرف نمائیم بلکه  این مشکل را تشدید کند.

کودکان کوچکتر دلیل بد مزه بودن انگشتان و یا تهدید را نمی‌فهمند و این راه حل نمی‌‌تواند برای آنها موثر باشد.

هرگز بچه‌ها را نترسانید و به آنها به زبان خودشان سخن بگویید به عنوان مثال بگویید اگر ناخن بجوی به جای مو، ناخن روی سرت رشد می‌کند. یا ممکن است که انگشتانت کوچک شود و دیگر توان کاری را نداری و شاید کودک این مثال‌های شما را واقعی تلقی احساس کند.

4- به دنبال علت بگردید.

همواره والدین باید به دنبال علت این که چرا کودک ناخن می‌جود باشند نه منتظر بمانند که کودک بگویید به چه دلیلی ناخن‌هایش را می‌‌جود و یا اینکه او را بخاطر این عمل سرزنش کنید بایستی مراقب کودک بود که او در چه زمان‌ها و چه شرایطی ناخن‌هایش را می‌جود، مثلا هنگامی که می‌خواهد با شما صحبت کند یا در یک محل شلوغ، تماشای فیلم‌های پر استرس و شاید از شما و موقعیت خودش در مدرسه ترس و اضطراب دارد.

بایستی تلاش کنیم که چیز‌های باعث به هم خوردن آرامش و امنیت او می‌شود را بیابم و تا جای ممکن است در حل آن کوشا باشیم و حل این مسئله می‌تواند بزرگترین گام برای از بین بردن اختلال ناخن جویدن باشد.

منبع:مقالات کانون مشاوران ایران

برچسب ها: اضطراب ,تربیت کودک ,جویدن ناخن ,درمان استرس ,

نتایج جستجو در گوگل: اضطراب ثنائي القطب,  اضطراب الشخصية الحدية,  اضطرابات النوم,  اضطراب ما بعد الصدمة,  اضطراب القلق,  اضطراب الاكل,  اضطراب الهلع,  اضطرابات الشخصية,  اضطرابات الدورة الشهرية,  اضطراب الشخصية النرجسية,  تربیت کودک,  تربیت کودک در اسلام,  تربیت کودکان,  تربیت کودک سه ساله,  تربیت کودک ده ماهه,  تربیت کودک یک ساله,  تربیت کودک دکتر هلاکویی,  تربیت کودک 13 ماهه,  تربیت کودک و نوجوان,  تربیت کودک از بدو تولد,  

3 دیدگاه ها

 1. جسيكا گفت:

  لطفأ طریقه ساخت ماسک تلخ خانگی برای ناخن آموزش دهید

 2. negar گفت:

  سلام پسرم از کودکی اش عادت داشت که ناخن هایش را میجوید الان بیست و پنج سال دارد اصلا از ناخن گیر استفاده نمیکند و تا کمی ناخن هایش بلند می شود آنها را میجود.البته وقتی ناراحت و عصبی می شود این امر بیشتر می شدو.علتش رو نمیدانم و میخواهم کمکم کنید.

 3. مشاور گفت:

  جویدن ناخن یک رفتار وسواسی اجباری است که در پزشکی به آن onychophagia میگویند.هم کودکان و هم بزرگسالان ممکن است.چنین عادتی داشته باشند.این عادت از ۵ سالگی شروع می شود تا سی سالگی می تواند ادامه پیدا کند.جویدن ناخن یکی از عادات کودکان است که والدین را بسیار ناراحت و کلافه می کند.گاهی اوقات این عادت زمانی شورع میشود که متوجه می شوید ناخنتان شکسته و حاشیه های ناهموار و دندانه ای دارد و به جای اینکه صبر کنید تا بعدا با ناخن گیر یا سوهان آن را صاف کنید، می خواهید با جویدن آن را هموار کنید.
  ناخن کودک را کوتاه کنید کوتاه کردن ناخن های بلند به کودکان در زمینه ترک این عادت بسیار کمک می کند.سرانگشتان را با بند و یا نوار چسب ببندید تا نتوانید به سادگی به ناخن دسترسی داشته باشید.
  جویدن آدامس سفت به برخی افراد کمک می کند که این عادت ناخن جویدن را کنار بگذارند.
  برخی محصولات برق ناخن که برای مقابله با ناخن جویدن طراحی شده اند و طعم زننده ای دارند در بازار موجود است.
  یک سرگرمی که دستتان را مشغول نگه دارد هم می تواند فکر خوبی باش.مانند نقاشی ، بافندگی، خانه سازی یا حتی فشردن توپ ضد استرس
  زنان می توانند از ناخن مصنوعی استفاده کنند تا هم ظاهری زیبا به دستشان بدهد و هم به خاطر چسبیدن ناخن مصنوعی به دست نتوانند آن را بجوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.