اختلاف سنی معکوس در ازدواج

اختلاف سنی معکوس در ازدواج

اختلاف سنی معکوس در ازدواج

زمانی که صحبت از انتخاب برای ازدواج می شود، ملاک های مختلفی مد نظر قرار می گیرد و طبق این ملاک های مختلف مد نظر خانواده ها و جوانان، سنخیت دو فرد برای ازدواج مشخص می شود.

یکی از این ملاک های مد نظر سن است. طبق عرف حاکم بر جامعه و فرهنگ، مرسوم است که مرد بین 4 تا 7 سال، از زن بزرگ تر باشد.

ولی گاهی اوقات پیش می آید که زن و مردی که قصد ازدواج با یکدیگر را دارند از این امر پیروی نمی کنند و اختلاف سنی آنها خارج از عرف است یعنی زن از مرد بزرگتر است یا به زبانی دیگر زن و مرد برای ازدواج با یکدیگر اختلاف سنی معکوس دارند.

حال در این مقاله قصد داریم در مورد این موضوع یعنی اختلاف سنی معکوس در ازدواج و پیامدهای آن صحبت کنیم.

 دلایل تاکید بر بزرگ تر بودن مرد از زن و اختلاف سنی معکوس در ازدواج

 • همانطور که همه ی ما می دانیم دختران در سن 9 سالگی به سن بلوغ می رسند و پسران در سن 15 سالگی و این امر به خوبی نشان می دهد که دختران زودتر از پسران به بلوغ روانی می رسند.

از آنجا که در تصمیم گیری برای ازدواج تاکید بر سنخیت یعنی هماهنگی ویژگی ها و شرایط زن و مرد است، در مقوله ی پختگی روانی نیز تاکید بر این است که زن و مرد با یکدیگر سنخیت داشته باشند.

یعنی هر دوی آنها به بلوغ و پختگی روانی رسیده باشند، از آنجا که دختران زودتر از پسران، به بلوغ و پختگی روانی می رسند، این اختلاف سنی و بزرگ تر بودن مرد از زن می تواند این فاصله ی پختگی روانی را جبران کند و سبب هماهنگی زن و مرد از نظر بلوغ روانی شود.

به همین دلیل که اتفاقا دلیل محکم و مهمی است، ترجیح بر این است که زن بین 3 تا 7 سال از مرد کوچکتر باشد.

 • یکی دیگر از دلایل بحث زایمان زن است.

همه ی ما می دانیم که زایمان کردن برای یک زن چقدر می تواند سخت و طاقت فرسا باشد و زنان بعد از زایمان ممکن است از نظر جسمی ضعیف شوند و کمی سنشان بالاتر نشان داده شود.

بنابراین اگر زن از مرد بزرگ تر باشد بعد از زایمان ممکن است از نظر ظاهری خیلی شکسته تر از همسر خود به نظر برسد و همین امر سبب شود که اعتماد به نفس زن در برخورد با اطرافیان و در کنار همسرش افت پیدا کند به همین دلیل بهتر است که جهت حفظ سنخیت ظاهری، به این اختلاف سنی توجه شود.

 • کاهش میل و جذابیت جنسی نیز یکی دیگر از این دلایل است.

با بالاتر رفتن سن و نزدیک شدن به دوره یائسگی میل جنسی زن کاهش می یابد، بنابراین نمی تواند پاسخگوی نیازهای جنسی همسر باشد و همین امر نیز می تواند سبب ایجاد مشکلات بین زوجین شود.

این اتفاق بیشتر زمانی مشکل ساز می شود که فاصله ی سنی زن و مرد زیاد باشد، بنابراین توجه به این مسئله امری ضروری است.

دلایل وجود اختلاف سنی معکوس در ازدواج

در بسیاری از مواقع، علت این تصمیم گیری چیزی به جز علاقه و احساس دوست داشتن نیست یعنی هیچ عامل بیرونی، علت این تصمیم گیری نیست و فقط علاقه است که سبب شده زن و مرد با وجود اختلاف سنی معکوس تصمیم به ازدواج بگیرند.

