چگونه بهترین درمانگر یا مشاور را برای خود انتخاب کنیم

چگونه بهترین درمانگر یا مشاور را برای خود انتخاب کنیم

بهترین مشاور

پیدا کردن یک مشاور آسان است اما شاید دشوارتر باشد که بدانید آیا بهترین مشاور را برای خود پیدا کرده اید یا خیر. تعدادی سوال وجود دارد که می توانید بپرسید که به شما در انتخاب مشاور کمک می کند. این مقاله کوتاه 14 مورد از این سوالات را بدون ترتیب خاصی بیان می کند (لطفاً توجه داشته باشید که کلمات “درمانگر” و “مشاور” به جای یکدیگر استفاده می شوند). برای یافتن مشاور تخصصی در مورد مشکل حود با مرکز مشاوره ستاره ایرانیان تماس بگیرید.

یافتن بهترین مشاور

1. نشستن با درمانگر برای شما چه حسی دارد؟

آیا احساس امنیت و راحتی می کنید؟ آیا صحبت های کوچک آسان است؟ آیا آن شخص ساده است و به راحتی می توان با او ارتباط برقرار کرد یا احساس سردی می کند و از نظر عاطفی دور شده است؟ آیا مشاور «در سرش گیر کرده است» یا بیش از حد احساسی و همدل است؟ آیا درمانگر «همه چیز را می داند» یا متکبر؟ مطمئنا، برای بسیاری از ما، رفتن به یک درمانگربرای اولین بار کمی اضطراب آور است، و مهم است که “موارد” خود را از مشاور واقعی بیرون بیاوریم. اما اگر یک مشاور احساس نمی‌کند بهترین گزینه برای شماست، اشکالی ندارد. مطلقاً هیچ قرارداد یا قانونی وجود ندارد که شما را ملزم به ادامه کار با مشاوری کند. با این حال، مهم است که بررسی کنید که آیا بخشی از شما از درمان از طریق بیزاری یا قضاوت درمانگر اجتناب می کنید. اگر متوجه می‌شوید که به هر مشاوری که می‌بینید واکنش منفی نشان می‌دهید، ممکن است این مشکل مربوط به شما باشد و ممکن است این موضوع را تضمین کند که با یک مشاور در تلاش برای رفع ترس‌های خود از شروع درمان باشید.

2. فلسفه و رویکرد کلی مشاور برای کمک کردن چیست؟

آیا مشاور شما مهربانانه و خوش بینانه با انسان ها برخورد می کند؟ آیا آنها معتقدند که انسان ها دوست داشتنی و دوست داشتنی به دنیا می آیند یا مشاور معتقد است که مردم از نظر ژنتیکی کمبود دارند؟ ما در مرکز مشاوره ستاره ایرانیان معتقدیم که درمانگران و مشاوران خوب به عناصر درمان خوب پایبند هستند.

3. آیا مشاور می تواند به وضوح تعریف کند که چگونه برنامه ریزی می کند تا به شما کمک کند تا هر مسئله یا نگرانی را که شما را به درمان کشانده است حل کنید؟ 

بهترین مشاور توضیح می‌دهند که چگونه می‌توانند کمک کنند، می‌توانند یک «نقشه راه» اساسی برای رویکردشان به شما ارائه دهند، و حتی می‌توانند نشان دهند که چگونه می‌دانید چه زمانی درمان به پایان رسیده است.

4. آیا مشاور به دنبال مشاوره منظم با همتایان است؟ 

یک فعالیت حرفه ای مهم برای هر مشاور عاقل، مشاوره منظم با همسالان یا مشاوران است. مشاوره اهداف متعددی را دنبال می کند، مانند بررسی موارد، دریافت مشاوره، گیر نکردن، کشف نقاط کور خود، و توجه به اینکه چگونه “موارد” خود ممکن است مانع ایجاد مشکل شوند، اما نه محدود به آنها. مشاوره بررسی واقعیت، درجه ای از عینیت و بازخورد را به مشاور ارائه می دهد. حتی بهترین درمانگران نیز از کمک دیگران بهره می برند.

