بدزبانی کودکان را چگونه درمان کنیم

بدون شک شما هم شاهد بد زبانی کودکان در اطراف خود بوده‌اید و این سوال برای شما پیش آمده است که از کجا و چگونه این کودک این حرف‌ها را می‌زند و از خود سوال می‌کنیم که چرا؟ از کجا؟ این حرف‌ها را یاد گرفته است، با خود فکر می‌کنید، نه من اصلا حرف بد نمی‌زنم، آنهم جلوی فرزندم بهر حال کودک این حرف‌ها را می‌زند و باید تلاش کنید که این حرف‌ها را ترک کند.

بدزبانی کودک می‌توانند علت‌‌های متفاوت داشته باشد؛ بچه‌ها به دلیل اینکه ارتباط مستقیم و نزدیک با والدین خود دارند و عاشقانه به آنها علاقه دارند، طبعا اولین الگو آنها والدین می‌‌باشند و آنها تمامی رفتار والدین خود را مشاهده می‌کنند و در حافظه می‌سپارند یا بهتر بگوییم که به طور ناخودآگاه درونی می‌کنند. کودک رفتارها را درون‌فکنی می‌کند و جزو معیارهای او قرار می‌گیرد و سپس او مطابق این معیارها عمل می‌کند و یا بهتر است بگوییم که او همانند‌سازی می‌کند.

گاهی کودکان رفتار درون‌فکنی را بعد از یک مدت زمان طولانی بروز می‌دهند، به طور مثال شاید یک کودک حرف زشت و یا رفتار زشتی را مدت‌ها پیش شنیده و یا دیده باشد، اما برون‌ریزی آن امروز صورت گرفته است. صرف این مدت زمان به کودک برمی‌گردد که او تشخیص دهد در چه هنگام این سخن را به زبان بیاورد و یا در برابر چه شخصی از این گفتار استفاده کند.

در برخی خانواده‌ها رفتارهای خصمانه و بد زبانی متداول می‌باشد و حتی کودکان آنها می‌تواند خیلی راحت این گونه رفتار را داشته باشند به این والدین «خصمانه‌ آزاد گذارنده» می‌گویند. چنین والدین هیچ تلاشی برای ترک رفتار ناپسند و حرف‌های زشت آنها انجام نمی‌دهند.

ذکر این‌ نکته‌ ضروری‌ است‌ که‌ چه‌ والدین‌ حرف‌های‌ زشت‌ را به‌ فرزند خود بگویند و چه‌ در حضور او در برابر فرد دیگری‌ این‌ گونه‌ گفتار را به‌ کار ببرند، کودک‌، آنها را می‌آموزد و به‌ وقت‌ نیاز بر زبان‌ می‌آورد.

در بعضی از مواقع علت فحش دادن و بدزبانی دوستان و همبازی‌های خود کودکان در محیط‌های مانند مهدکودک، مدرسه، کوچه و غیره می‌باشند، هنگامی که بچه‌ها فرصت بازی کردن پیدا می‌کند امکان درگیر شدن و بدزبانی و بدآموزی به یکدیگر را دارند.

برخی از کودکان در هنگام  زد و خورد و یا فشارهای روحی که به آنها وارد می‌شود با بدزبانی اعتراض خود را نشان می‌دهند این رفتار اعتراضی می‌باشد که برخی کودکان در پیش می‌گیرند که بتوان با گفتن این کلمات خود را تخلیه بکنند و نارضایتی خود را نشان دهند.

هنگامی که اطرافیان برای اولین بار بددهانی را از کودک می‌بینند باعث خنده بزرگتر‌ها می‌باشد و مورد اعتراض قرار نمی‌گیرد و خنده‌ها آنها باعث تشویق این گونه رفتار می‌شود و به تدریج به این رویه عادت می‌کنند.

برخی از کودکان یاد گرفته‌اند که با بدزبانی به خواسته‌های‌شان برسند و این رویه راهی برای رسیدن به خواسته خود می‌بینند و در طولانی‌مدت جزو اخلاق و رفتار او می‌شود.

چگونه بد زبانی را در کودکان کنترل کنیم

  • این دسته کودکان معمولا خشن و لجبازی می‌باشند و اطرافیان باید تلاش کنند با آرامش و با صحبت‌ کردن این رفتار زشت را کودک ترک کند.
  • در خانواده‌های که بد زبانی متداول است باید این رفتار را کنار بگذارند و به کودک توضیح دهند که این رفتار و بدزبانی صحیح نبوده است.
  • والدین باید حدودا از سن 2 سالگی زمانی که کودک شروع به سخن گفتن می‌کند و کلام‌ها را تقلید می‌کند متوجه باشند و در محیط‌های که پرتنش و بدزبانی است کودک را قرار ندهند و از رفت‌و‌آمد با کودکان بدزبان فرزند خود را دور نگه دارند.
  • والدین بایستی مراقبت کارتون و بازی‌ها که برای کودکان خود انتخاب می‌کنند، باشند.
  • تعامل با کودک از پیش‌روی این رفتار جلوگیری می‌کند زیرا کودک در برابر رفتارهای پرخاشگرانه و سختگیری والدین واکنش نشان می‌دهد.
  • هنگامی که کودک بدزبانی می‌کند واکنش نشان ندهید زیرا نباید حس کنترل کردن دیگران در او تقویت شود.
  • هنگامی که کودک بد زبانی می‌کند نخندید، باید با کودک صحبت کنیم و توضیح دهیم اگر این حرف‌ها را تکرار نکند به او جایزه می‌دهید.
  • والدین باید تلاش کنند که کودک حس شاد و دوست‌داشتنی بودن را تجربه نماید، در چنین موارد به درمان حالات افسرده‌وار او بپردازیم. کودک باید این حس را دائم تجربه کند تا حالت افسردگی او برطرف شود.

نکته:

والدین باید توجه داشته باشند که اگر ناسزاگویی و لجاجت کودک بیش از اندازه باشد و قابل کنترل نباشد والدین باید با یک روانپزشک کودکان در مورد فرزند خود مشاوره بکنند.

منبع:مشاورکو

برچسب ها: آموزش کودک ,بدزبانی کودکان ,تربیت کودک ,تنبیه ,رفتار کودک ,مشاوره خانواده ,مشاوره کودک ,

نتایج جستجو در گوگل: آموزش کودکان,  آموزش کودک,  آموزش کودکان استثنایی,  آموزش کودکانه,  آموزش کودک در منزل,  آموزش کودکان پیش دبستانی,  آموزش کودکان با نیازهای ویژه,  آموزش کودکانه انگلیسی,  آموزش کودکان کم توان ذهنی,  آموزش کودکان اوتیسم,  بدزبانی کودکان,  علت بد زبانی کودکان,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.