آموزش مسائل جنسی برای والدین، معلمان و نوجوانان
خرداد ۱, ۱۳۹۵
پیش نوازی و عشقبازی در زندگی مشترک
خرداد ۱۱, ۱۳۹۵

آموزش مسائل جنسی

 

منش و شخصیت جنسی به چه صورت است؟ و ادراک هیجانی باعث چه تغییراتی بر روابط جنسی دارد؟

روش جنسی و یا زندگی زناشویی چیصست؟

شخصیت جنسی اشخاص با هویت جنسی شان متفاوت است به طور واقع هویت جننسی از اجزاء مهم زندگی جنسی اشخاص است. هویت جنسی شاخص ترین جزء زندگی جنسی انسان است. بنابراین هرگز شخصیت جنسی را با شهوت مساوی شهوت جنسی ندانید. کم نیستند کسانی که جهت مقابله با شهوت جنسی و پیشگیرییس از شهوت به غلط با شخصیت جنسی خود مقابله کرده و مانع از آن می شوند و در نهایت به شخصیت شان در در تمام عمرشان آسیب وارد می سازند. نکته کلیدی که اصلا نباید از نظر دور داشته شود این مطلب است که اجتماع، انسانیت و دین بر سلامت جنسی اشخاص بسیار تاکید دارند.

اشخاص در صورتی رفتار جنسی  طبیعی و روابط جنسی موفق خواهند داشت که در تمامی مراحل زندگی جنسی خود را به شکل درست طی کنند و اکنون زندگی طبیعی داشته باشند.

شخصیت جنسی و زندگی جنسی دارای پنج مرحله است که حتما تمامی آنها باید طبیعی و ننرمال باشد تا شخص در نهایت یک رفتار جنسی نرمال و طبیعی داشته باشد.. پنج مرحله عبارت است از:

 • هویت جنسی،
 • سوگیری جنسی
 • میل جنسی
 • وظیفه جنسی
 • رفتار جنسی

قبل از اینکه به مرحله عملکرد جنسی برسیم باید نسبت به سلامت جنسی خود در طی چهار لایه مطمئن شویم. در ادامه به پنج مرحله از زندگی زناشویی و جنسی پرداخته می شود.

هویت جنسی

آیا من دخترم یا پسر

مهم ترین و پایه ایی ترین مسئله در رابطه با زندگی جنسی یک شخص این است که آیا من دختر یا آیا من پسرم. اگر شما از این مسئله اطمینان داشته باشید و این مسئله را بدون هیچ شک و شبهه ای نسبت به خودتان قبول داشته باشید می تواند تشخیص داد که شما نسبت به این لایه مشکلی نندارید. یعنی از هویت جنسی سالمی برخوردار هستید.

اما اگر در ذهن خود با یک چالش روبرو شدید و احساس کردید که شما یک دختر در کالبد یک پسر و یا بالعکس یک پسر در کالبد یک دختر هستید. نسبت به آن متعحب نشوید. در کشور ما ایران نیز این بیماری به عنوان اختلال هویت جنسی وجود دارد.

اگر اینن اشخاص مذکر باشند یک بدن مردانه با ذهن و مغز زنانه را دارا هستند و اگر مونث باشد یک بدن زنانه با مغز مردانه دارند. اختلال هویت جنسی یک مشکلی است که در برخی افراذ وجود دارد و فکر و ذکر شخص تنها به این مسئله تمرکز دارد که به چکونه از شر این بدن خلاص شوم که با مغزم جور نیست.

مطالعات نشان داده که تنها راه درمان اختلال هویت جنسی از طریق عمل و جراحی و تغییر جنسیت است.. البته برای انجام عمل تغییر جنسیت این افراد باید به مدت چند ماه در میان جنسی مخالف زندگی کنند و رفتارهای آنها را یاد بگیرند تا بعد از انجام عمل از کار خود پشیمان نشوند.همچنین لازم است طی جلسات متعددی با روانشناس و روانپزشک مورد بررسی قرار گیرند.

به یاد داشته باشید که احتمال اینکه شما به این اختلال دچار باشید بسیار پایین است. به طور مثال اگر شما دختر هستید و در کودکی به بازی های پسرانه علاقه مند بودید نشانه اختلال هویت جنسی نیست. گاهی پیش می آید که افراد مشکلات و ناراحتی های خود را به این مسئله ارتباط می دهند.. یا خیلی مواقع با این مسئله مواجه می شویم که شخص می گوید من از دختر بودنم خسته شده ام و یا اینکه اگر پسر باشم زندگی موفق تری خواهم داشت. این گفتارها شکوه از وضعیت موجود در زندگی شخص است و نشانه اختلال هویت جنسی نمی باشد.

