مواد اعتیادزا را به دو نوع مواد مخدر مانند تریاک مشتقات آن مانند شیره، کراک و غیره و مواد تحریک کننده مثل حشیش، شیشه، آمفتامین‌ها، اکس و غیره تقسیم‌بندی می‌کنند. متاسفانه در ایران یک باور اشتباهی وجود دارد و آن این است که مصرف این مواد جهت افزایش توانایی و میل جنسی و درمان زود انزالی بسیار مفید است. بعضی از اشخاص هم بر این باور هستند که دردهای جسمی خود را می‌توانند با استفاده از تریاک کاهش دهند، در حالی که استفاده از این مواد به هر دلیلی روی فرآیند جنسی آنها تاثیر منفی خواهد گذاشت. اتفاقی که رخ می دهد به این صورت است که مواد مخدری مثل تریاک ویژگی آرام‌بخشی دارند، بنابراین حساسیت در شخص مصرف کننده کاهش می یابد و وقتی این اتفاق رخ می دهد، حساسیت در دستگاه تناسلی‌ نیز کاهش می یابد و اگر شخص مبتلا به زودانزالی باشد، مشکلاتش در شروع مصرف این مواد برطرف می‌شود و قادر است مدت رابطه جنسی‌اش را زیادتر کند اما به مرور زمان در نتیجه استفاده از این مواد، اضطراب و فشار در شخص افزایش خواهد یافت و برای اینکه قادر باشد به همان حالت قبل نائل شود مجبور است مقدار مصرف مواد و تعداد دفعات آن را زیاد کند، بنابراین هم وابسته خواهد شد و هم مشکل زود انزالی اش حل نخواهد شد و به مرور زمان به مسائل و مشکلات ثانوی جنسی نیز مبتلا می‌شود. در کل مواد مخدر به دو گونه جسمی و روانی بر روی افراد موثر است. در بعد روانی تاثیر خود را هم از طریق خلق و خوی فرد و هم به وسیله ی مسایل رفتاری و ارتباطی نمایان می سازد. به این صورت که استعمال مواد در زمان کوتاه  با رفع مهارهای روانی، به شخص حس عزت نفس داده و این تفکر ایجاد می‌شود که به وسیله ی مصرف این مواد تملایلات جنسی زیاد شده است اما در طولانی مدت موجب کم شدن تمایلات جنسی و وابسته شدن فرد به آن ماده می‌شود.

ماریجوانا، حشیش یا علف

در رابطه با ماری‌جوانا که برخی آن را حشیش یا گرس می نامند، مطالعات زیادی صورت گرفته است. مصرف این مواد در طولانی مدت قادر است باعث نازایی در زنان و ناباروری در مردان شود. ماده موثره که در حشیش وجود دارد به نام کانابینویید قادر است در مردان باعث کم شدن هورمون مردانه یا تستوسترون شود و باعث اختلال در تمایلات جنسی شود، همچنین در دراز مدت سبب اختلال در نعوظ می شود. در زنان هم، استعمال این مواد قادر است باعث به هم ریختن دوره قاعدگی و عادت ماهانه شود. از طرفی دیگر این ماده قادر است باعث علائم بی‌انگیزگی و بی‌ارادگی در اشخاص در همه جوانب زندگی شود، به این صورت که هیچ چیزی برای‌ وی مهم نیست، از چیزی خاصی لذت نمی‌برد و احساس بی اراده بودن حتی در روابط جنسی می‌کند. بنابراین شخص، اراده، تمایل و رغبتی به انجام عمل جنسی ندارد و همین دلیل قادر است مسائلی را هم در فرد استعمال کننده و هم در فرد مقابل‌اش ایجاد کند.

مشتقات تریاک

متاسفانه تریاک و انواع مواد هم‌خانواده آن مثل کراک، هرویین سوخته و شیره به دللیل معضلات مشکلات فرهنگی که در جامعه ما ایجاد می کند و میزان کم آگاهی مردم و اطلاع‌رسانی نادرست در این زمینه اکثر مواقع به صرف دارا بودن یک رابطه جنسی موثر استعامل می‌شوند. درست است که این مواد در مدت کوتاه سبب عملکرد موثرتر جنسی و برطرف شدن انزال زودرس می‌شوند اما در طولانی مدت می‌توانند اختلالات عمده‌ای را ایجاد خواهد کرد. متاسفانه برای مدت طولانی قرصی به اسم ترامادول که از خانواده تریاک است در بازار موجود بود که برخی از اشخاص برای درمان شان از آن مصرف می‌کردند. غافل از آن که این ماده به شدت اشخاص را وابسته خود کرده و پس از مدتی آن مشکلاتی که از نظر جنسی به وسیله تریاک داشتند با همین قرص هم دارا می شدند. اکنون نیز متاسفانه فهم افراد در زمینه این قرص کم است و متوجه نیستند که قرص و آمپول این ماده مخدر چه تبعات سوئی از نظر جنسی بر شخص خواهد گذاشت. مورد دیگر استفاده از خانواده تریاک است که باعث سستی و رخوت در اشخاص می‌شود و انرژی را در فرد استعمال کننده کاهش می دهد، در نتیجه این اشخاص تمایلی به برقراری ارتباط جنسی نداشته و توان ایجاد و ادامه آن هم از بین می‌رود.