ولی فارغ از علاقه در پشت پرده ی این تصمیم عوامل و دلایل دیگری نیز وجود دارد.

یکی از این دلایل تحولات فرهنگی و عوامل اقتصادی است.

در جوامع و فرهنگ فعلی میزان تحصیلات زنان بالاتر رفته و در نتیجه زنان در اجتماع حضور پررنگ تری پیدا کرده اند و همینطور از نظر مالی به استقلال بیشتری رسیده اند که البته همه ی این عوامل نقش مهمی در بالاتر رفتن سن ازدواج دختران شده است.

از طرفی در شرایط اقتصادی فعلی که تامین بسیاری از مایحتاج زندگی سخت شده است و کار کردن مرد به تنهایی کافی نمی باشد.

پسران ترجیح می دهند با فردی ازدواج کنند که از نظر مالی مستقل باشد و بتواند در زندگی به آنها کمک کند و یا حتی در مواردی آنها را از نظر مالی ساپورت کند، بنابراین به سمت زنانی جذب می شوند که دارای چنین شرایطی باشند و معمولا در این شرایط به سمت زنان بزرگ تر از خود جذب می شوند.

اگر با چنین قصدی ازدواج صورت بگیرد ممکن است با بهتر شدن شرایط اقتصادی مرد، دیگر تمایلی از جانب مرد برای ادامه ی زندگی دیده نشود و در نتیجه زندگی مشترک به طلاق ختم شود.

یکی دیگر از دلایل اعتماد به نفس پایین و کمبود محبت مادری است.

برخی از پسران در دوران کودکی و یا در شرایط فعلی زندگیشان توجه و محبت کافی از مادرشان دریافت نکرده اند و همین عدم دریافت محبت باعث می شود که فرد همیشه احساس کمبود کند و در نتیجه اعتماد به نفس پایینی داشته باشد.

همینطور به دنبال مهر مادری، جذب زنان بزرگتر از خودش شود، تا از این طریق کمبود محبت مادری را در خودش جبران کند.

اگر چنین هدفی دلیل تصمیم فرد باشد معمولا پسر جذب زنانی می شود که فاصله ی سنی زیادی با او دارد که گاهی می بینیم این فاصله ی سنی تا 15 سال هم می رسد.

فاصله ی سنی زیاد می تواند مشکلات بسیار زیادی را به وجود آورد و مرد بعد از مدتی احساس می کند که مدام تحت کنترل است و دیگر حس خوبی از توجه همسر پیدا نمی کند، بنابراین ممکن است زندگی مشترک با شکست مواجه شود و در نهایت به طلاق ختم شود.

اختلاف سنی معکوس در ازدواج

آیا ازدواج معکوس حتما به طلاق ختم می شود؟

همانطور که پیش تر اشاره کردیم بزرگ تر بودن مرد از زن باعث ایجاد سنخیت روانی در زن و شوهر می شود و اگر به این مسئله توجه نشود این سنخیت به هم می ریزد.

ولی در همه ی شرایط و در مورد همه ی زوجین این مسئله صادق نیست، گاهی می بینیم که زن و مرد با وجود اختلاف سنی معکوس زندگی مشترک موفقی با یکدیگر دارند.

اگر زن و مرد به یکدیگر علاقمند باشند و فاصله ی سنی بین آنها زیاد نباشد (حداکثر 5 سال) و همینطور از نظر بلوغ روانی تفاوت زیادی با یکدیگر نداشته باشند و در مسائل و شرایط فرهنگی، اقتصادی، خانوادگی و … سنخیت داشته باشند.

تفاوت سنی معکوس مشکل چندانی ایجاد نمی کند و حتی زن و مرد می توانند در کنار یکدیگر بسیار احساس خوشبختی کنند.