در نتیجه احساس هر فرد نسبت به خود که زنانه یا مردانه می تواند باشد هویت جنسی شخص است.به عبارتی دیگر احساس و اعتقاد شخص نسبت به خود که آیا او فردی مونت، مذکر، دو سوگرا یا خنثی می باشد.

هویت جنسی حاصل از ترکیب عوامل بیولوژیک، زیست محیطی و روانی می باشد.

2- سوگیری جنسی

تمایل من نسبت به کدام جنس است؟

این مسئله یکی از چالش برانگیز ترین ممسئله در دهه های اخیر در لایه هایی زندگی جنسی بوده است. بحث اصلی این لایه به این معنی است که شما همجنسگرا هستید یا به جنس مخالف علاقه دارید.

اگر بخواهیم به صورت دقیق به این مسئله نگاه کنیم دو طیف وجود دارد طیفی که به همجنس علاقه دارد و همجنس گرا است و طیفی که به جنس مخالف علاقه مند است.بر طبق تعریفات که در ملل و فرهنگ های مختلف نسبت به همچنسگرایی وجود دارد در منطقه خاورمیانه همجنسگرایی به عنوان یک بیماری شناخته می شود که نیاز به درمان دارد. جالب اینجانست ایرانی هایی که سالهاست به اروپا و یا امریکا سفر کرده اند و در انجا زندگی می کنند همچنسگرایی را به شکلی علنی نمی پسندند. شبکه ها و کانال های ماهواره ای که در آنجا توسط آسیایی ها دایر شده است برای خود محدودیت هایی قائل می شوند. به خاطر داشته باشید که اگر شما رفیق باز هستید و یا روحیات زنانه و یا مردانه دارید به این معنی نیست که شما همجنس گرا هستید.

3- میل جنسی

تمایل جنسی من به چه صورت مشخص می شود؟

پس از پشت سر گذاشتن دو لایه ی ابتدایی و اطمینان حاصل کردن از این مسئله که شما پسر هستید و به جنس مخالف علاقه دارید و یا اینکه دختر هستید و به جنس مذکر علاقه دارید نوبت به لایه ی سوم می رسد که خیلی از بیماری هایی که تا کنون شنیده اید نسبت به این لایه است.که میل جنسی است و به این معنی که انجام دادن چه کارهایی و یا دیدن چه چیزهایی فرد را تحریک می کند.

شخصی که به صورت غیر معمول و غیرعادی تحریک می شود بیمار محسوب می شود؛ به طور مثال تماشاگر جنسی باید یک صحنه جنسی ببیند تا تحریک شود هرزه های تلفنی حتما باید از طریق تلفن با یک شخص حرف های زکیک بزنند و غیره. به کلماتی مانند فقط و حتما دقت داشته باشید که اگر کسی به صورتت معمولی با یکی از این راهها تحریک جنسی می شود این شخص بیمار نیست.

در ایران تماشاگر چنسی به شکل خاصی دیده می شود و مربوط به کسانی می شود که با دیدن فیلم های مبتذل قادر هستند به تحریک جنسی برسند، و به صورتی از این مشکل رنج می برند که حتی در کنار همسر نیز باید این تصاویر را ببینند تا به تخریک برسند. با توجه به افزایش مزاحمت های تلفنی در بین ایرانیان به نظر می رسد که اینها همان هرزه داران تلفنی هستند که برای دیگران ایجاد مزاحمت می کنند.

علاوه بر این مسائل مسئله خودارضایی است که در کشور ما به عنوان یک بیماری شناخته می شود.در طی مدت زیادی که جوان و نوجوان به دلیل عدم ازدواج اقدام به خود ارضایی می کند باعث ایجاد اختلال در شخص شده و حتی زندگی زناشویی فرد را تحت تاثیر خود قرار می دهد.در ضمن احساس گناهی که جوان ایرانی به دلیل خودارضایی با آن مواجه می شود نیز برای شخص ایجاد مشکل خواهد کرد. باید بدانید که خود ارضایی در برخی موارد ماهیت جنسی ندارد و فرد از آن به صورت حربه ای ددر برابر چالش ها و اضطراب های روزمره از آن استفاده می کند. در این رابطه زمانی که اضطراب خل شود خودارضایی نیز به صورت خود به خودی حل خواهد شد. توجه داشته باشید که در برخورد با این مشکلات مشاورین می توانند راهنماهای خوبی باشند.

