بیوفیدبک در درمان میگرن | درمان میگرن با بیوفیدبک

درمان میگرن با بیوفیدبک یک روش بدون عوارض و بدون دارو سردرد را درمان کنید. بررسی نقش بیوفیدبک در درمان میگرن چیست؟

درمان میگرن با بیوفیدبک

یک تکنیک می تواند به شما کمک کند کنترل بیشتری روی عملکردهای معمولاً غیر ارادی  همچون راه رفتن، صحبت کردن و غیره داشته باشید.

روش درمانی بیوفیدبک برای پیشگیری یا معالجه بیماری از جمله سردردهای میگرنی، درد مزمن، بی اختیاری و فشار خون بالا استفاده می شود.

ایده بیوفیدبک این است که با استفاده از قدرت ذهن خود و آگاهی از اتفاقات درون بدن، می توانید کنترل بیشتری بر سلامت خود بدست آورید. به همین دلیل درمان میگرن با بیوفیدبک مورد توجه قرار گرفته است.

درمان میگرن با بیوفیدبک

چگونه بیوفیدبک درمانی کار می کند؟

محققان می دانند که بیوفیدبک باعث آرامش می شود و این می تواند به کاهش تعدادی از شرایط مرتبط با استرس کمک کند. اما در جلسه درمان میگرن با بیوفیدبک چه اتفاقاتی می افتد؟

 1. در طی یک جلسه بیوفیدبک، الکترودها به پوست شما وصل می شوند.
 2. از سنسورهای انگشت نیز می توان استفاده کرد.
 3. این الکترودها یا سنسورها سیگنال هایی را به مانیتور ارسال می کنند، که صدا، فلاش نور یا تصویری را نشان می دهد که نشان دهنده ضربان قلب و تنفس، فشار خون، دمای پوست، تعریق یا فعالیت عضلات است.
 4. هنگامی که تحت استرس هستید، این عملکردها تغییر می کنند.
 5. ضربان قلب شما سرعت می یابد، عضلات سفت می شوند.
 6. فشار خون شما بالا می رود، شما شروع به عرق کردن می کنید و تنفس شما تسریع می یابد.
 7. شما می توانید این واکنش های استرس را همانطور که در مانیتور اتفاق می افتد مشاهده کنید ، و در هنگام تلاش برای متوقف کردن آنها بازخورد فوری دریافت کنید.

جلسات بیوفیدبک به طور معمول در مطب درمانی انجام می شود، اما برنامه های رایانه ای وجود دارند که سنسور بیوفیدبک را به رایانه شخصی شما متصل می کنند.

یک درمانگر بیو فیدبک به شما کمک می کند تا تمرینات آرامش بخش را انجام دهید، که برای کنترل عملکردهای مختلف بدن ، مرتب عمل می کنید.

به عنوان مثال، شما ممکن است از تکنیک آرامش بخش استفاده کنید تا امواج مغزی را خاموش کنید که هنگام سردرد فعال می شوند.

چندین تمرین آرامش بخش مختلف در درمان میگرن با بیوفیدبک استفاده می شود ، از جمله:

 • نفس عمیق
 • شل شدن عضلات پیشرونده – به طور متناوب سفت و سپس شل گروه های مختلف عضلانی
 • تصاویر هدایت شده – تمرکز روی یک تصویر خاص (مانند رنگ و بافت یک نارنج) برای تمرکز ذهن و ایجاد احساس آرامش بیشتر
 • مراقبه ذهن آگاهی – تمرکز افکار خود و رها کردن احساسات منفی

تحقیقات درمان میگرن با بیوفیدبک

بنابر گفته متخصصان، این اختلال نتیجه تغییرات عملکردی مغز است که باعث تغییر در جریان خون مغز می‌شود و در نهایت، گشادی عروق مغز و سپس تنگ شدن عروق مغزی در واکنش به آن سبب بروز سردرد می‌شود.

شدت سردرد در افراد مبتلا به حدی است که فرد را از انجام فعالیت‌های روزمره خود ناتوان می‌کند.

بیشتر افراد برای درمان سردردهای میگرنی خود از دارو‌های رایج استفاده می‌نمایند و همچنین آنها به علت درمان نیافتن از عملکرد داروها شاکی می‌باشند و باید در نظر داشته این داروها عوارض جانبی دیگر هم دارند.

امروزه بیوفیدبک به عنوان روش درمان غیردارویی، اثر پیشگیری کننده خود را در حملات میگرن اثبات کرده است.

بیوفیدبک روشی است که به فرد کمک می‌کند تا آگاهی خود را نسبت به فعالیتهای فیزیولوژیک مغزش بالا ببرد و فرد یاد می‌گیرد که فعالیت‌های سیستم عصبی خود را تحت کنترل درآورد.

