هفت مورد اساسی در جهت کم شدن مشکلات شدید خانوادگی
کاردرمانی
کاردرمانی چیست و چه کسانی ممکن است به آن احتیاج داشته باشند؟
تیر ۲, ۱۳۹۵
ناتوانی یاد داده شده
ناتوانی یاد داده شده
تیر ۱۸, ۱۳۹۵

هفت مورد اساسی در جهت کم شدن مشکلات شدید خانوادگی

مشکلات خانوادگی

نکته اول:

لازمه به وجود آوردن و حفظ روابط زناشویى سالم این است که هر دو طرف براى خصوصیات، تمایلات و نیازمندی‎هاى یکدیگر ارزش قائل شوند. از این رو تلاش کنید در روابط کلامی، غیرکلامی، احساسی و اقدام‎ها و تصمیم‎گیری‎ها به رفتار و طرز فکر و نیازها و خواسته‌‎هاى همسرتان دقت کنید، حساسیت نشان دهید وجواب صحیح  بدهید و بى‌‎تفاوت نباشید. بنابراین اگر زن یا شوهرى گفت: «همسر من به فکر من نیست، من براى او ارزشى ندارم، او سرش به کارهای شخصی خودش مشغول است و…» این مساله  زنگ خطر به نظر می رسد.

نکته دوم:

زن و شوهر باید معین کنند که از همدیگر چه توقعاتی دارند؟ آنها باید گاه‎گاهى در یک فضاى محرمانه، عاشقانه و صمیمانه به بررسی رفتار و روابط یکدیگر بپردازند و از یکدیگر سؤال کنند: «آیا از من رضایت داری؟» «آیا من توانسته‎ام جوابگوی انتظارات تو باشم؟» «نسبت به من چه حسی داری؟» و مانند  آن.
همسران  نباید فکر کنند که این انتظارات و احساسات به قدرى روشن و ,واضح هستند که نیازى به طرح و بیان آنها نیست و همه  اطلاع دارند…..
بنابراین شوهر نسبت به زن و زن نسبت به شوهر باید احساسات و عواطف و انچه ک مورد نیاز دارد را در میان گذارند و به طور واضح  ابراز کنند و براى اصلاح روابط خود کوشش کنند.

نکته سوم:

خطاهاى همدیگر را در حضور دیگران مطرح  نکنید و گذشت و ایثار داشته باشید. گذشت و عفو عنصر اصلى مداوم و استحکام پیوند زناشویى از سوى هریک از زوجین است. لذا ازاشتباهات یکدیگر بگذرید و خطاهاى همدیگر را تحمل کنید. در سوره مبارکه نساء آیه 19 به شوهران سفارش شده است که:
«با زنان خود با نیکى و مهربانى معاشرت کنید و از بى‌‎عدالتى و خشونت بپرهیزید».

نکته چهارم:

لازمه به وجود آوردن ، حفظ و پایداری روابط زناشویى سالم و با نشاط این است که فضاى خانواده سالم و آرام‌‎بخش باشد و زن و شوهر از تمسخر یکدیگر و گفتن سخنان طعنه‎آمیز و کنایه دوری کنند.

نکته پنجم:

در هر زمانی که پیش می‎آید سعى کنید با همسر و اعضاى خانواده‎تان ارتباط رو در رو  و احساسی برقرار کنید و به گفتگو‎هاى خانوادگى بپردازید. قابل  ذکر است که زن‎ها از صحبت کردن با همسرشان بیشتر احساس رضایت می‎ کنند  و از این روش براى نشان دادن مهر و محبت  خود نسبت به همسرشان استفاده مى‌‎کنند. بنابراین سفارش می‎شود شوهران فعالانه به صحبت‎هاى همسران خود گوش کنند و عکس العمل مناسب نشان دهند.

نکته ششم:

داشتن دیدگاه ‎هاى آرمان‎گرایانه و شاعرانه نسبت به ازدواج و روابط زناشویى از یک طرف و ازدواج‎هایى که براساس لذت های گذرا، جاذبه‎هاى اقتصادی  یا زیبایى صورت می‎گیرد از سوى دیگر، زوج‎ها را بیشتر با سوء تفاهم‎ها، تضادها و… مواجه می‎کند و این گونه پیوندها به سرعت به سستى گرایش پیدا می کند. علت اصلى چنین مسائلی این است که زن و شوهر از یکدیگر انتظاراتى غیر معقول دارند و این امر نیز به برداشت‎هاى اشتباه  از یکدیگر و سرانجام به ارتباطات نا درست ختم می‎شود.

نکته هفتم:

وقتى در زندگى زناشویی، اختلاف‎نظر یا سوءتفاهمى به وجود آید ، به جاى سرزنش کردن یکدیگر و تفسیر اشتباه مسائل، به شناسایى درست مسئله، علت‎یابى و سرانجام به رفع کردن آن بپردازند. اگرچه بعضی وقتا  یافتن دلیل ، کار ساده‌‎اى نیست و زن و شوهر هر دو وظیفه دارند که از به وجود آمدن سوء تفاهمات و سوء ارتباطات جلوگیری کنند و در اولین زمان ممکن به حل و فصل آنها بپردازند. زیرا سوء تفاهمات به صورت یک فرآیند خراب کننده عمل می‎کنند و حالت پیشرونده دارند. گاهى یک سوء تفاهم کوچک مانند یک گلوله برفى کوچک  به یک بهمن بزرگ تبدیل می‎شود.

منبع: تالار همیاری ایرانیان

برچسب ها: مشکلات خانوادگی ,

نتایج جستجو در گوگل: مشکلات خانوادگی,  مشکلات خانوادگی چیست,  مشکلات خانوادگی و استرس,  مشکلات خانوادگی به انگلیسی,  مشکلات خانوادگی دانش آموزان,  مشکلات خانوادگی مهدی رحمتی,  مشکلات خانوادگی پزشکان,  مشکلات خانوادگی دانش آموز,  مشکلات خانوادگی و راه حل,  مشکلات خانوادگی زوج های جوان,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*