البته در این شرایط دیدگاه زن و مرد و همینطور واکنش و رفتار خانواده ها نیز، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

برخی از زوجین به دلیل پیشداوری و دیدگاهی که نسبت به ازدواج معکوس دارند مدام نگران هستند که به مشکل بخورند و گوش به زنگ اتفاقات بد هستند و منتظر طلاقند وهمین دیدگاهشان باعث می شود که هر اختلاف کوچک و جزئی را به اختلاف سنی شان نسبت دهند و بنابراین نتوانند آرامش داشته باشند.

تصور کنید که شما قرار است در امتحان رانندگی شرکت کنید و مدام در ذهنتان مرور کنید که من شکست میخورم و نمی توانم موفق شوم در اینصورت احتمال شکست شما بیشتر از وقتی است که دیدگاه مثبتی نسبت به خودتان داشته باشید.

دیدگاه زوجین نسبت به ازدواج معکوس نیز، همینطور است و اگر فرد مدام انتظار شکست داشته باشد نمی تواند رفتار درستی در زندگی مشترک داشته باشد، بنابراین احتمال اینکه با شکست مواجه شود بیشتر است.

واکنش خانواده نیز بسیار مهم است.

برخی از خانواده ها به دلیل اینکه نمی توانند بپذیرند که پسرشان با دختری بزرگ تر از خودش ازدواج کرده، مدام با دیدگاهی بد به عروسشان نگاه می کنند و هیچگاه نمی توانند او را به عنوان عروس بپذیرند.

همین امر موجب سلب آرامش زوجین و ایجاد دلسردی و بروز اختلافات بین آنها می شود در غیر اینصورت با حمایت خانواده ها و هم مسیر بودن خط فکری زوجین و وجود علاقه و همینطور زیاد نبودن فاصله ی سنی بین زوجین، ازدواج معکوس می تواند با موفقیت همراه باشد.

اختلاف سنی معکوس در ازدواج و راهکارهای موفق آمیز بودن آن

 • عدم سرزنش ازدواج معکوس

همانطور که گفته شد خانواده ها نقش بسیار پررنگی در حفظ و تداوم زندگی مشترک فرزندشان دارند.

اگر خانواده ها سعی کنند به نظر فرزندانشان احترام بگذارند و عروس و یا داماد خود را بپذیرند و از سرزنش کردن آنها خودداری کنند می توانند کمک بسیار بزرگی به زوجین برای تداوم زندگی مشترکشان بکنند.

 • توجه زن به رفتارهای خود

در بسیاری از ازدواج های معکوس می بینیم که زن احساس برتری به مرد می کند و سعی در کنترل همسر خود می کند به این دلیل که معتقد است همسرش نسبت به خیلی از مسائل بی اهمیت است و احساس مسئولیت نمی کند و خیلی از مسائل را نمی فهمد و به مراقبت نیاز دارد.

همین امر سبب می شود که مرد احساس ضعیف بودن کند و اعتماد بنفسش کاهش پیدا کند و از زندگی لذت نبرد. بنابراین بسیار مهم است که زنان در چنین شرایطی مراقب رفتار خود باشند و از بروز چنین واکنش هایی خودداری کنند.

 • مراقبت از خود

همانطور که گفته شد زنان بعد از زایمان ممکن است از نظر ظاهری و جسمانی کمی شکسته شوند و همین امر می تواند سبب کاهش اعتماد بنفس در فرد شود، بنابراین بهتر است که زن برای حفظ اعتماد به نفس خود مراقب سلامت جسمانی خود در حد اعتدال آمیز باشد.

 • عدم توجه به واکنش های اطرافیان

متاسفانه در جامعه و فرهنگ ما گاهی با دخالت های نابجای اطرافیان روبرو می شویم. زن و مردی که با وجود اختلاف سنی معکوس با یکدیگر ازدواج کرده اند باید این را بدانند که چنین تصمیمی شجاعت و تاب آوری بالایی نیاز دارد.

اطرافیان به این دلیل که معتقدند شما رفتاری خارج از عرف داشته اید گاهی ممکن است واکنش هایی داشته باشند که برای شما خوشایند نباشد.