5. آیا مشاور شما می تواند بازخورد را بپذیرد و اشتباهات را بپذیرد؟ 

بهترین مشاور آماده بازخورد و یادگیری این است که چیزی که گفته اند به شما آسیب رسانده یا آزارتان داده است. بهترین درمانگران مایلند به خود نگاه کنند، احساسات خود را بررسی کنند و صادقانه و آشکارا اشتباهات خود را بپذیرند.

6. آیا مشاور وابستگی یا استقلال را تشویق می کند؟

بهترین مشاور مشکلات شما را حل نمی کند. به شما کمک می کند تا خودتان را حل کنید. به همین ترتیب، درمان خوب احساسات شدید شما را تسکین نمی دهد . به شما کمک می کند یاد بگیرید که احساسات خود را آرام کنید. مانند ضرب المثل قدیمی، بهترین درمان زمانی قدرتمندتر است که به افراد کمک کند یاد بگیرند برای خودشان ماهی بگیرند تا اینکه به دیگری برای تغذیه آنها تکیه کنند. اگر مشاور شما بدون اینکه شما را برای دسترسی به منابع خود تشویق کند خرد، پاسخ یا حمایت عاطفی ارائه کند، به احتمال زیاد به جای اینکه یاد بگیرید به خودتان وابسته باشید، به درمانگر خود وابسته شوید تا به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید.

7. آیا مشاور شما درمان خودش را انجام داده است؟ 

یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری نحوه کمک به فرد برای بهبودی این است که خودتان درمان خود را انجام دهید و روند بهبودی را از نزدیک تجربه کنید. بنابراین، درمانگرانی که تحت درمان خودشان بوده‌اند، از این به عنوان یک تجربه یادگیری سود می‌برند و احتمالاً به دلیل آن، مجهزتر هستند تا کمک کنند. بیشتر شفا دهندگان خوب، درمانگران زخمی هستند – کسانی که در روند بهبود زخم های خود، دانش لازم را برای کمک به دیگران برای بهبود زخم های خود ایجاد کرده اند.

8. آیا درمانگر تجربه کمک به دیگران در مورد مسائل خاصی را دارد که شما برای آن به دنبال درمان هستید؟ 

هر چه درمانگران تجربه بیشتری در پرداختن به یک موضوع، نگرانی یا حوزه مشکل خاص داشته باشند، تخصص بیشتری کسب کرده اند.

9. آیا مشاور تضمین می دهد یا قول به بهبود می دهد؟ 

برای یک درمانگر مهم است که امید را ارائه دهد، اما تضمین های بی قید و شرط مطلق را ارائه نکند. اگر اراده تغییر داشته باشید و زمان و انرژی لازم را صرف کنید، شفا یافتن امکان پذیر است. بیشتر زخم های ما و دفاع های مانتیجه اتفاقاتی هستند که برای ما و اطرافیانمان رخ داده است. شفا می‌تواند به سرعت در روان‌درمانی اتفاق بیفتد، اما تنها پس از عبور ایمن از لایه‌های دروازه‌بان محافظ، که به‌طور قابل‌توجهی می‌تواند زمان زیادی طول بکشد. اگرچه همه افراد قادر به شفا هستند، تغییرات ممکن است برای برخی افراد سال ها طول بکشد. متأسفانه، از آنجایی که زمان محدود است، برخی ممکن است هرگز به سطح شفای مورد نظر خود در این زندگی دست پیدا نکنند. علاوه بر این، افراد همیشه در زمان و مکانی در رشد خود نیستند که آماده بهبودی باشند، و ممکن است یک درمانگر معین بهترین فردی برای کمک به آنها نباشد. به طور کلی، عوامل متعددی در روند درمان نقش دارند که ممکن است به بهبود کمک کنند یا در آن اختلال ایجاد کنند. ما از برخی از این عوامل آگاه هستیم و از برخی دیگر غافلیم. و بنابراین، هیچ تضمینی بدون قید و شرط وجود ندارد.صفحه عناصر درمان خوب .