4- وظیفه جنسی

آیا عملکرد جنسی من مردانه یا زنانه است؟

پس از گذراندن سه لایه نوبت به لایۀ چهارم می رسد و در این مرحله مشخص می شود که مرد و زن به چه صورت رفتار می کنند و مردانگی و زنانگی را از چه طریقی به صورت عینی نمایان می سازند. احتمالا آگاهی دارید که دخترهای 2 ساله به عروسک بازی علاقه مند هستند و پسرها به ماشین بازی علاقه دارند.

پسرها و دختر در سن 3 سالگی بیشتر ترجیح می دهند که با همجنس خود بازی کنند و در 4 سالگی اگر از آن سوال کنید که دوست دارد در آینده چه کاره شود معمولا از شغلهایی نام می برد که بیشتر مربوط به جنس او است.

البته اگر با توجه به اطرافیانتان شما برخورد متفاوتی نسبت به این مسئله داشتید نگران نباشید زیرا امروزه نقش ها و شغل هایی هستند که هم مربوط به زن و هم مربوط مرد می شود و مهندس و یا ماماهای مرد و زن دیده وجود دارد. متخصصین رفتارها جنسی بر این اعتقاد هستند که در این لایه هیچ نوع بیماری وجود ندارد. و توجه داشته باشید علاقه مند بودن به کارهایی که مربوط به جنس مخالف است به لایه های سطحی زندگی جنسی مربوط می شود و به لایه های عمیق هویت جنسی ارتباطی ندارد.

5-رفتار جنسی

آیا زندگی زناشویی من موفقیت آمیز خواهد بود؟

سلامت رفتاری در عملکرد جنسی به این معنی است که فرد هم خودش و هم همسرش را بتوانند لذت جنسی را تجربه کرده و از رابطه زناشویی شان احساس رضایت خاطر داشته باشند

این مسئله به شرطی عملی است که طرف مقابل نیز مشکل خاصی نداشته باشد. هفتاد درصد جدایی ها به دلیل مواجهه زن و شوهرها با مشکلاتی در این لایه از زندگی جنسی می باشد. متأسفانه در اکثر شئون زندگی مان در بین سنتی بودن و مدرنیته بودن دچار سردرگمی هستیم.

مشکلات شایعی که در این رابطه در ایران وجود دارد برمیگردد به تخیلات جنسی مردهای مجرد. آنان به دلیل مشاهده فیلم های مبتذل و تحریک آمیز رفتارهای شبهه مدرنیته آن را تقلید می کنند و به دنبال شبیه سازی آن رفتارها هستند و از همسرشان توقعات بی جا و بالایی دارند؛ توقعاتی که برخی از آنها با فرهنگ ما سازگار نیست. این مسئله باعث می شود که زن در رابطه با زندگی زناشویی مضطرب و مرد ناراضی باشد و این مسئله باعث زمینه چینی مشکلات دیگر خواهد شد.

با بالا رفتن سن در عملکرد جنسی چه تغییراتی صورت می گیرد؟

با بالا رفتن سن تغییرات فیزیولوژیکی در بدن زن و مرد صورت می گیرد که باعث کم شدن تدریجی رابطه زناشویی خواهد شد. به وجود آمدن این تغییرات کاملا طبیعی است ولی اگر این اتفاق به صورت زود هنگام و ناگهانی اتفاق بیافتد و یا باعث نارضایتی همسر شود حتما باید به پزشک مراجعه شود.

این مسائل بیشتر مربوط به تخصص های ارولوژی (مجازی ادراری)، متخصص زنان و زایمان و روانپزشک می باشد. مسئله ی دیگری که ممکن است زن و شوهر با آن مواجه شوند کم شدن ترشحات زنانه در مهبل و خشک شدن مهبل است. این مسئله نیز با مراجعه به پزشک قابل حل است.

علاوه بر این مشکلات، مسائل دیگری نیز وجود دارد که زندگی زناشویی را تحت تاثیر خود قرار می دهد؛ مرض قند، استفاده از برخی داروها، استعمال سیگار و مصرف الکل. پس اگر چه مسائل زناشویی کاملا شخصی و خصوصی است و به دیگران ارتباطی ندارد ولی اگر با یکی از این مشکلات مواجه شدید حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا این اختلالات قابل درمان است.