دقت کنید که شما نمی توانید واکنش ها و رفتار اطرافیان را کنترل کنید و نظر مثبت همه ی افراد را جلب کنید. بنابراین نیاز است که با آگاهی از این پیامدها، بر زندگی خودتان تمرکز کنید و نسبت به بسیاری از این واکنش ها بی توجه باشید.

 • با یک مشاور مشورت کنید

مشاور می تواند در این زمینه بسیار به شما کمک کند. اگر تصمیم دارید ازدواجی معکوس داشته باشید حتما با یک مشاور مشورت کنید.

مشاور با بررسی سن عقلی و بلوغ روانی تان می تواند به شما کمک کند که تصمیمی منطقی داشته باشید، همچنین می تواند شما را نسبت به مشکلات پیش رویتان آگاه کند تا شما بتوانید با آمادگی و آگاهی کامل تصمیم به ازدواج با یکدیگر بگیرید.

مرکز مشاوره  ستاره ایرانیان با داشتن بهترین مشاوران خانواده در یک محیط تخصصی و درمانی مناسب می تواند به شما عزیزان در این امر کمک کند.

منبع: مرکز مشاوره روانشناسی ازدواج، خانواده و نوروفیدبک

اختلاف سنی در ازدواج دکتر هلاکویی

اختلاف سنی 16 سال در ازدواج

اختلاف سنی 12 سال در ازدواج

اختلاف سنی 20 سال در ازدواج

اختلاف سنی 10 سال در ازدواج

اختلاف سنی 7 سال در ازدواج

اختلاف سنی کم برای ازدواج

برچسب ها: سایت مشاوره ازدواج ,مشاوره ازدواج ,موفقیت در ازدواج ,

نتایج جستجو در گوگل: سایت مشاوره ازدواج,  سایت مشاوره ازدواج انلاین رایگان,  سایت مشاوره ازدواج انلاین,  سایت مشاوره ازدواج آیت الله جاودان,  سایت مشاوره قبل از ازدواج,  سایت ثبت نام مشاوره ازدواج,  سایت مشاوره قبل ازدواج,  نی نی سایت مشاوره ازدواج,  ورود به سایت مشاوره ازدواج,  بهترین سایت مشاوره ازدواج,  مشاوره ازدواج مشهد,  مشاوره ازدواج اصفهان,  مشاوره ازدواج تهران,  مشاوره ازدواج رایگان تلفنی,  مشاوره ازدواج نی نی سایت,  مشاوره ازدواج رایگان واتساپ,  مشاوره ازدواج شیراز,  مشاوره ازدواج کرج,  مشاوره ازدواج چیست,  مشاوره ازدواج قم,  

3 دیدگاه ها

 1. حسین گفت:

  با سلام

  پسری ۲۶ ساله هستم، مایل هستم با یکی از هم دانشکده ای هام که ۱-۲٫۵ سال از من بزرگتره ازدواج کنم. از لحاظ عقیدتی و تحصیلات هم همسطح هستیم. بنظر شما احتمال موفقیت آمیز بودن این ازدواج چقدر است؟

  • مشاور گفت:

   سلام به شما آقا حسین
   در این مسیر تنها براساس شرایط سنی دو نفر نمیتوان در مورد موفقیت زندگی مشترک نظری بیان کرد در این مسیر بهتر است اگر این خانم معیارهای اولیه شما را برای ازدواج دارند و این سطح از اختلاف سنی نیز برای خود شما و ایشان مورد پذیرش می باشد در کنار هم به زوج درمانگر مراجعه کنید تا بتوانیم در طی جلسات با بررسی سبک رفتاری و شخصیتی، دیدگاها به زندگی مشترک، سطح فرهنگی و خانوادگی، توقعات و تفکراتی که وجود دارد، دیدگاهای مالی، بررسی سن رشدی و… به هردوی شما برای تصمیم گیری بهتر در این مسیر کمک کنیم.

   • حسین گفت:

    سپاس بیکران از راهنمایی شما، حتما بعد از صحبت های اولیه با شخص مورد نظر، به شما مراجعه خواهیم کرد انشاالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.