10. آیا مشاور شما اصول اخلاقی را در مورد مسائلی مانند مرزها، روابط دوگانه و رازداری رعایت می کند؟

دستورالعمل های اخلاقی متعددی وجود دارد که برای جلوگیری از آسیب رساندن به مراجعان توسط مشاوران طراحی شده است. مهمتر از همه، دستورالعملی وجود دارد که از روابط دوگانه منع می کند. وقتی یک درمانگر با مراجعه کننده وارد رابطه درمانی می شود، نباید با آن فرد رابطه دیگری مانند معلم، دوست، کارفرما یا یکی از اعضای خانواده داشته باشد، هرچند در روستاها یا جوامع بسیار روستایی استثناهایی از این قاعده وجود دارد. اصل پشت این دستورالعمل در واقع این است که نیازهای چه کسی برآورده می شود. یک درمانگر باید در آنجا باشد تا نیازهای مرتبط با مشاوره شما را برای همدلی برآورده کنددرک، حمایت، راهنمایی، رفع بار و شفا. هنگامی که یک مشاور نیازهای خود را (عاطفی یا غیر عاطفی) توسط مشتری برآورده می کند، از یک مرز عبور کرده است و روند درمانی ممکن است آسیب ببیند یا خراب شود. این یکی از بسیاری از دستورالعمل های اخلاقی است، و برای یک مشاور مهم است که به آنها پایبند باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استانداردهای اخلاقی، می توانید به این لینک مراجعه کنید:

  • انجمن آمریکایی برای ازدواج و خانواده درمانی (AAMFT) منشور اخلاقی
  • انجمن روانشناسی آمریکا (APA) منشور اخلاقی
  • انجمن مشاوره آمریکا (ACA) کد اخلاقی
  • انجمن ملی مددکاران اجتماعی (NASW) منشور اخلاقی

 

11. آیا مشاور دارای مدرک فوق لیسانس است؟ 

افراد زیادی وجود دارند که خود را «مشاور» یا «درمانگر» می نامند، زیرا در یک سمینار آخر هفته شرکت کرده اند یا رویکرد درمانی خاصی را یاد گرفته اند. اما بدون داشتن مدرک تحصیلات تکمیلی در رشته های مشاوره، روانشناسی، مددکاری اجتماعی، ازدواج و خانواده درمانی یا سایر رشته های تحصیلی مرتبط، چنین فردی فاقد آموزش، آموزش و مهارت های لازم برای ارائه روان درمانی و مشاوره ایمن است. اکیداً توصیه می شود که فقط با مشاوران و درمانگرانی که دوره های تحصیلات تکمیلی دارند کار کنید. افراد بدون تحصیلات فارغ التحصیل در زمینه بهداشت روان ممکن است فاقد مهارت ها و دانش لازم برای تشخیص و درمان صحیح مسائل باشند و خطر بزرگی در تشخیص و درمان نادرست وجود دارد.روانشناسیحوزه ای عظیم است و انسان ها چند وجهی و پیچیده هستند. برای کمک به مردم به سالها آموزش و پرورش نیاز است. بدون آموزش مناسب، خطر بزرگی برای ایجاد آسیب وجود دارد.

 

 

برچسب ها: بهترین روانشناس تهران برای درمان افسردگی ,بهترین روانشناس حال حاضر ایران ,بهترین مشاور جوانان در تهران ,بهترین مشاور خانواده در تهران ,بهترین مشاوره فردی در تهران ,بهترین کلینیک روانشناسی تهران ,

نتایج جستجو در گوگل: بهترین روانشناس تهران برای درمان افسردگی,  بهترین روانشناس تهران برای درمان افسردگی نی نی سایت,  بهترین روانشناس حال حاضر ایران,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.