درک و احساسات هیجانی و رابطه های زوجین

برای اینکه زن و شوهر از روابط زناشویی خود احساس رضایت داشته باشند آموزش مسائل جنسی به تنهایی کفایت نمی کند بلکه موارد بسیاری از جمله نزدیکی عاطفی و دلبستگی روحی زن وش هر نسبت به یکدیگر در این رابطه موثر است. دانستن موارد زیر می تواند در داشتن رابطه ای عاطفی و مسرت بخش نسبت به همسر خود شما را یاری رساند:

 1. زندگی زناشویی یک رابطه سرشار از روابط عاطفی می باشد.
 2. در ازدواج هایی که در آن اختلافها و تضاد های هیجانی بین زن و شوهر وجود دارد برانگیختی هیجانی بیشتری مشاهده می شود. به عبارتی دیگر اکثر اختلافات و تعارضات بین زوجین به دلیل برانگیختی های هیجانی اتفاق می افتد.
 3. اشخاص در شناسایی دقیق عواطف خود و دیگران دارای تفاوتهایی با دیگران هستند. به طور مثال برخی از زوجین به صورت آشکار نسبت به علائم عاطفی همسرشان بی توجه هستند. برای مثال حالت افسردگی و غمناک بودن همسرشان را به صورت خشم و عصبانیت تفسیر می کنند.
 4. انسان در بیان عواطف دارای توانایی های متفاوتی در ابراز صریح احساسات خود هستند. به طور مثال برخی از زوجها عادت دارند پیامهای عاطفی و هیجانی پیچیده ای را به همسر خود منتقل کنند (به طور مثال هم زمان می خندند و اخم می کنند) محققین متوجه شده اند که ارتباط با ثبات و معناداریی بین تفاوتهای فردی در توان ابراز احساسات و تشخیص آن رابطه مستقیمی با زضایت و مسرت از زندگی زناشویی دارد.
 5. زوج های خرسند در مقابل زوج هایی که رابطه زناشویی سردی دارند و از ارتباط هیجانی خوبی با یکدیکر ندارند، احساس همدلی بالاتری نسبت به یکدیگر نشان می دهند و در توجه به یکدیگر احساسات و حساسیت بیشتر به خرج می دهند.
 6. زوج هایی که از زندگی زناشویی خود ناراضی هستند در مقابل همسرشان رفتارهای مقابله به مثل انجام می دهند.
 7. زنان نسبت به مردان بهتر می توانند احساسات دقیق خود را ابراز کنند. به طور مثال زمانی که یک زن علائم هیجانی مثبتی به همسر خود نشان می دهد، به طور احتمال از پیامهای بدنی مانند لبخند زدن و از یک لحن صمیمانه در زمان حرف زدن استفاده می کند. از سوی دیگر، وقتی مردان می خواهند پیام مثبتی به همسر خود منتقل کنند نیز تمایل به پیام های مبهم و ترکیبی دارند. به طور مثال زمانی که مرد می خواهد پیام هیجانی بفرستد این پیام را همراه با خنده و هم علائم بالقوه تهدید کننده مانند حرکات چشم و ابرو نشان می دهد.
 8. قادر نبودن مردان در تشخیص و ابراز دقیق عواطف، علت اصلی ازدواج های ناموفق است. به طور مثال در برانگیختگی های هیجانی در زمان کشمکش های زناشویی که به وسیله اندازه گیری علائم فیزیولوژیک مانند ضربان قلب و یا میزان فشار خون تشخیص داده می شود مردانی که نسبت به زندگی زناشویی شان رضایت مند نیستند و با همسرشان اختلاف دارند، علائمی از انزوا و گوشه گیری و بی علاقگی از خود بروز می دهند، که روان شناسان این مسئله را حصار سنگی نامیده اند.
 9. زوجهای راضی و شاد نسبت به زوجهای ناراضی و ناسازگار هم نسبت به ابراز و اظهار عواطف و احساساتشان و هم تشخیص عواطف عملکرد موفق تری از خودشان نشان می دهند.
 10. – بعضی از مردها احساس می کنند که از دو سو مورد تهدید واقع می شوند: یک مورد از طرف موقعیت هایی که توانایی کنترل آن نیستند و یک مورد همن از سوی عواطف ناخواسته و منفی، همچون اضطراب و افسردگی که از طریق این شرایط به وجود می آیند. که مردها زمانی که دچار احساس ناتوانی می کنند عصبانی می شوند و مایل به تجربه حالت هایی هیجانی هستند تا از طریق آن احساس کنند توان کنترل موقعیت ها را ندارند.
 11. در رابطه با زندگی زناشویی، وضعیت بالا به این صورت است که یک شوهر به درخواست همسرش برای استقلال بیشتر، با واکنش های تند و به این درخواست پاسخ دهد تا عکس العمل های مضطربانه، و علت چنین واکنشی به طور احتمال ترس از دست دادن همسر می باشد. این تندی و خشم امکان دارد باعث رفتارهای تخریبی که همراه با جنگ و دعواهای خانوادگی است و ایجاد ضرب و جرح و خشونت است.
 12. در ارتباطهای پرتنش و متعارض زندگی زناشویی حتی همسرانی که بسیار صبور و شکیبا هستند، احساس می کنند که در هم شکسته شده اند و در مقابل نشانه های جسمانی و منفی بسیار شدیدی (همچون درد معده، تپش قلب، عرق کردن کف دست، سردرد های مزمن و غیره ) که زندگی زناشویی آنها را تهدید می کند، احساس ناتوان بودن، اضطراب و پریشانی می نمایند.