مواد تحریک کننده و آمفتامین‌ها

مواد محرک عبارت‌اند از: شیشه، آمفتامین‌ها، کوکایین، اکس و در این اواخر ریتالین. ریتالین ماده ای بود به صورت دارو که برای کودکان بیش فعال مصرف می‌شد تا باعث افزایش تمرکز شود ولی متاسفانه تعدادی از افراد با آن آشنایی پیدا کردند و از آن استفاده منفی کردند. اکس هم در این اواخر در کشورهای مختلف مانند کشور ما مورد استفاده منفی افراد به خصوص به وسیله ی جوانان قرار می‌گیرد. مصرف این مواد تحریک کننده، افراد را به توهم دچار کرده و در نتیجه آن حس واقعیت‌سنجی در آنان از بین می‌رود و به خاطر اینکه این احساس از بین می‌رود، افراد گمان می‌کنند که هر موقع از این مواد استفاده ‌کنند مقدار و میزان و زمان لذت جنسی آنان افزایش پیدا می‌کند، در صورتی که این‌طور نیست. واقعیت به این صورت است که میزان لذت رابطه جنسی این افراد زمان استفاده از این مواد با زمان معمولی متفاوت نیست  اما چون رابطه این افراد با واقعیت گسسته می‌شود، لذت ارتباط جنسی را به این صورت حس می‌کنند. خطر ات عمده استعمال این مواد هم به این صورت است که افراد گمان می‌کنند هر موقع بخواهند یک رابطه جنسی موثر داشته باشند، جهت بالا بردن لذت حتماً باید از این مواد استعمال کنند، بنابراین نسبت به استفاده از این مواد شرطی می‌شوند و دیگر قادر نیستند یک رابطه جنسی موثر بدون استفاده از این مواد را داشته باشند. این شرایط باعث کم شدن اعتماد به نفس و وابسته شدن و مشکلات ثانوی دیگری خواهد شد. خطر مهم دیگری که این مواد داار می باشند این می باشد که از آنجا که نیمه عمر این مواد مخدر در حدود 4 تا 6 ساعت است، فرد امکان دارد بعد از استعمال تحت تاثیر قرار گیرد و مرتکب  رفتارهای پرخطر جنسی شود، یعنی امکان دارد قربانی سوء استفاده جنسی شود و یا به کسی تجاوز کند. استفاده از این مواد علاوه بر اختلالات جنسی امکان دارد فرد را تحت تاثیر توهمات ناشی از  استفاده از این مواد قرار داده و حوادث ناگواری را برای خودش و دیگران شکل دهد.

مواد مخدر اعتیازا باعث اختلال جنسی می شوند

پس در کل مصرف مواد اعتیازا باعث اختلال در سه مرحله جنسی که عبارتند از: مراحل تمایل، تحریک و  ارگاسم می‌شود. این نوع مواد در دوران اولیه مصرف با کم کردن اضطراب یا افزایش موقتی خلق، باعث تقویت عملکرد جنسی افراد می شوند اما به مرور زمان  و با استعمال مداوم تدریجا میل جنسی کاهش یافته یا قطع می‌شود و تحریک شدن جنسی صورت نمی گیرد و شخص به مرحله اوج لذت جنسی یا ارگاسم نخواهد رسید و یا اصلا انزال یا ارضا شدن صورت نمی‌گیرد. و به صورت ثانوی در بسیاری از موارد در طول اختلالات اضطراب و افسردگی به وجود می آورد و باعث می‌شوند اختلالات جنسی ثانویه‌ای هم به وجود آید. در آخر اینکه استفاده این مواد در طولانی مدتبا تمایلات جنسی و توانایی جنسی در تضاد کامل می باشند، پس توصیه مورد تاکید به اشخاصی که در پی  یک رابطه ی جنسی سالم و پرنشاط می باشند انتخاب راه‌حل‌های موثر و مفید و درمان عوامل به وجود آورنده  اختلالات جنسی مانند اضطراب و افسردگی می باشد،در ضمن ورزش، تغذیه مفید، استراحت مناسب و کافی، تفریحات مناسب و به کار بردن روش‌های درمانی موثر که برای این مسائل جنسی در دسترس می باشد، بسیار اهمیت دارد. مهم است که جلسات مصاحبه و آزمایش های بالینی از اشخاصی که مواد مخدر را ترک کردند مانند افرادی که NA کار می کنند مشخص شده که پس از ترک مواد . . . و پس از تقویت قوای جسمی و  بازگشت نشاط روانی به آسانی به ارگاسم و اوج لذت جنسی  می رسند . . . و نیز لازم به ذکر است که توانایی جنسی از بدن سالم و روح و روان سالم تغذیه می شود. جهت  بالا بردن قوای جنسی اگر به دلایلی قوای جسمی و روانی بالا رود . . . به تناسب بالا رفتن انگیزه و قوای جسم و روان . نشاط جنسی به شدت بیشتر می شود و لازم به ترک مواد در این مرحله نخواهد بود. . . توجه داشته باشید این اهمیت دارد که جهت ترک مواد پس از بازگشت قوای مطلوب جنسی . . . ترک مواد بسیار راحتتر صورت می گیرد.

منبع:

www.tanzimekhanevade.ir

برچسب ها: اختلال جنسی و اعتیاد به مواد مخدر ,تاثیر اعتیاد به مواد مخدر بر اختلال جنسی ,

نتایج جستجو در گوگل:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.