 

درمان میگرن با بیوفیدبک یا مصرف دارو؟

کدام یک موثرترند؟

محققان پژوهشی به مقایسه‌ی اثربخشی روش درمان میگرن با بیوفیدبک و مصرف داروهای آرام بخش پرداخته‌اند. در این پژوهش بیماران مبتلا به میگرن به طور تصادفی در 2 گروه گماشته شدند.

گروه اول تحت درمان با دارو و گروه دوم به مدت 6 ماه تحت درمان با بیوفیدبک الکترومیوگرافی، بیوفیدبک حرارتی و بیوفیدبک تنفسی قرار گرفتند.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که طول مدت حملات میگرن و دفعات استفراغ در گروهی که تحت درمان با بیوفیدبک قرار گرفته بودن به مراتب کمتر از گروه دیگر بوده است.

همچنین آنها دریافته‌اند که بیمار‌های که از طریق بیوفیدبک تحت درمان قرار گرفته‌اند بعد یک دوره یک سال حملات میگرن آنها نسبت به گروهی که از دارو کمک گرفته‌اند خیلی کمتر است.

نتایج درمانی درمان میگرن

بنابراین روش درمانی بیوفیدبک دارای اثربخشی قابل ملاحظه‌ای نسبت به مصرف داروها بر میگرن دارد.

نتایجی که محققان طی سال‌های مختلف درمان میگرن با بیوفیدبک به دست آورده‌اند خیلی رضایت‌بخش‌تر از درمان به وسیله دارو است.

همچنین آنها دریافته‌اند که الگوی فعالیت مغز با استرس‌های محیطی مرتبط است. محققان دو گروه از بیمارها را به مدت 24 جلسه تحت درمان با بیوفیدبک قرار داد و به گروه دیگری از بیماران داروهای معمول را تجویز کرد.

در انتها نتایج اینطور مشخص شد که در54% از بیماران تحت درمان میگرن با بیوفیدبک، حملات میگرن کاملاً از بین رفته بود، بدون هیچ عارضه جانبی!

در 39% دیگر شرکت کنندگان درمان با بیوفیدبک، شدت حملات بیش از 50% کاهش نشان می‌داد و تنها 7% دیگر شرکت کنندگان از اثرات کم بیوفیدبک ناراضی بودند.

این در حالی بود که در گروه تحت درمان با دارو، 68% افراد، عدم تغییر در شدت حملات را ذکر کردند.

 

منبع:مرکزمشاوره ستاره ایرانیان

سوالات متداول درمان میگرن با بیوفیدبک

1 -

برچسب ها: بیوفیدبک ,درمان میگرن ,

نتایج جستجو در گوگل: بیوفیدبک روده چیست,  بیوفیدبک یبوست,  بیوفیدبک در فلج بلز,  بیوفیدبک برای درمان یبوست,  بیوفیدبک در مهندسی پزشکی,  بیوفیدبک گوش,  بیوفیدبک در تبریز,  بیوفیدبک در کرج,  بیوفیدبک گوارش,  بیوفیدبک برای درمان واژینیسموس,  درمان میگرن,  درمان میگرن عصبی,  درمان میگرن چشمی,  درمان میگرن با نمک,  درمان میگرن شدید,  درمان میگرن با پیاز,  درمان میگرن با طب سنتی,  درمان میگرن در خانه,  درمان میگرن چیست,  درمان میگرن بدون دارو,  

5 دیدگاه ها

 1. mahsa گفت:

  با سلام
  آیا میتوان نوروفیدبک رو درمان قطعی برای میگرن بشمار آورد؟

 2. مشاور گفت:

  به طور قطع نمیتوان گفت ولی در درمان بسیاری از بیماران موثر بوده .البته بایستی دوره درمانی را تکمیل نمودو فرد سبک زدگی خودش را تغییر دهد.در غیر اینصورت احتمال بازگشت وجود دارد

 3. زاهد گفت:

  بیمار باید از محیط استرس زا دور باشد, غذاهای سالم مصرف نماید,ورزش کند,و در کنار اینها از تکنولوژی نوروفیدبک یا تحریک مغزی استفاده نماید

 4. بيتا معين گفت:

  برای درمان میگرن به چند جلسه نوروفیدبک نیاز هست؟؟؟؟

 5. زاهد گفت:

  تعداد جلسات درمانی به شدت میگرن و شرایط زمینه ای بیمار بستگی دارد ولی به طور معمول ۱۲ تا ۲۴ جلسه نوروفیدبک نیاز دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.