در این شرایط، امکان دارد مردان به صورت ناخودآگاه و غیر ارادی خشمگین شوند. درکل و براساس مطالعات صورت گرفته در زمینه زندگی زناشویی، به فرض اینکه اگر زوجین بتواند از عواطف و احساسات همسرانشان آگاه شوند و قادر باشند عواطفشان را به صورتی واضح و روشن به یکدیگر نشان دهند و ابراز کنند، زندگی مسرت بخش تری خواهند داشت. برای رسیدن به این هدف لازم است تا علل، جوانب و فرکانسهای عوطفشان بر زندگی زناشویی شان اطلاع حاصل کنند.

راه ارتباط درست جنسی

 • مرحله واکنش نرمال جنسی

جنس زن و مرد دارای یک سری واکنش های فیزیولوژیک به صورت نرمال در برابر تحریکات جنسی از خود نشان می دهند. این عکس العمل به صورت طبیعی خود در چهار مقطع 1) شروع انگیزش 2) پلانو 3) اوج رضایت جنسی، 4) و فرود اتفاق می افتد.

 • مرحله شروع انگیزش

مرحله انگیزش با تحریک شدن روانی، قدرت تخیل و تجسم، حضور موضوع دلخواه به وجود می آید.

 • مرحله بلاتو

با ادامه پیدا کردن تحریک در منطقه ارگاسمی انقباضی مشخص صورت می گیرد. دستگاه تناسلی تحریک شده و کلیتوریس بالاتر می رود هر چند به راحتی قابل لمس نمی باشد اندازه پستانهای زن افزایش پیدا می کند. و همچنین آلت مرد سفت تر می گردد. این اتفاقات بین 30 ثانیه در تا چند دقیقه در نوسان می باشد.

 • مرحله رسیدن به اوج لذت جنسی

در این مرحله (ارگاسم و رهائی از تنش های جنسی صورت می گیرد.) بعد از ارگاسم مرد تا مدتی نمی تواند ارگاسم داشته باشد (ناگذاری)

ولی زن می تواند چندین ارگاسم پشت سرهم داشته باشد.

 • مرحله فرود

بازگشت بدن به سکون، احساس آرامش و خوشی و رفع تنش های عضلانی از مشخصه های این مرحله است.

با بروز ارگاسم این مرحله تندتر اتفاق می افتد.

در نهایت از یاد نبرید که میل جنسی در زن و مرد از لحاظ شرایط بروز و اتفاق تفاوت وجود دارد. مرد از لحاظ جنسی نیاز به شرایط مساعد دارد که تحریک شود و بتواند همبستری داشته باشد و تحریک شدن زن بستگی به زمان آمادگی جسمانی اوست که بیشتر به سیکل قاعدگی و زمان تخمک گذاری مربوط می شود.

منبع: سایت پزشکان بدون مرز

برچسب ها: آموزش جنسی ,شخصیت جنسی ,

نتایج جستجو در گوگل: آموزش جنسیت به کودکان,  آموزش جنسیpdf,  آموزش جنسیتی,  جنسیت و شخصیت,  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*